آشنایی با سریع ترین راه درمان شکستن دندان جلو

شکستن دندان جلو
سریع ترین راه درمان شکستن دندان جلو درمان شکستن دندان جلو از راه‌های گوناگونی امکان‌پذیر است. به‌دلیل موقعیت قرارگیری دندان جلو، بیشتر افرادی که دچار این مشکل می‌شوند، در جست‌وجوی سریع‌ترین راه ترمیم دندان شکسته خود می‌گردند. اگر شکستگی دندان شما خیلی گسترده نباشد و آسیب عمقی و ریشه‌ای به دندان شما نزده باشد، ترمیم آن در زمان کوتاهی امکان‌پذیر است. اما اگر آسیب واردشده به دندان جلو زیاد باشد، شاید امکان نگه داشتن آن وجود نداشته باشد و باید به دنبال راهی برای جایگزین کردن آن باشید. با ما در مرکز ایمپلنت دکتر مرتضی قادری همراه باشید تا به بررسی سریع‌ترین راه های درمان شکستن دندان جلو بپردازیم.

آشنایی با راه های درمان شکستن دندان جلو:

راه های ترمیم دندان شکسته جلو بسیار است و بهتر است با چند روش پرکاربرد آنها آشنا شوید:

1- درمان شکستن دندان جلو با تغییر شکل دندان:

گاهی اوقات شکستگی دندان شما جزئی است و نیازی به پر کردن دندان یا کامپوزیت و روش‌های دیگر درمانی ندارد. یکی از بهترین راه های درمان دندان شکسته جلو که تنها لبه‌های آن کمی آسیب دیده، تراش دادن دندان است. در این روش درمانی، دندان‌پزشک لبه‌های دندان شما را با ابزار دندان‌پزشکی کمی تراش می‌دهد و به حالت طبیعی درمی‌آورد.

2- درمان شکستگی دندان جلو با چسباندن تکه‌های جداشده به دندان:

چسباندن تکه‌های دندان یکی دیگر از راه های ترمیم دندان شکسته جلو است. در این روش، پزشک شما ابتدا دندان شما را پاک‌سازی می‌کند. سپس تکه‌های دندان شکسته را با کامپوزیت فلو در جای خود قرار می‌دهد. این نوع کامپوزیت کاربردی چسب‌مانند دارد و تکه شکسته دندان را به بدنه دندانتان می‌چسباند. پس از آن، پزشک شما در صورت نیاز، روی دندانتان را هم با کامپوزیت می‌پوشاند و تقویت می‌کند.

3- درمان شکستگی دندان جلو با لمینت:

لمینت کردن دندان هم راه دیگری برای درمان شکستن دندان جلو است. پزشکان برای لمینت دندان شما بخش نازکی از مینای دندان را برمی‌دارند و روی آن را با لایه‌ای سرامیکی می‌پوشانند. البته پیش از  لمینت کردن دندان شما، بخش شکسته یا آسیب‌دیده را با مواد مخصوص پر می‌کنند و سپس روی آن را با لایه‌ای از لمینت می‌پوشانند.

4- درمان شکستن دندان جلو با کامپوزیت یا پر کردن دندان:

پر کردن دندان جلو با کامپوزیت یکی از سریع ترین راه های درمان دندان شکسته جلو است. کامپوزیت ماده‌ای ایدئال و پرکاربرد برای ترمیم دندان‌های شکسته و پوسیده است. دندان‌پزشک شما این ماده چسبنده را بر روی شکستگی یا پوسیدگی دندان شما می‌گذارد و آن را همانند دندان طبیعی شما شکل می‌دهد. برای ترمیم دندان شکسته جلو با این روش، پزشک لایه‌به‌لایه کامپوزیت را روی شکستگی دندان شما قرار می‌دهد و آن را با تابش پرتوهای لیزر محکم می‌کند. پس از آن، با قرار دادن لایه‌های مینایی و شفاف روند ترمیم دندان شما را کامل می‌کند.

