ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

ایمپلنت دندان یا کاشت دندان مصنوعی یک گزینه درمانی عالی است برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته در اثر پوسیدگی، بیماری لثه، عفونت یا آسیب است. این ساختار معمولا از یک ریشه مصنوعی تیتانیومی و یک روکش سرامیکی تشکیل شده است و به شما این امکان را می‌دهد که مانند گذشته صحبت ‌کنید، غذا بخورید و لبخند بزنید.

کاشت دندان مصنوعی شامل چندین مرحله مهم قبل از حصول نتیجه نهایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد تا متوجه شوید که درمان ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

اصولا مدت زمان درمان بسته به نوع روش ایمپلنت متفاوت است. تعداد ایمپلنت‌های قرار داده شده، محل قرارگیری آن‌ها در دهان و اینکه آیا به پیوند استخوان نیاز است یا خیر نیز می‌توانند بر مدت زمان درمان تأثیر بگذارند.

در این مقاله مراحل مختلف ایمپلنت دندان را بررسی می‌کنیم. هم‌چنین به متغیرهایی که می‌توانند بر مقیاس زمانی فرآیند کاشت دندان مصنوعی تأثیر بگذارند و عواملی که باید قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این نوع درمان در نظر بگیرید، اشاره خواهیم کرد.

روند معمول نصب ایمپلنت دندان

از اجزای ایمپلنت دندان می‎توان به فیکسچر (ریشه دندان مصنوعی به شکل میله تیتانیومی)، اِباتمِنت (تکیه گاه) و روکش مصنوعی اشاره کرد. نصب هرکدام از این اجزا با در نظر گرفتن مدت زمان لازم برای بهبود استخوان فک و بافت لثه، کمی زمان‌بر است.

به‌همین‌دلیل، در پاسخ به سوال ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟ باید گفت، اگرچه ایمپلنت‌ دندان گزینه‌ای بسیار رایج برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته است و نتایج عالی و ماندگاری ارائه می‌دهد، اما می‌تواند بین 3 تا 15 ماه طول بکشد. اگرچه روند کاشت دندان مصنوعی برای هر بیمار متناسب با نیازهای او طراحی می‌شود، اما همه بیماران مراحل زیر را تجربه خواهند کرد:

  • مشاوره
  • عمل جراحی
  • التیام‌ استخوان فک و بافت لثه بعد از نصب فیکسچر و اباتمنت
  • اتصال تاج مصنوعی

این چهار مرحله کلیدی نقشه راه شما برای رسیدن به یک لبخند رویایی هستند و بر مدت زمانی‌که درمان ایمپلنت دندان شما طول می‌کشد تأثیر می‌گذارند. در ادامه به جزئیات بیشتری از آن‌ها و این مساله که ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد اشاره خواهیم کرد.

زمان ایمپلنت

مشاوره برای ایمپلنت دندان

مانند تمام درمان‌های دندانپزشکی، دریافت مشاوره قبل از ایمپلنت دندان از یک تیم مجرب و حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد. در طول این مشاوره، شما قادر خواهید بود در مورد هرگونه نگرانی درباره سلامت دهان و دندان خود، مراحل درمان، آنچه می‌توانید در طول فرآیند انتظار داشته باشید و نتایجی که امیدوارید به دست آورید، بحث کنید.

هنگامی‌که تصمیم گرفتید طبق توضیحات ارائه‌شده برای ایمپلنت دندان اقدام کنید، دندانپزشک متخصص ایمپلنت شما را معاینه می‌کند. در این مدت، روند کار با جزئیات کامل برای شما توضیح داده خواهد شد تا احساس راحتی و آرامش کنید.

همه چیز از مراحل مختلف ایمپلنت دندان، اینکه ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد، هزینه ایمپلنت و مراقبت‌های بعد از آن می‌تواند مورد بحث قرار گیرد تا آگاهانه در مورد روند درمان خود تصمیم بگیرید. در مورد این مساله که ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد، مهم است به خاطر داشته باشید که اگرچه این فرآیند می‌تواند نتایج باورنکردنی ارائه دهد، اما راه‌حل سریعی نیست.

بعد از معاینه و رفع مشکلات دهان و دندان، دندانپزشک از روش استاندارد عکسبرداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای ارزیابی اینکه با توجه به نیازها و سبک زندگی خود به چه نوع ایمپلنت دندانی نیاز دارید، استفاده خواهد کرد. 

تصاویر سی تی اسکن همچنین کمک می‌کنند تا دندانپزشک متوجه شود که قبل از نصب اجزای ایمپلنت، آیا مشکلات اساسی مانند بیماری لثه و تراکم و ضخامت اندک استخوان فک وجود دارند که باید قبل از درمان برطرف شوند.

