متخصص ایمپلنت قم

متخصص ایمپلنت قم

متخصص ایمپلنت قم

متخصص ایمپلنت قم / از‌دست‌دادن دندان می‌تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند. اختلال در غذاخوردن، صحبت‌کردن، کاهش اعتماد به‌نفس و تحلیل استخوان فک بخشی از این مشکلات هستند. اگر یک یا چند دندان از‌دست‌رفته دارید، متخصص ایمپلنت قم می‌تواند به شما کمک کند تا آنها را در مدت کوتاهی جایگزین کنید. ایمپلنت‌های جایگزین‌شده، برخلاف دندان مصنوعی مانند دندان‌های طبیعی بوده و معمولا برای ده‌ها سالم باقی می‌مانند.

کاشت ایمپلنت در حال حاضر بهترین روش برای جایگزینی دندان است و یک استاندارد طلایی محسوب می‌شود. متخصص ایمپلنت قم نوع ایمپلنت را مشخص کرده و فرآیند نصب را از مشاوره تا اتمام در پیش می‌گیرد.

 

قم3

ایمپلنت دندان چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

ایمپلنت به معنای کاشت است و معمولا به ثابت‌کردن یک قطعه پزشکی در داخل قسمت‌ خاصی از بدن اطلاق می‌شود. ایمپلنت دندان، قطعه‌ای است که در داخل استخوان فک کارگذاشته می‌شود و نقش دندان طبیعی را بازی می‌کند.

ایمپلنت دندان از سه بخش مجزا تشکیل شده است:

پایه تیتانیومی

پیچ تیتانیومی یا زیرکونیایی بخش اصلی ایمپلنت است که در داخل فک قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت این بخش در کیفیت نهایی و دوام دندان کاشته‌شده، گاهی به خود این پیچ، ایمپلنت گفته می‌شود. جنس خاص پایه (تیتانیوم و زیرکونیوم) سبب زیست‌سازگاری و پیوند قوی آن با استخوان فک می‌گردد؛ به‌نحوی که پس از کاشت در داخل استخوان، این قطعه به استخوان فک جوش خورده و جزئی از آن می‌شوند. متخصص ایمپلنت قم، پایه تیتانیومی را به‌ عنوان جایگزین ریشه دندان استفاده کرده و بقیه قطعات را روی آن قرار می‌دهد. این پایه در زیر لثه قرار دارد و با چشم قابل مشاهده نیست. 

اباتمنت

اباتمنت بخش بعدی از ایمپلنت دندان است که متخصص ایمپلنت قم آن را بر روی پاپه، پیچ می‌کند. این بخش کوچک، در حقیقت رابط بین ریشه مصنوعی و تاج  قابل مشاهده دندان است. اباتمنت معمولا پس از جوش‌خوردن پایه، کار گذاشته می‌شود. برای نصب آن، متخصص ایمپلنت قم برش کوچکی در لثه قرار می‌دهد تا قسمت بالای پایه تیتانیومی آشکار گردد. سپس این پیچ را روی آن قرار داده و لثه را بخیه می‌کند. اباتمنت قابل مشاهده است و شبیه یک پیچ کوچک روی لثه است.

تاج

تاج قسمتی از ایمپلنت است که به‌شکل سفارشی ساخته می‌شود. به‌عبارت دیگر، این قطعه همراه با ایمپلنت خریداری نشده و در لابراتورار ساخته می‌شود. از آنجا که تاج قابل مشاهد است، لازم است با رنگ سایر دندان‌ها کاملا هماهنگ شود. به همین دلیل نیز پزشک رنگ و اندازه آن را با توجه به سایر دندان‌ها مشخص کرده و قالب‌گیری می‌کند. قالب به لابراتوار فرستاده شده و تاج در آنجا ساخته می‌شود. قسمت زیرین تاج دارای بخشی برای اتصال به اباتمنت است که به کمک آن بر روی اباتمنت پیچ می‌شود. جنس تاج دندان می‌تواند از چینی پرسلین، سرامیک، فلز، رزین کامپوزیت و… باشد. سرامیک معمولا بهترین گزینه برای ساخت تاج است. با این حال، متخصص ایمپلنت قم، درباره جنس تاج با مشورت بیمار تصمیم می‌گیرد.

 

انواع ایمپلنت دندان

متخصص ایمپلنت قم از سه نوع مختلف ایمپلنت دندان استفاده می‌کند. هر کدام از این انواع برای شرایط خاصی مناسب هستند و مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند.

 

ایمپلنت اندوستیال

ایمپلنت‌های اندوستال رایج‌ترین نوع ایمپلنت دندان هستند و پایه آنها مستقیماً در استخوان فک قرار می‌گیرند. این پایه معمولاً از تیتانیوم یا زیرکونیا ساخته می‌شود و به‌شکل پیچ یا سیلندر کوچک است. ایمپلنت‌های اندوستال محبوب هستند؛ زیرا میزان موفقیت بالایی دارند و بادوام هستند.

ایمپلنت اندوستال برای بیمارانی که دارای بافت لثه سالم و استخوان کافی در فک برای حمایت از ایمپلنت هستند اندیکاسیون دارد. آنها می‌توانند برای جایگزینی یک دندان، چندین دندان یا حتی کل قوس دندان استفاده شوند (به تعداد چهار عدد در هر فک).

با این حال، ایمپلنت اندوستال همیشه بهترین گزینه نیست، زیرا شرایط افراد با هم متفاوت است. عواملی مانند سلامت کلی، تراکم استخوان و سلامت لثه همگی می‌توانند بر نوع ایمپلنت برتر تاثیر بگذاند.

 

ایمپلنت ساب پریوستال

ایمپلنت‌های ساب‌پریوستال نوعی ایمپلنت دندانی هستند که در بالای استخوان فک قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر، قسمت زیرین آنها، برخلاف ایمپلنت‌های اندوستال، مستقیماً وارد استخوان فک نمی‌شوند. این ایمپلنت‌ها  معمولاً از فلز ساخته می‌شوند و چهارچوبی دارند که روی استخوان فک قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌های ساب‌پریوستال کمتر از ایمپلنت‌های اندوستال رایج هستند؛ اما می‌توانند گزینه خوبی برای برخی از بیماران باشند.

ایمپلنت‌های ساب پریوستال برای بیمارانی که تراکم استخوان فک خود را از دست داده‌اند، اندیکاسیون دارد. متخصص ایمپلنت قم از این روش اغلب برای جایگزینی چندین دندان یا کل قوس دندان استفاده می‌‌کند. ایمپلنت‌های ساب‌پریوستال معمولاً با استفاده از یک روش جراحی کم‌تهاجمی در زیر لثه و روی استخوان قرار می‌گیرند.

توجه به این نکته ضروری است که در‌حالی‌که ایمپلنت‌های ساب‌پریوستال می‌توانند گزینه خوبی برای بیماران با تراکم استخوان پایین باشند، نسبت به ایمپلنت‌های اندوستال کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این به این دلیل است که ایمپلنت‌های اندوستال از میزان موفقیت بالاتری برخوردار هستند و به‌طور کلی، استاندارد طلایی برای روش‌های ایمپلنت دندان در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، برای بیمارانی که کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت اندوستال نیستند، متخصص ایمپلنت قم ایمپلنت‌های ساب پریوستال را توصیه می‌کنند. 

قم2

مینی ایمپلنت

مینی ایمپلنت‌ها نسخه‌های کوچک‌تری از ایمپلنت‌های سنتی هستند که برای جایگزینی دندان‌های از‌دست‌رفته یا تثبیت دندان مصنوعی استفاده می‌شوند. آنها معمولاً تقریباً نصف قطر ایمپلنت‌های سنتی را دارند که برای کسانی که تراکم استخوان کافی برای پشتیبانی از ایمپلنت‌های بزرگ‌تر ندارند، مناسب است.

مینی ایمپلنت‌ها را می‌توان در یک بار ویزیت گذاشت و این روش اغلب زمان بهبودی کوتاه‌تری نسبت به ایمپلنت‌های معمولی دارد. آنها یک گزینه محبوب برای افرادی هستند که می‌خواهند از فرآیند طولانی و هزینه ایمپلنت‌های سنتی اجتناب کنند، اما همچنان خواهان یک راه حل جایگزینی پایدار و طولانی‌مدت هستند.

قم

ایمپلنت all on 4

ایمپلنت all on 4 در حقیقت همان ایمپلنت‌ها اندوستال معمولی هستند که به تعداد 4 عدد در هر فک برای پشتیبانی از یک قوس کامل دندانی کارگذاشته می‌شوند. وقتی تعداد دندان‌هایی که از ‌دست رفته‌اند زیاد است، هزینه و زمان لازم برای جایگزینی تک‌تک آنها با ایپملنت اندوستال مقرون‌به‌صرفه نیست. به همین دلیل متخصص ایمپلنت قم، معمولا از گزینه ایمپلنت all on 4 استفاده می‌کند. در این روش، متخصص ایمپلنت قم چهار عدد ایمپلنت اندوستال را برای هر قوس کار گذاشته و سپس تاج‌هایی که به‌شکل یکپارچه ساخته شده‌اند را بر روی این پیچ‌ها نصب می‌کند. برخلاف دندان مصنوعی، ایمپلنت all on 4 یک روش دائمی است و نگهداری از آن هم ساده است.
اینکه چه نوع ایمپلنتی و با چه هزینه ای برای شما خوب و مناسب است را دندانپزشک به شما خواهد گفت . برای اینکه از شرایط هزینه ایمپلنت بیشتر مطلع شوید به  مقاله مرتبط  با عنوان قیمت ایمپلنت دندان  در این وبسایت مراجعه کنید 

 

مراقبت‌های قبل از ایمپلنت دندان

متخصص ایمپلنت قم پس از معاینه و مشخص‌کردن نوع ایمپلنت، اقداماتی را که لازم است قبل از جلسه درمانی انجام دهید به شما خواهد گفت. این اقدامات معمولا شامل موارد زیر هستند:

       استفاده از مسکن قوی

       استفاده از آنتی‌بیوتیک

       شستشوی دهان با استفاده از دهان‌شویه

       استراحت و خواب کافی قبل از عمل

       مصرف مقادیر کافی مایعات

       آرامش

 

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت ممکن است به اندازه خود این عمل جراحی برای ضمانت نتایج نهایی مهم باشند. متخصص ایمپلنت قم، اقداماتی را که لازم است بعد از ایمپلنت انجام دهید به شما خواهد گفت. این اقدامات معمولا شامل موارد زیر هستند:

1. بهداشت دهان و دندان: رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت ایمپلنت‌های دندانی ضروری است. دندان‌های خود را دو بار در روز با یک مسواک نرم و خمیر‌دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. روزانه نخ‌دندان بکشید تا پلاک و ذرات غذا را از بین دندان‌ها و اطراف ایمپلنت پاک کنید. برای از بین‌بردن باکتری‌هایی که ممکن است در دهان شما وجود داشته باشد از یک دهانشویه ضدمیکروبی استفاده کنید.

2. رژیم غذایی: در چند روز اول پس از عمل به یک رژیم غذایی نرم پایبند باشید. از غذاهای سفت، ترد و چسبناک که می‌توانند به ایمپلنت یا بافت‌های اطراف آسیب برسانند، خودداری کنید. از غذاهای نرم مانند سوپ، پوره سیب زمینی و اسموتی‌ها استفاده کنید. با بهبودی دهان، به تدریج غذاهای جامد را مصرف کنید.

3. مدیریت درد: پس از عمل، ممکن است کمی درد و ناراحتی داشته باشید. متخصص ایمپلنت قم برای کنترل درد، داروهای ضددرد تجویز می‌کند. دارو را طبق دستور مصرف کنید و از مصرف آسپرین خودداری کنید، زیرا می‌تواند خونریزی را افزایش دهد.

4. مدیریت تورم: تورم بعد از جراحی ایمپلنت دندان شایع است. یک کیسه یخ را به مدت 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا تورم کاهش یابد. لازم است کیسه را مرتبا جابجا کنید تا سبب سوختگی پوست نشود. از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای گرم خودداری کنید، زیرا می‌توانند تورم را افزایش دهند.

5. سیگار‌کشیدن: سیگارکشیدن می‌تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند و خطر شکست ایمپلنت را افزایش دهد. اگر سیگار می‌کشید، لازم است آن را ترک کرده و یا به حداقل برسانید.

 

سخن آخر

متخصص ایمپلنت قم می‌تواند به شما کمک کند تا دندان‌های از‌دست‌رفته خود را با دندان‌های جدید جایگزین کنید. برای این کار، انواع ایمپلنت در‌نظر گرفته می‌شود که بسته به وضعیت بیمار و بودجه انتخاب می‌شوند. اگر قصد ایمپلنت‌کردن دندان‌های خود را دارید، اما نمی‌خواهید هزینه زیادی پرداخت کرده و یا چندین‌بار به مطب رفت‌و‌آمد کنید، می‌توانید به کلینیک دکتر قادری مراجعه کنید. اگرچه این کلینیک در قم نیست و در تهران قرار دارد، اما می‌تواند تمام خدمات مربوط به کاشت دندان را در یک جلسه برای شما به اتمام برساند.