نحوه مسواک زدن روی ایمپلنت چگونه است؟

مسواک مخصوص ایمپلنت

نحوه مسواک زدن روی ایمپلنت دندان چگونه است؟

دندان‌های ایمپلنتی شبیه دندان‌های واقعی شما هستند و نیاز به مراقبت دارند. جالب است بدانید که مراقبت از دندان‌های کاشته‌شده باید بیشتر از مراقبت از دندان‌های طبیعی شما باشد. مسواک زدن روی ایمپلنت یکی از راه‌های مراقبت از دندان‌های ایمپلنتی است که باید با دقت و با روش صحیح انجام گیرد. تنها در صورت مراقبت درست شما از دندان‌های ایمپلنتی است که می‌توانید دوام و ماندگاری آنها را تضمین کنید.

با ما در مرکز ایمپلنت دکتر قادری همراه باشید تا نگاهی به نحوه مراقبت از دندان‌های ایمپلنتی بیندازیم.

مراقبت از دندان‌های ایمپلنتی و مسواک زدن روی ایمپلنت:

پزشکان با ایمپلنت دندان‌ها پروتزی در لثه شما کار می‌گذارند که کارکرد دندان را برایتان دارد. اما این دندان از بافت طبیعی بدن شما نیست. همین نکته نیاز به مراقبت بسیار از دندان‌های ایمپلنتی را آشکار می‌کند. در واقع، مراقبت از دندان‌های ایمپلنتی باید بیشتر از مراقبت از دندان‌های مادرزادی شما باشد. به همین دلیل، شما باید روش درست مسواک زدن روی ایمپلنت را یاد بگیرید و به آن عمل کنید.

آشنایی با روش مسواک زدن روی ایمپلنت:

مسواک زدن بعد از ایمپلنت راه‌وروش خاصی دارد که بهتر است آنها را بدانید:

1- به‌روش درست مسواک بزنید:

روش درستِ مسواک زدن روی ایمپلنت به این صورت است که باید روی دندان‌ها را به‌طور کامل پاک کنید. فاصله بین لثه و تاج دندان را به‌خوبی مسواک بزنید و مسواک زدن فضای بین دندان‌ها را هم از یاد نبرید. بهترین روش برای مسواک زدن بعد از ایمپلنت دندان این است که مسواک را از لثه به سمت تاج دندان حرکت دهید. دندان‌های فک پایین باید از پایین به بالا، و دندان‌های فک بالا باید از بالا به پایین تمیز شوند. حرکت جلو عقبی روی دندان‌ها هم این روند را کامل می‌کند.

2- از مسواک نرم استفاده کنید:

برای مسواک زدن دندان‌های ایمپلنتی باید از مسواک‌های نرم استفاده کنید. البته مسواک‌های مخصوص ایمپلنت هم برای این کار ساخته شده‌اند. می‌توانید این مسواک‌ها را تهیه کنید و از آنها بهره ببرید. مسواک‌های مخصوص بین‌دندانی را هم برای مسواک زدن فضای بین دندان‌ها به کار ببرید.

3- خمیر دندان مناسب انتخاب کنید:

در تاثیر کم یا زیاد خمیردندان در مسواک زدن روی ایمپلنت اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی از پزشکان تاثیر خمیردندان را در مسواک زدن بعد از ایمپلنت خیلی موثر نمی‌دانند. اما برخی نیز فقط مارک‌های خاصی از خمیردندان را برای مسواک زدن به شما توصیه می‌کنند. برای انتخاب خمیردندان مناسب با پزشک متخصص خود مشاوره کنید.

4- دو بار در روز مسواک بزنید:

مسواک زدن روی ایمپلنت باید دست‌ِکم دو بار در روز انجام شود. دقت کنید که هربار هم مسواک زدن شما حداقل سه دقیقه زمان ببرد. با گذاشتن یک ساعت شنی مخصوص در محل مسواک زدنتان می‌توانید این زمان را مدیریت کنید.

