لمینت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان

آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

سلامت دندان‌ یکی از فاکتورهای موثر در چهره زیبا است. لمینت یکی از راه‌های حفظ سلامت و زیبایی دندان است. همانطور که می‌دانید، در لمینت، بخشی از مینای دندان تراشیده می‌شود و پوشش لمینت روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. پوسیدگی دندان چیزی است که ممکن است برای همه ما پیش آید، اما سوال ما این است که آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟ یا تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان چیست؟ ممکن است فکر کنید که لمینت باعث جمع شدن باکتری‌ها و میکروب‌ها شده و دندان‌ را پوسیده می‌کند یا ممکن است به این مسئله فکر کنید که لمینت، پوششی است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و از آن در مقابل پوسیدگی محافظت می‌کند.

بهتر است بدانید که بررسی تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان به این سادگی‌ها نیست و لمینت به خودی خود نمی‌تواند از دندان‌ها در برابر پوسیدگی محافظت کند یا اینکه موجب پوسیدگی دندان شود. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به این سوال مهم پاسخ دهیم که آیا واقعا لمینت در پوسیدگی دندان تاثیری دارد و موجب پوسیدگی و خرابی دندان‌ها می‌شود؟

لمینت چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه به سراغ بررسی تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان برویم، بهتر است با کاربرد و جنس لمینت آشنا شویم. لمینت در واقع یک پوشش است که روی مینای تراشیده شده دندان‌ها قرار می‌گیرد و به آن متصل می‌شود. جنس لمینت از سرامیک و نوعی ماده مشابه شیشه است. به همین دلیل، دندان‌های لمینت‌شده معمولا مقاومت بالایی دارند و سفید و زیبا دیده می‌شوند. اما سوالی که به دنبال پاسخ آن هستیم، این است که آیا دندان‌های پنهان‌‌شده در پشت لمینت، پوسیده می‌شوند و مشکلی ایجاد می‌کنند؟

دندان‌ها چطور پوسیده می‌شوند؟

  بررسی این سوال در مرحله اول ممکن است کمی خنده‌دار به نظر برسد اما برای بررسی تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان، بهتر است با مفهوم پوسیدگی دندان و چگونگی بروز آن هم آشنا شویم. باید بدانید که ذرات ریز و کوچک مواد غذایی که هر روز مصرف می‌کنیم، در بخش های جلویی و پشت دندان‌ها جمع می‌شوند. تجمع این مواد باعث تجمع باکتری‌های داخل دهان ما می‌شود. زیرا این باکتری‌ها از مواد غذایی جمع شده، تغذیه می‌کنند. این تجمع باکتری‌ها موجب ایجاد حفره‌ها و پوسیدگی دندان می‌شوند. پس از بررسی مفهوم پوسیدگی دندان و کاربرد لمینت، به راحتی می‌توان به این سوال پاسخ داد که آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

بنابراین به راحتی می‌توان به این موضوع پی برد که پوسیدگی دندان بر اثر تجمع باکتری‌ها روی بخش‌های مختلف دندان ایجاد می‌شود و اگر بهداشت دهان و دندان را جدی نگیریم، دندان‌هایی پوسیده خواهیم داشت. حتی اگر دندان‌های لمینت شده داشته باشیم، باز هم با تجمع مواد غذایی در پشت دندان‌ها ممکن است دچار پوسیدگی دندان شویم.

آیا لمینت دندان باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود؟

لمینت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

با این حال، بسیاری از افراد ممکن است فکر کنند، لمینت کردن دندان‌ها باعث مخافظت دندان می‌شود و دیگر نیازی به مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان نیست! همین عامل و چنین طرز فکری ممکن است باعث پوسیدگی دندان‌ها شود و فردی که دندان‌هایش را لمینت کرده از پوسیدگی دندان‌هایش شکایت کند و این موضوع را بر سر لمینت بیاندازد!

اما بهتر است بدانید که پوسیدگی یا سلامت دندان‌های شما ربطی به لمینت دندان‌هایتان ندارد. برای حفظ سلامت دندان‌هایتان حتی اگر آن‌ها را لمینت کرده باشید، باید موارد بهداشتی را رعایت کنید. در ادمه به چند توصیه مهم برای محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی اشاره می‌کنیم.

