لمینت دندان

لمینت دندان

آیا امکان یک لبخند زیبا، با وجود تغییر رنگ و دندان‌های کج، وجود دارد؟ بله، این امر با روکش‌های لمینت امکان‌پذیر است.

لمینت دندان دقیقاً شبیه دندان‌های طبیعی هستند و به صورت پوشش‌های نازکی روی قسمت جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند. روکش‌های نازک و نیمه شفاف از سرامیک یا مخلوط پلاستیک و سرامیک (کامپوزیت) تشکیل شده است.

آنها توسط دندانپزشک به طور دائم به قسمت قابل مشاهده دندان‌های قدامی با کمک چسب مخصوص چسبانده می‌شوند. در نتیجه، شکستگی دندان، تغییر رنگ دندان، شکاف دندان و دندان‌های مورب، همه آنها در پشت پوسته سرامیکی نازک ناپدید می‌شوند. دندان‌های قابل رویت ظاهر زیبایی دارند و رنگ دندان نیز به صورت جداگانه در این نوع درمان اصلاح می‌شود.

 

مراحل درمان لمینت چیست؟

 

ابتدا دندان‌ها و دهان توسط دندانپزشک به دقت معاینه می‌شوند. برای اندازه گیری حرکات لغزشی فک و تأثیر نیرو بر تک‌تک قسمت‌های فک از ابزارهای خاصی استفاده می‌شود. دندانپزشک به منظور برداشت دقیق از موقعیت دندان، قالب گیری می‌کند. برای این منظور، بیمار به‌عنوان‌مثال، یک صفحه مومی را گاز می‌گیرد. مطابق با این برداشت، دندانپزشک یک قالب گچی ایجاد می‌کند که بر اساس آن روکش‌ها به صورت دستی در آزمایشگاه دندانپزشکی تولید می‌شوند.

لمینت

چه نوع روکش‌هایی وجود دارد؟

اصطلاح روکش‌ها به نماهای نازک اطلاق می‌شود که معمولاً بر پایه سرامیک تولید می‌شوند. دندانپزشک آنها را با چسب مخصوص به دندان معیوب می‌چسباند. با توجه به نتایج زیبایی که ارائه می‌دهد، روکش‌ها در دندانپزشکی به ویژه در صورت آسیب به ناحیه قدامی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه چیز مهم در مورد روکش‌ها، نحوه عملکرد و خطرات آنها را بخوانید.

دندانپزشکان چهار نوع مختلف روکش را تشخیص می‌دهند. اینکه کدام روش را انتخاب کنید به وضعیت دندان‌ها بستگی دارد. انواع بر اساس ضخامت، چسبندگی و جنس متفاوت است.

 

 

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب هستند؟

لمینت ها برای کسانی مناسب است که می‌خواهند دندان‌های خود را سفید کنند یا ناهماهنگی‌های جزئی را اصلاح کنند.

 

به خصوص برای افرادی ایده آل است که مشکلات زیر را دارند:

–تغییر رنگ دندان.

– نقص مینای دندان.

– ناهماهنگی‌های کوچک، شکاف یا شکستگی دندان.

– سطوح نامنظم دندان.

 

لمینت دندان برای افراد زیر مناسب نیستند:

– کسانی که دندان‌قروچه دارند.

– مشکل جویدن ناخن دارند.

– هنرهای رزمی یا ورزش‌های توپی که در آن خطر آسیب دندان وجود دارد انجام می‌دهند.

– پر کردگی بزرگ دارند.

مراحل درمان با لمینت:

مراحل درمان با لمینت دندان:

درمان لمینت در چهار مرحله انجام می‌شود.

 

مرحله 1: معاینه فیزیکی و آماده سازی لمینت دندان

ابتدا دندانپزشک طی یک مشاوره حضوری شما را معاینه می‌کند و برآورد هزینه می‌کند. سپس دندان‌ها به طور کامل تمیز می‌شوند و در صورت لزوم، پرکردگی‌های قدیمی جایگزین می‌شوند یا پوسیدگی‌ها درمان می‌شوند. سپس وضعیت اولیه به صورت عکاسی ثبت می‌شود، این به شما امکان می‌دهد تا تغییر را پس از درمان بهتر مشاهده کنید.

 

مرحله 2: آماده سازی

در مورد لمینت‌های سرامیکی معمولی، دندان مربوطه کمی به سمت پایین آسیاب می‌شود تا پوسته‌های روکش روی دندان‌های جلو تا حد امکان طبیعی به نظر می‌رسند و خیلی ضخیم به نظر نرسند. اینکه چه مقدار ماده دندانی برداشته می‌شود به نامرتب بودن دندان یا درجه تغییر رنگ بستگی دارد.

 

مرحله 3: برداشت و تولید

به دنبال آن قالب گیری دقیق انجام می‌شود تا تکنسین یا لابراتوار دندانپزشکی بتواند پوسته را با تناسب دقیق تولید کند. روکش موقت ساخته شده از پلاستیک می‌تواند زمان انتقال را تا زمانی که پوسته تمام شده وارد شود پل کند.

