متخصص ایمپلنت آمل

متخصص ایمپلنت آمل

متخصص ایمپلنت آمل

متخصص ایمپلنت آمل یک متخصص یا دندانپزشک عمومی در شهر آمل است که در زمینه قراردادن و ترمیم ایمپلنت‌های دندانی به‌خوبی آموزش دیده است. ایمپلنت‌های دندانی ریشه‌های مصنوعی دندانی هستند که در استخوان فک قرار می‌گیرند و روی آنها تاج نصب می‌شود. این ایمپلنت‌ها جایگزین دائمی دندان‌های ازدست‌رفته هستند و علاوه بر زیبایی ظاهری، از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌کنند.

مراحل کار متخصص ایمپلنت آمل

یک متخصص ایمپلنت در آمل یا هر شهر دیگری، برای جایگزینی دندان‌های اصلی از‌دست‌رفته با انواع ایمپلنت آموزش دیده است. این متخصص در مراحل زیر نصب ایمپلنت را انجام می‌دهد. لازم به ذکر است که این مراحل برای ایمپلنت‌هایی است که در داخل استخوان فک قرار گرفته و بسیار رایج هستند.

  1. مشاوره اولیه: اولین مرحله، مشاوره اولیه با متخصص ایمپلنت آمل است تا مشخص شود آیا بیمار کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان است یا خیر. در طول این مشاوره، دندانپزشک دهان بیمار را معاینه می‌کند، عکس اشعه ایکس می‌گیرد و سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند.
  2. برنامه‌ریزی درمان: زمانی که دندانپزشک تشخیص داد که بیمار کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان است، برنامه درمانی را تنظیم می‌کند. این برنامه شامل جزئیاتی در مورد تعداد ایمپلنت‌های مورد نیاز، محل کاشت و نوع ایمپلنت مورد استفاده خواهد بود.
  3. کاشت ایمپلنت: مرحله بعدی قراردادن ایمپلنت است. در طول این مرحله، متخصص ایمپلنت آمل یک برش کوچک در بافت لثه ایجاد کرده و از طریق آن سوراخی را در استخوان فک ایجاد می‌کند. سپس ایمپلنت را در داخل استخوان فک پیچ می‌کند. چون ایمپلنت به منزله ریشه دندان از‌دست‌رفته عمل می‌کند، باید با مهارت زیادی در داخل استخوان فک کارگذاشته شود.
  4. دوره بهبودی: پس از کاشت ایمپلنت، نیاز به یک دوره بهبودی چند ماهه است. در این مدت، ایمپلنت با استخوان فک در فرآیندی به نام osseointegration ترکیب می‌شود. این ترکیب یا به‌اصطلاح «جوش‌خوردن» سبب یکپارچه‌شدن ایمپلنت با فک و ثابت‌شدن آن در محل می‌گردد.

همچنین،  در این دوره ممکن است متخصص ایمپلنت آمل، تاج یا پل موقتی روی لثه بیمار قرار دهد تا محلِ خالی دندان از دست رفته، جلب توجه نکند.

  1. قرار‌دادن اباتمنت: پس از جوش‌خوردن ایمپلنت با استخوان فک، متخصص ایمپلنت آمل اباتمنت را قرار می‌دهد. اباتمنت یک پست کوچک است که ایمپلنت را به تاج یا بریج متصل می‌کند. این قطعه با ایجاد یک برش کوچک روی لثه بر روی ایمپلنت نصب می‌شود و سر آن بیرون از لثه قرار می‌گیرد.
  2. قرار‌دادن تاج یا پل: مرحله نهایی، قرار‌دادن تاج یا پل است. تاج قسمت قابل مشاهده ایمپلنت است که شبیه یک دندان طبیعی است. روکش یا بریج به صورت سفارشی ساخته می‌شود تا با رنگ و شکل دندان‌های موجود بیمار، مطابقت داشته باشد و کاملا طبیعی باشد.

چرا مهارت متخصص ایمپلنت آمل مهم است؟

موفقیت ایمپلنت دندانی می‌تواند تا حد زیادی تحت تأثیر مهارت دندانپزشک در انجام این روش قرار بگیرد. یک دندانپزشک ماهر نه تنها از تخصص فنی برای قراردادن مناسب ایمپلنت برخوردار است، بلکه توانایی ارزیابی نیازهای منحصر‌به‌فرد بیمار و انتخاب ایمپلنت بر اساس آن را دارد.

انتخاب ناصحیح نوع ایمپلنت، می‌تواند تاثیر زیادی بر نتایج نهایی داشته باشد. همچنین، می‌تواند هزینه‌های درمان را افزایش داده و ماندگاری ایمپلنت را تحت تاثیر قرار دهد.

