روش‌های از بین بردن جرم دندان

روش‌های از بین بردن جرم دندان

روش‌های از بین بردن جرم دندان

جرم دندان یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که سلامت دهان و دندان را تهدید می‌کند. جرم دندان که ممکن است بر اثر عوامل زیادی مانند مسواک نزدن ایجاد شود، عواقبی چون پوسیدگی دندان و التهاب لثه و سایر مشکلات سلامت دهان را به همراه دارد. اگرچه ایجاد جرم دندان یک موضوع کاملا طبیعی است و ممکن است برای دندان‌های همه ما بروز کند، اما اگر این موضوع را جدی نگیرید، سلامت دهان و دندانتان به خطر می‌افتد. روش‌های از بین بردن جرم دندان از گذشته تا کنون موردتوجه بوده‌اند، چرا که استفاده از این روش‌ها تا حد زیادی از دندان‌هایتان محافظت می‌کند و پیشرفت مراحل پوسیدگی دندان را به عقب می‌اندازد در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با جرم دندان و روش‌های مقابله با آن بیشتر آشنا کنیم و روش‌هایی که معمولا دندانپزشکان برای از بین بردن جرم دندان توصیه می‌کنند، معرفی کنیم:

منظور از جرم دندان چیست؟

شاید فکر کنید که جرم دندان چیز عجیب و غریبی است و علائم و درد خاصی دارد به همین دلیل، آن را نادیده بگیرید در اینجا قصد داریم شما را با جرم دندان آشنا کنیم! جرم دندان برای دندان‌های همه ما به وجود می‌آید و پدیده عجیبی نیست. منظور از جرم دندان، یک لایه چسبنده از باکتری است که روی دندان ایجاد می‌شود. تولید جرم روی دندان کاملا طبیعی است. زمانی که غذا می‌خورید، باکتری‌های دهانتان هم از باقی‌مانده مواد غذایی تغذیه می‌کنند و این مواد غذایی به یک ماده چسبناک و اسیدی تبدیل می‌شود که روی دندان‌ها می‌چسبد.

باید بدانید که جرم دندان رنگ خاصی ندارد و تقریبا بی رنگ است. اما گاهی ذرت غذا هم به پلاک دندان می‌چسبند و این موضوع باعث می‌شود فکر کنید دندان‌هایتان تغییر رنگ داده‌اند و دیگر به رنگ سفید قبلی خود دیده نمی‌شوند. جرم دندان باعث می‌شود دندان‌ها به مرور زمان پوسیده شوند و این پوسیدگی می‌تواند پیشرفت کند و برای لثه و دهان هم مشکلاتی به وجود آورد.

 چرا باید جرم دندان را از بین ببریم؟

به طور خلاصه باید به این نکته اشاره کنیم که جرم دندان دارای باکتری‌هایی است که اسید آزاد می‌کنند. این اسید‌ها تاثیرات منفی روی سلامت دندان شما می‌گذارد و باعث ایجاد حفره و پوسیدگی دندان می‌شود. روش‌های از بین بردن جرم دندان چندان پیچیده نیستند. این روش‌ها در واقع راهکارهای همیشگی برای از بین بردن جرم دندان در خانه هستند. در نظر داشته باشید وجود جرم و تداوم آن موجب تحلیل لثه و لق شدن دندان اصلی خواهد که در نهایت به کشیدن دندان و تحمل هزینه ایمپلنت دندان خواهد شد.  البته روش‌های پزشکی دیگری هم وجود دارد که برای انجام آن‌ها باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم:

