کامپوزیت ونیر

مزایا و عوارض آن

برخورداری از لبخند زیبا می‌تواند چهره افراد را به‌کلی تغییر دهد و به زیبایی چهره‌شان بیفزاید. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند منجر به اعتمادبه‌نفس بالا در افراد شود، زیبایی چهره است. بنابراین، نباید تأثیر لبخند زیبا در زیبایی ظاهری و اعتمادبه‌نفس را دست‌کم گرفت. از این رو، بسیاری از افرادی که هنگام لبخندزدن از نمایان‌شدن دندان‌هایشان رضایت ندارند، تلاش دارند تا وضعیت دندان‌هایشان را بهبود ببخشند و زیبایی را به لبخند خود باز گردانند.

1 1

کامپوزیت ونیر

امروزه با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، انتخاب‌های مختلفی برای پوشش رنگ و ظاهر دندان‌ها وجود دارد و می‌توانید به‌راحتی و با دستی باز از میان این گزینه‌‌ها، گزینه مناسب خود را بیابید. یکی از روکش‌هایی که می‌تواند در راستای زیباسازی لبخند مؤثر واقع شود، کامپوزیت ونیر است. در ادامه قصد داریم تا به کامپوزیت ونیر بپردازیم و ویژگی‌ها، مزایای و معایب استفاده از این نوع کامپوزیت را بررسی کنیم؛ بنابراین، اگر علاقه‌مندید تا در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ونیر دندان چیست؟

به لایه‌هایی که از روکش دندان که از موادی هم‌رنگ دندان‌های طبیعی ساخته شده‌اند و برای ترمیم موضعی، زیباسازی طرح لبخند، رفع عیوب دندانی و اصلاح رنگ دندان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، ونیر دندان می‌گویند. از نظر روش‌ درمانی، روکش‌های ونیر در دو روش مستقیم Direct و غیرمستقیم Indirect قابل‌اجرا هستند.

چه تفاوتی میان ونیر مستقیم و ونیر غیرمستقیم وجود دارد؟

ونیر مستقیم

در شرایطی می‌توانید از ونیر مستقیم استفاده کنید که قصد اصلاح و ترمیم تنها چند دندان را داشته باشید. در این روش، فرایند اضافه‌شدن ونیر به دندان‌های شما در مطب دندان‌پزشکی صورت می‌پذیرد. در صورتی که نیشال دندان‌های شما سالم باشد، می‌توان با استفاده از ونیر مستقیم، ایرادات جزئی دندان‌های فرد را برطرف کرد و طرح لبخند زیبایی را ایجاد نمود. نکته مهم در مورد روش ونیر مستقیم این است که دندان‌پزشک مدنظر می‌بایست بسیار متبحر، مجرب و باحوصله باشد تا بتواند طرح لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد. باتوجه‌به اینکه روش ونیر مستقیم، روشی زمان‌بر است، حتماً در انتخاب دندان‌پزشک مدنظر دقت نمایید. ونیر مستقیم در اصلاح رنگ ترمیم‌های قبلی دندان، ترمیم هرگونه شکستگی، شفاف‌سازی دندان‌ها، رفع عیوب و تغییر ظاهر دندان‌ها و محافظت از سطوح دندان‌ها بسیار مؤثر است.

ونیر غیرمستقیم

ونیر غیرمستقیم که به آن لمینت دندان نیز گفته می‌شود، روشی گران‌قیمت برای ترمیم رنگ دندان‌های افراد است. در این روش، شما می‌توانید با دو بار مراجعه به دندان‌پزشکی فرایند ونیر غیرمستقیم را به پایان برسانید. در جلسه اول، روند آماده‌سازی صورت می‌پذیرد و در جلسه دوم روکش ونیر بر روی دندان‌های فرد نصب می‌شود. روکش مدنظر که معمولاً از جنس سرامیک یا پرسلین است، در لابراتوارهای دندان‌پزشکی ساخته می‌شود. به نسبت روش ونیر مستقیم، ونیر غیرمستقیم روشی تهاجمی است و می‌بایست بخشی از مینای دندان فرد تراشیده شود تا امکان نصب ورقه‌های نازک پرسلین بر روی دندان‌ها فراهم گردد. اگر فرد ملاحظه‌کاری هستید و قصد تراشیدن مینای دندان خود را ندارید، پیشنهاد می‌شود تا استفاده از روش ونیر مستقیم را در دستور کار خود قرار دهید. ونیر غیرمستقیم به شکل سفارشی و بر اساس شرایط دندان‌های فرد ساخته می‌شود و کاملاً بر روی دندان‌های فرد سوار خواهد شد.