از طرف دیگر، یکی از مهمترین عوامل در ماندگاری ایمپلنت، نصب صحیح آن در داخل فک است. نوع ایمپلنت انتخابی باید با چگالی و ضخامت استخوان فک متناسب باشد؛ در غیر این صورت به‌خوبی در آن جای نگرفته و پس از مدتی لق می‌شود. لق‌شدن ایمپلنت، به معنای نا‌موفق‌بودن کل پروسه و از‌بین‌رفتن تلاش‌ها و هزینه‌های درمانی است.

علاوه بر این در برخی از موارد لازم است برای بیمار پیوند استخوان انجام شود. پیوند استخوان در شرایطی مورد نیاز است که استخوان فک به اندازه کافی برای نگهداری پایه ایمپلنت قوی نباشد. یک دندانپزشک ماهر، لزوم این پیوند را تشخیص داده و آن را به بهترین شکل انجام می‌دهد.

همان‌طور که می‌بینید پروسه ایمپلنت پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. به همین دلیل لازم است در انتخاب متخصص ایمپلنت آمل دقت زیادی کنید.

متخصص ایمپلنت امل

انواع ایمپلنت مورد استفاده توسط متخصص ایمپلنت آمل

اگر برای جایگزینی دندان یا دندان‌های از‌دست‌رفته خود به متخصص ایمپلنت آمل مراجعه کنید، او بر اساس تعداد دندان‌های از‌دست‌رفته، موقعیت و هزینه‌ها، نوع خاصی از ایمپلنت را برای شما در نظر می‌گیرد. به‌طور کلی، انواع مختلف ایمپلنت دندانی و شرایطی که هر کدام از آنها قابل استفاده هستند، به‌شرح زیر است:

ایمپلنت اندوستال (Endosteal implants)

ایمپلنت‌های اندوستال که به ایمپلنت‌های ریشه‌ای (root form) نیز معروف هستند، رایج‌ترین نوع ایمپلنت دندانی محسوب می‌شوند. آنها از تیتانیوم ساخته شده‌اند و شبیه پیچ‌های کوچکی هستند که با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرند. همان‌طور که ذکر شد، پس از قراردادن ایمپلنت، استخوان اطراف در فرآیندی به نام osseointegration با ایمپلنت جوش می‌خورد که پایه‌ای پایدار برای چسباندن تاج ایمپلنت ایجاد می‌کند.

موارد استفاده

ایمپلنت اندوستال برای بیمارانی مناسب است که تراکم و حجم کافی استخوان فک را برای حمایت از ایمپلنت دارند. آنها معمولاً برای بیمارانی که یک یا چند دندان از دست داده‌اند یا کسانی که نیاز به جایگزینی قوس کامل دندان با پروتزهای ایمپلنت دارند، استفاده می‌شود.

ایمپلنت ساب پریوستئال (Subperiosteal implants)

ایمپلنت‌های ساب پریوستئال مستقیماً در استخوان فک قرار نمی‌گیرند، بلکه در بالای استخوان و زیر لثه قرار می‌گیرند. آنها از یک قاب فلزی تشکیل شده‌اند که متناسب با استخوان فک بیمار سفارشی شده است و دارای پایه‌هایی است که از بین لثه‌ها بیرون زده است. این پست‌ها به عنوان لنگر برای دندان‌های جایگزین عمل می‌کنند.

موارد استفاده

ایمپلنت‌های ساب پریوستال معمولاً در بیمارانی استفاده می‌شود که استخوان فک کافی برای حمایت از ایمپلنت اندوستال ندارند. این شرایط ممکن است به دلیل از‌‌دست‌دادن استخوان در نتیجه بیماری لثه یا عوامل دیگر باشد. همچنین، این روش برای بیمارانی که به دلایل مختلف تمایلی به عمل جراحی تهاجمی ایمپلنت ندارند یا نمی‌خواهند استخوان فک خود را پیوند کنند، مناسب است.

ایمپلنت‌های دندانی All-on-4 (All-on-4 dental implants)

ایمپلنت‌های دندانی All-on-4 نوع خاصی از ایمپلنت فول‌قوس هستند که به بیمار این امکان را می‌دهد تا کل قوس دندان‌های از‌دست‌رفته را تنها با چهار ایمپلنت دندان جایگزین کند. این ایمپلنت‌ها معمولاً در یک زاویه قرار می‌گیرند تا حداکثر پایداری و پشتیبانی را ممکن کنند.

تکنیک All-on-4 شامل قراردادن دو ایمپلنت در جلوی دهان و دو ایمپلنت در پشت دهان است که می‌تواند به جلوگیری پیوند استخوان در بیماران با تراکم کم استخوان فک کمک کند. پس از این‌که که متخصص ایمپلنت آمل، ایمپلنت‌ها در جای خود قرار می‌دهد، می‌تواند یک قوس کامل از دندان‌های جایگزین را به ایمپلنت‌ها متصل کند.

موارد استفاده

ایمپلنت‌های دندانی All-on-4 برای بیمارانی که تمام یا بیشتر دندان‌های خود را در یک یا هر دو قوس دهان از دست داده‌اند، توصیه می‌شود. همچنین، متخصص ایمپلنت آمل ممکن است این پروتز‌ها را برای بیمارانی که دچار تحلیل استخوان در استخوان فک شده‌اند و استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت‌های سنتی ندارند، استفاده کند.

ایمپلنت آمل2

فوائد استفاده از ایمپلنت

فارغ از این‌که متخصص ایمپلنت آمل چه نوع ایمپلنتی را برای شما توصیه کند، ایمپلنت‌های دندانی مزایای متعددی دارند که می‌توان آنها را به‌شکل زیر دسته‌بندی کرد:

مزایای مربوط به ظاهر

ایمپلنت‌های دندانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ظاهر، احساس و عملکردی شبیه به دندان‌های طبیعی داشته باشند. آنها می‌توانند به بازگرداندن اعتماد به نفس و عزت‌نفس شما و همچنین، بهبود توانایی صحبت‌کردن و خوردن کمک کنند.

مزایای عملکردی

ایمپلنت‌های دندانی معمولا مستقیماً به استخوان فک متصل می‌شوند که پایه‌ای پایدار و مطمئن برای دندان‌های جایگزین ایجاد می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا بیماران به‌خوبی بتوانند غذاهای مختلف را استفاده کرده و نگران جداشدن ایمپلنت نباشند.

مزایای سلامتی

ایمپلنت‌های دندانی که توسط متخصص ایمپلنت آمل نصب می‌شوند، می‌توانند به جلوگیری از تحلیل استخوان فک کمک کنند. وقتی دندان‌ها از دست می‌روند، استخوان فک، درست در محلی که ریشه دندان در آن قرار داشته، تحلیل می‌رود. این تحلیل می‌تواند ظاهر دهان را کوچک کرده و فک را ضعیف کند.

ایمپلنت‌ها همچنین، با جلوگیری از جابجایی دندان‌های مصنوعی، به حفظ دندان‌های اطراف کمک می‌‌کنند.

علاوه بر این، ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند با آسان‌تر‌کردن مسواک‌زدن و نخ‌دندان‌کشیدن، بهداشت دهان و دندان را بهبود بخشند.

مزایای مربوط به راحتی

ایمپلنت‌های دندانی یک راه حل دائمی برای دندان‌های از‌دست‌رفته هستند؛ به این معنی که نیازی نیست بیمار آنها را مانند دندان مصنوعی از دهان بیرون آورده و تمیز کند. همچنین، نیازی نیست آنها را در آب بخیساند.

به‌طور کلی، ایمپلنت‌های دندانیِ نصب‌شده توسط متخصص ایمپلنت آمل، گزینه‌ای طولانی‌مدت و موثر برای کسانی است که به‌ دنبال جایگزینی دندان‌های از‌دست‌رفته هستند.

چطور بهترین متخصص ایمپلنت آمل را پیدا کنیم؟

برای پیدا‌کردن بهترین متخصص ایمپلنت آمل راه‌های زیادی وجود دارد. برخی نکاتی که می‌تواند در یافتن یک متخصص خوب به شما کمک کند، شامل موارد زیر است:

  • جستجو در اینترنت و مشاهده نظرات بیماران درباره پزشک
  • انتخاب دندانپزشکی که دوستان و آشنایان شما معرفی می‌کنند.
  • بررسی رزومه، محل تحصیل و سوابق دندانپزشک

سخن آخر

متخصص ایمپلنت آمل یک دندانپزشک عمومی یا متخصص است که در زمینه ایمپلنت آموزش دیده است. با توجه به هزینه بالای ایمپلنت دندانی و پروسه طولانی آن، لازم است دندا‌نپزشکی را انتخاب کنید که مهارت و تجربه کافی در زمینه جایگزینی ایمپلنت داشته باشد. یک دندانپزشک ماهر، ایمپلنت مناسب با شرایط شما را انتخاب کرده و آن را با موفقیت جایگزین دندان از‌دست‌رفته می‌کند. شما می‌توانید برای ایمپلنت دندان، به کلینیک ایمپلنت دکتر قادری مراجعه کنید؛ اگرچه این کلینیک در شهر آمل نیست، اما می‌توانید با مراجعه به این مرکز ایمپلنت، کاشت دندان را در یک جلسه به اتمام برسانید.