5- دقت کنید تا به بافت نرم لثه خود آسیب نزنید:

نخستین نکته‌ای که در فرایند مسواک زدن ایمپلنت باید رعایت کنید، دقت بالا است تا به بافت نرم لثه خود آسیب نزنید. آسیب دیدن بافت نرم لثه می‌تواند باعث جابه‌جایی ایمپلنت در فک و لثه شما شود. دقت شما در مسواک زدن بعد از ایمپلنت کمک می‌کند تا کناره لثه در برابر ورود میکروب‌ها ایمن شوند. این کار از خطرها و پیامدهای پس از کاشت دندان جلوگیری می‌کند.

مسواک مخصوص ایمپلنت

6- لثه خود را ماساژ دهید و روی زبان خود را هم مسواک بزنید:

باکتری‌های دهان ودندان روی لثه‌ها و زبان شما جمع می‌شوند. پس از مسواک زدن روی ایمپلنت، روی زبان خود را هم با مسواک نرم مسواک بزنید و لثه‌های خود را ماساژ دهید.

7- استفاده از نخ دندان را از یاد نبرید:

اباتمنت بخشی از ایمپلنت است که پایه دندان یا فیکسچر را به تاج دندان وصل می‌کند. این بخش از ایمپلنت ممکن است محل تجمع باقیمانده غذاها و باکتری‌ها شود. با نخ دندان این بخش را تمیز کنید. همچنین فضای بین دندان‌های خود را نخ دندان بکشید.

8- از مسواک برقی استفاده کنید:

قدرت پاک‌کنندگی مسواک‌های برقی بیشتر از مسواک‌های معمولی است. ازطرف دیگر، لرزش مسواک‌های برقی ریشه دندان ایمپلنتی شما را برای استخوان‌سازی تحریک می‌کند. مسواک زدن روی ایمپلنت با مسواک‌های برقی حالتی همانند لرزش‌های جویدن غذا پدید می‌آورد. حرکتی که به رشد استخوان‌سازی در فک منجر می‌شود.

9- استفاده از دهان‌شویه را فراموش نکنید:

به احتمال زیاد، دندان‌پزشک شما دهان‌شویه یا داروهای خاصی را برای مسواک زدن بعد از ایمپلنت دندان برایتان تجویز می‌کند. استفاده از آنها را جدی بگیرید و در زمان مناسب از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که بسیاری از دهان‌شویه‌ها دارای الکل هستند و دهان شما را خشک می‌کنند. بهتر است از دهان‌شویه‌های بدون الکل استفاده کنید که دچار خشکی دهان نشوید. در بهره‌گیری از دهان‌شویه بر اساس دستور پزشک عمل کنید و زیاده‌روی نکنید.

10- از وسایل مخصوص تمیزکننده دندان‌ها کمک بگیرید:

خوشبختانه برای مسواک زدن روی ایمپلنت دستگاه‌هایی ساخته شده تا دسترسی شما را به فضای بین دندان‌ها امکان‌پذیر سازد. این ابزار به شما کمک می‌کند تا باقیمانده غذاها را از میان دندان‌های عقبی پاک کنید. همچنین با ماساژ ملایمی که روی لثه‌های شما می‌دهد، وضعیت آنها را بهبود می‌بخشد. واترجت یکی از ابزاری است که آب را با فشار زیاد بین فضای دندان‌های شما اسپری می‌کند و پلاک‌های میکروبی را از بین آنها می‌شوید.

عوارض رعایت نکردن بهداشت دندان‌های ایمپلنتی:

خطر دچار شدن به عفونت نخستین نتیجه بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان‌های ایمپلنتی شما است. عفونت معمول این دندان‌ها نوعی از عفونت باکتریایی است که بافت نرم اطراف ایمپلنت را درگیر می‌کند. توجه داشته باشید که عفونت پس از کاشت دندان ممکن است باعث تحلیل بافت استخوان فک شما شود. نشانه‌هایی که گواه عفونت لثه‌ها است را بشناسید:

  • درد و تورم لثه دوروبر ایمپلنت.
  • خون‌ریزی روی خط لثه.
  • لق شدن ایمپلنت.
  • بوی بد دهان.
  • مشکل در جویدن غذا.
  • تب بدن و درد در بخش ایمپلنت.
  • خارج شدن چرک از لثه.
ایمپلنت 3

بهترین مرکز ایمپلنت تهران کجاست؟

برای داشتن درمانی مطمئن و دندان‌هایی ماندگار بهتر است ابتدا بهترین کلینیک ایمپلنت در تهران را پیدا کنید. کلینیک دکتر مرتضی قادری در فاصله‌ای نه‌چندان دور از شما، در این شهر قرار گرفته است. دکتر مرتضی قادری، ایمپلنتولوژیست و متخصص جراحی لثه، در بیش از 20 سال خدمت دندان‌پزشکی خود موفقیت‌های بی‌شماری داشته است. بیش از 6 هزار ایمپلنت دندان موفق و صدها مورد جراحی لثه در کارنامه پزشکی دکتر قادری ثبت شده است.

