آشنایی با 10 راهکار کاهش درد ایمپلنت

درد ایمپلنت دندان

راهکارهای کاهش درد بعد از جراحی ایمپلنت

ایمپلنت دندان نوعی جراحی روی لثه و استخوان فک شما است. شما در زمان این جراحی، همچون جراحی‌های دیگر، دردی احساس نمی‌کنید. اما در روند کاشت دندان لثه شما کنار رفته و استخوان فک شما سوراخ شده است. به همین دلیل، طبیعی است پس از جراحی کمی احساس درد داشته باشید. این درد برای بسیاری از افرادی که تاکنون با روش ایمپلنت دارای دندان شده‌اند، قابل‌تحمل و جزئی بوده است. اما تصور آن برای برخی افراد ترسناک است. کاهش درد ایمپلنت پس از جراحی راه‌های گوناگونی دارد که آشنایی با آنها روند کاشت دندان را برای شما ساده‌تر می‌کند.

با ما در مرکز ایمپلنت دکتر مرتضی قادری همراه باشید تا به بررسی دلایل درد ایمپلنت و راهکارهای درمان آن بپردازیم.

شناخت درد کاشت دندان و آشنایی با راه‌های کاهش درد ایمپلنت دندان:

کاشت دندان با شکافتن لثه و سوراخ کردن استخوان فک شما با مته‌های دندان‌پزشکی همراه است. این اقدامات جراحی دردهایی به دنبال دارد که با پایان از بین رفتن اثر داروهای بی‌حسی خود را نشان می‌دهد. درد ایمپلنت تا سه روز پس از کاشت دندان محسوس است و پس از آن تسکین درد ایمپلنت آغاز می‌شود. اما دردهای خفیف کاشت دندان تا ده روز یا دو هفته پس از ایمپلنت هنوز ادامه دارد.

شناخت راه‌های درمان درد ایمپلنت به شما کمک می‌کند تا این چند روز را با آرامش سپری کنید. البته درصورتی‌که درد شما پس از دو هفته ادامه پیدا کرد، باید به دنبال دلیل آن باشید. پیدا کردن دلیل دردهای ادمه‌دار پس از کاشت دندان مهم‌ترین گام در درمان آن و تسکین درد ایمپلنت است.

دلیل درد پس از ایمپلنت و راه‌های کاهش درد ایمپلنت چیست؟

هر زخم کوچکی که به بدن شما وارد شود، همراه دردی اندک یا زیاد است. کاشت دندان هم باعث تغییراتی در بافت لثه و استخوان فک شما می‌شود. دست‌کاری بافت لثه با ابزارهای دندان‌پزشکی نوعی زخم در آنها ایجاد کرده و رگ‌ها، بافت‌‌های نرم و سخت لثه و عصب‌های آن بخش از دهان شما را درگیر کرده است. سوراخ کردن استخوان فک هم می‌تواند عصب‌های دوروبر را درگیر کند و باعث درد شود. دردی که شدت و زمان طول کشیدن آن در افراد گوناگون با یکدیگر فرق دارد و با تسکین درد ایمپلنت پایان می‌یابد.

احساس این درد ممکن است بین 3 روز تا دو هفته به درازا بکشد. این درد به‌گونه‌ای نیست که غیرقابل‌ تحمل باشد، اما ممکن است تصور آن برای کسانی که ترس از درد دارند، ترسناک باشد. خوشبختانه کاهش درد ایمپلنت راه‌های ساده‌ای دارد. آگاهی از راه‌های کنترل درد ایمپلنت این نوید را برای شما به دنبال دارد که دردی قابل‌کنترل و تمام‌شدنی است. نکته‌ای که باعث می‌شود تا شما درمان خود را به عقب نیندازید و زودتر برای انجام ایمپلنت اقدام کنید.