مراقبت‌های لازم پس از لمینت برای محافظت دندان‌ها در برابر پوسیدگی

پس از انجام لمینت بهتر است مراقبت‌های بهداشتی زیر را جدی بگیرید تا دندان‌های سالمی داشته باشید:

  • با در نظر گرفتن تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان و به منظور جلوگیری از خراب شدن دندان‌ها پس از لمینت، بهتر است از مصرف نوشیدنی‌های رنگی جلوگیری کنید.
  • پس از انجام لمینت، مسواک زدن را فراموش نکنید و خمیر دندانی را انتخاب کنید که موجب فرسایش لمینت دندان‌ها نشود.
  • حتما از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید.
  • از مصرف الکل و قلیان دوری کنید.
  • مصرف خوراکی‌های شیرین یا نوشابه را به حداقل مقدار ممکن برسانید.

در مورد نحوه مراقبت از لمینت دندان  در یک مقاله به صورت کاملتر توضیحاتی نوشته شده که توصیه میکنیم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه آن را بخوانند 

چه دلایلی موجب پوسیدگی دندان بعد از لمینت می‌شوند؟

بعد از انجام لمینت، چند عامل ممکن است باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند که در ادامه به بررسی این عوامل در مورد تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان می‌پردازیم:

عدم انجام مراقبت‌های بهداشتی بعد از لمینت

لمینت، پوششی است که تنها بخش جلویی دندان‌های شما را می‌پوشاند. به عبارت دیگر، لمینت تمام بخش‌های دندان شما را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهد و به همین دلیل، با وجود لمینت، باز هم احتمال پوسیدگی و خرابی دندان وجود دارد. بعضی از افراد پس از لمینت دندان فکر می‌کنند دندان‌های خود را داخل صدوقچه محکمی قرار داده‌اند که هیچ باکتری هم نمی‌تواند وارد آن شود! به همین دلیل سلامت دهان و دندان را فراموش می‌کنند و حتی از مسواک زدن جلوگیری می‌کنند. این کار باعث تسریع روند پوسیدگی دندان‌ها می‌شود و به همین دلیل، بعضی از افراد بلافاصله بعد از لمینت با پوسیدگی دندان‌هایشان مواجه می‌شوند.

تراشیدن دندان‌ها برای نصب لمینت

لمینت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

موضوع دیگری که پس از انجام لمینت در پوسیدگی دندان‌ها تاثیر می‌گذارد، ضعف طبیعی دندان‌ها است. با توجه به اینکه برای نصب لمینت، بخشی از مینای دندان‌ها تراشیده می‌شود و لمینت روی مینای دندان‌ها متصل می‌شود، بخشی از دندان‌ها به طور موقت تضعیف می‌شود. بنابراین مقاومت طبیعی دندان در برابر حمله باکتری‌ها برای ایجاد حفره و پوسیدگی کاهش پیدا می‌کند و احتمال خراب شدن دندان‌ها بیشتر می‌شود.

عدم مهارت دندانپزشک

مهارت دندانپزشک یکی از عوامل مهم در تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان است. یعنی اگر دندانپزشک مهارت کافی نداشته باشد و نصب لمینت به طور صحیح انجام نشود، ممکن است بیمار پس از انجام لمینت، پوسیدگی دندان‌هایش را تجربه کند که موضوع ناخوشایندی است. از این رو، جهت جلوگیری از این موضوع توصیه می‌شود برای‌ لمینت به دندانپزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. مرکز ایمپلت دکتر قادری، با بهترین و به‌روزترین تجهیزات آماده ارائه تمامی خدمات دندانپزشکی و لمینت به شما عزیزان است. تمامی خدمات لمینت در این مرکز توسط دندانپزشک متخصص انجام می‌شود. بنابراین دیگر نیازی نیست برای لمینت صحیح دندان نگران باشید.

