درمان خانگی کیست دندان

درمان خانگی کیست دندان

درمان خانگی کیست دندان 

عفونت‌های دهان و دندان یکی از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده سلامت دندان‌ها هستند. زمانی که از عفونت دندان صحبت می‌کنیم، بعضی از افراد راه‌های خانگی برای درمان پیشنهاد می‌کنند. کیست‌های بزرگ و کوچکی که در دهان پدید می‌آیند، ممکن است نگران‌کننده باشند. اگرچه پیشنهاد همیشگی ما این است که برای درمان قطعی به دندانپزشک مراجعه کنید، اما گاهی بعضی از روش‌ها می‌توانند برای درمان کیست دندان در خانه موثر باشند. این روش‌ها به ویژه زمانی که دندانپزشک شما وقت ویزیت ندارد یا شب هنگام، درد ناشی از کیست دندان امانتان را بریده است، به کمکتان می‌آیند. اگر از کیست دندان کلافه شده‌اید و به دنبال یک راهکار گیاهی و خانگی هستید، بهتر است روش‌های زیر را مطالعه و امتحان کنید:

با کیست دندان بیشتر آشنا شوید!

همانطور که احتمالا خودتان هم می‌دانید، کیست دندان معمولا ناشی از عفونت‌هایی است که قبلا بروز کرده‌اند اما جدی گرفته نشده‌اند. هر دندانی ممکن است برید یا شکسته و پوسیده شود. زمانی که یک دندان می‌شکند، به شدت آسیب‌پذیر می‌شود. در چنین شرایطی، باکتری‌ها به داخل دندان راه می‌یابند و در داخل دندان، عفونت ایجاد می‌کنند. عفونت‌های داخل دندان باعث ایجاد چرک می‌شوند و دندان درد ناشی از تورم چرک را ایجاد می‌کنند. گاهی اوقات، دندان درد جدی گرفته نمی‌شود و با مصرف مسکن و … درد ناشی از آن را تحمل می‌کنیم. چنین عفونت‌هایی اگر به موقع درمان نشوند به لثه یا استخوان دهان هم سرایت می‌کنند و موجب ایجاد کیست دندان می‌شوند. 

درمان کیست دندان ممکن است تا چندین هفته به طول بیانجامد. معمولا توصیه می‌شود سریعا به پزشک مراجعه کنید تا از عواقب آن در امان باشید. مرکز ایمپلنت دکتر قادری آماده است تا مشکلات دهان و دندان ناشی از کیست دندان را رفع کند. حال سوال این است که درمان کیست دندان در خانه چگونه است؟ البته در هر حالت باید به پزشک معالج مراجعه کنید اما استفاده از راهکارهای زیر می‌تواند درد و ناراحتی کیست دندان را کاهش دهد.

آب نمک

درمان خانگی کیست دندان

استفاده از آب نمک یکی از راه‌های درمان کیست دندان در خانه است. البته این روش شاید در ابتدا خنده‌دار باشد و خیلی از جوان‌ها آن را نادیده بگیرند.، اما کافی است یک بار این روش‌ را امتحان کنید تا نتایج فوق‌العاده آن را ببینید. البته شستشوی دهان با آب نمک، یک بار کافی نیست و باید چندین مرتبه آن را تکرار کنید. برای این کار، نصف قاشق چایخوری نمک را با نصف فنجان آب گرم مخلوط کنید. آب به اندازه‌ای گرم باشد که دهان را نسوزاند. آب نمک را داخل دهانتان بچرخانید و پس از چند دقیقه آن را به بیرون تف کنید. توصیه می‌شود این روش را دو الی سه بار در روز انجام دهید.

جوش شیرین

حتما با خواص جوش شیرین آشنا هستید و می‌دانید که به جز پختن کیک و شیرینی، چقدر کاربرد دارد. جوش شیرین خاصیت ضد باکتریایی دارد. جوش شیرین یکی از موادی است که در اغلب خانه‌ها یافت می‌شود. شما می‌توانید یک مقدار از جوش شیرین را برای درمان کیست دندان در خانه استفاده کنید. برای درمان کیست دندان با جوش شیرین، نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را با نصف فنجان آب گرم و کمی نمک مخلوط کنید. مخلوط حاصل را در دهانتان بچرخانید و به بیرون تف کنید. این کار را چندین بار در روز انجام دهید تا عفونت‌ ناشی از کیست از بین برود.

کمپرس سرد

استفاده از یخ یک راهکار قدیمی برای درمان کیست و دندان درد است. برای کاهش درد و تورم می‌توانید چند قطعه یخ را داخل یک حوله خشک بگذارید. می‌توانید 10 دقیقه تا 15 دقیقه کمپرس سرد را روی صورتتان و در محل کیست قرار دهید. این کار را تا چند روز انجام دهید.

هیدورژن پراکسید

هیدروژن پراکسید که به عنوان یک دهانشویه استفاده می‌شود، می‌تواند میکروب‌ها را از بین ببرد و التهاب ناشی از کیست دندان را کاهش دهد. برای درمان کیست دندان در خانه باید یک پیمانه هیدوژن پراکسید 3 درصد را با دو پیمانه آب مخلوط کنید. این مخلوط را می‌توانید چندین مرتبه در روز استفاده کنید تا التهاب و درد ناشی از کیست دندان کاهش یابد. دقت داشته باشید که نباید مخلوط هیدوژن پراکسید را بخورید و تنها باید آن را در دهانتان بچرخانید و به بیرون تف کنید. اگر کودک شما کیست دندان دارد، بهتر است از روش‌های گیاهی استفاده کنید تا در صورت قورت دادن مخلوط هم نگرانی به وجود نیاید. همچنین توصیه می‌شود در نزدیک‌ترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید.

ژل آلوئه ورا

درمان خانگی کیست دندان

حتما با گیاه آلوئه ورا آشنا هستید و می‌دانید که این گیاه پرخاصیت تا چه اندازه در درمان مشکلات پوستی و موارد آرایشی کاربرد دارد. گیاه آلوئه ورا برای کاهش التهاب و مبارزه با باکتری‌ها و قارچ‌ها بسیار مفید است. برای درمان کیست دندان در خانه می‌توانید از ژل آلوئه ورا هم استفاده کنید اما باید مطمئن شوید که نوع خوراکی آن را تهیه کرده‌اید.

شنبلیله

شنبلیله یک گیاه پرخاصیت است که اغلب، به دلیل بوی بدش استفاده نمی‌شود. اما اگر کیست دندان داشته باشید، شنبلیله به کمکتان می‌آید. کافی است یک قاشق چایخوری شنبلیله را با یک فنجان آب داخل قابلمه کوچکی بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا حرارت ببیند. اجاز دهید مخلوط حاصل سرد شود. سپس آن را روی پنبه بریزید و روی دندانتان قرار دهید. بهتر است دو الی سه بار در روز این کار را تکرار دهید تا درمان کیست دندان در خانه به طور موثر انجام شود.

روغن‌های گیاهی

استفاده از روش روغن کشی می‌تواند به عنوان یکی از راه‌های درمان خانگی کیست دندان در خانه موثر باشد. اگر چه این روش به طور علمی ثابت نشده است و تحقیقاتی زیادی هم در این رابطه یافت نمی‌شوند اما این روش به عنوان راهکاری اساسی از زمان باستان تا کنون برای درمان بیماری‌های دهان و دندان استفاده می‌شده است. روغن کشیدن علاوه بر درمان کیست دندان در خانه برای رفع خونریزی دندان، بوی بد دندان و کاهش باکتری‌ها نیز مناسب است. برای این کار از روغن نارگیل خام یا روغن زیتون یا روغن کنجد استفاده کنید. توصیه می‌شود این کار را با معده خالی در ابتدای صبح انجام دهید. روغن کشی کار سختی نیست، ابتدا یک قاشق از روفن موردنظر خود را بردارید و داخل دهانتان بریزید. 20 دقیقه روغن را داخل دهانتان بپرخایند و اجازه دهید لا به لای دندان‌هایتان نفوذ کند. نباید روغن را بخورید. پس از 20 دقیقه روغن را به بیرون تف کنید. توجه داشته باشید که نباید بلافاصله پس از روغن کشی، دهانتان را بشویید یا غذای دیگری بخورید.

روغن میخک

درمان خانگی کیست دندان

روغن میخک هم دیگر ماده پرخاصیتی است که می‌تواند برای درمان خانگی کیست دندان  استفاده شود. روغن میخک خاصیت ضد باکتریایی دارد و التهاب را کاهش می‌دهد. برای استفاده از روغن میخک، باید چند قطره از آن را روی پنبه بریزید و چند دقیقه روی دندانتان قرار دهید. البته باید این کار را چندین مرتبه در روز تکرار کنید. اگر روغن میخک شما غلیظ است می‌توانید روش دیگری را امتحان کنید. در این روش، باید روغن میخک را با آب مخلوط کنید و به صورت دهانشویه خانگی در دهانتان بچرخانید.

سیر

درمان خانگی کیست دندان

سیر یکی از مواد طبیعی و پرخاصیت است که برای درمان زخم‌های مختلف کاربرد دارد. اگر چه استفاده از سیر می‌تواند دهانتان را بسوزاند اما سیر، باکتری‌ها را از بین می‌برد و برای درمان خانگی کیست دندان   بسیار مفید است. برای این کار، کافی است یک حبه سیر تازه را با قاشق له کنید. پس از آنکه سیر را به طور کامل له کردید، آن را روی دندانتان قرار دهید.

زردچوبه

درمان خانگی کیست دندان

زردچوبه هم یک گیاه مناسب و ضدعفونی‌کننده است که می‌تواند برای درمان خانگی کیست لثه موثر باشد. برای این کار می‌توانید مقدار یک قاش غذاخوری زردچوبه را با چند قطره آب مخلوط کنید و به صورت خمیر درآورید. سپس یک مقدار از خمیر را روی کیست یا دندانتان قرار دهید.

روغن آویشن

روغن آویشن دیگر ماده طبیعی است که می‌تواند برای درمان خانگی کیست دندان  استفاده شود. البته توصیه می‌شود روغن آویشن را رقیق کنید و به صورت دهانشویه از آن استفاده کنید. برای مصرف به صورت دهانشویه می‌توانید چند قطره از روغن آویشن غلیظ را داخل یک لیوان کوچک بریزید و به صورت دهانشویه استفاده کنید. همچنین می‌توانید چند قطره از آن را روی پنبه بریزید و روی کیست یا دندان قرار دهید. در این مطلب سعی کردیم به معرفی روش‌های ساده برای درمان خانگی کیست دندان بپردازیم.

مطالب پیشنهادی : درمان بیماریهای لثه 

جمع‌بندی

کیست دندان یکی از نگران‌کننده‌ترین مسائلی است که می‌تواند سلامتی دهان و دندان را تهدید کند. کیست دندان که بر اثر حاد شدن عفونت‌های دندان و جمع شدن چرک به وجود می‌آید، باید جدی گرفته شود. برای درمان کیست دندان بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا با مصرف آنتی بیوتیک و روش‌های جراحی برای همیشه آن را رفع کند. در صورتی که به پزشک دسترسی ندارید، به طور موقت می‌توانید از روش‌های خانگی برای درمان کیست دندان در خانه استفاده کنید. برای درمان خانگی کیست دندان  می‌توانید از مواد طبیعی و در دسترس مانند زردچوبه، شنبلیله، نمک، روغن زیتون و جوش شرین استفاده کنید.