بلیچینگ دندان

مزایا و عوارض آن

بلیچینگ دندان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سفید کردن دندان است. مینای دندان به مرور زمان بر اثر مصرف مواد خوراکی رنکی مثل قهوه و چایی و میوه‌های رنگی و تغییر رنگ پیدا می‌کند. در این موارد می‌توان با استفاده از ژل‌های سفید کنند رنگ دندان‌های بیمار را چند پرده روشن‌تر کرد و به رنگ طبیعی دندان‌های بیمار نزدیک‌تر شد.

کامپوزیت

بلیچینگ در دو نوع Office و Home انجام می‌شود. در بلیچینگ Office که در مطب انجام می‌شود، ژل سفید کننده را با غلظت بالا روی دندان‌ها اعمال می‌کنیم و پس از آن با تابش لیزر روی دندان‌های آغشته به ژل سفید کننده باعث سرعت بخشی به واکنش رنگدانه‌های موجود در مینای دندان با ژل سفید کننده می‌شویم که در نهایت منجر به از بین رفتن رنگدانه‌ها می‌شود.

در بلیچینگ از نوع Home در ابتدا از دندان‌های بیمار قالبگیری می‌شود و لابراتوار یک تری دقیقاً منطبق بر دندان‌های بیمار می‌سازد. این تری به همراه ژل سفید کننده با غلظت پایین در اختیار بیمار قرار داده می‌شود تا به صورت روزانه بیمار آن را روی دندان‌های خود قرار بدهد.

این نوع از بلیچینگ طول درمان بیشتری دارد و به طور معمول بیش از یک ماه فرایند بلیچینگ به طول خواهد انجامید؛ اما در عوض برگشت پذیری کمتری دارد و ماندگاری درمان بیشتر خواهد بود.

چرا سفید کردن دندان (بلیچینگ دندان) لازم است؟

در جوامع مدرن، مردم به ظاهر دندان‌های خود اهمیت زیادی می‌دهند. اختلالات شکل و رنگ در دندان‌ها می‌تواند باعث اختلالات روانی شود. به لطف توسعه مواد زیبایی و ترمیمی در دندانپزشکی، بسیاری از اختلالات رنگ، شکل و موقعیت را می‌توان به راحتی برطرف کرد. در این میان روش بلیچینگ دندان‌ها در مقایسه با سایر روش‌های ترمیمی اقتصادی، آسان و بدون دردسر است.

چرا دندان‌ها سفیدی خود را از دست می‌دهند؟

چرا دندان‌ها سفیدی خود را از دست می‌دهند؟

نقایص ساختاری که در طول شکل گیری دندان‌ها رخ می‌دهد، برخی از آنتی‌بیوتیک‌هایی که در کودکی یا در رحم استفاده می‌شود، آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم (مانند سیگار، چای و قهوه) و مقدار فلوراید موجود در آب آشامیدنی می‌تواند باعث تغییر رنگ در  دندان ما شود.

علاوه بر این، با افزایش سن، دندان‌ها سفیدی قبلی خود را از دست می‌دهند، خاکستری می‌شوند و فرسوده می‌شوند. از آنجایی که مینای دندان در نواحی ساییده شده، یعنی روی سطوح و لبه‌های جونده فرسایش می‌یابد، لایه عاج زردتری در زیر آن ظاهر می‌شود.

 

دو نوع تغییر رنگ روی دندان‌ها رخ می‌دهد:

 

تغییر رنگ داخلی:

 عیوب ساختاری که در هنگام شکل گیری دندان‌ها (به دلیل داروها یا مصرف زیاد فلوراید و …) رخ می‌دهد در این دسته قرار می‌گیرند. فرایند بلیچینگ نتایج مثبتی در این نوع تغییر رنگ می‌دهد. رنگ دندان برخی افراد ممکن است متفاوت باشد، درست مانند رنگ چشم و پوست. در حالی که برخی از ما ممکن است تقریباً سفید شیری باشیم، برخی از ما زردی کرمی داریم.

برای روشن کردن رنگ زرد دندان چند تن، مسواک زدن سخت، مسواک زدن زیاد، جوش شیرین و غیره بی فایده است. بیایید این‌طور توضیح دهیم: هر چقدر می‌خواهیم یک پیراهن قرمز برداریم، چند بار بشوییم رنگ آن را نمی‌توان سفید کرد. اما چه تعداد از تی‌شرت‌های ما با پاشیدن تصادفی سفید کننده روی انها به دلیل داشتن لکه های سفید در سطل زباله انداخته‌ایم.

 

رنگ خارجی:

 رنگی که از برخی مواد غذایی رنگ‌دهنده مانند سیگار، چای، قهوه و کولا به سطح دندان می‌چسبد. اکثراً پس از تمیز کردن جرم دندان می‌توان از شر این لکه ها خلاص شد. از نمونه تی شرت قبلی شروع کنیم، اگر تی شرت قرمز خود را با فوم بشوییم که می‌توان آن را گرد و خاکی، گل آلود و کثیف با لکه های خوراکی نامید، لکه های گرد و غبار و گل بیرون می‌آید و رنگ قرمز قدیمی خود را به دست می آورد.

تغییر رنگ خارجی سطح دندان دقیقاً به همین صورت است، با تمیز کردن و پولیش کردن تارتار از بین می‌رود و دندان‌ها رنگ اصلی خود را به دست می‌آورند. اگر می‌خواهیم این رنگ همچنان زرد و سفیدتر باشد، باید آن را بلیچینگ کنیم.

روش‌های بلیچینگ دندان چیست؟

روش‌های بلیچینگ دندان چیست؟

فرایند سفید کردن به دو روش انجام می‌شود:

بلیچینگ حرفه‌ای:

در مدت یک ساعت در کلینیک انجام می‌شود. این سریع‌ترین، ایمن‌ترین و مؤثرترین سیستم سفید کننده است که از ژل سفید کننده و نور تشکیل شده است که می‌تواند در مدت زمان کوتاهی 3 تا 4 درجه دندان را روشن کند.

بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان در خانه (بلیچینگ خانگی):

این فرایند سفید کردن است که با قرار دادن ژل‌ها در دهانی‌های پلاستیکی که به طور خاص برای فرد با یک اندازه ساده از دهان تهیه شده است، انجام می‌شود. سفید شدن مورد نظر به طور متوسط در 5-7 روز به دست می‌آید. باید 4-8 ساعت در روز استفاده شود (بسته به رنگ و ژل).

 

آیا کسی می‌تواند دندان‌های خود را سفید کند؟

هر کسی می‌تواند سفید کند، اما قبل از سفید کردن باید یک دندانپزشک معاینه شود. کسانی که پوسیدگی پیشرفته و بیماری لثه پیشرفته در دهان خود دارند باید پس از درمان از فرایند سفید کردن استفاده کنند. جدای از این، برای افرادی که رشد و تکامل خود را کامل نکرده‌اند توصیه نمی‌شود. همچنین برای مادران باردار و شیرده باید با احتیاط انجام شود.

آیا بلیچینگ بی خطر است یا به دندان آسیب می‌رساند؟

آیا بلیچینگ بی خطر است یا به دندان آسیب می‌رساند؟

تحقیقات و مطالعات میکروسکوپی؛ نشان داد که استفاده از محلول سفید کننده 10 درصد ضرری ندارد. هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که تغییرات ساختاری و آسیب دائمی را نشان دهد. همچنین می‌توان از غلظت‌های متفاوتی از داروها استفاده کرد، اما پزشک شما تصمیم می‌گیرد که چگونه و چقدر از آنها استفاده کنید.

آیا دندان‌ها برای همه به یک اندازه سفید می‌شوند؟

برای همه به یک اندازه اتفاق نمی‌افتد. میزان روشن شدن رنگ بستگی به ساختار دندان دارد.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

همه ژل‌های سفید کننده حساسیت کم و بیش ایجاد می‌کنند. این حساسیت به نوشیدنی‌های سرد و گرم و حتی هوا باعث ناراحتی می‌شود. این یک عارضه جانبی طبیعی و مورد انتظار است. اگر حساسیت طی 24 تا 48 ساعت از بین نرفت، توصیه می‌کنیم استفاده از سفید کننده را قطع کنید.

در صورت حساسیت، فلورایدی که دندانپزشک شما می‌زند و خمیر دندان یا کرم‌هایی که به شما توصیه می‌کند، این حساسیت دندان را کاهش می‌دهد. خمیردندان‌های حاوی نیترات پتاسیم نیز برای کاهش حساسیت به خوبی عمل می‌کنند.

برای مشاوره رایگان تخصصی ایمپلنت (کاشت دندان) اطلاعات خود را وارد نمایید.

در زمان ویزیت عکس OPG از دندان هایتان حتما به همراه داشته باشید.

Rectangle 16
اثر سفید کننده چقدر طول می‌کشد؟

اثر سفید کننده چقدر طول می‌کشد؟

نتیجه فرایند سفید کردن، به دندان‌های افراد بستگی دارد و بسته به ساختار آن تغییر می‌کند و بین 6 ماه تا 2 سال ثابت می‌ماند. البته این مدت به خود شخص هم بستگی دارد.

در حین سفید کردن و بعد از سفید کردن باید از مصرف حداقل تا دو هفته از موادی که دندان‌ها را لکه دار می‌کنند خودداری کرد (رب گوجه فرنگی، قهوه، شراب قرمز، چای دم کرده، میوه‌های رنگی مانند انار، آب گیلاس) و البته مسواک زدن  به طور منظم  مؤثر است.

در نتیجه، اگر از آرایش دندان‌هایتان، فرم آن‌ها، از ظاهر دندان‌هایتان هنگام لبخند رضایت دارید، اگر فقط رنگ سفیدتر آن‌ها شما را راضی می‌کند، بلیچینگ حداقلی‌ترین گزینه درمانی است. در مقایسه با روکش تاج یا لمینت مقرون به صرفه است. با این حال، زمان سفید ماندن محدود است.

لازم است همین روند در فواصل زمانی معین تکرار شود. اگر می‌خواهید سفیدی دائمی داشته باشید یا از چینش، فرم و کوچکی دندان‌های خود راضی نیستید، لمینت سرامیکی برای شما مناسب هستند. اگر انتظارات خود را به طور دقیق با پزشک خود در میان بگذارید، می‌توانید مناسب‌ترین گزینه درمانی را با هم انتخاب کنید.

خدمات بلیچینگ در مطب و منزل

خدمات بلیچینگ در مطب و منزل
نام درمان حدود هزینه به تومان
بلیچینگ در مطب (Office) 5 میلیون تومان
بلیچینگ در منزل (Home) 5 میلیون تومان

گالری تصاویر نمونه درمان

کیفیت خدمات ما را مشاهده کنید

1 2
Photo 1 Photo 2
4 3
5 6