آشنایی با انواع ایمپلنت ایرانی و ویژگی‌های آنها

ایمپلنت ایرانی
آشنایی با انواع ایمپلنت ایرانی و ویژگی‌های آنها ایمپلنت ایرانی چند سالی است پا به عرصه وجود گذاشته و چند برند معروف مشغول فعالیت در ساخت دندان‌های ایمپلنتی در ایران هستند. هریک از این برندها، باتوجه‌به تجربه و سال‌های فعالیت خود، نمونه‌های گوناگونی از دندان‌ها را به بازار پزشکی ایران ارائه کرده‌اند. یکی از بهترین ویژگی‌های ایمپلنت‌های ایرانی قیمت مناسب‌تر آنها نسبت به پروتزهای وارداتی است. اما آیا این دندان‌ها به‌اندازه کافی خوب هستند که بتوانند در مدت چند سال نقش دندان طبیعی شما را برایتان بازی کنند؟ با ما در مرکز ایمپلنت دکتر مرتضی قادری همراه باشید تا به این پرسش پاسخ دهیم.

آشنایی با ایمپلنت ایرانی:

بدیهی است یکی از گزینه‌های مهم در بالا رفتن کیفیت هر کالای تولیدی، سابقه و تجربه ساخت کارخانه سازنده آن است. ایمپلنت‌های ایرانی پیشینه درازی ندارند و چند سالی بیشتر از آغاز ساخت آنها نمی‌گذرد. همین نکته مشخص می‌کند انتظار شما از این پروتزها باید در چه حدی باشد. ایمپلنت‌های ایرانی از ماده تیتانیوم، البته در درجه‌بندی‌های گوناگون ساخته شده‌اند. اتصالات این ایمپلنت‌ها نیز به شکل‌های شش‌گوش و هشت‌گوش طراحی شده‌اند. برندهای ایمپلنت ایرانی که در حال فعالیت در بازارهای ایران هستند، گواهینامه‌های تأیید کیفیت را از سازمان استاندارد پزشکی ایران دریافت کرده‌اند. اما برای اطمینان از کیفیت بالاتر این برندها، آنها باید به تأیید سازمان‌های جهانی برسند. سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA یکی از سازمان‌های مرجع در تأیید محصولات پزشکی است. استاندارد CE یا استاندارد اتحادیه اروپا نیز یکی از مهم‌ترین سازمان‌های استاندارد جهانی است. تأییدیه این سازمان نیز نشانگر کیفیت محصولات تولیدی یک شرکت است. متاسفانه شرکت‌های ایرانی تاکنون مدرکی مبنی بر تایید به‌وسیله این شرکت‌ها ارائه نکرده‌اند.

آشنایی با انواع ایمپلنت ایرانی:

شرکت‌های گوناگونی در کشور ما ایمپلنت‌های دندانی را تولید می‌کنند که پیش از تصمیم‌گیری برای استفاده از هریک از آنها، بهتر است با نام برند و برخی از ویژگی‌هایشان آشنا شوید:

1- ایمپلنت ایرانی کیمیا کاشت اطبا (KME):

شرکت کیمیا کاشت اطبا شرکتی ایرانی است که در سال 1396 وارد دنیای تولید تجهیزات پزشکی و ساخت ایمپلنت شد. یکی از دستگاه‌هایی که برای تولید ایمپلنت‌های کیمیا کاشت اطبا مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه سی‌ان‌سی ساخت کشور سوئیس است. این دستگاه نقش مهمی در بالا بردن کیفیت ایمپلنت‌های این شرکت داشته است. کارخانه تولیدی کیمیا در شهر سنندج در استان کردستان ایران قرار دارد. هرگاه صحبت از ایمپلنت‌های کردستان باشد، منظور پروتزهای دندان ساخت این شرکت است. البته دفتر مرکزی شرکت کیمیا کاشت اطبا در تهران و در خیابان عباس‌آباد قرار گرفته است. شرکت کیمیا کاشت اطبا 198 نوع محصول گوناگون تولید می‌کند که ماده اصلی آنها تیتانیوم گرید چهار و پنج است.