مسواک بزنید

این مسئله که مسواک زدن به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند از دوران کودکی به ما گوشزد شده است اما به دلیل مشغله‌های روزمره، بسیاری از ما مسواک زدن را فراموش می‌کنیم. باید بدانید که مسواک زدن دو بار در روز ضروری است. البته مسواک زدن به دندان‌ها هم اصولی دارد و رعایت نکردن این موارد باعث می‌شود سلامت دندان‌ها به خطر بیافتد. کوچک‌ترین و کم‌هزینه‌ترین کاری که می‌توانید برای دندان‌هایتان انجام دهید، مسواک زدن است. مسواک زدن باعث می‌شود باکتری‌های دهان تا حد زیادی از بین بروند و جرم دندان به طور مداوم پاک شود. بنابراین مسواک، یکی از روش‌های از بین بردن جرم دندان است اما باید نکات زیر را رعایت کنید تا مسواک زدن به دندان‌ها موثر باشد:

  • مسواک زدن به دندان‌ها حتما باید 2 دقیقه به طول بیانجامد.
  • در زمان مسواک زدن از حرکات دایره‌ای استفاده کنید تا پلاک و جرم دندان به طور کامل از بین برود.
  • از حرکات زاویه‌ای برای مسواک زدن استفاده کنید تا همه بخش‌های دندان تمیز شوند.
  • از خمیر دندان دارای فلوراید و از مسواک نرم استفاده کنید.

نخ دندان بکشید

همانطور که پلاک و جرم دندان روی دندان‌ها و پشت دندان‌ها ایجاد می‌شوند، بین دندان‌ها هم به وجود می‌آیند. ممکن است مسواک بزنید و فکر کنید که جرم دندان را به طور کامل از بین برده‌اید. اما جرم دندان می‌تواند در لا به لای دندان‌ها هم قرار بگیرد و مشکل‌ساز شود. بنابراین یکی دیگر از روش‌های از بین بردن جرم دندان، استفاده از نخ دندان است که باید به صورت روزانه استفاده شود.

روش‌های از بین بردن جرم دندان

از دهانشویه استفاده کنید

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن جرم دندان، استفاده از دهانشویه است. برای استفاده از دهانشویه به دستور‌العمل نوشته شده روی آن توجه کنید. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از دهانشویه نباید به عنوان جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان باشد. اطلاع از زمان مصرف دهانشویه باعث تاثیرگذاری حداکثری آن می‌شود. دهانشویه حاوی فلوراید و مواد فعال است که باعث کنترل جرم دندان و از بین بردن آن می‌شود.

آب بنوشید

روش‌های از بین بردن جرم دندان فراوان هستند. یکی از روش‌های سریع و بی دردسر، نوشیدن آب است. غذاهای شیرین همیشه مودعلاقه ما هستند. اما بعضی از ما دوست داریم در خوردن غذاهای شیرین و میوه و شیرینی زیاده‌روی کنیم. اگر غذاهای شیرین و نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه می‌خورید و نمی‌توانید هر بار بلافاصله بعد از خوردن این غذاها، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، بهتر است آب بنوشید. آب باعث می‌شود مقدار زیادی از قند خوراکی‌ها شسته شود. همچنین توصیه می‌شود از خوردن غذاهای شیرین تا حد امکان جلوگیری شود.

از جوش‌شیرین استفاده کنید

یکی از روش‌های از بین بردن جرم دندان، استفاده از خمیر جوش شیرین است. برای درست کردن این خمیر، کافی است مقدار کمی آب و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید و به صورت خمیردندان با مسواک روی دندان‌هایتان بکشید. جوش شیرین می‌تواند مینای دندان شما را تقویت کند و جرم و پلاک دندان را تا حد زیادی از بین ببرد. اگر نمی‌توانید مستقیما از جوش شیرین استفاده کنید می‌توانید از خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین و فلورایید موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید.

از خمیردندان‌های حاوی آلوئه ورا استفاده کنید

بر اساس تحقیقات انجام شده، آلوئه ورا دارای موادی است که می‌توانند جرم و پلاک دندان را از بین ببرند. بنابراین یکی از روش‌های از بین بردن جرم دندان، استفاده از خمیردندان‌های حاوی آلوئه ورا است که مختص این کار تولید شده‌اند.

