درباره دندان های از دست رفته بیشتر بدانید

دندان های از دست رفته

درباره دندان های از دست رفته بیشتر بدانید

از دست دادن دندان می تواند یک تجربه ناخوشایند باشد. این موضوع می تواند شما را بزرگتر از سن واقعی خود نشان دهد و بر احساس شما در مورد لبخند زدن در مقابل دیگران تأثیر بگذارد. و همه ما می دانیم که معاشرت برای رفاه انسان ضروری است، بنابراین از دست دادن دندان یک نگرانی اصلی است.

علاوه بر این، نیاز به اقدام فوری دارد. این فقط به دلایل زیبایی نیست، بلکه به این دلیل است که از دست دادن یک یا چند دندان می تواند علت اصلی مشکلات مختلف دندانی باشد. دندان های باقی مانده می توانند از موقعیت مناسب خود خارج شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، عملکرد ضعیف جویدن، مشکلات گفتاری، نیش نامناسب و خطر پوسیدگی ممکن است به وجود بیاید و کار دندانپزشکی گسترده تری را برای شما به همراه داشته باشد.

مرکز دندانپزشکی دکتر مرتضی قادری 

در مرکز دندانپزشکی دکتر قادری ، ما سلامت دهان و دندان شما را در اولویت قرار می دهیم و از هر نظر به شما کمک می کنیم تا نتایج شگفت انگیزی را هنگام جایگزینی دندان های از دست رفته تجربه کنید.
 شما می توانید یکی از روش های دندانپزشکی ما مانند ایمپلنت دندان، بریج یا پروتز دندان را انتخاب کنید. متخصصان دندانپزشکی در مطب ما همیشه در صدد بهبود مهارت های خود و به کارگیری پیشرفت های دندانپزشکی برای ارائه مراقبت های با کیفیت و ملایم برای هر بیمار هستند. ما می دانیم که دریافت جایگزینی دندان می تواند طاقت فرسا باشد، بنابراین ما شما را در این فرآیند راهنمایی می کنیم و به شما کمک می کنیم تا تصمیمی آگاهانه بگیرید

دندان های از دست رفته

علل شایع از دست رفتن دندان

افراد به طور طبیعی دندان های اصلی خود را از دست می دهند که به طور کلی  یک فرایند طبیعی است. اما از دست دادن دندان زمانی که تمام دندان های دائمی را دارید ممکن است علت طیف وسیعی از مشکلات سلامتی و سایر عوامل خطر باشد:

بیماری لثه

عفونت در بیماری لثه به بافت‌های نرمی که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند آسیب می‌زند و می‌تواند باعث تحلیل رفتن استخوان شود. در نتیجه ممکن است در نهایت دندان ها لق شده و بیفتند.

 در مورد درمان بیماریهای لثه  در بخش دیگری از سایت مفصلا توضیح داده ای 

فعالیتهای ورزشی و تصادفات

افرادی که در فعالیت های سنگین شرکت می کنند در معرض خطر بالای صدمات جسمی و ضربات وارده به صورت خود هستند. چنین اتفاقاتی می تواند منجر به از بین رفتن دندان های آنها، به ویژه دندان های جلویی شود.

ژنتیک

آژنزیس دندان ناهنجاری ارثی استخوان فک بالا و پایین است که می تواند باعث شود دندان های ثانویه هرگز تشکیل نشوند. این نوع از دست دادن دندان ممکن است با شرایط مادرزادی خاصی رخ دهد یا با مشکلات سلامتی مرتبط باشد که بر رشد دندان ها، مو و ناخن ها تأثیر می گذارد.

پوسیدگی دندان

هنگامی که پوسیدگی به لایه داخلی عمیق دندان می رسد، می تواند پالپ را تحریک کند و در صورت عدم رسیدگی، این مشکل می تواند باعث مرگ دندان شود و نیاز به کشیدن آن داشته باشد.

بهداشت ضعیف دهان و دندان

جای تعجب نیست که بی توجهی به مسواک زدن می تواند منجر به مشکلات یا ضعیف شدن دندان ها شود.

دندان های از دست رفته

خدمات دندانپزشکی که می تواند دندان های از دست رفته را برطرف کند

دندان مصنوعی

ما می توانیم پروتزهای مصنوعی را با توجه به نیاز شما سفارشی کنیم. اینها مجموعه ای از دندان های مصنوعی هستند که معمولاً از پلاستیک ساخته می شوند و برای جایگزینی چندین دندان از دست رفته استفاده می شوند.

پل های دندانی

این جایگزینی دندان شامل قرار دادن یک بریج دندانی بر روی دندان های مجاور در کنار شکاف است که به عنوان تکیه گاه عمل می کند یا گاهی اوقات “دندان های لنگر/اباتمنت” نامیده می شود.

ایمپلنت های دندانی

ما همچنین ار زوش محبوب و پرطرفدار  ایمپلنت دندان  برای رسیدگی به دندان های از دست رفته ارائه می دهیم که شامل کاشت یک ستون تیتانیومی در استخوان فک است.

ایمپلنت All-on-4

اگر می خواهید پروتزهای ثابتی برای عملکرد بهتر جویدن داشته باشید، دندانپزشک در مطب ما ایمپلنت های All-on-4 را انجام می دهد.

سوالات متداول در مورد دندان های از دست رفته

از دست دادن دندان چه مضراتی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم، از دست دادن دندان ها می تواند خطراتی را برای سلامت دندان شما ایجاد کند که در زیر لیست شده است:

مشکلات جویدن هنگامی که دندان ها از بین می روند، غذا می تواند وارد فضاهای خالی شده و لثه ها را خراش دهد و باعث ایجاد درد و ناراحتی هنگام غذا خوردن شود.

جابجایی دندان و آسیب به استخوان فک. هر دندان از دندان شما پشتیبانی می کند، بنابراین زمانی که دندان های باقی مانده شروع به حرکت به سمت فضای خالی می کنند، می تواند روی تراز بایت تأثیر بگذارد و استخوان فک را خراب کند.

پیری زودرس. همانطور که استخوان فک شروع به کوچک شدن می کند، عضلات صورت شما ممکن است شروع به افتادگی کنند. این می تواند شکل صورت و گونه های فرورفته شما را تغییر دهد و در نتیجه شما را پیرتر نشان دهد.

تحریک لثه. غذا ممکن است گیر کند، که ممکن است باعث ایجاد مشکلات باکتری در لثه شما شود.

چه زمانی باید دندان های از دست رفته را توسط دندانپزشک جایگزین کنم؟

بستگی به موقعیت داره. اگر به تازگی دندان خود را توسط دندانپزشک برداشته اید، توصیه می کنیم قبل از انجام یک روش دندانپزشکی دیگر، چند ماه صبر کنید تا لثه های شما بهبود یابد. از طرفی اگر دندان شما افتاد، باید فورا آن را تعویض کنید.

چگونه از افتادن دندان در آینده جلوگیری کنم؟

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم دندان ها برای از بین بردن زباله های بین آنها و لثه ضروری است. می توانید با شرکت در قرار ملاقات های دندانپزشکی برای تمیز کردن حرفه ای و معاینات دندانپزشکی ، روال بهداشت دهان خود را ارتقا دهید . چنین عاداتی ممکن است دهان شما را سالم نگه دارد و از آسیب به دندان ها جلوگیری کند که می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

حوادثی ممکن است در حین ورزش اتفاق بیفتد، بنابراین اگر از یک محافظ دهان سفارشی دندانپزشک استفاده کنید تا شوک را جذب کرده و از دندان‌هایتان در برابر ضربه‌های زیاد محافظت کند، کمک خواهد کرد.

آیا جایگزینی دندان های از دست رفته گران است؟

پاسخ ممکن است به درمان دندانپزشکی ترمیمی و/یا زیبایی شما بستگی داشته باشد . به طور کلی، بسیاری از این خدمات دندانپزشکی ممکن است به دلیل فرآیند دقیق و مهارت های دندانپزشک هزینه بسیار بالایی داشته باشند.

توصیه می کنیم با دندانپزشک متخصص در مرکز ایمپلنت دکتر قادری مشورت کنید تا اطلاعات دقیق تری در این مورد به شما ارائه دهند .