* ویژگی‌های ایمپلنت‌های شرکت کیمیا کاشت اطبا:

پایه‌های ایمپلنت یا فیکسچرهای برند کیمیا کاشت اطبا با نام A- Fixture K-Three شناخته می‌شوند. فیکسچرهای K-Three با بهره‌گیری از تیتانیم گرید چهار ساخته شده‌اند. این فیکسچرها در بیشتر از 20 سایز مختلف ارائه شده و توانایی هماهنگی با فک‌ها و لثه‌هایی در اندازه‌های گوناگون را دارند. ایمپلنت‌های کیمیا در سه نوع مختلف کیمیا یک، کیمیا دو و کیمیا سه طراحی و تولید می‌شوند. ایمپلنت‌های دارای سطح SLA انواع خاصی از پروتزهای دندانی، با قابلیت بالای جوش خوردن در محیط مرطوب هستند. جالب است بدانید که ایمپلنت‌های این شرکت توانسته‌اند به این سطح از پیشرفت دسترسی پیدا کنند.

2- ایمپلنت ایرانی کوشا فن پارس(KFP):

شرکت کوشا فن پارس شرکت دیگر فعال در ساخت ایمپلنت در ایران است. این شرکت فعالیت خود را از سال 1373 آغاز کرد. پروتزهای دندان این شرکت با نام اویتا معروف هستند. یکی از هدف‌های این شرکت تولید محصولاتی با قیمت رقابتی در بازار ایران است. ایمپلنت‌های این شرکت در چند اندازه مختلف ساخته می‌شوند تا امکان کاشته شدن در فک‌ها و لثه‌های گوناگون را داشته باشند. گفته می‌شود دانشگاه‌های امیرکبیر و صنعتی شریف در آزمایش‌های این شرکت همکاری دارند. همکاری با این دانشگاه‌ها توانسته سطح کیفی ایمپلنت‌های اویتا را بالاتر ببرد.

3- ایمپلنت ایرانی نیک کاشت آسیا:

آغاز فعالیت شرکت نیک کاشت آسیا به سال 1389 بازمی‌گردد. محصولات این شرکت در ابتدا نتوانست وارد رقابت با محصولات آسیایی موجود در ایران شود. همین دلیل باعث توقف فعالیت‌های شرکت نیک کاشت آسیا شد. اما این شرکت پس از بستن قرارداد با دانشگاه تهران در سال 1393، توانست از ایمپلنت سینابایوتک پرده‌برداری کند. ایمپلنت سینابایوتک همراه با 200 محصول دیگر وارد بازار تجهیزات پزشکی ایران شد و تاکنون نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. جالب است بدانید محصولات این شرکت با مدد از مستندات منتشرشده از طرف شرکت ایمپلازای آلمان و با اجازه این شرکت وارد عرصه رقابت با ایمپلنت‌های دیگر ایرانی شده است.
ایمپلنت ایرانی

4- ایمپلنت ایرانی درین کاشت مانا:

درین کاشت مانا شرکتی است که از سال 1397 فعالیت خود را در ساخت تجهیزات پزشکی در ایران آغاز کرد. در سال 1399 این شرکت وارد فاز نخست ساخت ایمپلنت شد و پس از آن، برخی از تولیدات خود را وارد بازار تجهیزات پزشکی ایران کرد. یکی از محصولات این شرکت ایمپلنت 3a است. این ایمپلنت از سطح  کیفی SLA Active بهره می‌برد. این سطح نمودار کیفیت بالای ایمپلنت است و جوش خوردن سریع‌تر پایه ایمپلنت با استخوان فک را در پی دارد. ایمپلنت‌های 3a از تیتانیوم گرید پنج ساخته شده‌اند و سایزهای متفاوتی دارند. ایمپلنت‌های DPI و DRI نیز از انواع پروتزهای تولیدی این شرکت به شمار می‌روند. همان‌طور که اشاره کردیم، وجود اندازه‌های گوناگون در ساخت یک ایمپلنت امکان کاشت آنها را در فک‌هایی با اندازه گوناگون فراهم می‌کند.