 

2

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر ترکیبی از مواد زمینه‌ای است که طی فرایندی خاص تولید می‌شود و با ترکیب‌شدن با ذرات فیلر، به استحکام مطلوبی دست پیدا می‌کند. در طی فرایند تولید، نوری با طول موج خاص به ترکیب خمیری شکل کامپوزیت می‌تابد و ترکیب مدنظر را به میزان لازم سفت و سخت می‌کند. پس از به پایان رسیدن این مرحله و دستیابی به مقاومت مطلوب، با استفاده از پولیش، ترکیب را به شکل مدنظر درمی‌آورند تا هنگام استفاده در دهان مشکلی ایجاد نکند. در ادامه به معرفی دو نوع کامپوزیت ونیر خواهیم پرداخت.

کامپوزیت ونیر IPS

در کامپوزیت ونیر IPS، برای ایجاد استحکام بیشتر در ساختار کامپوزیت، ذرات سرامیکی به آن افزوده می‌شود. افزودن ذرات سرامیکی باعث می‌شود تا ونیر کامپوزیت IPS نسبت به ونیر کامپوزیت‌های معمولی ظاهری جذاب‌تر و براق‌تری داشته باشد و طول عمر آن نیز افزایش یابد. یکی از مشکلات شایع در افرادی که از کامپوزیت ونیر معمولی استفاده  کرده‌اند، رنگ‌پذیری و تغییر رنگ کامپوزیت است. در کامپوزیت IPS، باتوجه‌به حضور ذرات سرامیکی، این مشکل رفع شده و رنگ‌پذیری این نوع کامپوزیت به نسبت ونیر کامپوزیت معمولی کاهش قابل‌توجهی داشته است. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از کامپوزیت IPS، این است که در هنگام نصب کامپوزیت‌ها، نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد و این روش به‌اصطلاح تهاجمی نیست. این نوع کامپوزیت را می‌توان بر روی هشت الی ده دندان در هر فک اجرا کرد و ظاهر لبخند و دندان‌ها را به‌کلی تغییر داد.

کامپوزیت ونیر بدون تراش

در این نوع کامپوزیت به‌جای قالب‌گیری و نصب روکش مدنظر بر روی دندان، از مادۀ ترمیم‌کننده همرنگ با دندان‌ها استفاده می‌شود و دندان‌پزشک با قراردادن این ماده بر روی دندان و فرم دهی به آن، مشکلات ظاهری دندان‌های شما را رفع می‌کند. به دلیل این که کار به لابراتوار دندان‌پزشکی ارسال نمی‌شود، هزینه ونیر کامپوزیت بدون تراش به نسبت کامپوزیت IPS کمتر است. مهم‌ترین مزیت این نوع کامپوزیت به نسبت سایر انواع روکش‌ها این است که نیازی به تراشیدن مینای دندان وجود ندارد و با هزینه کمتر و روش غیرتهاجمی می‌توانید زیبایی را به دندان‌های خود بازگردانید. البته باید اشاره کرد که در شرایطی که دندان‌های فرد بسیار نامنظم باشد، نمی‌توان از این روش بهره برد و می‌بایست استفاده از لمینت سرامیکی یا همان ونیر کامپوزیت IPS را در دستور کار قرار داد.

