چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟

چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟

چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟

در گذشته، زمانی که دندان فردی می‌شکست یا به هر دلیلی مانند پوسیدگی بیش از دندانش را از دست می‌داد، دیگر نمی‌توانست مانند قبل غذا بخورد و هیچ جایگزینی برای آن وجو داشت. با گذشت زمان، دندان‌های مصنوعی به میدان آمدند. اما دندان‌های مصنوعی هم دردسرهای زیادی داشتند. به علاوه، بیشتر افراد مجبور می‌شدند برای استفاده از آن‌ها، حتی دندان‌های سالم خود را هم از دست دهند. در حالی که بعضی مراجعان تنها یک یا چند دندانشان را از دست داده بودند و راهکار جایگزینی برای آن‌ه وجود نداشت. در دنیای امروز، اگر دندان‌های شما بشکند یا به هر دلیل دندانتان را از دست دهید، نیازی به نگرانی نیست. ایمپلنت دندان یک راهکار عالی برای دندان‌های ناسالم و شکسته است. اما شاید از خودتان بپرسید که تا چند دندان می‌توان ایمپلنت کرد؟

این سوال از مهم‌ترین سوالاتی است که مراجعان همیشه از دندانپزشک خود می‌پرسند. آیا می‌توانید حداکثر تعداد ایمپلنت برای دندان‌های از دست رفته چند دندان است؟ آیا ایمپلنت همه دندان‌ها به یک باره امکان‌پذیر است؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی این مسئله بپردازیم و به سوالات شما پاسخ دهیم:

کاشت ایمپلنت برای افرادی که تمام دندان‌هایشان را از دست داده‌اند

اگر دندان‌های عقل را در محاسبه‌مان وارد نکنیم، به طور کلی هر کدام از ما 28 دندان داریم. در مورد ایمپلنت دندان، بهتر است بدانید که حتی در صورت از دست دادن تمام 28 دندان، نیازی نیست تمام دندان‌هایتان را به صورت جداگانه ایمپلنت کنید. به عقیده پزشکان مشهور جهان و متخصصان دندانپزشکی، بهتر است از ایمپلنت جداگانه استفاده نکنید. این کار می‌توانید استخوان فک شما را ضعیف‌تر کند و در نهایت موجب عدم موفقیت کاشت ایمپلنت شود. بنابراین اگر تمام دندان‌های فک پایین را بالا را از دست داده‌اید، به جای کاشت 14 ایمپلنت دندان می‌توانید از 6 الی 8 ایمپلنت در فک بالا و از 5 الی 7 ایمپلنت در فک پایین برای نصب پروتز کامل دندان برای هر دو فک بالا و پایین استفاده کنید. این کار هم هزینه و هم خطر کمتری دارد و درصد موفقیت کاشت ایمپلنت را افزایش می‌دهد.

کاشت ایمپلنت برای افرادی که چند دندان را از دست داده‌اند

برای افرادی که چند دندان مجاور هم را از دست داده‌اند، کار آسان‌تر است. برای این افراد می‌تواند از ایمپلنت‌های چندگانه استفاده کرد. برای این کار می‌توان از دو یا چند ایمپلنت استفاده کرد و پروتز دندان را روی آن‌ها قرار داد. این روش نوآورانه می‌تواند به عنوان یک راهکار مناسب برای ایملپلنت چند دندان مجاور شناخته شود و نسبت به روش‌های کاشت ایمپلنت جداگانه برای هر دندان، کمتر تهاجمی باشد. اما در صورتی که چند دندان جداگانه خود را از دست داده‌اید، بهتر است از ایمپلنت جداگانه برای هر دندان استفاده کنید.