 

مرحله 4: پیوست

پس از تولید توسط تکنسین یا لابراتوار دندانپزشکی، لمینت امتحان شده و با یک تناسب خوب و ظاهری رضایت بخش، در نهایت توسط دندانپزشک با چسب مخصوص ثابت می‌شود. فرایند لمینت معمولاً حدود 20 دقیقه طول می‌کشد.

 

به طور خلاصه مراحل زیر انجام می‌گیرد:

معاینه دندان‌ها، سپس برآورد هزینه را از دندانپزشک دریافت خواهید کرد

تمیز کردن کامل دندان و برداشتن پرکردگی‌ها و روکش‌های قدیمی‌تر

سایش دندان‌ها تحت بی حسی موضعی برای اطمینان از چسبندگی خوب (فقط برای لمینتی معمولی و کامپوزیت لازم است)

قالب گیری دندان‌های آماده شده

تست رنگ دندان برای نتیجه طبیعی

ساخت لمینت‌های سفارشی

قرار دادن پوسته‌های لمینت سفارشی

متخصص چسب را به طور خاص با رنگ دندان و ضخامت روکش‌ها تطبیق می‌دهد، به‌طوری‌که قالب به طور هماهنگ با دندان‌های دیگر سازگار می‌شود. حدود نیم ساعت طول می‌کشد تا چسب سفت شود.

ماندگاری لمینت ها چقدر است؟

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری لمینت دندان بسته به نوع آن و بیمار متفاوت است. اگرچه آنها بسیار بادوام هستند، اما مانند هر چیز دیگری برای همیشه دوام ندارند.

لومینیرها (لمینتی غیر آماده سازی) به طور متوسط ​​پنج تا ده سال دوام می‌آورند. بنابراین، دوام نسبتاً کمی دارند، که عمدتاً به دلیل این واقعیت است که تغییر رنگ‌های قوی‌تر به دلیل نازکی این پوسته‌های روکش می‌توانند سریع‌تر بدرخشند.

لمینت معمولاً حدود ده سال دوام می‌آورند. روکش‌های سرامیکی به دلیل ضخامت تا یک میلی‌متر کاملاً مقاوم هستند و می‌توانند تا بیست سال قبل از تعویض آن‌ها دوام بیاورند. روکش‌های پرسلن بسیار مقاوم هستند و بین ده تا پانزده سال عمر می‌کنند.

 

مزایا و معایب لمینت چیست؟

 

مزایای لمینت دندان:

– درمان سریع.

– نتیجه زیبایی شناختی (لبخند هالیوودی).

– رنگ و شکل دندان‌ها را می‌توان به صورت جداگانه تعیین کرد.

– دوام نسبتاً بالا.

 

معایب لمینت دندان:

– سایش رویهٔ سالم دندان ضروری است (که این روش حداقل سایش را دارد).

– درد در دندان‌ها امکان‌پذیر است.

– هزینهٔ نسبتاً بالا.

نتایج از نظر بهبود تغییر رنگ دندان، بستن شکاف دندان و اصلاح دندان‌های مورب در ناحیه جلویی، به ویژه در فک بالا، برای لمینت ها رضایت بخش است.

خطر التهاب مغز دندان که می‌تواند به دلیل ساییدن دندان‌ها در روش معمولی رخ دهد، از معایب احتمالی لمینت است.

 

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

هزینه‌های لمینت دندان تحت پوشش بیمه‌های درمانی نمی‌باشد. با این حال، برخلاف درمان‌های دندانپزشکی پیچیده‌تر، هزینه‌های لمینت کردن تک‌تک دندان‌ها اغلب در محدوده‌ای مقرون‌به‌صرفه باقی می‌ماند.

هر دندانپزشک می‌تواند قیمت درمان‌های خود را خودش تعیین کند. پیش‌درمان‌های لازم برای بیمار نیز بر میزان هزینه روکش‌ها تأثیر دارد.

 

سؤالات متداول در مورد لمینت

 

آیا لمینت عوارض دارند؟

در روکش‌های معمولی، ساییدن دندان‌ها می‌تواند منجر به عوارض شود. به دلیل برداشتن مینای دندان، دندان می‌تواند به شدت به گرما و سرما حساس شود. بنابراین، هنگام مصرف غذای سرد یا گرم، ممکن است یک درد خفیفی ایجاد شود

در موارد نادر، لمینت دندان ممکن است جدا شوند یا حتی بشکند. در این حالت ممکن است پوسته‌های روکش جدید لازم باشد.

اگر لمینت به دقت روی آن چسبانده نشده و سازگاری نداشته باشد، باکتری‌ها می‌توانند بین دندان‌ها و لمینت مستقر شوند. این می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و سایر بیماری‌های دندانی ناشی از میکروب شود.