چه کسانی کاندیدای استفاده از ونیر کامپوزیت دندان هستند؟

شرایط و امکان استفاده از ونیر کامپوزیت، توسط دندان‌پزشک زیبایی تعیین می‌شود و شما می‌توانید پس از مشاوره با دندان‌پزشک خود در مورداستفاده از یکی از انواع کامپوزیت ونیر دندان تصمیم‌گیری کنید. نکته مهم پیش از شروع فرایند درمان و استفاده از ونیر کامپوزیت، این است که لثه‌های شما می‌بایست عاری از هرگونه بیماری فعال یا التهاب باشند. در حالت کلی، شرایط استفاده از ونیر کامپوزیت به نحوی است که اغلب افراد می‌توانند از این نوع کامپوزیت استفاده نمایند؛ اما افرادی که با مشکلاتی مانند نامرتب بودن دندان‌ها، هم‌پوشانی دندان‌ها، بدرنگی دندان‌ها، شکستگی دندان‌ها و ارتفاع نامنظم دندان‌ها مواجه هستند، به‌عنوان کاندیدای استفاده از کامپوزیت ونیر شناخته
می‌شوند.

3

فرایند انجام کامپوزیت ونیر چگونه است؟

پس از اینکه دندان‌پزشک زیبایی شما را معاینه و شرایط دندان‌ها و لثه شما را برای استفاده از کامپوزیت ونیر تأیید کرد، شرایط اولیه برای استفاده از این کامپوزیت بر روی دندان‌های شما ایجاد می‌شود. در گام اولیه، می‌بایست دندان‌های مدنظر به طور کامل تمیز شوند و عاری از هرگونه جرم باشند. پس از اینکه دندان‌ها کاملاً پاک شد، دندان‌ها را به طور کامل خشک می‌کنند تا هیچ‌گونه اثری از رطوبت یا بزاق بر روی آنها باقی نماند. در صورتی که دندان مدنظر دارای رطوبت باشد، ممکن است عملکرد مواد باندینگ دچار اختلال شود. در گام بعدی و برای چسباندن مواد ونیر کامپوزیت، سطح جلویی دندان‌ها با استفاده از مواد اسیدی متخلخل می‌شود. در این مرحله، مواد باندینگ مخصوص یا همان چسب کامپوزیت، بر روی سطح دندان‌ها قرار داده می‌شوند و مواد کامپوزیت به‌آرامی بر روی سطح جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

برای اینکه سطح دندان‌ها فرم مدنظر را بگیرد و به میزان لازم صیقلی شود، در این مرحله میزان مواد کامپوزیت با استفاده از تکنیک‌های لایه‌برداری تنظیم می‌شود و در صورت نیاز مقداری مواد به دندان‌ها اضافه یا از سطح دندان‌ها، مقداری از مواد برداشته می‌شود. با پایان‌یافتن این مرحله، شرایط برای ایجاد روکش ونیر نهایی مهیا می‌شود و کافی است تا در آخرین گام، روکش نهایی ونیر بر روی دندان‌های شما سوار شوند.

در گام پایانی، دندان‌پزشک لایه نازک کامپوزیت را بر روی سطح دندان‌ها سوار می‌کند و نهایت تلاش خود را به کار می‌برد تا سطح دندان کاملاً صاف و صیقلی شود. لایه کامپوزیت ونیر بسیار نازک است و از این رو، برای اجرای این لایه کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان‌ها وجود نخواهد داشت. در صورتی که دندان‌های شما نامنظم نباشند و از ارتفاع یکسانی برخوردار باشند، ونیر کامپوزیت بدون استفاده از روش تهاجمی و بدون تراشیدن دندان‌ها به پایان خواهد رسید. استفاده از این متد درمانی با روش فوق به دلیل اینکه تمامی مراحل در مطب دندان‌پزشکی انجام می‌شود و نیازی به مراجعه به لابراتوار دندان‌پزشکی وجود نخواهد داشت، تنها در یک جلسه صورت می‌پذیرد و در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی خواهد شد.