عدم بررسی پوسیدگی‌های قبلی دندان

یک تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان، عدم بررسی سلامت دندان‌ها قبل از لمینت است. گاهی اوقات این مشکل پیش می‌آید که دندان شما از قبل پوسیده است و دندان‌پزشک بدون بررسی سلامت دندان‌ها، لمینت را نصب می‌کند یا بیمار به دلیل کاهش هزینه‌ها، از ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده خود جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، لمینت روی دندان‌ها با پوسیدگی جزئی قرار می‌گیرد و این موضوع موجب پیشرفت خرابی و پوسیدگی می‌شود و چون دندان‌ها در زیر پوشش لمینت پنهان شده‌اند از دید بیمار دور می‌مانند. در نتیجه، فرد زمانی متوجه پوسیدگی دندان‌هایش می‌شود که دیر شده و سلامت دندان‌هایش به خطر افتاده است. بنابراین دندانپزشک حتما باید قبل از لمینت از سلامت دندان‌های شما مطمئن شود. توصیه می‌شود قبل از ترمیم دندان‌های پوسیده، آن‌ها را لمینت نکنید.

تاثیر نوع لمینت بر پوسیدگی دندان

یکی مورد دیگر از تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان به انتخاب نوع لمینت بستگی دارد. البته انتخاب لمینت سرامیکن یا کامپوزیت هیچ ربطی به پوسیدگی دندان‌هایتان ندارد. به عبارت دیگر این جنس لمینت نیست که بر سلامت دندان‌های شما تاثیر می‌گذارد و مسئله، رعایت نکردن توصیه‌های بهداشتی دهان و دندان است. اگر تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان را از نظر انتخاب نوع لمینت بررسی کنیم، باید به لمینت متحرک اشاره کنیم. همانطور که می‌دانید، در لمینت متحرک یک فاصله جزئی بین دندان و لمینت وجود دارد. با توجه به وجود لمینت، بزاق دندان به سطح دندان نمی‌رسد و به همین دلیل، احتمال تجمع باکتری و عفونت در این بخش افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین در مورد لمینت متحرک احتمال خرابی و پوسیدگی دندان وجود دارد. توجه داشته باشید که کوچکترین فاصله هم می‌تواند باعث تجمع باکتری، ذرات ریز و پلاک روی دندان شود. به همین دلیل، استفاده از دهانشویه و رژیم غذایی مناسب باید جدی گرفته شود.

لمینت دندان‌های پوسیده

dental veneer21

برای کاهش تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان، قبل از انجام لمینت باید سلامت دندان‌های خود را بررسی کنید. برای این کار باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و حتی پوسیدگی‌های جزئی دندان‌هایتان را رفع کنید. بعد از آن می‌توانید دندان‌های خود را با خیال راحت لمینت کنید و نگران خراب شدن آن‌ها نباشید. با توجه به تاثیر لمینت بر پوسیدگی دندان اگر بعد از لمینت دندان‌هایتان پوسیده شد، باید به پزشک مراجعه کنید. برای درمان پوسیدگی دندان در این حالت پزشک باید لمینت دندان را بردارد و پس از ترمیم و درمان دندان پوسیده شده، لمینت دندان جدیدی نصب کند. بنابراین برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و صرف هزینه‌های بالا برای لمینت مجدد دندان خراب، بهتر است ابتدا از سلامت دندان‌هایتان مطمئن شوید و سپس دندان‌هایتان را لمینت کنید.

یکی دیگر از راههای زیبایی بخشیدن به دندان انجام کامپوزیت است که برخی از آن نیز به عنوان لمینت یاد می کنند برای اینکه بهتر با مفهوم لمینتو کامپوزیت و فرق کامپوزیت و لمینت آشنا شویدمقاله مرتبط را بخوانید 

جمع‌بندی

لمینت یک پوشش سرامیکی یا شبیه به شیشه است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و ظاهر خوبی به دندان‌ها می‌دهد. بعضی از افراد از پوسیدگی دندان‌ها بعد از لمینت شکایت دارند و فکر می‌کنند لمینت باعث خراب شدن دندان‌ها می‌شود. همانطور که گفته شد، لمینت به خودی خود باعث پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شود. اما عواملی نظیر رعایت نکردن توصیه‌های پزشکی، عدم مهارت پزشک، تضعیف طبیعی دندان‌ها به دلیل تراشیده شدن مینای دندان و پوسیدگی قبلی دندان‌ها ممکن است پس از لمینت دندان، مشکل‌ساز شوند.