عمل جراحی

اگر پس از مشاوره اولیه تصمیم به ادامه روند درمان گرفتید، مرحله بعدی انجام عمل جراحی است. مراحل مختلفی برای جراحی وجود دارند که می‌توانند بر مدت زمان درمان ایمپلنت دندان تأثیر بگذارند. ابتدا باید دندان آسیب‌دیده برداشته شود. سپس دندانپزشک وضعیت کل استخوان فک را با توجه به ناحیه‌ای که ایمپلنت در آن قرار می‌گیرد، ارزیابی می‌کند. در برخی موارد، ممکن است برای تقویت این قسمت از فک نیاز به پیوند استخوان باشد.

هنگامی‌که مشخص شد استخوان فک به اندازه کافی قوی است، میله تیتانیومی فیکسچر با جراحی در استخوان تعبیه می‌شود. در طول جراحی به شما یک آمپول بی‌حسی می‌شود تا دهان شما به‌صورت موضعی بی‌حس شود. در نتیجه با وجود بیدار بودن، نمی‌توانید چیزی را احساس کنید. برای کمک به کاهش هرگونه اضطراب، ممکن است قبل از جراحی یک آرام‌بخش نیز دریافت کنید.

برای نصب ایمپلنت دندان، ابتدا دندانپزشک یک برش در بافت لثه ایجاد می‌کند تا استخوان فک نمایان شود. سپس به کمک ابزار مخصوصی بخشی از استخوان سوراخ می‌شود تا بتوان میله تیتانیومی فیکسچر را در عمیق‌ترین فضای ممکن قرار داد. با گذشت زمان، استخوان فک رشد می‎کند و با سطح فیکسچر عجین می‌شود. این مساله ممکن است 2 تا 6 ماه طول بکشد.

در مرحله بعد به کمک یک جراحی جزئی اباتمنت به فیکسچر متصل می‌شود و بخیه زده می‌شود. در نهایت، روکش یا تاج مصنوعی روی اباتمنت نصب می‌شود.

در پاسخ به سوال جراحی ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟ باید گفت معمولا جراحی کاشت هر ریشه تیتانیومی بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. بنابراین هرچه تعداد ایمپلنت‌های بیشتری کاشته شود، روند جراحی بیشتر طول می‌کشد.

توجه به این نکته ضروری است که اگر داروی آرام‌بخش دریافت کرده باشید، بلافاصله پس از جراحی نمی‌توانید رانندگی کنید. شخصی باید شما را همراهی کند و با خیال راحت به خانه برساند.

زمان ایمپلنت 3

التیام‌ استخوان فک و بافت لثه بعد از نصب فیکسچر و اباتمنت

بهتر است بدانید که اباتمنت و تاج مصنوعی، هرگز بلافاصله بعد از انجام جراحی کاشت ریشه تیتانیومی نصب نمی‌شوند. زیرا ابتدا باید فرآیندی به نام استئواینتگراسیون (Osseointegration) یا هم‌جوشی استخوان اتفاق بیافتد. در طی این فرآیند، استخوان فک رشد می‌کند و با ریشه تیتانیومی عجین می‌شود.

خواص طبیعی تیتانیوم در ادغام با استخوان، آن را به یک ماده عالی برای ساخت فیکسچر یا ریشه مصنوعی تبدیل کرده است. فرآیند استئواینتگراسیون اولین بار در سال 1952 کشف شد، زمانی‌که یک جراح ارتوپد قادر به برداشتن سیلندر تیتانیومی که در استخوان فمور خرگوش قرار داده شده بود، نبود. مشخص شد که استخوان به قدری با سیلندر تیتانیوم ترکیب شده است که سیلندر می‌تواند به‌عنوان جایگزین استخوان ازدست‌رفته عمل کند. به‌همین‌دلیل، در سال 1965 اولین ریشه تیتانیومی دندان مصنوعی در یک داوطلب زنده قرار داده شد.

اینکه روند نصب و تثبیت ریشه مصنوعی ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد، با در نظر گرفتن مدت زمان بهبودی و استئواینتگراسیون، در هر بیمار متفاوت است. به طور معمول، هر یک عدد ایمپلنت دندان 6 تا 12 هفته طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابد. در این مدت، ریشه دندان مصنوعی با استخوان فک ترکیب و قوی‌تر می‌شود. در نهایت، آنقدر قوی خواهد شد که یک پایه محکم برای نصب یک دندان مصنوعی فراهم می‌کند.