 

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

بسته به نوع لمینت، ماندگاری ده تا بیست سال قابل انتظار است. هرچه بهداشت دهان و دندان بهتر باشد، از نظر تئوری لمینت دوام بیشتری دارند. علاوه بر بهداشت دهان و دندان در منزل، تمیز کردن حرفه‌ای منظم دندان البته توصیه می‌شود. به عنوان فردی که روکش دارید، باید از گاز گرفتن مواد مخصوصاً سخت و خطرات ناشی از آن نیز اجتناب کنید.

 

لمینت چه چیزی را می‌تواند بهبود بخشد؟

آنها می‌توانند سایش مینای دندان، ناهماهنگی دندان، شکاف دندان، تغییر رنگ دندان و بریدگی یا ترک را اصلاح کنند. دندان‌ها به طور کلی از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر به نظر می‌رسند.

 

لمینت از چه موادی ساخته می‌شوند؟

آنها از سرامیک یا کامپوزیت تشکیل شده‌اند.

چه اتفاقی برای دندان‌های زیر لمینت می‌افتد؟

چه اتفاقی برای دندان‌های زیر لمینت می‌افتد؟

در روکش‌های معمولی ابتدا باید دندان‌ها کمی آسیاب شوند. بنابراین، شما مقداری ماده را از دست می‌دهید. بنابراین مینای محافظ تا حدودی مورد حمله قرار می‌گیرد. در دندان‌هایی که به شدت تغییر رنگ داده‌اند، روکش‌های نازک اغلب برای پنهان کردن رنگ تیره دندان در پشت آن کافی نیستند. در این حالت، قبل از قرار دادن روکش روی آن‌ها، دندان‌ها باید بلیچ شوند تا از نظر زیبایی ظاهری زیبایی داشته باشند.

لمینت دندان چقدر خطرناک هستند؟

در روکش‌های معمولی ابتدا باید دندان‌ها کمی آسیاب شوند. این می‌تواند منجر به برخی از عوارض احتمالی شود. دندان آسیب دیده می‌تواند به شدت به گرما و سرما حساس شود و در نتیجه هنگام مصرف غذای سرد یا گرم بعد از آن باعث ایجاد درد خنجری شود. در مورد روکش‌های غیر آماده سازی که نیازی به ساییدن نیست، هیچ آسیب یا خطری برای دندان‌ها وجود ندارد.

 

روکش یا لمینت؟

در مقایسه مستقیم، به نظر می‌رسد روکش تاج را از بین می‌برد، زیرا پیچیدگی کمتری دارد. ساخت دندان با روکش گسترده‌تر است و در نتیجه برای بیماران ناخوشایندتر است. در مورد تاج کامل، گاهی اوقات لازم است که مواد دندان به میزان قابل توجهی آسیاب شود. علاوه بر این، ماندگاری طولانی برای روکش‌ها صحبت می‌کند.

 

آیا لمینت دندان دائمی هست ؟

لمینت به طور دائم به سطوح دندان در ناحیه قدامی دندان، یعنی پوشش لبخند متصل می‌شوند. لمینت به ویژه بادوام هستند و به خوبی تحمل می‌شوند. برای ده سال اول، احتمال نزدیک به 95٪ محاسبه شد که روکش‌ها آسیب نبینند. پس از 20 سال، احتمال آسیب ناپذیری روکش‌ها تقریباً 85 درصد است.

 

هر چند وقت یکبار لمینت دندان نیاز به تجدید دارند؟

با رعایت بهداشت دهان و دندان نیازی به تجدید لمینت ها نیست.

با تمیز کردن دندانپزشکی حرفه‌ای و قرار ملاقات‌های بازرسی در دندانپزشک، عمر مفید لمینت ها را افزایش می‌دهید.

می‌توان فرض کرد که لمینت‌های حرفه‌ای ساخته شده از سرامیک تا پایان عمر باقی خواهند ماند. فرسودگی و پارگی به ویژه در مورد یک منبع لمینت مشهود است.

اگر یک دندان بیمار زیر لمینت وجود داشته باشد، پوسته روکش بالا از بین می‌رود.

مزایای لمینت چیست؟

مزایای لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان انتخابی عالی برای اصلاح زیبایی لبخند هستند. به خصوص در مورد تغییر رنگ، ناهماهنگی‌های جزئی یا شکاف، با لمینت به نتایج عالی می‌رسید.

 

مزایای دیگر روکش لمینت در یک نگاه:

به صورت جداگانه با تصویر دندانی بیمار سازگار است

به سرعت قرار داده شده است

اثر آرایشی فوری

ماندگاری طولانی

 

نتیجه

 

اصلاح دندان‌های ناخوشایند بدون از بین بردن مواد دندانی یا انجام درمان‌های ارتودنسی یکی از آرزوهای مکرر بسیاری از بیماران است. استفاده از روکش‌ها با استفاده از تکنولوژی و مواد روز دنیا این امکان را فراهم می‌کند. با این حال آرزوی لبخندی بی نقص و دندان‌های سفید با هزینه‌های زیادی مواجه می‌شود و بسیاری نمی‌توانند قیمتی را که پیشنهاد می‌کنند تحمل کنند.