آشنایی با عوامل تشدید درد و راه‌های کاهش درد ایمپلنت:

عوامل گوناگونی باعث تشدید درد دندان پس از ایمپلنت می‌شوند و تسکین درد بعد از ایمپلنت نیز راه‌های گوناگونی دارد. ابتدا بهتر است عواملی را بشناسیم که درد پس از کاشت دندان را تشدید می‌کنند و پس از آن راه‌های درمان آن را هم بررسی کنیم:

* عفونت ایمپلنت:

عفونت یکی از مهم‌ترین دلایل درد دندان در هر فاصله زمانی پس از کاشت دندان است. عفونت دندان و لثه حتی می‌تواند کاشت دندان را با شکست روبه‌رو سازد. راهکار درمان درد ایمپلنت در صورت عفونت نیز مشخص است. درمان عفونت تنها راه برطرف شدن درد شما است. برای پیشگیری از عفونت دندان همه دستورهای پزشک را در زمینه خوردن آنتی بیوتیک، شست‌وشوی مرتب دندان‌ها، استفاده از دهان‌شویه و موارد دیگر به کار ببندید.

* وارد شدن آسیب به استخوان:

سوختن استخوان در زمان دریل کردن دندان ممکن است باعث آسیب به استخوان فک شود و دردهای ادامه‌دار را به دنبال داشته باشد. کاهش درد ایمپلنت در این شرایط و در موارد حاد آن تنها با خارج کردن قطعه استخوان سوخته امکان‌پذیر است.

درد ایمپلنت دندان

* شل بودن پایه یا فیکسچر ایمپلنت:

شل بودن پایه ایمپلنت به‌دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که یکی از آنها نبود تراکم کافی استخوان در فک شما است. همین مشکل باعث دردهای ادامه‌دار پس از کاشت دندان می‌شود و تسکین درد بعد از ایمپلنت با جوش خوردن پایه امکان‌پذیر است. پزشکان متخصص و باتجربه در زمان نبود تراکم کافی استخوان فک شما از انجام ایمپلنت خودداری می‌کنند. این پزشکان تنها پس از اضافه کردن پودر استخوان یا پیوند استخوان به انجام ایمپلنت برای شما می‌پردازند.

* شل شدن هیلینگ ایمپلنت:

هیلینگ قطعه کوچک پیچ‌مانندی است که بر روی پایه یا فیکسچر ایمپلنت قرار می‌گیرد. این قطعه 2 تا 10 میلی‌متری بر روی فیکسچر قرار می‌گیرد تا در دوره بهبودی مانع عفونت آن شود. هیلینگ از جمع شدن پلاک‌های دندانی در اطراف فیکسچر هم جلوگیری می‌کند. شل شدن هیلینگ درد ادامه‌دار دندان را پس از ایمپلنت به دنبال دارد. در چنین مواقعی، کاهش درد ایمپلنت تنها با برداشتن و نصب دوباره این قطعه امکان‌پذیر است.

* آسیب رسیدن به عصب:

اگر دندان‌پزشک شما دارای تخصص کافی در کاشت دندان نباشد، ممکن است به عصب‌های لثه محل ایمپلنت دندان آسیب وارد کند. کاهش درد ایمپلنت در چنین مواقعی با برداشتن ایمپلنت عملی می‌شود. بهترین راه جلوگیری از آسیب رسیدن به عصب انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه است.

* پس زدن ایمپلنت از طرف بدن:

دلایل مختلفی باعث پس زدن جزئی تا کامل ایمپلنت از طرف بدن بیماران می‌شود. یکی از این دلایل سیگاری بودن افراد است. بیماری‌های لثه، آبسه دندان، عفونت باکتریایی و شیمی‌درمانی از مهم‌ترین دلایل پس زدن ایمپلنت هستند. البته آلرژی بدن به مواد ایمپلنت هم پس زدن ایمپلنت را به دنبال دارد. پس زدن ایمپلنت باعث دردهای ادامه‌دار دندان می‌شود.

راه‌های کاهش درد ایمپلنت پس از کاشت دندان:

راهکارهای گوناگونی برای درمان درد ایمپلنت وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید:

1- دستورهای متخصص ایمپلنت را با دقت انجام دهید:

یکی از بهترین راه‌های پیشگیری و کاهش درد ایمپلنت انجام دستورهایی است که متخصص ایمپلنت به شما توصیه کرده است. مواردی مانند روش غذا خوردن، نوع رژیم غذایی، روش مراقبت از ایمپلنت، راه‌های تمیز کردن و شست‌وشوی دهان و دندان‌‌ها روش‌های گوناگون درمان درد ایمپلنت است.

2- داروهای آنتی بیوتیک خود را در زمان تعیین‌شده مصرف کنید:

خوردن داروهای آنتی بیوتیک از عفونت لثه‌ها و دندان ایمپلنتی شما پیشگیری می‌کند و یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش درد ایمپلنت به شمار می‌رود. با مصرف به‌موقع این داروها جلوی عفونت دندان خود را می‌گیرید و از بروز دردهای ایمپلنت پیشگیری می‌کنید.

3- داروهای مسکن تجویزشده را مصرف کنید:

پس از انجام ایمپلنت، پزشک شما داروی مسکنی مانند قرص‌های ایبوپروفن برای شما تجویز می‌کند. بهتر است داروی مسکن خود را در زمان آن مصرف کنید تا شاهد تسکین درد بعد از ایمپلنت باشید. جالب است بدانید بیشتر بیماران تنها تا دو روز پس از کاشت دندان نیاز به مسکن دارند. پس از آن درد بیماران قطع می‌شود یا به‌اندازه‌ای کم می‌شود که نیازی به خوردن مسکن نداشته باشند.

4- از کمپرس یخ و کیسه آب سرد استفاده کنید:

کمپرس یخ و کیسه آب سرد هم یکی از راه‌های کاهش درد ایمپلنت است. البته توجه داشته باشید که نباید یخ را به‌صورت مستقیم روی گونه خود قرار دهید. بهترین راه برای بهره بردن از کمپرس یخ این است که آن را داخل کیسه‌ای پلاستیکی قرار دهید. سپس پارچه‌ای نخی دور آن بپیچید و آن را به مدت 20 دقیقه روی گونه خود قرار دهید. پس از آن کمپرس یخ را بردارید و در صورت نیاز، 20 دقیقه بعد دوباره تکرار کنید.

5- پس از کاشت دندان سیگار نکشید:

سیگار کشیدن یکی از موانع جوش خوردن پایه دندان و بهبودی لثه‌ها و فک شما است. در واقع، مواد سمی موجود در دود سیگار عامل مهم آسیب‌زننده به بافت لثه و به تاخیر انداختن روند بهبودی شما است. بهترین راهکار برای کاهش درد ایمپلنت این است که تا زمان بهبودی لثه و حتی تا پایان زمان جوش خوردن پایه دندان سیگار نکشید.

6- شست‌وشوی دهان با آب‌نمک را از یاد نبرید:

آب‌نمک ماده‌ای در دسترس و بسیار موثر در تسکین درد ایمپلنت است. آب‌نمک از عفونت دندان جلوگیری می‌کند و نقش موثری در بهبودی لثه‌های شما پس از کاشت دندان دارد. شما هم از این راه‌حل ساده استفاده کنید و باعث تسکین درد بعد از ایمپلنت دندان شوید.

7- خوردن غذاهای نرم و نوشیدنی‌های سرد را در برنامه غذایی خود قرار دهید:

حواستان باشد خوردن خوراکی‌های سفت بهبودی لثه‌های شما را به تاخیر می‌اندازد. اما خوردن خوراک‌ها و غذاهای نرم از وارد شدن فشار بر ایمپلنت جلوگیری می‌کند. بهترین غذاهایی که در این مدت می‌توانید استفاده کنید، غذاهای نرم، خنک و پوره است. سوپ‌های مقوی هم غذای مناسبی برای این روزهای شما به شمار می‌روند. خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهای سرد راهکار دیگری برای درمان درد ایمپلنت است.

8- بهداشت دهان و دندان‌های خود را رعایت کنید:

مسواک زدن به‌موقع دندان‌هایتان در روزهای پس از کاشت دندان یکی از راه‌های مهم در کاهش درد ایمپلنت است. استفاده از دهان‌شویه‌ای که پزشک شما توصیه کرده نیز راه مناسبی برای درمان درد ایمپلنت است.

9- پس از کاشت دندان به استراحت بپردازید:

استراحت شما پس از کاشت دندان کمک می‌کند تا روند بهبودی شما بهتر و زودتر اتفاق بیفتد. دور شدن از نگرانی‌ها و استرس‌ها و داشتن آرامش و استراحت کردن بهترین کمک برای تسکین درد بعد از ایمپلنت است. بهترین راه برای کاهش درد ایمپلنت دو سه روز استراحت پس از کاشت دندان است. در این دو سه روز، بدن شما به بازسازی خود مشغول می‌شود و شما شاهد بهبودی زودتر و کاهش درد سریع‌تر خواهید بود.

10- درمان خود را به بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران بسپارید:

به‌جرئت می‌توانیم بگوییم مهم‌ترین راه تسکین درد ایمپلنت درمان شما به دست یک متخصص باتجربه است. برخی از مواردی که دردهای ادامه‌دار دندان را پس از ایمپلنت به دنبال دارد، در رابطه مستقیم با تجربه و مهارت دندان‌پزشک است. به‌این‌ترتیب، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای کاهش درد ایمپلنت سپردن درمان خود به یک متخصص ایمپلنت کاردان است. دکتر مرتضی قادری متخصص کاشت دندان و جراحی لثه یکی از بهترین متخصص ایمپلنت در تهران است.

ایمپلنت 3

علت درد ایمپلنت دندان سه تا چهار ماه بعد از ایمپلنت:

برخی از دلایل ادامه داشتن درد ایمپلنت تا سه چهار ماه پس از ایمپلنت را بدانید:
 • عواملی که باعث کاهش خون‌رسانی به دوروبر ایمپلنت می‌شوند.
 • آلرژی بدن شما نسبت به مواد سازنده پایه ایمپلنت می‌تواند باعث درد ادامه‌دار شما شود.
 • عفونت ادامه‌دار لثه یکی از مهم‌ترین دلایل درد طولانی‌مدت ایمپلنت است. درمان درد ایمپلنت در چنین مواردی، تنها با رفع عفونت لثه امکان‌پذیر است.
 • برخی بیماری‌های خودایمنی که اجازه نمی‌دهند بافت لثه شما بهبود یابد هم از نمونه این دلایل به شمار می‌روند.
 • خوردن بعضی داروها نیز می‌تواند درد دنباله‌دار لثه را تشدید کند.
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان‌ها هم درد پس از ایمپلنت را تشدید می‌کند. در این موارد، کاهش درد ایمپلنت تنها با مسواک زدن و شستن به‌موقع دندان‌ها امکان‌پذیر می‌شود.
 • ممکن است درد طولانی‌مدت شما به‌دلیل شکست پایه ایمپلنت باشد.
 • در صورت آسیب به عصب نیز درد شما طولانی خواهد شد.

علت ادامه‌دار بودن درد ایمپلنت پس از  یک سال یا بیشتر:

اگر درد کاشت دندان پس از یک سال ادامه یابد، باید دلیل آن را در موارد دیگری پیدا کنید:
 • آسیب رسیدن به بافت لثه یکی از دلایل درد طولانی‌مدت پس از کاشت دندان است. با سپردن درمان خود به پزشک متخصص و باتجربه از پدید آمدن این مشکل پیشگیری کنید.
 • سیگار کشیدن علت دیگری برای درد ادامه‌دار تا یک سال پس از کاشت دندان است. بدیهی است کاهش درد ایمپلنت با ترک یا کم کردن کشیدن سیگار امکان‌پذیر است.
 • عفونت دندان از مهم‌ترین دلایل درد طولانی پس از کاشت دندان است و تسکین درد ایمپلنت بدون درمان عفونت امکان‌پذیر نیست.
 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها هم ادامه‌دار شدن دردهای ایمپلنت را به دنبال دارد.

روش‌های ایمپلنت بدون درد و جراحی:

در برخی از روش‌های ایمپلنت شما با درد کمتری روبه‌رو می‌شوید:

* ایمپلنت با روش پانچی:

ایمپلنت بدون جراحی یا پانچی یکی از روش‌هایی است که خون‌ریزی پس از ایمپلنت را کاهش می‌دهد و نقش موثری در کاهش درد ایمپلنت دارد. در این روش، پزشکان متخصص برش کوچکی بر روی لثه و استخوان فک شما پدید می‌آورند و ریشه دندان را در آن می‌کارند. برش کوچک لثه نیازی به بخیه زدن ندارد و زودتر بهبود پیدا می‌کند. همین نکته باعث تسکین درد ایمپلنت دندان می‌شود.

