متخصص لثه (پریو-پریودنتیست ) کیست؟

متخصص لثه (پریو-پریودنتیست ) کیست؟

متخصص لثه (پریو-پریودنتیست )  کیست؟

پریودنتیست یک رشته تخصصی از دندانپزشکی است که متخصص در تشخیص و درمان بیماری لثه است. بیماری لثه یک عفونت جدی لثه است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. پریودنتیست ها از تکنیک های مختلفی برای درمان بیماری های لثه استفاده می کنند، از جمله انواع جراحی بافت نرم و تجویز دارو.

پریودانتیست کیست ؟

به فردی که حوزه تخصص او بیماری ها و مشکلات مربوط به لثه است، پریودنتیست یا همان متخصص پریو گفته می شود. این فرد در زمینه تشخیص نوع بیماری و درمان بیماری های لثه فعالیت می کند. توانایی های او در زمینه کار بر روی بافت نرم در کنار بافت استخوانی می باشد که نیاز به تمرکز بالایی دارد.

در زمینه بیماری های لثه مانند هر نوع بیماری دیگری در بدن تا زمانی که شامل مراحل مقدماتی باشد، می توان به پزشک عمومی مراجعه کرد تا مواردی مانند درمان دارویی را انجام دهد. ولی زمانی که بیماری لثه در مرحله حساس و پیشرفته قرار می گیرد، درمان آن نیازمند یک متخصص ویژه در همین حوزه است. جایی که شما با مراجعه به پریودنتیست درمان لثه خود را به طور کامل انجام خواهید داد.

پس تفاوت متخصص پریو با دندان پزشک در وضعیت بیماری عمومی یا پیشرفته لثه تعیین می گردد. مواردی که در دسته تورم لثه، خون ریزی لثه و دندان های لق شده قرار می گیرند در حوزه کاری پریودنتیست است.

دسته دیگری از افراد که باید درمان خود را زیر نظر پریودنتیست سپری کنند، افراد دارای بیماری های خاص مانند دیابت، بیماری قلبی و همچنین زنان باردار می باشند.

علائم بیماری های لثه

اگر هر یک از علائم زیر را که نشانه بیماری لثه است دارید، باید به یک متخصص پریودنت مراجعه کنید:  

  • لثه های قرمز، متورم یا حساس
  • خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان
  • دندان های شل
  • چرک بین دندان ها و لثه ها
  • بوی بد دهان

 

اگر هر یک از این علائم را دارید، می بایست که در اسرع وقت به یک پریودنتیست مراجعه کنید. بیماری لثه یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که اگر درمان نشود، بدتر خواهد شد. درمان زودهنگام می تواند از پیشرفت بیماری لثه جلوگیری کند و باعث مشکلات جدی شود.

پریودنتیست ها دندانپزشکان بسیار اموزش دیده ای هستند که سه سال اموزش تخصصی در پریودنتیکس را تکمیل کرده اند. انها متخصص تشخیص و درمان بیماری لثه هستند و می توانند بهترین مراقبت ممکن را برای شما فراهم کنند.

پریودنتیست

متخصص پریو چه کاری انجام می دهد؟

پریودنتیست یک دندانپزشک است که متخصص در تشخیص و درمان بیماری لثه است. بیماری لثه یک عفونت جدی لثه است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. پریودنتیست ها از تکنیک های مختلفی برای درمان بیماری های لثه استفاده می کنند.

در اینجا برخی از کارهایی که یک پریودنتیست انجام می دهد:

انجام پیوند لثه

 پیوند لثه یک روش است که برای جایگزینی بافت لثه از دست رفته استفاده می شود. این می تواند برای بهبود ظاهر لثه ها، جلوگیری از بیماری لثه یا کمک به نگه داشتن دندان ها در محل انجام شود.

پیوند استخوان انجام میدهد

پیوند استخوان یک روش است که برای جایگزینی استخوان از دست رفته استفاده می شود. این می تواند برای بهبود ظاهر لثه ها، جلوگیری از بیماری لثه یا کمک به نگه داشتن دندان ها در محل انجام شود.

ایمپلنت های دندانی را قرار می دهد

 ایمپلنت های دندانی دندان های مصنوعی هستند که در استخوان فک قرار می گیرند. پریودنتیست ها در قرار دادن ایمپلنت دندان متخصص هستند و می توانند به شما در انتخاب ایمپلنت مناسب برای نیازهای شما کمک کنند.

درمان مشکلات دیگر لثه و دندان ها

 پریودنتیست ها همچنین در درمان سایر مشکلات لثه ها و دندان ها مانند پوسیدگی دندان، حفره ها و تحلیل لثه متخصص هستند.