برتری انواع ایمپلنت ایرانی:

خرید و استفاده از ایمپلنت‌های ایرانی برتری‌های گوناگونی دارد:

1- حمایت از کالاهای ایرانی و جلوگیری از خارج شدن ارز از کشور:

یکی از برتری‌های ایمپلنت‌های ایرانی جلوگیری از خارج شدن ارز از کشور است. خرید این پروتزهای دندانی باعث حمایت از شرکت‌های تولیدکننده ایرانی است و آنها را در ادامه دادن راه تولید توانمندتر می‌سازد. البته این نکته که خرید این کالاها تا چه اندازه‌ای به حال شما سودمند است، حرف دیگری است. سلامتی افراد کالایی نیست که بتوان آن را با هیچ‌چیز دیگری مبادله کرد.

2- دسترسی آسان به قطعه‌های مورد نیاز:

از برترین ویژگی‌های این ایمپلنت‌ها دسترسی آسان به قطعه‌های مورد نیاز آنها است. شرکت‌های تولیدی این پروتزها در کشور ما به فعالیت مشغول هستند. به‌این‌ترتیب، در صورت نیاز به قطعه، تهیه آنها برایتان آسان است.

3- پایین بودن قیمت ایمپلنت ایرانی:

شاید بتوانیم بگوییم بهترین ویژگی ایمپلنت‌های ایرانی قیمت آنها است. قیمت این ایمپلنت‌ها با فاصله زیادی از قیمت ایمپلنت‌های آمریکایی و سوئیسی قرار گرفته است. ایمپلنت‌های ایرانی حتی از پروتزهای کره‌ای و ایمپلنت‌های کمتر شناخته‌شده‌تر خارجی هم ارزان‌تر هستند. در واقع، می‌توانیم بگوییم قیمت این ایمپلنت‌ها کمتر از قیمت پروتزهای همۀ برندهای وارداتی است. البته باید ببینید هزینه کمتری که برای این ایمپلنت‌ها می‌کنید، تا چه حدی ارزشمند است. دوام این دندان‌ها نکته‌ای است که قیمت ارزان‌تر آنها را زیر سؤال می‌برد.

4- پوشش‌دهی بیمه‌ها:

یکی دیگر از برتری‌های ایمپلنت‌های ایرانی پوشش‌دهی آنها به‌وسیله بیمه‌های تکمیلی است. شرط برخی از بیمه‌های تکمیلی گروهی که ایمپلنت را هم پوشش می‌دهند، ایرانی بودن ایمپلنت است.

معایب ایمپلنت ایرانی:

ایمپلنت‌های ایرانی در کنار برتری‌هایی که دارند، دارای ضعف‌هایی هم هستند. بهتر است آنها را هم بشناسید:

* کیفیت پایین‌تر این ایمپلنت‌ها نسبت به نمونه‌های خارجی:

همان‌طور که اشاره کردیم، سال‌های زیادی از تولید برندهای ایرانی ایمپلنت نمی‌گذرد. ده‌ها سال از آغاز به کار برخی از شرکت‌های پیشتاز آمریکایی و اروپایی در تولید ایمپلنت می‌گذرد. این شرکت‌ها آزمون و خطاهای خود را کرده و به جایی رسیده‌اند که زمان بهره‌برداری از تلاش‌هایشان فرارسیده است. اما شرکت‌های ایرانی تاکنون زمان زیادی برای تجربه و بهبود کیفیت محصولات خود نداشته‌اند. همین نکته دلیل کافی برای کیفیت پایین‌تر پروتزهای دندان ایرانی نسبت به رقیبان قدر خارجی است. جای هیچ‌گونه تردیدی نیست که کیفیت محصولات تولیدی برندهای برتر آمریکایی و سوئیسی قابل مقایسه با کیفیت ایمپلنت ایرانی نیست. ایمپلنت‌های ایرانی از نظر کیفیت فاصله زیادی هم با پروتزهای خوب کره‌ای و مشابه آن دارند.