حداکثر تعداد ایمپلنت برای هر فرد

چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟

با محاسبه تعداد ایمپلنت لازم برای فک بالا در حدود 8 عدد و 6 عدد برای فک پایین، می‌توان به این نتیجه رسید که حداکثر ایمپلنتی که می‌توان برای هر فرد انجام داد، 14 عدد است. البته در این صورت هم فرد، تمام دندان‌های خود را از دست داده و به ایمپلنتی برای تمام دندان‌های خود نیاز دارد. شاید از خودتان بپرسید که اگر چند دندان مجاور هم یا تنها دو یا سه دندانم را از دست داده‌ام، تکلیف چیست؟ بهتر است بدانید تشخیص این مسائل با مراجعه به دندانپزشک انجام می‌شود و به صورت دقیق و بدون معاینه نمی‌توان نظر داد. اما باید بدانید که برای دندان‌های از دست‌ رفته مجاور هم، ایمپلنت چندگانه و برای دندان‌های تکی از دست رفته، ایمپلنت جداگانه پیشنهاد می‌شود که جزو بهترین گزینه‌ها برای جایگزینی با دندان از دست رفته است.

چه عواملی بر حداکثر تعداد ایمپلنت تاثیر می‌گذارند؟

عوامل متعددی بر حداکثر تعداد ایمپلنت تاثیر می‌گذارند. به عبارت دیگر، ممکن است پزشک اینطور صلاح بدانید که یک ایمپلنت چندگانه انجام دهید که هزینه و درد کمتری دارد و بسیار نتیجه‌بخش است. شاید هم دندانپزشک شما کاشت ایمپلنت جداگانه را به شما پیشنهاد دهد که این موضوع به تشخیص پزشک متخصص ایمپلنت  بستگی دارد و تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند موارد ذکر شده در ادامه این مطلب، تعیین می‌شود:

چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟

استخوان فک

وضعیت ساختار استخوان فک یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند بر تعیین حداکثر تعداد ایمپلنت برای شما تاثیر بگذارد. با توجه به اینکه، پایه ایمپلنت باید با استخوان فک جوش بخورد، استحکام و ساختار استخوان فک اهمیت پیدا می‌کند. ممکن است 4 دندان خود را از دست دهید. در این حالت، دندانپزشک یا عکسبرداری و معاینه ناحیه موردنظر در مورد تعداد ایپلنت 3گانه یا 2گانه تصمیم می‌گیرد.

موقعیت دندان‌های سالم

دندانپزشک حتما باید محل دندان‌های از دست رفته را معاینه کند و موقعیت دندان‌های سالم را ببیند تا بتواند در مورد حداکثر تعداد ایمپلنت نظر دهد. این موضوع می‌تواند برای تعیین تعداد ایمپلنت موردنیاز شما برای داشتن یک ایمپلنت موفق مهم باشد.

تعداد دندان‌های از دست رفته

از دیگر عوامل مهم در تعیین تعداد ایمپلنت، می‌توان به تعداد دندان‌های از دست رفته اشاره کرد. برای دندان‌های تکی، کاشت ایمپلنت جداگانه و تکی بهترین و تنهاترین گزینه است.

حداکثر دندان برای کاشت ایمپلنت

چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟
چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟

با توجه به مواردی که ذکر شد، حتما متوجه شده‌اید که هیچ حداکثری برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد. تمام دندان‌ها را می‌توان ایمپلنت کرد. البته موارد دیگری نظیر نداشتن بیماری زمینه‌ای، نداشتن عفونت، سیگار نکشیدن و داشتن استخوان فک محکم و قوی می‌توانند در این عامل تاثیر بگذارند. به عنوان مثال، افراد معتاد ممکن است در مورد کاشت ایمپلنت به مشکل بخورند. زیرا استخوان فک این افراد معمولاضعیف‌تر از دیگران عمل می‌کند و مواردی نظیر عفونت و خشکی دهان، فرآیند کاشت ایمپلنت موفق افراد معتاد را تهدید می‌کنند. برای اطلاع از ایمپلنت برای افرادی که اعتیاد دارند، می‌توانید به مقاله مربوط مراجعه کنید.

بنابراین چنین عواملی می‌توانند در تعیین حداکثر دندان برای کاشت ایمپلنت موثر باشند. اما به طور کلی، متخصصان دندانپزشکی ایران و جهان تا کنون هیچ سقفی را برای حداکثر دندان جهت کاشت ایمپلنت تعیین نکرده‌اند. اگر یک یا چند دندانتان را از دست دهید، ایمپلنت جداگانه و تکی انجام می‌دهید. اگر چند دندان خود را از دست دهید، بهترین گزینه برای شما ایمپلنت چندگانه است.

 

مزایای ایمپلنت دندان

چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟

اگر دندانتان شکسته یا بیش از حد پوسیده شده است و مجبور هستید، کاشت ایمپنت دندان انجام دهید، نباید نگران باشید! ایمپلنت دندان می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد و بسیاری از مشکلات شما را حل کند. در ادامه به برترین فواید کاشت ایمپلنت می‌پردازیم:

 • ایمپلنت‌ها می‌توانند یک جاگزین طولانی مدت برای دندان‌های از دست رفته باشند.
 • عملکرد ایمپلنت دندان هیچ تفاوتی با عملکرد دندان‌های سالم ندارد. یعنی اگر ایملنت دندان انجام دهید، هیچ کس متوجه نمی‌شود که شما دندانتان را از دست داده‌اید. با ایمپلنت دندان‌ همچنان می‌توانید غذاها را راحت بجویید و هیچ مشکلی نداشته باشید.
 • اگر دندان‌های شکسته و پوسیده، اعتماد به نفستان را کم کرده است، با ایمپلنت دندان می‌تواند به اعتماد به نفس قبلی خود برسید.
 • ایمپلنت دندان می‌تواند با دندان‌های شما هماهنگی داشته باشد و از نظر رنگ و ابعاد، مانند آن‌ها به نظر برسد.
 • با کمک ایمپلنت دندان شما می‌تواند بهتر از زمان بی دندانی یا دندان شکسته، صحبت کنید.

رعایت نکات مهم در حفظ ایمپلنت دندان

فرقی نمی‌کند برای همه دندان‌هایتان ایمپلنت انجام دهید یا تنها یک دندان را ایمپلنت کنید. تحت هر شرایطی بعد از ایمپلنت باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید یا ایمپلنت دندان شما موفق باشد. در غیر اینصورت ممکن است با مشکلاتی نظیر پس زدن ایمپلنت مواجه شوید.

 • برای بهبود ناحیه اطراف دندان و انجام یک ایمپلنت موفق بهتر ایت از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات جلوگیری کنید.
 • سعی کنید مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
 • به صورت مرتب از دهانشویه دارای فلوراید استفاده کنید.
 • اگر به تازگی دندان‌هایتان را ایمپلنت کرده‌اید و دندان قروچه دارید، بهتر است در زمان خواب از محاظ دندان استفاده کنید از ساییدگی دندان‌ها جلوگیری شود.
 • توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید و تا حد امکان بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
 • توصیه می‌شود از خوردن غذاهای سفت و شیرین مانند نوشابه، شیرینی و … خودداری کنید و به جای آن غذاهای مقوی که به استحکام استخوان فک کمک می‌کنند استفاه کنید.  
 • برای تشخیص تعداد ایمپلنت موردنیاز و تعداد دندان‌هایی که به ایمپلنت نیاز دارند به یک دندانپزشک باتجربه مراجعه کنید. مهارت پزشک در کاشت ایمپلنت موفق اهمیت زیادی دارد. مرکز ایمپلنت دکتر قادری آماده است تا خدمات متنوعی را در زمینه کاشت ایمپلنت به شما عزیزان ارائه دهد. تمامی خدمات دندانپزشکی توسط تجهیزات به‌روز و دندانپزشک متخصص ارائه می‌شوند.

برای اطلاع از قیمت ایمپلنت دندان می توانید به دیگر صفحات ما را در این سایت سر بزنید 

چند دندان را می‌توان ایمپلنت کرد؟

جمع‌بندی

اگر یک دندان خود را از دست دهید، موضوع پیچیده نیست. شما می‌توانید یک ایمپلنت دندان موفق انجام دهید. اما اگر مجموعه‌ای از دندان‌های خود را از دست دهید، ممکن است از خودتان بپرسید که می‌توانم همه‌ آن‌ها را با ایمپلنت جایگزین کنم و باز هم به حالت طبیعی خودم بازگردم؟ در مورد حداکثر ایمپلنت دندان یا حداکثر دندان برای ایمپلنت هیچ مانعی وجود ندارد. به عبارت دیگر، حتی اگر همه دندان های خود را از دست دهید، باز هم می‌توانید همه آن‌ها را ایمپلنت کنید.

اینستاگرام دکتر مرتضی قادری