تفاوت میان ونیر غیرمستقیم و کامپوزیت ونیر

همان‌طور که در بخش‌ مربوط به ونیر غیرمستقیم اشاره کردیم، در روش ونیر غیرمستقیم، در جلسه اول می‌بایست معاینه و قالب‌گیری توسط دندان‌پزشک در مطب صورت پذیرد و قالب مدنظر برای ساخت روکش به آزمایشگاه دندان‌پزشکی فرستاده شود؛ اما برای استفاده از کامپوزیت ونیر تنها یک‌بار مراجعه به دندان‌پزشکی کافی است و دندان‌پزشک می‌تواند با استفاده از روش کامپوزیت بدون تراش، در یک جلسه درمان را به پایان برساند. این تفاوت‌ها سبب می‌شود تا هزینه‌ای که باید برای کامپوزیت بپردازید نسبت به روش ونیر غیرمستقیم بسیار کمتر باشد.

در صورتی که پس از اجرای روکش، ونیر کامپوزیت دچار شکستگی یا آسیب‌دیدگی شود، شما می‌توانید با مراجعه به دندان‌پزشک، روکش دندان‌های خود را ترمیم و اصلاح کنید؛ اما در صورتی که ونیر پرسلن (روکشی که در روش غیرمستقیم بر روی دندان‌ها اجرا می‌شود) دچار شکستگی یا آسیب‌دیدگی شود، امکان اصلاح و ترمیم آن وجود ندارد و می‌بایست برای تعویض روکش دندان خود اقدام نمایید. عدم برخورداری از قابلیت ترمیم باعث می‌شود تا در صورت بروز شکستگی در دندان مدنظر، ملزم به پرداخت مجدد هزینه درمان شوید.

در روش ونیر غیرمستقیم دندان‌پزشک برای نصب و اجرای روکش می‌بایست دندان‌های شما را تراش دهد؛ در صورتی که در روش کامپوزیت ونیر، نیازی به تراش‌دادن دندان‌ها وجود ندارد. در حالت کلی، کامپوزیت ونیر نسبت به روش ونیر غیرمستقیم، کم‌هزینه‌تر، کوتاه‌تر و کم‌دردسرتر است.

طول عمر کامپوزیت ونیر

معمولاً دندان‌هایی که تحت درمان ونیر کامپوزیت قرار می‌گیرند، طول عمری در حدود 7 الی 10 سال دارند؛ اما جنس دندان‌ها، عادات غذایی، رعایت بهداشت دهان و دندان و رعایت نکات مراقبتی، عواملی هستند که می‌توانند در طول عمر ونیز کامپوزیت مؤثر واقع شوند. ونیر کامپوزیت از مقاوم‌ترین و بادوام‌ترین درمان‌های حوزه دندان‌پزشکی است و در صورتی که به شکل مناسبی از دندان‌های خود مراقبت کنید، طول عمر این نوع کامپوزیت می‌تواند به بیش از ده سال نیز برسد. ویژگی قابل‌ترمیم بودن ونیر کامپوزیت باعث می‌شود تا بتوانید حتی برای مدت طولانی‌تری نیز از دندان‌های روکش‌شده بهره بگیرید و در صورت بروز مشکلاتی مانند شکستگی یا ساییدگی، آنها را ترمیم کنید.

در چه شرایطی استفاده از ونیر کامپوزیت توصیه نمی‌شود؟

 • در صورتی که دندان‌ها یا لثه شما دچار بیماری، عفونت و پوسیدگی هستند، امکان شروع درمان و اجرای ونیر کامپوزیت وجود نخواهد داشت. پیش از شروع درمان و اجرای کامپوزیت، می‌بایست نسبت به درمان پوسیدگی‌ها و بیماری‌های دندان‌ها و لثه خود اقدام نمایید.
 • در صورتی که ریشه دندان شما از مقاومت کافی برخوردار نباشد یا بافت دندان شما دچار پوسیدگی و آسیب‌دیدگی باشد، نمی‌توانید ونیر کامپوزیت را بر روی دندان‌های خود اجرا کنید و در صورت اجرا، ممکن است نتیجه مدنظر حاصل نشود.
 • اگر عادات نامناسبی در مورد نگهداری و مراقبت از دندان‌های خود دارید، استفاده از انواع روکش‌های ونیر تجربه چندان موفقی برای شما نخواهد بود؛ بنابراین، پیشنهاد می‌شود تا وقت و پول خود را هدر ندهید.
 • برخی از افراد، دچار به‌هم‌ریختگی شدید دندان هستند و هم‌پوشانی و نامنظم‌بودن دندان‌های آنها به شکلی است که با استفاده از روکش یا کامپوزیت قابل‌چشم‌پوشی نیست، در چنین شرایطی استفاده از کامپوزیت به‌تنهایی کارساز نخواهد بود و فرد می‌بایست برای درمان و منظم‌کردن دندان‌های خود، از روش‌های درمانی دیگری مانند ارتودنسی بهره بگیرد.

 

5

مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر

 • برای اجرای کامپوزیت ونیر معمولاً از روش‌های تهاجمی استفاده نمی‌شود و در اغلب موارد نیازی به تراشیدن دندان‌ها نیست. در صورتی که دندان‌پزشک مجبور به تراشیدن دندان‌ها شود، مقداری ناچیز از دندان مدنظر تراشیده می‌شود.
 • نصب ونیر کامپوزیت هیچ‌گونه فشاری به دندان‌های مجاور وارد نمی‌کند و نظم دندان‌های شما از بین نخواهد رفت.
 • در صورتی که پس از نصب ونیر کامپوزیت، دندان مذکور دچار شکستگی یا ساییدگی شود، می‌توانید برای اصلاح و ترمیم روکش به دندان‌پزشکی مراجعه نمایید و دندان مدنظر را ترمیم کنید.
 • فرایند معاینه و نصب ونیر کامپوزیت بسیار سریع صورت می‌پذیرد و در مدت زمان کوتاهی می‌توانید دندان‌های خود را روکش کنید و زیبایی را به لبخند خود بازگردانید.
 • ظاهر کامپوزیت ونیر بسیاری طبیعی است و معمولاً سایر افراد متوجه استفاده از روکش دندان نمی‌شوند.
 • با استفاده از کامپوزیت می‌توان جای خالی دندان‌های ازدست‌رفته را نیز پر کرد. به این شکل که دندان‌پزشکان به‌جای استفاده از سایر مواد برای پرکردن دندان، از این ماده خمیری شکل استفاده می‌کنند و با استفاده از کامپوزیت ونیر، ظاهر دندان را به شکل مدنظر خود درمی‌آورند. این روش هیچ‌گونه ضرری برای سلامت لثه‌ها و سایر دندان‌های شما نخواهد داشت و لبخندی منحصربه‌فرد را به شما هدیه می‌دهد.
 • در این روش، تنها بخش جلوی دندان‌های شما روکش می‌شود و از این رو، دندان شما دچار آسیب‌دیدگی یا پوسیدگی نخواهد شد.

معایب استفاده از ونیر کامپوزیت

 • ممکن است تحت شرایطی خاص، طول عمر ونیر کامپوزیت‌ها کاهش یابد و به زیر ده سال برسد، در چنین شرایطی شما می‌بایست، مجدداً به مطب دندان‌پزشکی مراجعه نمایید و لایه‌های قبلی را با لایه‌های جدید کامپوزیت جایگزین کنید.
 • ونیر کامپوزیت‌ها نسبت به لمینت‌های دیگر از جلای کمتری برخوردارند و برخی از افراد استفاده از لمینت‌های براق را به این روکش‌ها ترجیح می‌دهند. البته برای افزایش جلا و براق شدن ونیر کامپوزیت نیز روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید در دستور کار خود قرار دهید.
 • مراقبت و رعایت بیشتر شرایط بهداشتی دهان و لثه، از دیگر نکاتی است که پس از انجام کامپوزیت ونیر می‌بایست لحاظ کنید.

عوارض کامپوزیت ونیر

معمولاً از نظر عملکرد و سازگاری با دندان‌ها و لثه، ونیر کامپوزیت عوارض خاصی برای بدن انسان ندارد و اغلب عوارضی که در مورد این روکش مطرح می‌شود، مرتبط با نحوه نگهداری و مراقبت از آن است. برخی از عوارض استفاده از ونیر کامپوزیت به شرح زیر است.

ایجاد حساسیت دمایی در دندان‌های تحت درمان

پس از اجرای کامپوزیت ونیر ممکن است تا مدتی دچار حساسیت دمایی شوید و در صورت مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد، کمی احساس درد کنید. باتوجه‌به این موضوع پیشنهاد می‌شود تا مدتی از مصرف چنین خوراکی‌هایی خودداری کنید تا حساسیت مذکور به طور کامل از بین برود و بتوانید بدون دغدغه از مصرف خوراکی‌های جذابی مانند بستنی و نوشیدن قهوه و چای گرم لذت ببرید.

کدرشدن یا تغییر رنگ دندان‌های کامپوزیت‌شده

همواره دندان‌پزشکان به افراد علاقه‌مند به انجام کامپوزیت تذکر می‌دهند که در صورت انجام این روش درمانی و زیبایی، از مصرف دخانیات، سیگار، قلیان، نوشیدنی‌های رنگ‌دار و… به شکل افراطی پرهیز کنند و از نوشیدن چای و قهوه به شکل مداوم دوری کنند؛ زیرا در صورت مصرف دخانیات و چنین خوراکی‌هایی، ممکن است لبه‌های دندان روکش‌شده دچار کدری و تغییر رنگ شود و زیبایی خود را از دست دهد. باتوجه‌به این موضوع در صورت استفاده از کامپوزیت ونیر می‌بایست در رفتار غذایی خود تجدیدنظر کنید و در مصرف این موارد افراط به خرج ندهید. در صورتی که از دندان‌های روکش‌شده خود به‌خوبی نگهداری کنید، رنگ دندان‌های مدنظر حفظ می‌شوند و شما می‌توانید از زیبایی لبخند خود برای مدتی طولانی لذت ببرید.

 

برای مشاوره رایگان تخصصی ایمپلنت (کاشت دندان) اطلاعات خود را وارد نمایید.

در زمان ویزیت عکس OPG از دندان هایتان حتما به همراه داشته باشید.

Rectangle 16
6

آسیب‌دیدگی و شکستن دندان‌های روکش‌شده

در صورت مصرف غذاهای بسیار سخت و خشک، ممکن است دندان‌های روکش‌شده شما دچار شکستگی و آسیب‌دیدگی شوند، از این رو، پیشنهاد می‌شود پس از انجام کامپوزیت، تا حد امکان از مصرف غذاهای بسیار سخت و خشک خودداری نمایید. از جمله عاداتی که می‌تواند حاصل دسترنج دندان‌پزشک و هزینه خودتان را از بین ببرد، می‌توان به جویدن ناخن، تخمه شکستن، شکستن پسته‌های دربسته، جویدن اتفاقی هسته میوه‌ها و… اشاره کرد. با اینکه دندان‌هایی که تحت درمان ونیر کامپوزیت قرار گرفته‌اند، قابل ترمیم هستند و در صورت بروز شکستگی یا آسیب‌دیدگی می‌توان به‌راحتی آنها را ترمیم و اصلاح کرد؛ اما بهتر است تا حد امکان از اعمال فشار بیش از حد به دندان‌ها روکش‌شده خودداری کنید.