* گوناگونی کمتر در انواع ایمپلنت:

ایمپلنت‌های برتر دنیا انواع مختلفی از دندان‌ها را تولید می‌کنند. گوناگونی انواع ایمپلنت‌ها برتری بزرگی برای این برندها به شمار می‌رود. برای مثال، فک‌های بسیار باریک و فک‌های مشکل‌دار نیاز به نوع خاصی از پروتز دندان دارند. برندهای برتر دنیا فکر افرادی با این فک‌ها را هم کرده‌اند. همچنین برندهای برتر دنیا انواعی از ایمپلنت را با قابلیت جوش خوردن زودتر به استخوان فک شما طراحی کرده‌اند. جای خالی این محصولات نیز در میان انواع ایمپلنت ایرانی به چشم می‌خورد.

* گوناگونی کمتر در اندازه:

ایمپلنت‌های پیشتاز دنیا پروتزهای خود را در اندازه‌های مختلفی تولید می‌کنند. مسئله تنوع در اندازه از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که این دندان‌ها می‌توانند با فک افراد گوناگون هماهنگی پیدا کنند. برند‌های ایرانی هم محصولات خود را در اندازه‌های محدودی ارائه کرده‌اند. اما جای خالی همه اندازه‌های برندهای باسابقه در ساخت ایمپلنت‌های ایرانی به‌خوبی نمایان است.

* آسیب‌پذیری بیشتر:

بهترین برندهای خارجی هم در معرض صدمه دیدن در برابر عفونت، ضربه خوردن، شکستن، فشار زیاد و موارد دیگر هستند. اما این آسیب‌ها برای ایمپلنت ایرانی بیشتر است و صدمه‌ای که این ایمپلنت‌ها، حتی در برابر آسیب‌های کمتر می‌بینند، بیشتر است. در واقع، باید بگوییم دوام این پروتزها به دلیل آسیب‌پذیری بیشتر، کمتر از پروتزهای دندان وارداتی است.

* نامناسب برای ایمپلنت فوری:

اگر شما یکی از دندان‌های پیشین خود را از دست داده باشید و نیاز به ایمپلنت فوری داشته باشید، نمی‌توانید از ایمپلنت‌های ایرانی استفاده کنید. پروتزهای مناسب ایمپلنت فوری تنها در شرکت‌های باتجربه و برندهای برتر ایمپلنت ساخته می‌شوند. به‌این‌ترتیب، در صورت نیاز به ایمپلنت فوری، باید از برندهایی بهره ببرید که ویژگی‌های مناسب برای کاشت فوری دندان را داشته باشند.

* ماندگاری کمتر:

بهترین ایمپلنت‌های دنیا عمری بیش از 20 سال دارند. ماندگاری ایمپلنت‌های متوسط بین 10 تا 15 سال است و ایمپلنت‌هایی با دوام کمتر نیز تا پنج سال دوام می‌آورند. البته دوام هر برندی از ایمپلنت به عوامل گوناگونی بستگی دارد که یکی از آنها مراقبت فردی شما از آنها است. اما با در نظر گرفتن بهترین شرایط برای همۀ این برندها، دوام ایمپلنت ایرانی بسیار کمتر از پروتزهای دندان وارداتی است. مدت‌زمان ماندگاری برای برخی از برندهای ایرانی دو سال عنوان شده است. البته همین نکته نیز باید به‌صورت عملی آزمایش شود. در توضیح و معرفی برخی برندها نیز زمانی برای ماندگاری آنها عنوان نشده است.
ایمپلنت دیجیتال

قیمت ایمپلنت‌های ایرانی:

قیمت هر واحد ایمپلنت ایرانی در سال 1402، از 3 میلیون تومان به بالا است. البته قیمت نهایی استفاده از ایمپلنت‌های ایرانی به نوع روکش انتخابی آنها هم بستگی دارد.

جدول قیمت ایمپلنت‌های ایرانی:

قیمت ایمپلنت‌های ایرانی
نام برند قیمت به تومان گارانتی
کیمیا کاشت اطبا حدود 4,000,000 ؟ سال
کوشا فن پارس حدود 4,000,000 ؟ سال
نیک کاشت آسیا حدود 4,000,000 ؟ سال
3a درین کاشت مانا حدود 3,000,000 ؟ سال
3a درین کاشت مانا، به همراه روکش PFM حدود 6,500,000 ؟ سال
جهت دریافت لیست قیمت ایمپلنت دندان کلیک کنید.