5- درمان شکستگی دندان جلو با ونیر کامپوزیت:

ونیر کامپوزیت را هم باید یکی از سریع ترین راه های درمان شکستن دندان جلو بدانیم. ونیر پوسته یا لایه بسیار نازکی است که از رزین کامپوزیت ساخته می‌شود. دندان‌پزشک این ماده را به‌صورت لایه‌لایه بر روی دندان شما قرار می‌دهد و روی لب‌پَرشدگی یا شکستگی دندانتان را می‌پوشاند. به‌این‌ترتیب، ظاهر دندان شما حالت عادی و طبیعی خود را بازمی‌یابد. پزشکان از این روش برای اصلاح طرح لبخند هم استفاده می‌کنند.
شکستن دندان جلو

6- درمان شکستن دندان جلو و لق شدن آن با اسپلینت دندان (Tooth Splint):

اگر دندان شما در اثر ضربه یا عوامل دیگر لق هم شده باشد، روش اسپلینت یکی از راه‌های درمان آن است. در این روش درمانی، دندانی که لق شده با نگهدارنده‌ای به نام اسپلینت به دندان‌های کناری وصل می‌شود. این کار مانع تکان خوردن دندان شما می‌شود. به‌این‌ترتیب، دندان‌های کناری تکیه‌گاه دندان لق‌شده می‌شوند تا دندان شما پس از مدتی در جای خود ثابت شود. پس از ثابت شدن دندان، پزشک شما یکی از روش‌های مناسب را برای درمان شکستگی دندانتان به کار می‌گیرد.

7- درمان شکستگی دندان جلو با روکش کردن دندان:

روکش کردن دندان یکی از راه های درمان دندان شکسته جلو است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شکستگی دندان شما گسترده باشد. در واقع، هنگامی که پزشک نتواند با استفاده از کامپوزیت یا روش‌های دیگر درمانی به ترمیم دندان شکسته جلوی فک شما بپردازد، این روش را انتخاب می‌کند. برای روکش کردن دندان جلو، دندان‌پزشک ابتدا از دندان شما قالب‌گیری می‌کند و آن را به لابراتوار می‌فرستد تا روکشی برای آن شما ساخته شود. پس از ساخته شدن روکش، دندان‌پزشک آن را با چسب مخصوص بر روی دندان شکسته شما می‌چسباند.

8- درمان شکستن دندان جلو با درمان ریشه:

گاهی مقدار آسیبی که به دندان جلوی فک شما رسیده، زیاد است و ریشه آن را نیز درگیر کرده است. در این شرایط، پزشک شما ابتدا به درمان ریشه دندان می‌پردازد. پس از درمان ریشه، یکی از راه های درمان دندان شکسته جلو را که مناسب دندان شما است انتخاب می‌کند و به ترمیم آن می‌پردازد.

9- درمان شکستگی دندان جلو با بریج دندان:

گاهی شکستگی دندان شما به‌اندازه‌ای گسترده است که امکان ترمیم با کامپوزیت یا حتی روکش کردن آن وجود ندارد. در چنین شرایطی، یکی از راه‌های درمانی شما می‌تواند بریج دندان باشد. البته برای بهره بردن از این روش درمان شکستن دندان جلو، دندان‌پزشک شما ابتدا باید باقیمانده دندان را بکشد. پس از آن، سطح روی یک یا هر دو دندان کناری آن را هم می‌تراشد. قالب‌گیری از جای خالی دندان و دندان‌های کناری مرحله بعدی درمان دندان شکسته جلوی شما با این روش است. پس از آن، یک دندان مصنوعی با دو روکش متصل به آن برای دندان شما ساخته می‌شود. مرحله بعدی درمان شکستن دندان جلو با روش بریح دندان قرار دادن دندان و قالب‌های آماده در جای خالی دندان و روی یک یا دو دندان تراشیده شده شما است. اکنون پزشک شما یک یا دو روکش و دندان متصل به آنها را در جای خالی دندان و روی دندان‌های تراشیده شده شما قرار می‌دهد. به‌این‌ترتیب، روند جایگزینی دندان شما کامل می‌شود.