محلول سرکه سفید و آب می‌تواند موثر باشد

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که محلول سرکه سفید و آب می‌تواند میزان باکتری دهان را کاهش دهد و به دلیل خاصیت ضد میکروبی‌اش، پلاک و جرم دندان را از بین می‌برد. در مقابل، بعضی از افراد بر این عقیده هستند که سرکه سفید دارای خاصیت اسیدی است و به همین دلیل، می‌تواند موجب فرسایش مینای دندان شود. به هر حال برای استفاده از محلول سرکه سفید و آب بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

آدامس بدون قند بجویید

جوییدن آدامس به عنوان یکی از روش‌های از بین بردن جرم دندان مطرح نمی‌شود. اما استفاده از آدامس بدون قند می‌تواند میزان قند و باکتری دهان را کاهش دهد. اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا نمی‌توانید مسواک بزنید، به عنوان مثال اگر در مسافرت هستید، می‌توانید بعد از صرف غذا از آدامس بدون قتند استفاده کنید و پس از آن مسواک بزنید.

 

از جمله مطالبی که می تواند به درمانهای دندانپزشکی  خانگی کمک کن درمان خانگی کیست دندان است که خواندن این مطلب خالی از لطف نخواهد بود

روش‌های از بین بردن جرم دندان

برگ‌های مریم گلی را مانند آدامس بجویید

یک روش از بین بردن جرم دندان، جوییدن برگ‌های مریم گلی است. این روش به عنوان یکی از روش‌های سنتی در بین طبیبان هندی رواج داشته است.

از کنجد استفاده کنید

یکی از روش‌های از بین بردن جرم دندان که از گذشته تا کنون توصیه می‌شود، استفاده از کنجد است. البته نباید کنجد را قورت دهید. بهتر است کنجد را روی دندان‌هایتان بگذارید و بجویید. سعی کنید کنجد را داخل دهانتان نگهدارید. بهتر است بدانید که یکی از خواص کنجد، از بین بردن جرم دندان است و یان ماده غذایی می‌تواند به عنوان یک اسکراب دندان استفاده شوید.

برای دیدن ویدئو های آموزشی می توانید کانال یوتیوب دکتر مرتضی قادری را دنبال کنید 

روش‌های از بین بردن جرم دندان

از مواد غذایی سالم استفاده کنید

برای کنترل سلامت دهان و دندان، یکی از روش‌ها استفاده از مواد غذایی سالم است. یکی از مواد غذایی که می‌توانید استفاده کنید، انجیر است. انجیر خاصیت ضد باکتریایی دارد. انجیر را داخل دهانتان قرار دهید و هرچقدر می‌توانید بجویید. جوییدن انجیر برای تحریک غده‌های براق و مبارزه با باکتری‌ها مفید است.

روش‌های از بین بردن جرم دندان

به دندانپزشک مراجعه کنید

به عنوان آخرین روش‌های از بین بردن جرم دندان می‌توان به دندانپزشک در مرکز ایمپلنت مراجعه کرد. البته جرم دندان موضوع حاد و خطرناکی نیست و اگر آن را جدی بگیرید و به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید، مشکل چندانی پیش نمی‌آید. اما به طور کلی بر اساس توصیه پزشکان بهتر است سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان‌های شما و کنترل جرم دندان‌ها را بررسی کند. در صورتی که جرم دندان با روش‌های خانگی ذکرشده از بین نرفت، باید از روش‌های پزشکی استفاده کنید. البته این مسئله با مراجعه به دندانپزشک مشخص می‌شود.

جمع‌بندی

جرم دندان را می‌توان یکی از عواملی دانست که با گذشت زمان سلامت دندان و دهان شما را تهدید خواهد کرد. جرم دندان که یک موضوع طبیعی است و به طور طبیعی بعد از صرف غذا به مرور زمان بروز می‌کند، به راحتی با رعایت بعضی نکات ساده کنترل می‌شود. به عنوان یکی از روش های از بین بردن جرم دندان، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، استفاده از دهانشویه‌های حاوی فلوراید یا دهانشویه‌های خانگی مانند محلول سرکه سفید و آب می‌توانند موثر باشند.