اگر مشکلی با لثه ها یا دندان های خود دارید، مهم است که یک پریودنتیست را ببینید. یک پریودنتیست می تواند مشکل شما را تشخیص دهد و درمان کند و به شما کمک کند تا لثه ها و دندان های خود را سالم نگه دارید.

پریو 4

چه موقع باید به متخصص لثه مراجعه کرد؟

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه می کنید:

لثه های قرمز، متورم یا حساس

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان

دندان های شل

چرک بین دندان ها و لثه ها

بوی بد دهان

اگر هر یک از این علائم را دارید، مهم است که در اسرع وقت به یک پریودنتیست مراجعه کنید. بیماری لثه یک بیماری پیشرونده است، به این معنی که اگر درمان نشود، بدتر خواهد شد. درمان زودهنگام می تواند از پیشرفت بیماری لثه جلوگیری کند و باعث مشکلات جدی شود.

پریودنتیست ها دندانپزشکان بسیار اموزش دیده ای هستند که سه سال اموزش تخصصی در پریودنتیکس را تکمیل کرده اند. انها متخصص تشخیص و درمان بیماری لثه هستند و می توانند بهترین مراقبت ممکن را برای شما فراهم کنند.

اگر در مورد بیماری لثه یا پریودنتیست سؤالی دارید، می توانید با تعیین وقت ویزیت و مشاوره از دکتر مرتضی قادری متخصص لثه و ایمپلنتهای دندانی بپرسید.

وجود بیماریهای لثه ممکن بدون شک ایمپلنتهای کاشته شده را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و موجب شکست درمان ایمپلنت می شود. 

در این مطلب می توانید در مورد  علائم عفونت ایمپلنت  بیشتر بدانید .

پریودنتیست

چرا جراحی لثه باید انجام داد؟

جراحی لثه برای درمان بیماری لثه استفاده می شود. بیماری لثه یک عفونت جدی لثه است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. و یا در درزا مدت موجبات سرطانهای شایع دهان را فراهم کند، جراحی لثه معمولا زمانی انجام می شود که درمان های دیگر که  برنامه ریزی شده  در درمان بیماری لثه موفق نبوده باشد.

انواع مختلفی از جراحی لثه وجود دارد که هر کدام برای درمان نوع دیگری از بیماری لثه استفاده می شود. برخی از رایج ترین انواع جراحی لثه که جراح لثه انجام می دهد عبارتند از:

ژینگکتومی: این شایع ترین نوع جراحی لثه است. از ان برای حذف بافت اضافی لثه که بر روی دندان ها رشد کرده است استفاده می شود.

جینژیوپلاستی: این نوع جراحی برای تغییر شکل لثه ها استفاده می شود. این اغلب برای بهبود ظاهر لثه ها یا برای اصلاح مشکلات با نیش استفاده می شود.

جراحی استخوانی: این نوع جراحی برای برداشتن استخوانی که در اثر بیماری لثه اسیب دیده است استفاده می شود. این درمان اغلب برای نجات دندان هایی که به دلیل بیماری لثه شل شده اند استفاده می شود.

طول تاج: این نوع جراحی برای افزایش طول تاج دندان استفاده می شود. این کار اغلب برای بهبود ظاهر دندان ها یا تمیز کردن دندان ها استفاده می شود.

فرنکتومی: این نوع جراحی برای حذف فرنوم استفاده می شود که یک باند بافت است که لب یا زبان را به لثه متصل می کند. این اغلب برای بهبود ظاهر لثه ها یا برای اصلاح مشکلات با نیش استفاده می شود.

جراحی Epulis fissuratum   :  ضایعه های التهابی که در اطراف دندان ها و در تماس بین لب و لثه ایجاد می شوند با نام اپولیس فیشوراتوم شناخته می شوند. این بافت ها از جنس فیبروما می باشند و متخصص پریودنتیست با روش های جراحی سنتی و یا استفاده از روش جراحی با لیزر آن را برطرف می کند.

همه این جراحی ها زمانی ایمن و موثر هستند که توسط یک پریودنتیست واجد شرایط انجام شوند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که انها روش های جراحی هستند و برخی از خطرات مرتبط با انها وجود دارد. این خطرات شامل عفونت، خونریزی و اسیب عصبی است.

جراحی لثه یک درمان ایمن و موثر برای بیماری لثه است. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این یک روش جراحی است و برخی از خطرات مرتبط با ان وجود دارد. این خطرات شامل عفونت های لثه، خونریزی و اسیب عصبی است.

اگر نیاز به جراحی لثه دارید، باید که با دندانپزشک متخصص و معتبردر مورد خطرات و مزایای این روش صحبت کنید. پریودانتیستی که شما انتخاب میکنید می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که ایا جراحی لثه درمان مناسب برای شما است یا خیر.

پریودنتیست