10- درمان شکستن دندان جلو با ایمپلنت:

ایمپلنت دندان یکی دیگر از راه های ترمیم دندان شکسته جلوی فک شما است. کاشت دندان تنها در یک زمان بهترین روش جایگزین کردن دندان شکسته شما است. زمانی که دندان شما به‌حدی آسیب دیده باشد که پزشکان نتوانند آن را با هیچ روشی ترمیم کنند. در این صورت، هیچ راهی غیر از کشیدن دندان شما باقی نمی‌ماند. درمان چنین دندانی با روش بریج درمانی سریع است، اما باعث آسیب به یک یا دو دندان کناری دندان ازدست‌رفته شما می‌شود. ایمپلنت روش دیگری برای درمان دندان شکسته جلوی فک شما است. ایمپلنت برخلاف بریج دندان به هیچ‌یک از دندان‌های سالم شما آسیب نمی‌زند و تنها جای خالی دندان شما را پر می‌کند. البته کاشت دندان یا ایمپلنت روشی سریع برای درمان شکستن دندان جلوی فک شما نیست. پر کردن جای خالی دندان با این روش به چهار تا شش ماه زمان نیاز دارد. روند کاشت دندان به این صورت است که متخصص ایمپلنت ابتدا پایه یا ریشه دندان ایمپلنتی را در فک شما کار می‌گذارد. پس از آن، شما باید حدود چهار تا شش ماه صبر کنید تا پایه یا فیکسچر دندان به استخوان فک شما جوش بخورد. پس از این زمان، پزشک بخش میانی دندان یا اباتمنت و تاج دندان را بر روی پایه دندان شما قرار می‌دهد و روند درمان شکستن دندان جلوی شما کامل می‌شود. در صورت نیاز به ایمپلنت با کلینیک دکتر مرتضی قادری، ایمپلنتولوژیست و جراح لثه تماس بگیرید.

11- درمان شکستگی دندان جلو با ایمپلنت فوری:

ایمپلنت دندان نیاز به چهار تا شش ماه زمان برای جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک شما دارد تا تاج دندان بر روی آن گذاشته شود. بودن جای خالی دندانی در جلوی فک برای بسیاری از مردم آزاردهنده است. همین نکته باعث می‌شود تا بسیاری از افراد در جست‌وجوی سریع‌ ترین راه درمان شکستن دندان جلو باشند. ایمپلنت فوری در چنین زمانی به کمک شما می‌آید. روند ایمپلنت فوری شبیه روش ایمپلنت است که به آن اشاره کردیم. اما تفاوتی در این روش درمان شکستگی دندان جلو با روش پیشین وجود دارد. در روش ایمپلنت فوری، کار گذاشتن پایه یا فیکسچر دندان، اباتمنت و تاج موقت در فک شما در یک جلسه صورت می‌گیرد. البته در چند ماه آینده نباید فشار زیادی روی این دندان وارد شود تا فیکسچر دندان به استخوان فکتان جوش بخورد. پس از جوش خوردن پایه دندان به استخوان فک شما، زمان قرار دادن تاج همیشگی دندان بر روی آن فرامی‌رسد.

دلایل شکستن دندان جلو:

عوامل گوناگونی باعث شکستن دندان جلو می‌شود:

* دندان قروچه:

افراد مبتلا به دندان‌قروچه درحال خواب دندان‌های خود را به یکدیگر فشار می‌دهند و بر روی یکدیگر می‌کشند. این کار باعث سائیدگی دندان‌ها و گاهی نیز باعث شکستن دندان جلوی شما می‌شود. درمان شکستن دندان جلو می‌تواند ظاهر دندان شما را به حالت قبل بازگرداند.

* ضربه خوردن به دندان:

مهم‌ترین عامل شکستن دندان جلو برخورد دندان با جسمی خارجی است. تصادف‌های رانندگی و افتادن بر روی زمین یا از روی پله چند دلیل مهم ضربه خوردن به دندان و شکستن آن است. ورزش‌های گوناگون مانند بسکتبال و ورزش‌های رزمی هم می‌توانند باعث صدمه به دندان‌های شما شوند. درمان شکستگی دندان جلو که در حادثه‌های گوناگون پدید آمده، راه‌های متفاوتی دارد.

* شکستن تخمه:

شاید بسیاری از مردم ندانند، اما یکی از مهم‌ترین عوامل پریدگی لبه‌های دندان در افراد مختلف شکستن تخمه است. شکستن تخمه‌هایی مانند تخمه‌ژاپنی و تخمه‌هندوانه تاثیر بیشتری در لب‌پَر کردن دندان‌های شما دارد. یکی از راه های درمان شکستن دندان جلو یا دندان یا لب‌پَرشده تغییر شکل دندان است.

* جویدن یا به دندان گرفتن جسم سخت:

شکستن آجیل، باز کردن پیچ، گرفتن ته خودکار به دندان، جویدن ناخن و موارد مشابه دیگر هم از دلایل اصلی لب‌پَر شدن یا شکستن دندان‌های جلوی فک شما به شمار می‌روند. یکی از سریع ترین راه های ترمیم دندان شکسته جلو که در اثر جویدن جسم سخت اتفاق افتاده، پر کردن دندان با کامپوزیت است.

* پوسیدگی دندان:

پوسیدگی دندان هم می‌تواند باعث شکستن دندان جلوی شما شود. گاهی پوسیدگی دندان شما به‌اندازه‌ای کند و از داخل دندان صورت می‌گیرد که متوجه آن نمی‌شوید. اما با فعالیت باکتری‌ها بر روی دندان جلوی شما، بافت آن ضعیف‌تر و ضعیف‌تر می‌شود و شکاف‌های ریزی در آن به وجود می‌آید. گاهی شدت پوسیدگی دندان به‌ جایی می‌رسد که تکه‌ای از دندان شما در حال خوردن غذا یا در حالت عادی کنده و جدا می‌شود. درمان شکستن دندان جلو که در اثر پوسیدگی اتفاق افتاده، با روش کامپوزیت شدنی است.
شکستن دندان جلو

آشنایی با اقدامات مهم پیش از درمان شکستن دندان جلو:

شکستن دندان ممکن است در شرایطی روی دهد که نتوانید با سرعت به دندان‌پزشک خود دسترسی پیدا کنید. اما می‌توانید اقدامات پیشگیرانه را آغاز کنید تا زمانی که دندان‌پزشک خود را ملاقات کنید:

1- دهان خود را شست‌وشو دهید:

یکی از کارهای مهم پس از شکستن دندان، شست‌وشوی دهانتان با آب‌نمک است. گاهی شکستگی دندان خیلی زیاد نیست و می‌توانید رفتن به کلینیک دندان‌پزشکی را به تاخیر بیندازید. در این صورت، دهان خود را با آب‌نمک بشویید تا سلامت پیشین خود را بازیابد.

2- تکه‌های شکسته دندان خود را جمع و نگهداری کنید:

اگر تکه‌هایی از دندان شما کنده شده است، آنها را پیدا کنید و درون شیر یا آب قرار هید. تکه‌های دندان شما تا 48 ساعت درون شیر یا آب سالم می‌مانند. پس تا پیش از 48 ساعت به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا در صورت نیاز، از قطعه‌های دندانتان در درمان شکستن دندان جلوی شما استفاده کند.

3- لبه‌های تیز دندان خود را بپوشانید:

گاهی شکستگی دندان شما به‌گونه‌ای است که لبۀ تیزی از آن بر جای می‌ماند. در چنین شرایطی، باید از زبان و لب‌های خود در برابر این بریدگی محافظت کنید. موم دندان‌پزشکی ماده مناسبی برای پوشاندن لبه تیز دندان شما است. اگر این ماده در دسترس شما نیست، پیش از درمان شکستگی دندان جلو، از آدامس یا چای کیسه‌ای استفاده کنید. یک نکته مهم را به خاطر داشته باشید! هرگز سعی نکنید برای ایمن کردن لبه‌های تیز دندان خود از سوهان استفاده کنید. به‌کارگیری سوهان برای بی‌خطر کردن لبه‌های تیز دندانتان ممکن است آسیب بدتری به دندان شما وارد کند.