بهترین ایمپلنت ایرانی کدام است؟

کیفیت ایمپلنت‌های ایرانی تا‌اندازه‌ای شبیه به هم هستند. اما برخی از این برندها اطلاعات بیشتری درباره محصولات خود ارائه کرده‌اند. یکی از این برندها شرکت کیمیا کاشت اطبا است. شرکت درین کاشت مانا نیز اطلاعات خوبی درباره پروتزهای دندانی خود منتشر کرده است. باید نکته‌ای را در مقایسه کیفیت ایمپلنت شرکت‌های گوناگون ایرانی با شرکت‌های خارجی بدانید. استفاده بیشتر از برندهای مطرح خارجی و تجربه بیمارانی که از این برندها استفاده کرده‌اند، کیفیت آنها را مشخص کرده است. چیزی که هنوز درباره برندهای ایرانی آزموده نشده است. به عبارتی، ایمپلنت‌های ساخت برندهای پیشتاز جهانی آزمون خود را در مدت سال‌ها پس داده‌اند. ایمپلنت‌های اروپایی و آسیایی که پس از آنها پدید آمدند نیز تاکنون هزاران بار مورد استفاده قرار گرفته و کیفیت آنها آزموده شده است. اما زمان زیادی از ساخته شدن ایمپلنت‌های ایرانی نگذشته و تعداد استفاده از آنها نیز به‌اندازه‌ای نبوده تا این ایمپلنت‌ها به‌خوبی امتحان شده باشند. همین نکته لزوم دقت بیشتر در انتخاب پروتزهای دندان ایرانی را نمایان می‌کند.

بهترین داوطلبان ایمپلنت ایرانی:

ایمپلنت‌های ایرانی بهترین انتخاب برای افراد مختلفی است:
  • کسانی که بودجه محدودی برای کاشت دندان در نظر گرفته‌اند.
  • افرادی که دوست دارند از تولیدات ایرانی حمایت کنند.
  • کسانی که شرایط فک نرمال یا ایدئالی دارند و نیازی به ایمپلنت‌های خاص یا انواع خاصی از ایمپلنت ندارند.
  • افرادی که زیر پوشش بیمه‌های تکمیلی و گروهی ایمپلنت هستند و برای بهره بردن از بیمه خود تنها می‌توانند از پروتزهای ایرانی استفاده کنند.

مقایسه ایمپلنت‌های ایرانی با ایمپلنت برندهای خارجی:

بیشترین ایمپلنت‌های بازار پزشکی ایران از کشورهای آمریکا، سوئیس و کره وارد کشور می‌شوند. بد نیست مقایسه‌ای میان این ایمپلنت‌ها با ایمپلنت‌های ایرانی داشته باشیم:

* مقایسه ایمپلنت ایرانی با ایمپلنت‌های آمریکایی:

یکی از برترین ایمپلنت‌های دنیای پزشکی که خوشبختانه در ایران هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، ایمپلنت آمریکایی زیمر است. ایمپلنت زیمر یکی از برترین پروتزهای دندانی در دنیای دندان‌پزشکی به شمار می‌رود. ماندگاری این نوع ایمپلنت به بیش از 20 سال می‌رسد و در صورت نگهداری درست از آن، می‌تواند تا پایان عمر همراه شما باشد. بدیهی است کیفیت و دوام این دندان‌ها با ایمپلنت‌های ایرانی قابل مقایسه نیستند.

* مقایسه ایمپلنت‌های ایرانی با ایمپلنت‌های سوئیسی:

کشور سوئیس هم برترین ایمپلنت‌های دنیا را تولید می‌کند. ایمپلنت اشترومن در رقابت سرسخت با ایمپلنت‌های زیمر است. برخی از این دندان‌ها نیز ماندگاری بیش از 20 سال، و حتی همیشگی دارند. بسیاری از پروتزهای دندانی برند اشترومن آب‌دوست هستند و جوش خوردن به استخوان فک شما را سرعت می‌بخشند. برخی نیز مناسب ایمپلنت فوری هستند. مقایسه این برند ایمپلنت نیز با انواع ایمپلنت ایرانی مقایسه‌ای نابرابر است.