پرسش‌های متداول:

1- آیا می‌توانم از راه شبکه‌های اجتماعی بهترین متخصص و بهترین مرکز ایمپلنت تهران را بشناسم؟

بله، شما می‌توانید با دیدن فیلم و تصویر بیمارانی که از درمان خود رضایت داشته‌اند، به کیفیت درمان دندان‌پزشک مورد نظرتان پی ببرید. تعداد بیشتر این درمان‌ها گواه رضایتمندی بیشتر بیماران از درمانشان است. البته باید از راه‌های مختلف مطمئن شوید فیلم‌ها و عکس‌های ارائه‌شده واقعی هستند. یعنی از نرم‌افزار در تهیه آنها استفاده نشده باشد و همچنین مربوط به پزشکان و کلینیک‌های دیگر نباشند.

2- چگونه مطمئن شوم فیلم‌های شبکه‌ای اجتماعی پزشکان حقیقی و مربوط به خود آنها است؟

دیدن لایوهایی که پزشکان می‌گذارند یکی از راه‌های آشنایی با آنها است. اگرچه یک متخصص ایمپلنت نمی‌تواند بیش از یک ساعت کاشت دندان خود را در برنامه لایو به اشتراک بگذارد. اما همان برنامه‌های کوتاه‌مدت و گفت‌وگوی زنده با بیماران هم می‌تواند روشنگر باشد.

3- بهترین مرکز ایمپلنت تهران چقدر در موفقیت کاشت دندان موثر است؟

نخستین و مهم‌ترین عامل موفقیت در کاشت دندان مهارت و تجربه پزشک متخصص شما است. تجهیزات کلینیک و فضای بهداشتی آن نیز نتیجه ایمپلنت دندان را برای شما تضمین می‌کند. در جست‌وجوی بهترین کلینیک، ابتدا باید به این دو گزینه دقت کنید.

4- پس از چند سال که دندان خود را از دست داده‌ام، آیا می‌توانم با کاشت دندان در کلینیک شما دارای دندان شوم؟

بله، حتی اگر بیش از 10 سال است که دندان خود را از دست داده‌اید، شما هم می‌توانید با کاشت دندان دارای دندان شوید. البته ممکن است نیاز به بالا بردن سینوس، پیوند استخوان یا پودر استخوان داشته باشید. در این صورت، پزشک ابتدا زمینه را برای کاشت دندان آماده می‌کند و سپس به ایمپلنت دندان در دهان شما می‌پردازد.

سخن پایانی:

این روزها به دست آوردن اطلاعات درباره بهترین کلینیک‌ها و بهترین پزشکان کار سختی نیست. شبکه‌های اجتماعی، پرس‌وجو از بیماران یک کلینیک، خواندن نظرهای بیماران و راه‌های دیگری پیش روی شما است تا بهترین کلینیک‌های درمانی را بشناسید. البته با کمی تحقیق و پرس‌وجو درباره بهترین مرکز ایمپلنت تهران، شاید به این نتیجه برسید که بهترین کلینیک فاصله زیادی با شما ندارد.

دو شعبه کلینیک دکتر مرتضی قادری در خیابان دکتر شریعتی و خیابان میرداماد با کادری حرفه‌ای و تجهیزاتی پیشرفته در خدمت شما هستند. کاشت دندان در هریک از این کلینیک‌ها پایانی بر نداشتن دندان و سختی غذا خوردن و جویدن شما است. داشتن لبخندی زیبا و بدون ترس از نمایان شدن جای خالی دندان‌ها هدیه دیگری است که دکتر قادری تقدیم شما می‌کند.