مراقبت‌های لازم پس از اجرای کامپوزیت ونیر

 • مسواک‌زدن به طور منظم، چه پیش از انجام و چه پس از انجام کامپوزیت ونیر توصیه می‌شود؛ زیرا در صورتی که مسواک‌زدن را به طور منظم انجام ندهید، دندان‌های شما پایداری و دوام مطلوبی نخواهند داشت.
 • پس از گذشت چند روز از اجرای وینر کامپوزیت، جویدن یا گاززدن غذاها، میوه‌ها و… مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد؛ اما از جویدن غذاها یا میوه‌های بسیار سفت و سخت خودداری کنید.
 • شکستن آجیل‌های سفت، پسته‌ دربسته، فندق و… می‌تواند برای دندان‌های شما آسیب‌زا باشد و در ناحیه دندان مدنظر ساییدگی یا شکستگی ایجاد کند. باتوجه‌به خطر شکستگی پیشنهاد می‌شود تا از انجام این کارها صرف‌نظر کنید.
 • پس از اینکه هرگونه خوراکی رنگ‌دار اعم از پفک، چای، قهوه و… را میل کردید، حتماً دندان‌های خود را با استفاده مسواک بشویید. ساختار مواد تشکیل‌دهنده کامپوزیت مانند دندان‌های طبیعی دارای خاصیت رنگ‌پذیری است و در صورتی که نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگ‌دار بر روی آن باقی بماند، ممکن است دندان‌های روکش‌شده شما دچار تغییر رنگ یا لکه‌های رنگی شوند؛ بنابراین، در نگهداری و مراقبت از دندان‌های روکش‌شده دقیق عمل کنید.
 • طبیعی است که دندان‌های روکش‌شده، مانند دندان‌های طبیعی پس از مدتی استفاده دچار تغییر رنگ شوند و بهتر است در صورت بروز لکه‌های رنگی یا تغییر رنگ، برای پولیش دندان‌های خود اقدام نمایید.
 • علاوه بر مراقبت‌های ذکرشده، استفاده از نخ دندان و مراجعه مرتب به دندان‌پزشکی می‌تواند در جهت سلامتی و حفظ زیبایی ظاهری دندان‌های روکش‌شده شما بسیار مؤثر واقع شود.

 

آیا استفاده از ونیر کامپوزیت دارای محدودیت سنی است؟

باتوجه‌به اینکه استفاده از کامپوزیت به‌عنوان روکش دندان می‌تواند در رشد استخوان فک در سنین کمتر از هجده‌سال تأثیر منفی داشته باشد؛ از این رو، دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند تا افراد کمتر از هجده‌سال از انجام کامپوزیت دندان خودداری و تنها در صورت لزوم، از این نوع درمان استفاده نمایند. محدودیت سنی دیگری در مورد استفاده از کامپوزیت وجود ندارد و تمامی افراد بالای هجده سال در صورت تأیید دندان‌پزشک می‌توانند از این روش درمانی بهره بگیرند.

قیمت کامپوزیت ونیر

قیمت تمام‌شده به‌ازای هر واحد ونیر کامپوزیت به عوامل مختلفی مانند نوع روکش مدنظر، ضخامت دندان‌ها، سطح تکنیکی درمان انتخا‌ب‌شده توسط دندان‌پزشک، میزان مهارت، تجربه و هنر دندان‌پزشک و… بستگی دارد و نمی‌توان به طور دقیق، مبلغی را به‌عنوان قیمت یک واحد ونیر کامپوزیت در نظر گرفت. در صورتی که علاقه‌مندید تا از قیمت هر واحد ونیر کامپوزیت اطلاع یابید، می‌توانید با شماره‌های موجود بر روی وب‌سایت تماس حاصل فرمایید و پس از ارائه اطلاعات و وضعیت خود، اطلاعاتی در مورد قیمت تمام‌شده هر واحد ونیر کامپوزیت به دست آورید. قیمت نهایی هر واحد ونیر کامپوزیت، پس از معاینه و بررسی دندان‌پزشک به شما اطلاع داده می‌شود.

رزرو وقت برای انجام کامپوزیت ونیر

همان‌طور که با مطالعه این متن دریافتید، کامپوزیت ونیر یکی از برترین روش‌های درمانی و زیبایی برای پرکردن، ترمیم و اصلاح دندان‌هاست و می‌تواند چهره شما را به‌کلی دچار تغییر کند. این شیوه درمانی می‌تواند زیبایی را به لبخند شما بازگرداند و به شما در راستای زیباتر شدن کمک کند. ونیر کامپوزیت دارای مزایای فراوانی است که هرکدام از آنها می‌تواند شما را برای استفاده از این روش متقاعد کند. از جمله مزایای استفاده از این شیوه درمانی و زیبایی می‌توان به قابلیت ترمیم، قیمت مناسب، آماده‌شدن در کوتاه‌ترین زمان ممکن، عمر مفید طولانی‌مدت و… اشاره کرد.

اگر علاقه‌مندید تا در مورد شرایط انجام ونیر کامپوزیت اطلاعاتی به دست آورید و در صورت تمایل، برای بهره‌مندی از این سرویس درمانی و زیبایی وقت رزرو کنید، تنها کافی است تا با شماره‌های موجود بر روی وب‌سایت تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

 • آیا امکان انتخاب رنگ دلخواه برای کامپوزیت دندان‌ها وجود دارد؟

کامپوزیت‌های دندان که امروزه به شکل فزاینده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند، از متریال پلاستیکی ساخته می‌شوند و دارای رنگ‌های متنوعی هستند. شما می‌توانید با بررسی شرایط سایر دندان‌ها و رنگ پوستتان و با مشورت دندان‌پزشک خود، مناسب‌ترین رنگ را برای کامپوزیت دندان‌های خود انتخاب نمایید. پیشنهاد می‌شود تا در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت، شبیه‌ترین رنگ به رنگ دندان‌های طبیعی را انتخاب نمایید. در صورتی که رنگ کامپوزیتی که انتخاب می‌کنید، تماماً سفید باشد، ظاهر دندان‌های شما مصنوعی خواهد شد و دیگر جلوه طبیعی خود را از دست خواهد داد. در این صورت زیبایی لبخند شما، حس جذابیت خود را از می‌دهد؛ بنابراین، پیشنهاد می‌شود تا در هنگام انتخاب رنگ، طبیعی بودن رنگ کامپوزیت را در اولویت خود قرار دهید.

 • آیا امکان استفاده از کامپوزیت ونیر برای دندان‌های ترمیم‌‌شده و روکش شده وجود دارد؟

ممکن است که شما بخواهید از ونیر کامپوزیت بر روی دندان‌هایی استفاده نمایید که در گذشته تحت درمان قرار داشته‌اند و یا روکش شده‌اند؛ در چنین شرایطی دندان‌پزشک با بررسی شرایط و موقعیت‌ دندان‌های شما و در صورت صلاحدید خود، می‌تواند روکش‌های قبلی از روی دندان بردارد و روکش جدید را بر روی دندان مدنظر سوار کند.

 • آیا بهره‌گیری از خدمات ونیر کامپوزیت باعث ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها می‌شود؟

خیر، کامپوزیت‌ها علاوه بر اینکه هیچ‌گونه عوارضی برای دندان‌ها ندارند؛ بلکه با ایجاد لایه‌ای محافظتی از بروز پوسیدگی در دندان‌های شما جلوگیری خواهند کرد.

 • آیا می‌توان از ونیر کامپوزیت در هنگام بارداری استفاده کرد؟

این نوع درمان نیز مانند سایر درمان‌های دندان‌پزشکی هیچ خطری برای بانوان باردار نخواهد داشت و استفاده از ونیر کامپوزیت هیچ مشکلی برای این دسته از افراد به وجود نخواهد آورد. پیشنهاد می‌شود تا از انجام کامپوزیت در سه‌ماهه دوم بارداری پرهیز کنید.

 

گالری تصاویر نمونه درمان

کیفیت خدمات ما را مشاهده کنید

1 2
Photo 1 Photo 2
4 3
5 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *