اصلاح طرح لبخند

مزایا و عوارض آن

اصلاح طرح لبخند یکی از بهترین راهکارها برای داشتن لبخندی زیبا و دلنشین است. درواقع استفاده از انواع روش‌های مختلف طرح لبخند به شما کمک می‌کند تا لبخندی گیراتر و جذاب‌تر داشته باشید و با داشتن دندان‌هایی سفید و یکدست اعتمادبه‌نفس بیشتری کسب کنید.

طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند+ مزایا و عوارض آن

برای داشتن لبخندی زیبا معیارهای مختلفی توسط دندانپزشک بررسی می‌شود، متناسب بودن اندازه دندان‌ها، ردیف بودن دندان‌ها در کنار خطوط لثه و رنگ دندان از مهم‌ترین عواملی هستند که برای داشتن لبخندی جذاب اهمیت دارند. اما اصلاح طرح لبخند چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ آیا چیزی در مورد هزینه طرح لبخند و مزیت‌های استفاده از آن می‌دانید؟ در این مقاله می‌توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد اصلاح طرح لبخند و روش‌های آن بدانید، آشنا شوید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند متشکل از مجموعه‌ای خدمات دندانپزشکی است که به شما کمک می‌کند دندان‌هایی زیباتر داشته باشید و در زمان خندیدن جذاب‌تر به نظر برسید. گاهی اوقات برای اصلاح طرح لبخند تنها از روش‌های ساده‌ای مثل کامپوزیت کردن استفاده می‌شود و گاهی اوقات لازم است فرد تحت بیهوشی کامل قرار بگیرد و فرم لثه و دندان‌ها به طور کامل  تغییر کند.

به‌طورکلی هر نوع درمانی که در جهت زیبایی دندان‌ها انجام شود، در دسته اصلاح طرح لبخند قرار دارد. در این روش معمولا نوع درمان با توجه به آناتومی فک، میمیک صورت و دندان‌ها، فک و لثه فرد انجام می‌شود. مهم‌ترین درمان در اصلاح طرح لبخند ترمیم لثه است و برای این موضوع عوامل زیبایی شناختی مختلفی بررسی می‌شود و سپس روش درمان برای فرد مشخص خواهد شد.

برای اصلاح طرح لبخند چه مواردی در نظر گرفته می‌شود؟

به منظور اصلاح طرح لبخند دندانپزشک دندان‌ها و لثه‌های فرد را بررسی می‌کند و از سالم بودن دندان‌ها اطمینان حاصل می‌کند. سپس بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند انتخاب می‌شود. در ادامه می‌توانید با اقدامات ضروری در اصلاح طرح لبخند آشنا شوید.

اندازه‌گیری نسبت طول و عرض دندان

اولین موضوعی که می‌توانید به زیباتر شدن لبخند شما کمک کند، متناسب بودن نسبت طول و عرض دندان‌ها است. برای اصلاح طرح لبخند دندانپزشک اندازه دندان‌ها را بررسی می‌کند و محدودیت‌ها و مشکلات دندان را مشخص می‌کند.

بررسی خطوط لثه

موضوع بعدی که روی زیبایی لبخند موثر است، متناسب بودن اندازه لثه‌ها است. در برخی افراد قرمزی لثه بیشتر از حد معمول مشخص می‌شود و این موضوع روی زیبایی فرد تاثیر می‌گذارد. درواقع اگر در زمان خندیدن بیشتر از 2 میلی‌متر از لثه‌ها مشخص می‌شوند، لازم است خط لثه فرد اصلاح شود تا لبخند لثه‌ای برطرف شود. خطوط لثه باید کاملا با خطر فرضی بالای دندان‌های قدامی موازی باشند.

دندانپزشک با بررسی اندازه لثه مشخص می‌کند که شرایط لثه فرد چگونه است و آیا در تمام قسمت‌ها حالتی قرینه دارد یا خیر. برای اصلاح لبخند لثه‌ای پزشک با توجه به شرایط بیمار از روش جراحی یا لیفت لثه و یا روش‌های غیر جراحی مثل تزریق ژل و بوتاکس استفاده می‌کند.

بررسی پوسیدگی دندان

دندان‌های سیاه و پوسیده موجب می‌شود تا ظاهر شما تحت تاثیر قرار بگیرد و لبخندتان آن چنان که باید زیبا به نظر نرسد. به علاوه قبل از اقدامات زیبایی دندان باید همه دندان‌های خود را از نظر سلامتی بررسی و در صورت نیاز درمان کنید.

بررسی فاصله و ترتیب دندان‌ها

موضوع بعدی که باید برای اصلاح طرح لبخند  توسط پزشک بررسی شود، مرتب بودن دندان‌ها است. در برخی افراد لازم است فرد برای مرتب کردن دندان از ارتودنسی استفاده کند و در برخی دیگر باید فاصله دندان و نواقص آن با روکش برطرف شود.

رنگ دندان

در صورتی که رنگ  دندان شما تیره باشد و یا لکه‌هایی زننده روی آن ایجاد شده باشد، می‌توانید با اصلاح کردن طرح لبخند ظاهر جذاب‌تری به دندان‌ها ببخشید. برای این کار معمولا از روش‌های مختلفی مثل بلیچینگ و بلیچینگ استفاده می‌شود.

چه افرادی می‌توانند از اصلاح طرح لبخند استفاده کنند؟

اصلاح طرح لبخند می‌تواند برای هر فردی که از نامرتب بودن دندان‌ها و عدم توازن بین لثه و دندان رنج می‌برد، مناسب باشد. به‌طورکلی اصلاح طرح لبخند یک فرآیند درمانی نیست و بیشتر به ظاهر افراد وابسته است، از همین رو در اکثر مواقع یک امر سلیقه‌ای است. اما از طرف دیگر افرادی هم هستند که به دلیل نامرتب بودن دندان‌ها قادر به تمیز کردن صحیح دندان نیستند و در صحبت کردن و یا غذا خوردن نیز دچار مشکل می‌شوند. این افراد می‌توانند با استفاده از اصلاح طرح لبخند این مشکلات را برطرف کنند و ظاهر جذاب‌تری به صورت خود ببخشند. در ادامه به برخی از شرایطی که لازم است از خدمات اصلاح طرح لبخند استفاده شود، اشاره شده است.

 • شکستن و لب پر شدن دندان‌ها
 • وجود فاصله بین دندان‌ها
 • بد فرم بودن دندان‌ها
 • پوسیده بودن دندان‌ها
 • کوتاه بودن یا بلند بودن بیش از حد دندان‌ها
 • مشخص بودن بیش از حد لثه در زمان خندیدن
 • زرد و بد رنگ بودن دندان
 • کج بودن دندان‌ها
 • عدم رویش برخی دندان‌ها به صورت مادرزادی
 • تمایل به زیبایی بیشتر ظاهر دندان‌ها

مزایای استفاده از اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند مزیت‌های زیادی دارد و می‌تواند ظاهر فرد را به طور کامل تغییر دهد. در این روش هم شرایط قرارگیری دندان‌ها تغییر می‌کند و هم در صورت نیاز انحراف فک، پوسیدگی دندان و مشکلات مربوط به لثه برطرف می‌شود. استفاده از اصلاح طرح لبخند در اکثر بیماران موجب افزایش اعتمادبه‌نفس و کارایی بیشتر دندان‌ها می‌شود و ظاهری جذاب‌تر به چهره می‌بخشد.

 

Untitled 1

در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از انواع طرح لبخند اشاره شده است.

 • مرتب شدن دندان‌ها
 • اصلاح رنگ و تیرگی دندان
 • پر شدن فضای خالی بین دندان
 • برطرف شدن مشکلات مربوط به لثه
 • درمان سیاهی و لکه‌های روی دندان
 • قرینه‌سازی دندان‌ها
 • متناسب‌سازی خط لثه
 • اصلاح طول و اندازه دندان‌ها
 • افزایش زیبایی چهره
 • افزایش اعتمادبه‌نفس
 • زیباتر به نظر رسیدن لبخند
 • برطرف کردن کلیه عیوب ظاهری مربوط به دندان

بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند توسط پزشکان و متخصصین زیادی انجام می‌شود، اما حقیقت این است که تنها پزشکانی که دارای تخصص زیبایی و ترمیمی هستند، باید کارهای زیبایی مربوط به دندان را انجام دهند. از طرف دیگر بررسی نمونه کارهای پزشک در کنار صحت مدارک علمی و دانشگاهی و برآورد هزینه دندانپزشکی می‌تواند روی انتخاب بهترین پزشک برای اصلاح طرح لبخند موثر باشد.

به خاطر داشته باشید که قبل از شروع کارهای دندانپزشکی حتما با پزشک صبحت کنید و در مورد شرایط دندان‌های خود با او صحبت کنید. در صورت امکان چند نمونه کار از پزشک مشاهده کنید و زمانی که همه چیز طبق آن چیزی بود که انتظارش را دارید، درمان را آغاز نمایید.

هزینه اصلاح طرح لبخند

هزینه درمان طرح لبخند به نوع ناهنجاری‌ها و روش درمانی که بیمار انتخاب می‌کند، بستگی دارد. برخی از روش‌های اصلاح طرح لبخند بسیار پرهزینه‌تر هستند و برخی روش‌ها نیز هزینه نسبتا پایین‌تری دارند. به علاوه ممکن است یک فرد نیاز به چندین روش درمانی در کنار هم داشته باشد و این موضوع نیز می‌تواند روی هزینه نهایی درمان طرح لبخند او تاثیر بگذارد. به خاطر داشته باشید که طول دوره درمان و همچنین هزینه دستمزد دندانپزشک نیز می‌تواند روی هزینه کلی اصلاح طرح لبخند موثر باشد.

نوع متریالی که برای کامپوزیت، لمینت و روکش دندان استفاده می‌شود نیز روی هزینه کلی اصلاح طرح لبخند موثر خواهد بود. هر چقدر از مواد باکیفیتی برای این روش‌ها استفاده شود، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

ماندگاری اصلاح طرح لبخند

این که برای اصلاح طرح لبخند از چه روشی استفاده می‌کنید، روی مدت ماندگاری آن موثر خواهد بود. برخی روش‌های اصلاح طرح لبخند به صورت دائمی هستند و برای همیشه روی ظاهر دندان‌ها تاثیر می‌گذارند، از طرف دیگر در برخی روش‌ها نیز لازم است بعد از چند سال فرآیند درمان تکرار شود و یا دندان‌ها دوباره ترمیم شوند. در مورد مدت ماندگاری اصلاح طرح لبخند بهتر است از پزشک خود سوال بپرسید.

 

برای مشاوره رایگان تخصصی ایمپلنت (کاشت دندان) اطلاعات خود را وارد نمایید.

در زمان ویزیت عکس OPG از دندان هایتان حتما به همراه داشته باشید.

Rectangle 16
طرح لبخند2

آیا اصلاح طرح لبخند درد دارد؟

برای اصلاح طرح لبخند روش‌های زیادی وجود دارد، اما به هر حال استفاده از بی‌حسی موضعی حین درمان  موجب می‌شود تا بیمار هیچ‌گونه دردی را احساس نکند. در برخی از روش‌ها ممکن است بعد از اینکه اثر بی‌حسی از بین رفت، فرد مقدار کمی درد یا حساسیت را در ناحیه دندان‌ها احساس کند که معمولا با مصرف داروهای مسکن برطرف می‌شود و بیشتر از چند روز طول نمی‌کشد.

انواع روش‌های مختلف اصلاح طرح لبخند

برای اصلاح طرح لبخند از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. درواقع دندانپزشک بعد از بررسی دندان‌ها و در نظر گرفتن انتظارات مراجعه‌کننده، مشخص می‌کند که چه روشی برای برطرف کردن مشکل دندان‌ها مناسب‌تر است. در ادامه می‌توانید با انواع طرح لبخند آشنا شوید.

سفید کردن دندان‌ها

یکی از ساده‌ترین خدماتی که در بهبود طرح لبخند توسط دندانپزشک انجام می‌شود، سفید کردن یا بلیچینگ دندان است. این کار موجب می‌شود تا رنگ دندان‌ها چند درجه روشن‌تر شوند و ظاهر زیباتری پیدا کنند. سفید کردن دندان‌ها با استفاده از لیزر و ژل سفیدکننده به صورت موقت انجام می‌شود و بعد از مدتی نیاز به تمدید دارد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر دندان هم ظاهر  دندان‌ها را مرتب می‌کند و هم رنگ روشن‌تر و زیباتری به دندان‌ها می‌بخشد. این روش بسیار کاربردی و نسبتا کم‌هزینه نسبت به سایر روش‌ها است و تغییر بی‌نظیری بر ظاهر فرد ایجاد می‌کند.

اصلاح کردن خط لثه

افرادی که در زمان خندیدن بخش زیادی از لثه‌شان مشخص می‌شود، برای رفع این مشکل باید از روش لیفت لثه استفاده کنند. درواقع کوتاه بودن دندان‌ها موجب می‌شود تا فرد دچار لبخند لثه‌ای شود و از همین رو دندانپزشک باید با بالا بردن لثه، طول تاج دندان را افزایش دهد و مشکل را برطرف کند. در بسیاری از مواقع اصلاح خط لثه با لیزر انجام می‌شود و در برخی مواقع نیاز به ارتودنسی است.

ونیز پرسلن

روش بعدی که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می‌شود، روش ونیر پرسلن است. در این روش هم فرم و هم رنگ دندان اصلاح می‌شود و یک لایه از متریال مخصوص روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. ونیرهای پرسلن طول عمر بالایی دارند و به ندرت دچار تغییر رنگ می‌شوند. به این روش به اصطلاح لمینت سرامیکی یا پرسلن لمینت نیز گفته می‌شود.

ارتودنسی

روش بعدی برای افرادی کاربرد دارد که فک و دندان‌ها نامتناسبی دارند. درواقع استفاده از ارتودنسی می‌تواند به متناسب‌سازی فرم فک و منظم کردن دندان‌ها کمک کند و با استفاده از براکت‌هایی خاص دندان‌ها را بر سر جای خود قرار دهد.

باندینگ دندان

روش دیگری که برای اصلاحات زیبایی دندان انجام می‌شود، باندینگ دندان است. از این روش برای ترمیم شکستگی دندان و درست کردن دندان‌های خراشیده شده استفاده می‌شود. از طرف دیگر باندینگ دندان روشی موثر برای از بین بردن فضای خالی بین دندان‌ها نیز محسوب می‌شود. برای انجام باندینگ دندان باید دقیقا از رنگ دندان‌های بیمار استفاده شود تا بعد از انجام فرآیند درمان دندان‌ها ظاهری طبیعی و یکدست داشته باشند.

ایمپلنت

مورد بعدی که در روش‌های درمان اصلاح طرح لبخند قرار دارد، ایمپلنت دندان است. از این روش برای پر کردن فضای خالی بین دندان‌ها استفاده می‌شود. درواقع اگر به هر دلیلی دندان خود را از دست داده‌اید و یا ناچار به کشیدن دندان خود شده‌اید، می‌توانید با استفاده از ایمپلنت دندان این مشکل را برطرف کنید و با استفاده از اتصال تاج دندانی به درون استخوان فک یک دندان طبیعی و زیبا را جایگزین نمایید.

روکش دندان

روکش دندان که به آن پروتز دندان نیز گفته می‌شود، روشی است که از آن برای اصلاح یک یا چند دندان استفاده می‌شود. از روکش دندان تنها در شرایطی استفاده می‌شود که رنگ و شرایط قرارگیری دندان‌ها مشکلی ندارند. روکش دندان معمولا از جنس سرامیک، فلز و یا ترکیبی از این دو متریال است.

بریج دندان

بریج یکی دیگر از روش‌های اصلاح طرح لبخند است که برای جاسازی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود. بریج دندان درواقع نوعی روکش دندان است که دندانپزشک برای جاسازی آن دو دندان کناری فرد را تراش می‌دهد و سپس یک دندان متشکل از 3 دندان مصنوعی را روی ناحیه موردنظر قرار می‌دهد.

جراحی فک

یکی دیگر از مواردی که روی ظاهر دندان‌ها موثر است جلو یا عقب بودن بیش از حد فک است. برای اصلاح این موضوع پزشک باید فک را جراحی کند و استخوان جابه‌جا شده فک را در جای خود قرار دهد. این جراحی باید تنها توسط دندان‌پزشکانی که تخصص آن‌ها جراحی فک است انجام شود.

 

طرح لبخند

نکاتی که باید قبل از اصلاح طرح لبخند بدانید

 • برای اصلاح طرح لبخند حتما از یک دندانپزشک باتجربه و دارای اعتبار بالا کمک بگیرید.
 • بهتر است قبل از اجرای طرح لبخند حتما نمونه کارهای دندانپزشک را مشاهده کنید.
 • مطمئن شوید دندانپزشک شما از مواد درجه 1 و باکیفیتی برای ترمیم و درمان طرح لبخند استفاده می‌کند.
 • امروزه در بسیاری از دندانپزشکی‌های مجهز طراحی دیجیتالی لبخند قبل از شروع کار انجام می‌شود و فرد می‌تواند تغییرات مورد نیاز را روی دندان‌ها مشاهده کند. این طراحی بسیار طبیعی انجام می‌شود و فرد می‌تواند تمامی جزئیات را قبل از شروع درمان مشاهده کند و در صورت نیاز تغییراتی در آن ایجاد نماید. سپس دندانپزشک با در نظر گرفتن این طرح پروسه درمان را آغاز می‌کند.
 • توجه داشته باشید افرادی که دندان قروچه دارند و یا به هر دلیلی بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند، نباید از روش اصلاح طرح لبخند استفاده کنند. زیرا این روش نیاز به مراقبت و توجه دارد و برای چنین افرادی مناسب نیست.
 • افرادی که از اصلاح طرح لبخند استفاده می‌کنند، نباید از ترشی و مواد اسیدی استفاده کنند، زیرا این مواد به روکش دندان آسیب وارد می‌کند و موجب ایجاد لکه‌هایی زننده روی دندان می‌شود.
 • بعد از انجام روش‌های درمان طرح لبخند لازم است فرد هر نیم سال به دندانپزشک مراجعه کند و شرایط دندان‌ها را بررسی کند.
 • مسواک زدن 2 بار در روز، احتیاط در جویدن، ترک دخانیات و الکل، تغییر عادات غذایی و عدم مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی‌های رنگ دار نیز از مراقبت‌هایی هستند که باید بعد از اصلاح طرح لبخند رعایت شوند.

عوارض اصلاح طرح لبخند

برای اصلاح طرح لبخند روش‌های متعددی وجود دارد که انتخاب روش مناسب در کنار خبره بودن دندانپزشک می‌تواند روی ظاهر دندان و همچنین عوارض آن تاثیر بگذارد. هر چقدر دندانپزشکی که کار اصلاح طرح لبخند را انجام می‌دهد، خبره‌تر باشد، قطعا ظاهر دندان‌ها شکیل‌تر و یکدست‌تر خواهند شد و جلوه طبیعی‌تری پیدا خواهند کرد. از طرف دیگر استفاده از مواد و متریال درجه یک در اصلاح طرح لبخند موجب می‌شود تا ماندگاری و مقاومت دندان‌ها بیشتر باشد و دیرتر با مشکل روبرو شود.

در بسیاری از مواقع سفید کردن مرتب دندان‌ها می‌تواند منجر به حساس شدن دندان شود. از طرف دیگر این روش نیاز به تمدید دارد و ممکن است برخی از لکه‌های روی دندان را برطرف نکند. از معایب روش ونیر دندان نیز می‌توان به حساس شدن دندان و همچنین پرهزینه بودن آن اشاره کرد. افرادی که از روش ارتودنسی استفاده می‌کنند، باید برای مدتی نسبتا طولانی ظاهر براکت‌ها و همچنین مشکلات مربوط به آن را تحمل کنند. این افراد ممکن است با محدودیت‌هایی در غذا خوردن مواجه باشند و باید به طور مرتب براکت‌ها را تمیز کنند.

افرادی که برای زیباتر به نظر رسیدن ظاهر دندان خود از ونیرهای کامپوزیتی استفاده می‌کنند، باید در مصرف مواد غذایی محتاط باشند تا رنگ دندان بعد از مدتی تیره نشود. از طرف دیگر افرادی که سیگار یا قلیان می‌کشند و یا چای و قهوه زیادی می‌نوشند، نباید از ونیر کامپوزیت استفاده کنند، زیبا دندان‌ها خیلی زود کیفیت خود را ز دست می‌دهند و پر از لکه می‌شوند.

در صورتی که فرآیند اصلاح طرح لبخند به درستی و توسط فرد متخصص انجام نشود، ممکن است فرد با عوارضی نظیر پوسیدگی دندان، عفونت لثه، حساسیت دندان‌ها، درد دندان و نامتناسب بودن ظاهر دندان را تجربه کند. هر چند که بسیاری از این عوارض موقتی هستند و بعد از مدتی برطرف خواهند شد، اما در صورتی که اصلاح طرح لبخند از پایه به روش نادرست و اشتباهی انجام شود، می‌تواند موجب بروز عوارض جبران‌ناپذیری گردد.

جمع‌بندی نهایی

دندان‌ها نقش به سزایی در زیباتر به نظر رسیدن چهره ما دارند و به جرات می‌توان گفت که برای داشتن لبخندی زیبا و گیرا داشتن دندان‌هایی مرتب و سفید ضروری است. سفید شدن و مرتب به نظر رسیدن دندان‌ها نه تنها روی ظاهر ما موثر است، بلکه موجب می‌شود تا زیبایی طبیعی چهره ما بیشتر به چشم بیاید و اعتمادبه‌نفس بیشتری کسب کنیم. بنابراین اگر دندان‌های نامرتبی دارید و یا رنگ دندان‌هایتان کدر و زرد شده، می‌توانید با کمک گرفتن از روش‌های مختلف اصلاح طرح لبخند، زیبایی حقیقی را به چهره خود بازگردانید.

از آن جایی که شرایط دندان‌ها و لثه‌های هر یک از ما متفاوت است، ممکن است هر کدام از ما برای اصلاح طرح لبخند به روش خاصی احتیاج داشته باشیم. بهتر است برای زیباتر به نظر رسیدن دندان‌هایتان قبل از هر چیزی به سلامت دهان و دندان خود توجه کنید و سپس با یک دندانپزشک متخصص در مورد انتخاب روش درمانی مناسب مشورت کنید. گاهی اوقات تنها با صرف هزینه‌ای نسبتا پایین می‌‌توانید تغییری بی‌نظیر و خیره‌کننده در چهره خود ایجاد کنید و مشکلات مربوط به دندان را برطرف کنید.

 

گالری تصاویر نمونه درمان

کیفیت خدمات ما را مشاهده کنید

1 2
Photo 1 Photo 2
4 3
5 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *