نحوه مراقبت از لمینت دندان

نحوه مراقبت از لمینت دندان

نحوه مراقبت از لمینت دندان

نحوه مراقبت از لمینت دندان/ روکش‌های لمینت  یا به عبارتی ونیر های لمینتی راه‌حلی عالی برای افرادی است که می‌خواهند عیب‌های دندانی را سریع و موثر برطرف کنند و آرزوی لبخندی ایده‌آل دارند. این روکش های لمینت به نازکی پوسته هستند و از موادی شبیه دندان شما ساخته شده اند.

آنها ماندگاری بالایی دارند و در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت دقیق از آنها می توانند تا ده سال یا حتی بیشتر نیز دوام بیاورند. لمینت ونیر یک روش دندانپزشکی است که بیشتر توسط بیمارانی با دندان های نامنظم، نامرتب یا کج انتخاب می شود. لمینت دندان یک درمان زیبایی است که عموما برای ایجاد نظم  در دندانهای به هم ریخته انجام می شود. اما هزینه زیادی دارد. با این حال، سرمایه گذاری ارزش نتایجی را دارد که روکش های لمینت دندان ارائه می دهند.

نحوه مراقبت از لمینت دندان

مراقبت هایی که باید بعد از لمینت کردن انجام داد

بیماران باید پس از انجام درمان به طور کامل از دندان های خود مراقبت کنند. استفاده از مسواک نرم پس از دوره اولیه یک هفته ابتدایی بسیار مهم است. توصیه می شود دندان های خود را با یک مسواک با موهای نرم و یک خمیر دندان سفید کننده ملایم، ترجیحا با ترکیب خاصی که لکه ها را بدون ساییدگی از بین می برد، مسواک بزنید. محلول های سفید کننده مخصوص می توانند به جلوگیری از ایجاد لکه و پلاک روی روکش ها کمک کنند.

 

همچنین بیماران باید هنگام غذا خوردن با احتیاط رفتار کنند. از غذاهایی که جویدن آنها سخت است و نوشیدنی های خیلی گرم یا سرد باید اجتناب شود زیرا دندان ها بعد از درمان حساس هستند. ونیرهای لمینت دندان باید دو بار در روز با مراقبت بیشتر از نخ دندان به طور منظم مسواک زده شوند و در غیر این صورت بیماران ممکن است تسلیم بیماری های مختلف لثه شوند.

 

اگر شما فردی هستید که سیگار می‌کشید، تغییر مثبت ترک دخانیات را در زندگی خود ایجاد کنید تا از لکه شدن و آسیب دیدن روکش‌ها و لمینت های  خود جلوگیری کنید. علاوه بر این، اگر بیمارانی که مشکل دندان قروچه دارند، باید از محافظ بایت یا محافظ اکلوزال یا همان نایت گارد استفاده کنند، زیرا اگر هنگام خواب دندان قروچه کنید، این محافظ، فشار روی دندان‌های شما را کاهش می‌دهد.

نحوه مراقبت از لمینت دندان

دستورالعمل های مراقبت از روکش های سرامیکی

ما روکش های سرامیکی  را روی دندان های شما قرار داده ایم. این روکشها با بهترین مواد و تکنیک های موجود امروزی ساخته شده و روی دندانهای شما  قرار گرفتند.

شما باید اطلاعات کافی برای نگهداری و مراقبت از این درمان را داشته باشید .

* هنگام جویدن

مانند دندان های طبیعی، از جویدن غذاهای بیش از حد سفت، روی دندان های روکش شده خودداری کنید (آب نبات سفت، یخ، هویج خام، استخوان و غیره) زیرا متریال سرامیکی که در ساخت این روکشها و یا لمینت ها به کار رفته، تحت فشارهای شدید هنگام خوردن و یا گاز گرفتن غذای  سخت شکسته می شوند.

* مراقبت مداوم از روکشهای سرامیکی

برای معاینات در دوره های ویزیت منظم شش ماه یکبار به ما مراجعه کنید. اغلب مشکلاتی که با روکش‌ها ایجاد می‌شوند را می‌توان در مراحل اولیه روز های اول پیدا کرد و به راحتی اصلاح کرد، در حالی که انتظار برای مدت طولانی‌تر ممکن است نیاز به انجام مجدد کل ترمیم داشته باشد. در واقع عدم مراقبت منظم در طولانی مدت موجب ایجاد مشکلات لثه می شود که ممکن است موجب برداشتن روکش و درمان مجدد شود که هزینه دوباره ای به شما تحمیل خواهد کرد.

 در مورد انواع روکش دندان و قیمت آن در مقاله ای دیگر این سایت مفصل توضیح داده یام 

* روش‌های پیشگیرانه

برای ایجاد طول عمر بهینه برای روکش های دندان خود و جلوگیری از پوسیدگی دندان در آینده و تخریب بافت نرم اطراف آن ، ملزم به رعایت اصول بهداشتی و روش‌های پیشگیرانه هستید.

 

بعد از غذا خوردن و قبل از خواب با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

روزانه حداقل به مدت 30 ثانیه با آبکشی حاوی فلوراید به شدت بچرخانید برای  اینکار از دهانشویه هم میتوانید استفاده کنید. بهترین زمان قبل از خواب است.

برای محافظت از دندان‌هایتان در هنگام خواب در صورت ساییدن یا فشردن دندان‌ها، استفاده از محافظ شب را بسیار در نظر بگیرید. محافظ شب یا نایتگارد موجب می شود فشار ناشی از دندان قروچه و سایدگی بین دندانهای شما کم شود .

 

مراقبت از روکشهای دندان2

آینده و طول عمر روکش های دندانی

ما انتظار داریم که سالها خدمات زیادی از این روکش ها دریافت کنید و طول عمر بالایی برای شما داشته باشند ، البته این موضوع با رعایت دستورالعملها همیشه اتفاق افتاده است. چه بسا بسیاری ازروکشهای دندان برای برخی افراد بیش از 20سال هم طول کشیده است. با این حال، پس از سال‌ها تجربه انواع روکشهای دندان ، گهگاه شاهد موارد زیر بوده‌ایم. این مواردی است که اجتناب ناپذیر هستند و ممکن است نیاز به تعویض روکش  داشته باشند.

 

* الف. نیروی شدید یا ضربه می تواند روکشهای سرامیکی  را بشکند همانطور که همین نیرو می تواند دندان های طبیعی را بشکند. از مراقبت در ورزش یا سایر موقعیت های بالقوه آسیب زا استفاده کنید. اجسام بسیار سخت را با یک دندان گاز نگیرید. شکستگی معمولاً مستلزم بازسازی مجدد است، اما گاهی اوقات می توان آنها را تعمیر کرد.

* ب- پس از چند سال، برخی از روکش ها ممکن است لکه های خفیفی را در برخی نقاط اطراف لبه ها نشان دهند. لطفاً اگر این اتفاق افتاد به ما بگویید. تعمیرات معمولاً قابل انجام است.

* ج- گاهی لثه  ها ممکن است از روکش ها عقب نشینی کنند و ساختار دندان تغییر رنگی در زیر آن نمایان شود. این معمولاً طی چندین سال انجام می شود و نیاز به تعویض روکش دارد.

ما تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بهترین طرح درمان  را که امروزه در دسترس شماست ارائه دهیم. با این حال، مانند بسیاری از ترمیم ها، ممکن است چندین سال دیگر نیاز به تعویض این ترمیم ها باشد.

قبل از انجام هر درمانی در دهان و دندان خود توصیه میکنم با متخصص لثه مشورت کنید تا بتوانید برنامه ریزی مناسبی برای انجام درمان داشته باشید.