* ایمپلنت با مدد از پرتوهای لیزر:

بهره‌گیری از پرتوهای لیزر هم می‌تواند کاهش درد ایمپلنت را به دنبال داشته باشد. در این روش، سوراخ کردن لثه شما با کمک پرتوهای لیزر صورت می‌گیرد. البته پیش از آن، پزشک تصویر سه بعدی ساختار استخوان‌های فک و رشته‌های عصبی لثه‌های شما را بررسی می‌کند. پس از آن، بهترین جا برای سوراخ کردن لثه و استخوان فک شما انتخاب می‌شود و با کمک پرتوهای لیزر شکاف ریزی در آن پدید می‌آید. درمان با لیزر هم روشی در درمان درد ایمپلنت است و سرعت بهبودی شما را بالا می‌برد.

کاهش درد ایمپلنت با مراجعه به بهترین متخصص ایمپلنت در تهران:

تردیدی نیست برای درمان هر درد و مشکل جسمی باید به متخصص آن مراجعه کنید. کاشت دندان روندی پیچیده و دشوار دارد و موفقیت در انجام آن وابسته به مهارت و تجربه پزشک متخصص شما است. هرچقدر تخصص و تجربه دندان‌پزشک شما در این مسئله بیشتر باشد، روند درمان شما آسان‌تر و بی‌مشکل‌تر خواهد بود. در واقع، یک راه مهم و سرنوشت‌ساز برای کاهش درد ایمپلنت در اختیار شما است. پزشکی را برای انجام ایمپلنت برگزینید که در کار خود تجربه موفق زیادی داشته باشد. به‌ویژه اگر شما برای ایمپلنت کامل دندان‌ها به پزشک متخصص مراجعه می‌کنید. ایمپلنت کامل درمانی است که افراد کمی از آن استفاده می‌کنند. همین نکته دلیل کافی برای تجربه نداشتن برخی پزشکان در انجام آن است. ایمپلنت کامل یا فول فک خود را به پزشکانی بسپارید که سابقه انجام موفق آن را داشته‌اند. ایمپلنت دندان‌های دیگر خود را نیز به بهترین و متخصص‌ترین پزشکان بسپارید تا دچار عوارض پس از آن نشوید. مراجعه شما به دکتر مرتضی قادری، ایمپلنتولوژیست و جراح لثه با سابقۀ بیش از چند هزار ایمپلنت موفق دندان روند درمانی مطمئنی را برای شما رقم می‌زند.

پرسش‌های متداول:

1- بهترین راهکار کاهش درد ایمپلنت چیست؟
بهترین راه برای تسکین درد ایمپلنت پیشگیری قبل از درمان است. درمان خود را به دست متخصص باتجربه‌ای بسپارید که سابقه طولانی در انجام ایمپلنت‌های موفق دارد.
2- آیا درد ایمپلنت در زمان انجام روند درمان هم احساس می‌شود؟
خیر، پیش از ایمپلنت لثه شما بی‌حس می‌شود و شما هیچ دردی در زمان کاشت دندان احساس نمی‌کنید.
3- آیا ممکن است درد ادامه‌دار پس از ایمپلنت به‌دلیل ناموفق بودن کاشت دندان باشد؟
بله، در صورت مراجعه به پزشک کم‌تجربه یا با تخصص پایین ممکن است با این مشکل روبه‌رو شوید. مهم‌ترین راه کاهش درد ایمپلنت درمان شما به‌وسیله متخص باتجربه کاشت دندان است.
4- کدام‌یک از خطاهای پزشکی ممکن است باعث درد ادامه‌دار پس از کاشت دندان شود؟
جای‌گذاری نامناسب پایه دندان یکی از خطاهای پزشکی است که درد طولانی‌مدت و شکست کاشت دندان را به دنبال دارد. عواملی مانند سوراخ کردن استخوان فک در زمان داغ شدن مته نیز می‌تواند باعث سوختگی استخوان فک شود که این نکته هم دردهای دندانی را به دنبال دارد.

سخن پایانی:

انجام اقدامات دندان‌پزشکی و کاشت دندان هم مانند هر درمان دیگری نیاز به متخصص ماهر و ورزیده دارد. اگر بخواهیم همه متن را در یک جمله خلاصه کنیم، یک راهکار اصلی برای کاهش درد ایمپلنت شما ارائه می‌دهیم. درمان خود را به بهترین پزشک متخصص ایمپلنت بسپارید تا از عوارض ناخواسته کاشت دندان و دردهای پس از آن نجات پیدا کنید. با ما در کلینیک دکتر مرتضی قادری تماس بگیرید و نوبت خود را رزرو کنید.