در این مدت، شما باید بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کنید و از ناحیه مورد نظر مراقبت کنید تا از بروز هرگونه عفونت که می‌تواند مانع پیشرفت روند درمان شما شود جلوگیری شود.

هنگامی‌که فرآیند استئواینتگراسیون کامل شد و دندانپزشک شما مطمان شد که لثه‌ها به‌خوبی ترمیم پیدا کرده‌اند، جراحی دیگری به‎منظور نصب اباتمنت یا تکیه ‎گاه ایمپلنت دندان انجام می‌شود. دوباره یک برش در بافت لثه به منظور نمایان شدن میله فیکسچر ایجاد می‌شود. سپس اباتمنت به فیکسچر متصل و بافت لثه در اطراف اباتمنت بخیه زده می‌شود.

اتصال تاج مصنوعی

در مورد اینکه نصب روکش ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد، می‌توان گفت که معمولا بعد از گذشت 2 تا 3 هفته و بهبودی کامل بافت لثه، طی یک جلسه روکش سفارشی روی اباتمنت نصب می‌شود. در واقع نصب روکش زمان زیادی نمی‌برد بلکه ساخت آن در لابراتوآر ممکن است 3 تا 4 هفته طول بکشد.

در پایان، دندانپزشک در مورد نحوه مراقبت صحیح از ایمپلنت با شما صحبت خواهد کرد. مشابه دندان‌های طبیعی، لازم است هر روز روکش دندان مصنوعی را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید و از خوردن مواد غذایی سفت پرهیز کنید. از مراجعه منظم به دندانپزشکی غافل نشوید تا دندانپزشک مدام وضعیت ایمپلنت را بررسی کند.

سایر فاکتورهای قابل توجه در مورد اینکه ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد

این مساله که ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد به وضعیت بالینی هر بیمار بستگی دارد. به‌همین‌دلیل، یک درمان استاندارد ایمپلنت دندان می‌تواند بین 3 تا 15 ماه طول بکشد.

البته ممکن است به روش‌های جراحی یا درمان‌های اضافی مانند کشیدن دندان آسیب‌دیده، درمان بیماری لثه و پیوند استخوان نیز نیاز داشته باشید که می‌تواند مدت زمان درمان ایمپلنت دندان را افزایش دهد. در ادامه به مدت زمان لازم برای انجام این درمان‌های اضافی اشاره خواهیم کرد.

کشیدن دندان آسیب‌دیده

همانطورکه ذکر شد، ایمپلنت دندان برای پر کردن شکاف باقی‌مانده در اثر افتادن یا کشیدن یک یا چند عدد از دندان‌های عفونی یا مرده بیمار نصب می‌شود.

اگر یکی از دندان‌های شما عفونی شود و سایر روش‌های درمانی مانند روت‌کانال نتوانند آن را نجات دهند، باید کشیده شود. این کار برای جلوگیری از گسترش عفونت به دندان‌های دیگر یا حتی سایر نواحی بدن شما است.

دندان غیرحیاتی یا مرده دندانی است که دیگر به جریان خون متصل نیست و این مساله به‌مرور زمان باعث از بین رفتن اعصاب آن می‌شود. اگر بخواهید یک دندان مرده را در لثه خود نگهدارید، احتمالا از درد و ناراحتی رنج خواهید برد. هم‌چنین ممکن است شروع به ایجاد آبسه کند. این وضعیت می‌تواند به سلامت دهان و دندان شما آسیب بیشتری وارد کند و باید خیلی زود دندان مرده کشیده شود.

درمان بیماری لثه

در طول مشاوره اولیه، سلامت کلی دهان شما ارزیابی می‌شود تا مشخص شود آیا شما کاندید مناسبی برای درمان ایمپلنت دندان هستید یا خیر. اگر شما هرگونه مشکل زمینه‌ای مانند بیماری لثه داشته باشید، ابتدا باید آن را برطرف کنید. چراکه لثه‌های شما قبل از کاشت ایمپلنت باید تاحد ممکن سالم باشند تا شانس موفقیت‌آمیز بودن عمل افزایش یابد.

شدت بیماری لثه بر مدت زمان درمان آن تأثیر می‌گذارد. این مساله به‌نوبه‌خود بر مدت زمان درمان ایمپلنت دندان تأثیر می‌گذارد. بنابراین، اگر قبل از کاشت دندان مصنوعی از سلامت لثه‌های خود اطمینان حاصل نکنید، ممکن است بعدا مشکلات بیشتری برای شما ایجاد کند. مهم نیست که ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد، مهم این است که با در نظر همه جوانب انجام شود.

