10 علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان را بدانید

تفاوت قیمت ایمپلنت دندان

10 علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان را بدانید

علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان پرسش بسیاری از افرادی است که برای درمان به کلینیک‌های مختلف مراجعه می‌کنند. گاهی هم درمان دو نفر در یک کلینیک و به دست یک پزشک انجام شده، اما تفاوت محسوسی در هزینه درمانی آنها دیده می‌شود. جالب است که گاهی هم دو دندان مختلف یک نفر در نزد یک پزشک با دو قیمت متفاوت ایمپلنت می‌شوند. اما علت تفاوت قیمت در ایمپلنت دندان از چیست؟

با ما در مرکز ایمپلنت دکتر مرتضی قادری در پاسخ به این پرسش همراه باشید.

علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان:

کاشت دندان برای افراد مختلف، در نظر اول روندی تکراری و مشابه است. اما در این‌باره یک نکته را به خاطر داشته باشید. روال کاشت دندان در هیچ دو موردی به‌طور کامل شبیه هم نیست. حتی ممکن است روند کاشت دو دندان برای یک نفر هم با یکدیگر متفاوت باشد. برای نمونه، باید از تفاوت‌های کاشت دندان‌های فک بالا با دندان‌های فک پایین شما نام ببریم.

فک بالا دارای سینوس‌ها و حفره‌های هوا است که روند کاشت دندان در آن را پیچیده‌تر می‌کند. امکان دارد فک بالای شما برای ایمپلنت نیاز به بالا بردن سینوس یا پیوند استخوان داشته باشد. اما همین مشکل در فک پایین شما نباشد. توجه به همین نکته علت تفاوت قیمت ایمپلنت دندان را برایتان آشکار می‌کند. البته دلیل تفاوت قیمت ایمپلنت‌ها تنها در این مورد خلاصه نمی‌شود. مجموعه‌ای از دلایل باعث می‌شوند تا شما تفاوت محسوسی در قیمت ایمپلنت‌ها ببینید.

برای دریافت قیمت ایمپلنت دندان کلیک کنید.

عوامل موثر در علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان:

از مهم‌ترین عوامل موثر در علت تفاوت قیمت در ایمپلنت دندان باید به موارد گوناگونی اشاره کنیم:

1- برند و نوع ایمپلنت:

در اینکه برند هر کالایی در قیمت آن تاثیرگذار است، هیچ تردیدی نیست. همین نکته درباره ایمپلنت‌ها نیز وجود دارد. ده‌ها کمپانی معروف و بزرگ دنیا پروتزهای دندان ایمپلنتی به بازار پزشکی دنیا ارائه کرده‌اند. هریک از این پروتزها ویژگی‌های گوناگون و برتری‌های منحصربه‌فردی دارند. البته برخی از این برندها پیشینه تاریخی بیشتری هم دارند. برندهایی که در همه سال‌های فعالیت خود به تجربه‌اندوزی و بالا بردن کیفیت محصولات خود مشغول بوده‌اند. علت تفاوت قیمت ایمپلنت دندان در درجه نخست، نام برند آن است. البته ماجرا هنوز تمام نشده است.

همین برندها انواع مختلفی از پروتزها را می‌سازند که در برخی از آنها از برترین تکنولوژی‌ها و به‌روزترین پیشرفت‌ها استفاده شده است. این نمونه از ایمپلنت‌ها باز هم قیمت بالاتری نسبت به پروتزهای دیگر همین کمپانی‌ها دارند. برای مثال، برخی برندها انواعی از ایمپلنت را با کیفیت بالاتری ارائه می‌کنند که توانایی جوش خوردن سریع‌تر با استخوان فک شما را دارند. از این پروتزها حتی می‌توانیم برای ایمپلنت فوری بهره ببریم.

این کمپانی‌ها برخی از انواع ایمپلنت‌ها را هم با استحکام خیلی بالاتر، اما با پایه‌ای باریک‌تر می‌سازند تا فک باریک برخی افراد را پوشش دهند. این نکته هم علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان را نمایان می‌سازد.

2- جنس ایمپلنت و کیفیت مواد به‌کاررفته در آن:

بیشتر ایمپلنت‌ها از تیتانیوم ساخته می‌شوند. اما در ساخت برخی انواع بهتر و خاص‌تر آنها فلز زیرکونیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌هایی که فلز زیرکونیا در تهیه آنها به کار رفته، شبیه‌تر به دندان واقعی شما هستند. استحکام آنها هم بیشتر است. البته نکته‌های دیگری هم درباره این فلز مطرح است تا قیمت این نوع از ایمپلنت‌ها را افزایش دهد. علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان را در موارد بسیاری، باید متاثر از جنس آنها بدانید.

تفاوت قیمت ایمپلنت

3- نوع روکش یا تاج ایمپلنت:

برخی روکش‌ها یا تاج دندان‌ها از ترکیب سرامیک و فلزات ساخته شده‌اند. در ساخت بعضی دیگر نیز از سرامیک خالص‌تر استفاده شده است. علت تفاوت قیمت در ایمپلنت دندان در چنین مواردی، به زیباتر و طبیعی‌تر بودن روکش‌های سرامیکی بازمی‌گردد. روکش‌های سرامیکی شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی شما دارند و زیبایی آنها نیز مثال‌زدنی است.

از طرف دیگر، برای جلوگیری از تحلیل رفتن دندان ایمپلنتی، شما می‌توانید از روکش PFM اضافه استفاده کنید. در این صورت نیز هزینه روکش PFM درجه یک یا دو به هزینه کل ایمپلنت شما افزوده خواهد شد.

4- جای دندان کاشته‌شده:

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، جای کاشت دندان در دهان شما نیز می‌تواند علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان باشد. کاشت برخی دندان‌ها اسان‌تر و برخی نیز مشکل‌تر است. همچنین ممکن است فک شما بسیار باریک باشد که این نکته هم نیاز به انواع خاصی از ایمپلنت را برایتان ضروری می‌سازد. انواعی که با فناوری بالاتر و مواد محکم‌تری ساخته شده و مقاومت بالاتری دارند. بدیهی است همه این موارد روی قیمت نهایی کاشت دندان شما تاثیرگذار است.

5- درمان‌های اضافه:

ویژگی‌های بدنی و نیازهای درمانی هیچ دو نفری در دنیا، به‌صورت دقیق، مشابه یکدیگر نیست. یک نفر ممکن است در کاشت دندان نیاز به درمان‌های اضافه داشته باشد. اما فرد دیگری در شرایط بدنی بسیار مناسبی باشد و کاشت دندان برای او بدون هیچ مشکلی عملی شود.

علت تفاوت قیمت ایمپلنت دندان در موارد بسیاری، به تراکم پایین استخوان فک افراد برمی‌گردد. ریشه دندان ایمپلنتی همچون دندان طبیعی باید در استخوان فک بالا یا پایین شما محکم شود. کاشت دندان برای کسانی که تراکم استخوان خوبی دارند، با مشکل روبه‌رو نمی‌شود. اما اگر تراکم استخوان شما به‌اندازه کافی نباشد، هزینه‌های بیشتری به قیمت ایمپلنت شما افزوده خواهد شد.

عفونت و بیماری‌های لثه هم از عوامل بالابرنده هزینه ایمپلنت دندان هستند. کشیدن دندان، بیرون آوردن ریشه نهفته دندان، جراحی روی بافت نرم یا سخت لثه، جراحی فک و افزودن پودر استخوان برای تراکم بیشتر استخوان فک نیز جزو درمان‌های جانبی، و علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان به شمار می‌روند.

6- تعداد دندان‌های ایمپلنتی:

نیاز به توضیح نیست که تعداد بیشتر دندان‌های ایمپلنتی هم علت تفاوت قیمت در ایمپلنت دندان است. البته ایمپلنت کامل دندان‌ها هم قیمت بالایی دارد که تامین هزینه آن برای افراد زیادی دشوار است.

7- فوری یا یک‌روزه بودن ایمپلنت:

ایمپلنت‌های فوری را از آن رو علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان می‌دانیم که باید از بین بهترین و باکیفیت‌ترین ایمپلنت‌ها انتخاب شوند. همان‌طور که اشاره کردیم، برندهای مختلف انواعی از ایمپلنت‌ها را با ویژگی‌های خاص‌تر و قابلیت جوش خوردن زودتر تولید می‌کنند. این نوع پروتزها گران‌تر هستند و همین نکته باعث شده تا قیمت ایمپلنت فوری بیشتر شود.

قیمت

8- هزینه‌های پیش از ایمپلنت:

عکس‌برداری، اسکن و اقدامات پزشکی گوناگونی نیاز است تا پزشک وضعیت فک و لثه شما و جای دقیق کاشت دندان را بررسی کند. همه این موارد می‌تواند کم‌وزیاد شود و در هزینه درمانی افراد مختلف تاثیرگذار باشد.

9- دستمزد پزشک متخصص:

علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان را در دستمزد پزشکان متخصص هم می‌توانید ببینید. درجه تخصص پزشکان در دستمزد آنها موثر است. به طور معمول، دستمزد دندان‌پزشکان عمومی که دوره‌های ایمپلنتولوژی را گذرانده‌اند، کمتر است. اما دستمزد متخصص ایمپلنت و لثه که این دوره‌ها را به‌صورت تخصصی و آکادمیک سپری کرده‌اند، بالاتر از دستمزد پزشکان عمومی است.

البته تاثیر شهر محل کلینیک پزشکان متخصص را هم در دستمزد آنها نمی‌توانید نادیده بگیرید. حتی در یک شهر، مثل تهران، دستمزد پزشکان در منطقه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. یکی از علت‌های این مسئله را در متفاوت بودن هزینه زندگی در مناطق مختلف شهرهای بزرگ بدانید.

10- بیمه کاشت دندان:

برخی شرکت‌های بیمه نوعی بیمه گروهی دندان‌پزشکی ارائه می‌کنند که ایمپلنت را هم پوشش می‌دهد. البته این شرکت‌های بیمه کارگران و کارمندان یک شرکت دولتی یا خصوصی را بیمه می‌کنند. علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان در برخی موارد، برخورداری شخص از چنین بیمه‌هایی است.

پرسش‌های متداول:

1- علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان در برندهای مختلف چیست؟

کیفیت بالاتر مهم‌ترین علت تفاوت قیمت ایمپلنت دندان در برندهای معروف‌تر است. این برندها سابقه بیشتری دارند و از فناوری بالاتری در ساخت پروتزهای دندانی برخوردارند. مواد سازنده ایمپلنت در بسیاری از آنها خاص و منحصربه‌فرد است. شباهت بیشتری هم به دندان‌های طبیعی شما دارند.

2- قیمت بهترین نوع ایمپلنت برای من چقدر است؟

ما تنها می‌توانیم قیمت بهترین نوع ایمپلنت در یک برند معروف و شناخته‌شده را با اطمینان برای شما بیان کنیم. اما پیش از معاینه دندان‌های شما نمی‌توانیم قیمت نهایی درمان شما را تعیین کنیم. درحال‌حاضر، بالاترین قیمت ایمپلنت متعلق به برند زیمر آمریکایی و اشترومن سوئیسی است.

3- علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان در کلینیک پزشکان مختلف چیست؟

10 علت تفاوت قیمت در ایمپلنت دندان در کلینیک پزشکان مختلف را برایتان بیان کردیم. دلیل تفاوت قیمت را باید در یک یا چند مورد از همین دلایل پیدا کنید.

4- آیا می‌توانم از ایمپلنت‌های ارزانی که در تبلیغات به آنها اشاره می‌شود، استفاده کنم؟

هیچ برند ایمپلنت خوب یا حتی متوسطی قیمت ارزانی ندارد. پزشکان باتجربه و متخصص نیز هزینه معقولی در برابر کاشت دندان از شما می‌گیرند. پس ارزان بودن ایمپلنت یا ریشه در نامرغوب بودن برند پروتز دارد، یا شما با پزشک متخصصی روبه‌رو نیستید، یا با هر دوی این موارد درگیر شده‌اید.

سخن پایانی:

اکنون به‌خوبی علت تفاوت قیمت ایمپلنت های دندان را می‌دانید. شاید جای خالی دندانی در دهانتان هست که خوردن غذا را برایتان سخت کرده، یا در صحبت کردن و خندیدن شما تاثیر منفی گذاشته است. در این صورت تردید نکنید و برای مشاوره با دکتر مرتضی قادری اقدام کنید. البته ممکن است هزینه‌های بالای کاشت دندان باعث تردید شما شده باشد. در این صورت هم ایمپلنت اقساطی را برای پرداخت هزینه درمان خود انتخاب کنید و از دندان‌هایی سالم‌تر و زندگی بهتر بهره‌مند شوید.