* مقایسه ایمپلنت‌های ایرانی با ایمپلنت‌های کره‌ای:

در چند سال اخیر، ایمپلنت‌های کره‌ای نیز در بازارهای پزشکی دنیا اسم‌ورسمی به هم زده‌اند. برخی از این ایمپلنت‌ها هم کیفیت بالایی دارند و 10 تا 15 سال در دهان شما دوام می‌آورند. برخی نیز از کیفیت متوسطی برخوردارند و حدود پنج سال یا کمتر ماندگاری دارند. کیفیت بهترین ایمپلنت‌های ایرانی تا حدودی با ایمپلنت‌های متوسط کره‌ای برابری می‌کند.

گواهینامه‌های استاندارد ایمپلنت‌های ایرانی:

ایمپلنت‌های ایرانی مورد تایید سازمان‌های استاندارد پزشکی ایران هستند. برخی از آنها نیز گواهینامه ایزو را به دست آورده‌اند. اما بر اساس آخرین اطلاعات، هنوز هیچ‌کدام موفق به دریافت گواهینامه‌های معتبر جهانی همچون CE و FDA نشده‌اند.

پرسش‌های متداول:

1- آیا ایمپلنت ایرانی خوب است؟
ایمپلنت‌های ایرانی هنوز در آغاز راه هستند و برای داشتن کیفیت برتر، راه طولانی در پیش دارند. بدیهی است کیفیت این پروتزها قابل مقایسه با برندهای برتر جهانی نیستند. کیفیت ایمپلنت‌های ایرانی از برندهای آسیایی پیشتاز نیز پایین‌تر است.
2- بهترین دلیل برای استفاده از ایمپلنت‌های ایرانی چیست؟
یک دلیل بسیار مهم برای بهره بردن از ایمپلنت‌های ایرانی وجود دارد. محدودیت بودجه اصلی‌ترین دلیل انتخاب برندهای ایرانی ایمپلنت است. دومین دلیل انتخاب این برندها هم که به‌صورت غیرمستقیم با بودجه شما ارتباط دارد، بیمه گروهی ایمپلنت است. اگر شما زیر پوشش بیمه‌های گروهی دندان‌پزشکی باشید هم ممکن است اجبار به استفاده از این ایمپلنت‌ها داشته باشید.
3- از کجا بدانم ایمپلنت ایرانی استفاده کنم یا خیر؟
یک راه مطمئن برای تصمیم‌گیری شما وجود دارد. پیش از هرگونه تصمیمی اجازه دهید متخصص ایمپلنت فک و دندان‌های شما را معاینه کند. پس از آن درباره انتخاب ایمپلنت‌های ایرانی با او به گفت‌وگو بنشینید. اگر ایمپلنتولوژیست شما بهره بردن از آن را توصیه کرد، با خیال راحت آن را انتخاب کنید.

گفتار پایانی:

نکته‌هایی که در این مقاله خواندید، مطالبی است که به‌وسیله شرکت‌های سازنده ایمپلنت ایرانی منتشر شده است. چند سال دیگر باید بگذرد تا به طور یقین از کیفیت این ایمپلنت‌ها صحبت کنیم. یک توصیه مهم برای شما داریم که دندانی از دست داده و نیاز به ایمپلنت دارید. بهترین کسی که می‌تواند در این زمینه و در انتخاب بهترین برند ایمپلنت به شما کمک کند، متخصص ایمپلنت شما است. دندان‌پزشکان متخصص پس از معاینه فک و دندان‌های شما می‌توانند با اطمینان از بهترین برند ایمپلنت مناسب شما صحبت کنند. در صورت نیاز به مشاوره درباره انتخاب برند ایمپلنت با ما در کلینیک دکتر مرتضی قادری تماس بگیرید.