 

زمان ایمپلنت 4

پیوند استخوان

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی متراکم و ضخیم نیست با شکل مناسبی ندارد که بتواند ایمپلنت را محکم نگه دارد، ممکن است مجبور شوید برای تقویت فک خود پیوند استخوان انجام دهید. دلایل زیادی مانند تصادف، آسیب‌دیدگی یا کنده شدن دندان، عفونت یا بیماری لثه می‌توانند زمینه تحلیل استخوان فک را فراهم کنند.

جالب است بدانید یکی از دلایل رایجی که افراد دچار تحلیل استخوان در فک خود می‌شوند، این است که دندان‌های ازدست‌رفته را جایگزین نمی‌کنند. وقتی چیزی را گاز می‌گیرید یا می‌جوید، استخوان فک شما تقویت می‌شود. این مساله چیزی شبیه به بلند کردن وزنه یا انجام حرکات فشاری برای بهبود و تقویت عضلات است.

در واقع فک شما برای سالم ماندن به ورزش منظم نیاز دارد. اگر پس از برداشتن دندان آسیب‌دیده شکافی در دهان خود باقی بگذارید، استخوان فک شما این روند تقویت حیاتی را از دست می‌دهد.

برای پیوند استخوان، ممکن است از پودر استخوان گاو، استخوان مصنوعی یا استخوان یکی دیگر از بخش‌های بدن شما استفاده شود.

پس از دریافت پیوند استخوان و قبل از کاشت میله تیتانیومی فیکسچر، باید یک دوره بهبودی را طی کنید. این فرآیند می‌تواند چندین ماه طول بکشد و مطمئنا مدت زمان درمان ایمپلنت دندان شما را افزایش می‌دهد. بنابراین، در زمان محاسبه این مساله که ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد باید به مدت زمان بهبودی بعد از کشیدن دندان آسیب‌دیده، درمان بیماری‌دهان و دندان و پیوند استخوان (در برخی از بیماران) نیز توجه کرد.

افزایش پروسه زمانی ایمپلنت با پیوند استخوان

نیاز به پیوند استخوان یا تقویت سینوس زمان را به فرآیند ایمپلنت دندان اضافه می کند

پیوند استخوان و افزایش ارتفاع سینوس، روش‌های جراحی دیگری هستند که ممکن است برای اینکه شما را کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت‌های دندانی کنند، باید انجام شوند. اگر به این روش ها نیاز دارید، زمان بیشتری برای تکمیل فرآیند ایمپلنت دندان مورد نیاز است.

 

پیوند استخوان یا تقویت سینوس باید قبل از قرار دادن ایمپلنت دندان به طور کامل بهبود یابد. صبر نکردن تا بهبود کامل ناحیه می تواند باعث از کار افتادن ایمپلنت های دندانی شود. ایمپلنت های دندانی از کار می افتند زیرا استخوان استحکام یا ثبات لازم برای حمایت از پایه های ایمپلنت را ندارد. با گذشت زمان، ایمپلنت دندان ممکن است شل شده و در نهایت بیفتد.

 

جراحی  پیوند استخوان یا تقویت سینوس بیش از یک ساعت طول می کشد. در برخی موارد، جایی که فقط مقدار کمی از استخوان نیاز به پیوند دارد، کل این عمل فقط 20 دقیقه طول می کشد. در شرایطی که به استخوان بیشتری نیاز است یا محل قرارگیری پیوند پیچیده تر است، ممکن است یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول بکشد تا عمل جراحی تکمیل شود.

 

بهبود پیوند استخوان و تقویت سینوس ماه ها طول می کشد

انتظار می رود که بین سه تا شش ماه طول بکشد تا استخوان پس از پیوند استخوان یا تقویت سینوس به طور کامل بهبود یابد. دندانپزشک ما ویزیت های منظمی را برای نظارت بر روند بهبودی با شما برنامه ریزی می کند. اگر متوجه شدیم که شما سریعتر از حد انتظار در حال بهبودی هستید، ممکن است بتوانیم زودتر از زمان برنامه ریزی شده به مرحله کاشت ایمپلنت برویم.

 

 

سخن آخر

بنابراین، هیچ پاسخ قطعی برای این سوال که درمان ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟ وجود ندارد. چراکه این مساله به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و برای آن انتظار حداقل 12 هفته را می‌توان داشت. پیشنهاد می‌کنیم برای اطمینان بیشتر، در جلسه مشاوره از دندانپزشک خود سوال کنید که با توجه به وضعیت شما روند ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟ بدین‌شکل، می‌توانید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید.