فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست / دندان‌های زیبا و سالم، یکی از مهمترین عواملی هستند که به زیبایی صورت شما کمک می‌کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی دندانپزشکی، روش‌های مختلفی برای درمان و ترمیم دندان وجود دارد. دو روش شایع در این زمینه کامپوزیت و لمینت دندان هستند. در این مقاله به بررسی فرق این دو روش پرداخته خواهد شد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان، یک ماده شبیه به پلاستیک است که برای تعمیر و ترمیم دندان استفاده می‌شود. این ماده در رنگ‌های مختلف در دسترس است و با دندان‌های طبیعی تطابق دارد. کامپوزیت دندان بسیار چسبنده است و به راحتی به سطح دندان چسبیده و شکل مطلوب را به آن می‌دهد.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست

لمینت دندان

لمینت دندان، یک پوسته نازک از ماده سرامیکی است که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. این پوسته به شکل دقیق دندان شما ساخته می‌شود و با دندان طبیعی تطابق کامل دارد. لمینت دندان بسیار باریک است و به راحتی بر روی سطح دندان چسبیده و شکل مطلوب را به آن می‌دهد.

برای انجام لمینت بتدا باید یک لایه بسیار نازکی از روی دندان تراش داده شود تا لمینت های ساخته شده به راحتی و با زیبایی بیشتری روی دندان چسبیده شوند.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

اندازه: لمینت دندان بسیار باریک است و به راحتی بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. در حالی که کامپوزیت دندان، چسب پلاستیکی است که به شکل دقیق دندان شما ساخته نمی‌شود و درواقع تخصص و تبهر پزشک و میزان دقت او موجب تناسب بیشتر و زیبایی و تقارن دندانهای شما می شود.

مقاومت: لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان بسیار مقاوم تر است و برای مدت طولانی تری نسبت به کامپوزیت دندان به شکل خود باقی می‌ماند و تغییر رنگ بسیار کمتری خواهد داشت.

هزینه: لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان گران تر است. اما در بلند مدت، به دلیل مقاومت بالاتر، هزینه آن با کامپوزیت دندان تقریباً برابر خواهد شد.

هر دو روش کامپوزیت و لمینت دندان، علاوه بر زیبایی در لبخند برای تعمیر و ترمیم دندان مناسب هستند.

 

قیمت لمینت و کامپوزیت دندان ۱۴۰۲

قیمت لمینت دندان در حال حاضر نسبت به کامپوزیت بلاتر است .

از جمله عواملی که بر قیمت لمینت تاثیر مستقیم دارد لابراوارهای ساخت این لمینت ها هستند .

همانطور که در بالاتر اشاره شد جنس لمینت از سرامیکی است که باید در لابراتوارهای تخصصی ساخته شود به همین منظور نوع مواد و متریالی که در ساخت با برندهای متفاوت و همچنین استفاده از دستگاه ها و تجهیزات به روز در ساخت لمینت باعث شده است که هزینه های بالا تر رود.

شاید شما هم در برخی موارد متوجه اختلاف قیمت برخی مراکز دندانپزشکی هم شده باشید که مهمترین دلیلش همین تفاوت هایی است که در انتخاب لابراتورهای سازنده دارند و اختلاف قیمت احتمالی ایجاد می شود.

 

عکس  لمینت و کامپوزیت دندان

در کلینیک دندانپزشکی دکتر قادری  درمانهای زیبایی  لمینت و کامپوزیت انجام می شود که در ادامه تعدادی از عکس های قبل و بعد زیبایی  را بارگذاری کرده ایم .

لمینت و کامپوزیت یکی از خدمات درمانی است که در کلینیک دکتر قادری علاوه بر ایمپلنت دندان انجام می شود .

برای اطلاع از قیمت دقیق و تعیین وقت مشاوره های زیبایی  با پزشک متخصص در این مرکز با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

مقالات دکتر 1 دندان1 دندان

معایب کامپوزیت و لمینت

معایب کامپوزیت دندان:

مقاومت کامپوزیت دندان نسبت به شکستن و خراشیدگی کمتر از مصالح دیگری مانند پورسلن است.

با گذشت زمان، رنگ کامپوزیت دندان ممکن است تغییر کند و با دندان طبیعی هماهنگی خود را از دست دهد.

نیاز به تعویض و ترمیم مجدد در صورت خراشیدگی یا شکستن دارد.

در برخی موارد، ممکن است حساسیت دندانی را افزایش دهد.

معایب لمینت دندان:

فرآیند لمینت دندان نیاز به تراشیدن یک قسمت نازک از سطح دندان طبیعی دارد، که امکان فرسودگی دندان را بیشتر میکند.

قابلیت تعویض و ترمیم مجدد لمینت‌ها محدود است و در صورت خرابی، نیاز به جایگزینی کل لمینت‌ها است.

قدرت مقاومت لمینت‌ها در برابر شکستن و خراشیدگی کمتر از دندان‌های طبیعی است.

هزینه لمینت دندان نسبت به کامپوزیت بالاتر است.

لازم به ذکر است که تصمیم نهایی برای استفاده از کامپوزیت یا لمینت دندان باید با توجه به وضعیت و نیازهای خاص شما توسط دندانپزشک تعیین شود.

 

طول عمر کامپوزیت و لمینت

طول عمر کامپوزیت دندان:

طول عمر کامپوزیت دندان معمولاً بین ۵ تا ۷ سال است، اما با مراقبت دندانی مناسب و رعایت نکات بهداشتی، ممکن است تا ۱۰ سال نیز بدون نیاز به تعویض باقی بماند.

 

طول عمر لمینت دندان:

طول عمر لمینت دندان بستگی به مراقبت های فردی دارد، اما معمولاً بین ۵ تا ۱۵ سال است. به عواملی مانند نوع مواد و متریال  مورد استفاده، رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های دوره ای از جمله عوامل مؤثر در طول عمر لمینت دندان است.

 

برندهای کامپوزیت

شرکت های زیادی در زمینه ساخت متریال کامپوزیت ها دندانی فعالیت دارند که برندهای مختلفی را به بازار متریال پزشکی ایران ارائه کرده اند در ادامه به نام برخی از معروفترین این برندها اشاره میکنیم

کامپوزیت ها روش ها و مدل های مختلفی دارند که هم در زمینه درمانی و هم در زمینه زیبایی مورد استفاده قرار میگیرند.

برخی دندانپزشکان از برند های کم هزینه تر و درجه دوم برای پرکردن دندان ها استفاده میکنند .

 • دنفیل
 • سولافیل
 • اسپیدنت
 • دنتکس
 • Fgm

 

کامپوزیتها رنگهای مختلفی دارند که با توجه به رنگ دندان شما و شرایط ظاهری صورت برای پرکردن و زیبایی استفاده می شوند.

برخی برند های کامپوزیت معروف که برای زیبای  و طرح لبخند استفاده می شوند:

 • کاریزما
 • Ips
 • کر
 • زنیت
 • سارمکو
 • جیانیال
 • توکویاما

بهترین برند کامپوزیت

در صنعت تولید کامپوزیت دندان؛ چندین کشور در این زمینه پیشرو می‌باشند که برترین‌های آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • آمریکا
 • آلمان
 • انگلیس
 • سوئیس
 • ژاپن

 

فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیستفرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست

 

 

 

طرح لبخند با کامپوزیت بهتر است یا لمینت

طرح لبخند درواقع نظم و زیبایی و یکدست کردن دندان گفته می شود که برخی مراکز دندانپزشکی از قبل توسط نرم افزارهای دیجیتالی  این امر را انجام می دهند و سپس برای افراد اجرا میکنند .

طرح لبخند ها با لمینت و یا کامپوزیت انجام می شود که انتخاب اینکه با کامپوزیت انجام دهیم یا با لمینت ؟ به انتخاب افراد است .

با توجه به توضیحات کاملی که در بالا دادیم بطور کلی با تفاوت لمینت و کامپوزیت آشنا شدیم بنا براین شما می توانید با اطلاع کافی و کامل از تفاوت این دو به انتخاب درست و دقیق دست بزنید .

این نکته را در نظر داشته باشید که بهتر است قبل از انتخاب حتما با دندانپزشک متخصص زیبایی دندان مشورت کنید شاید لازم باشد قبل از انجام متخصص لثه هم شما را ویزیت کند . چون در صورتی که لثه شما شرایط نرمالی را نداشته باشد ممکن است دهان شما بعد از مدتی بوی بد گرفته و این بوی بد و آزاردهنده همراه شما باشد.

 

مشورت با دندانپزشک متخصص قبل از هر اقدامی ضروری است که در حین مشاوره حتما دندانپزشک، کامپوزیت و برند مناسب شرایط دهان شما را پیشنهاد خواهد داد .