4- درد دندان خود را آرام کنید:

اگر شدت ضربه به‌اندازه‌ای است که دچار درد دندان هستید، باید درد آن را آرام کنید. در اینجا، خوردن مسکن‌هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن به کمک شما می‌آید. درد دندان خود را آرام کنید تا زمانی که برای ترمیم دندان شکسته جلوی فک خود به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

5- از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید:

اگر دچار درد دندان هستید یا ضربه شدیدی به دندان و فک شما وارد شده، بهتر است تا پیش از درمان شکستن دندان جلو غذاهای نرم یا آبکی میل کنید. همچنین از خوردن غذاهای اسیدی، خوراکی‌های شیرین، و همین‌طور خوراکی‌های خیلی گرم یا خیلی سرد خودداری کنید.

روش‌های پیشگیری از شکستن دندان جلو:

اگر دارای دندان‌های سالمی هستید و تاکنون هیچ‌یک از آنها صدمه ندیده‌اند، بهتر است از دندان‌های خود محافظت کنید:
  • خوردنی‌های سخت را با دندان خود نشکنید.
  • از دندان زدن به اجسام سخت خودداری کنید.
  • اگر دچار دندان‌قروچه هستید، در زمان خواب از محافظ دندان استفاده کنید.
  • از دعوا و زدوخورد پرهیز کنید.
  • در زمان انجام ورزش‌های رزمی از وسایل محافظت‌کننده دندان بهره ببرید.
  • در زمان رانندگی کمربند ایمنی خود را ببندید.
  • محل کار و زندگی خود را در برابر خطرهای گوناگون ایمن کنید.

پرسش‌های متداول:

1- بهترین روش درمان شکستن دندان جلو کدام است؟
بهترین روش درمان شکستگی دندان جلو بستگی به مقدار و چگونگی شکستن دندان شما دارد. گاهی اوقات ممکن است کامپوزیت مناسب‌ترین روش برای ترمیم دندان شکسته شما باشد. گاهی هم تنها راه درمان دندان شکسته شما روکش کردن آن است.
2- آیا می‌توانم از ایمپلنت فوری به‌عنوان بهترین راه درمان شکستگی دندان جلو استفاده کنم؟
بله، اگر دندان شکسته شما در فک پایینتان قرار دارد، این روش می‌تواند برای شما سودمند باشد، اما ممکن است برای فک بالای شما پاسخ‌گوی مناسبی نباشد.
3- آخرین راه درمان دندان شکسته جلو چیست؟
اگر شکستگی دندان به‌اندازه‌ای باشد که هیچ‌یک از روش‌های ترمیمی نتوانند آن را درمان کنند، یک راه بیشتر باقی نمی‌ماند. کشیدن دندان آخرین راه‌حل است. البته پس از کشیدن دندان باید جای خالی آن را با بریج یا ایمپلنت پر کنید.
4- آیا می‌توانم تکه دندان شکسته خود را در خانه بچسبانم؟
خیر، هیچ راهی برای چسباندن تکه شکسته دندان شما در خانه وجود ندارد. تنها راه چسباندن آن سپردن این کار به دندان‌پزشک است. البته شما باید این تکه‌ها را با قرار دادن در شیر یا آب سالم نگه دارید و تا پیش از 48 ساعت خود را به پزشک برسانید.

گفتار پایانی:

شکستگی دندان جلوی فک موضوع آزاردهنده‌ای است، اما متاسفانه بسیاری از افراد در زندگی خود درگیر آن می‌شوند. درمان شکستن دندان جلو از راه‌های گوناگونی امکان‌پذیر است که به آنها اشاره کردیم. البته بهتر است انتخاب بهترین روش درمان از بین انواع این راه‌ها را به کسی بسپارید که دانش بیشتری از شما دارد. در واقع، دندان‌پزشک شما بهترین شخص برای انتخاب مناسب‌ترین راه ترمیم دندان شکسته شما است. اگر شما هم دچار مشکل شکستگی دندان جلو شده‌اید، با ما در کلینیک دکتر مرتضی قادری تماس بگیرید و نوبت اضطراری خود را رزرو کنید.