6 عامل تأثیرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان جلو را بشناسید

هزینه ایمپلنت دندان جلو

6 عامل تأثیرگذار بر هزینه ایمپلنت دندان جلو را بشناسید

دندان‌های جلوی فک، به‌ویژه چهار دندان پیشین فک بالا بیشترین تأثیر را در زیبایی چهره هرکسی دارند. از دست دادن یا خراب شدن دندان‌های آسیاب روی توانایی خوردن شما تأثیرگذار است. اما خرابی، شکستن و از دست دادن دندان‌های جلوی فک در مرحله اول، زیبایی شما را دچار آسیب می‌سازد. پس از آن، حرف زدن شما را با اشکال روبه‌رو می‌کند. هرچند که در توانایی خوردن شما نیز بسیار مؤثر است. هزینه ایمپلنت دندان جلو یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی است که ذهن افراد درگیر با این مشکل را به خود مشغول داشته است.

اگر این پرسش برای شما نیز مطرح شده، با ما در مرکز ایمپلنت دکتر مرتضی قادری همراه باشید تا به آن پاسخ دهیم.

چگونگی و هزینه ایمپلنت دندان جلو:

کاشت دندان جلوی فک یکی از پیچیده‌ترین عملیات دندان‌پزشکی است. بااینکه ایمپلنت دندان‌های کرسی امری معمول است و میلیون‌ها نفر در دنیا از آن بهره‌ند شده‌اند، ایمپلنت دندان‌های جلوی فک کمیاب‌تر است. شاید دلیل این نکته هم خرابی و پوسیدگی کمتر دندان‌های جلوی فک شما است.

بیشترین علت از دست دادن دندان‌های جلویی را باید در حادثه‌های مختلف جست‌وجو کنید. حادثه‌هایی همچون تصادف‌های رانندگی، افتادن از بلندی و حتی دعوا کردن و زدوخورد که باعث شده برخی از مردم یک یا چند دندان جلوی فک خود را از دست بدهند.

همان‌طور که اشاره کردیم، ایمپلنت دندان‌های جلویی سخت‌تر است و روند پیچیده‌تری دارد. پایه ایمپلنت باید در استخوان فک شما کاشته شود. استخوان بخش عقبی فک شما پهنای لازم را برای کاشت دندان دارد. اما استخوان جلوی فک باریک است و کاشت پایه ایمپلنت در آن نیاز به تخصص و تجربه بیشتری دارد. همین نکته در برخی موارد، هزینه ایمپلنت دندان جلو را نسبت به دندان‌های آسیاب شما بیشتر کرده است.

هزینه ایمپلنت دندان جلو:

قیمت ایمپلنت دندان جلو به عوامل گوناگونی بستگی دارد:

1- هزینه ایمپلنت دندان جلو باتوجه‌به برند ایمپلنت:

نخستین و مهم‌ترین عامل اثرگذار بر قیمت ایمپلنت دندان جلو نوع برند آن است. شرکت‌های مختلف انواعی از ایمپلنت‌ها را ساخته و به دنیا ارائه کرده‌اند. شرکت‌های پیشتاز دنیا برخی از بهترین ایمپلنت‌ها را تولید کرده‌اند. ایمپلنت‌هایی که بهترین کارکرد را دارند و ماندگاری آنها نیز به بیش از 20 سال می‌رسد. ایمپلنت اشترومن یکی از این نمونه‌ها، و ساخت کشور سوئیس است.

ایمپلنت آمریکایی زیمر نیز از نمونۀ برترین ایمپلنت‌های دنیای پزشکی، با دوام بسیار بالا است. برترین ایمپلنت‌ها قابلیت جوش خوردن زودتر با استخوان فک شما را دارند. این امکان روند کاشت دندان را با سرعت و موفقیت بیشتری به پایان می‌رساند. قیمت ایمپلنت دندان جلو با این برندها گران‌تر است.

2- هزینه ایمپلنت دندان جلو باتوجه‌به نوع ایمپلنت:

مواد سازنده و نوع ساخت ایمپلنت‌ها هم در قیمت نهایی آنها تأثیرگذارند. برخی از ایمپلنت‌های یک شرکت سازنده دارای ویژگی‌های خاصی مانند ظرافت، جنس بهتر یا برتری‌های دیگری هستند. این ویژگی‌ها قابلیت پیوند ایمپلنت‌ها را با فک‌های مشکل‌دار فراهم می‌کنند. در مواردی نیز باعث جوش خوردن زودتر پایه ایمپلنت با استخوان فک شما می‌شوند. همه این موارد نیز در افزایش قیمت ایمپلنت دندان جلو مؤثر است.

دو ماده اصلی در ساخت ایمپلنت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. تیتانیوم که ماده‌ای سازگار با بدن انسان است و میلیون‌ها ایمپلنت موفق داشته است. نوع دیگری از ماده به‌کاررفته در ساخت ایمپلنت‌ها زیرکونیا نام دارد که کیفیت و زیبایی بالاتری از تیتانیوم دارد. بهترین ایمپلنت‌ها برای دندان‌های جلو از زیرکونیا ساخته می‌شوند. هزینه ایمپلنت دندان جلو با زیرکونیا نیز بیشتر از قیمت ایمپلنت‌های تیتانیومی است.

جهت دریافت قیمت ایمپلنت دندان کلیک کنید.

3- هزینه ایمپلنت دندان جلو باتوجه‌به نیاز به درمان‌های اضافی:

اگر بدن و فک شما دارای سلامت کافی باشد، شما نیاز به درمان اضافه‌ای ندارید. در چنین شرایطی، قیمت ایمپلنت دندان جلو برای شما افزایش نخواهد یافت. اما اگر فک شما نیاز به درمان‌های اضافی داشته باشد، هزینه‌های اضافه‌ای نیز به قیمت ایمپلنت شما افزوده خواهد شد. از نمونه درمان‌های اضافه بر ایمپلنت باید به درمان مشکلات لثه اشاره کنیم. درمان عفونت لثه یکی از مواردی است که هزینه بیشتری به قیمت ایمپلنت اضافه می‌کند.

استفاده از روش‌های آرامش‌بخشی در زمان کاشت دندان نیز می‌تواند هزینه آن را افزایش دهد. ایمپلنت با بیهوشی نیز هزینه اضافه‌ای برای شما در بر دارد. بهره‌مندی از ایمپلنت دیجیتال هم نقش مهمی در افزایش هزینه ایمپلنت شما دارد.

4- هزینه ایمپلنت دندان جلو باتوجه‌به نیاز به پیوند استخوان:

پودر استخوان و پیوند استخوان دو نمونه از درمان‌های اضافه‌ای هستند که بسیاری از افراد نیاز به آن دارند. هرکدام از این درمان‌ها بر قیمت ایمپلنت دندان جلو تأثیرگذارند. پودر استخوان درمان کم‌هزینه‌تری است، اما پیوند استخوان جراحی اضافه‌ای نسبت به جراحی‌های ایمپلنت، به فک شما تحمیل می‌کند. طبیعی است این موارد نیز به طور مؤثری بر هزینه نهایی ایمپلنت تأثیرگذارند.

5- هزینه ایمپلنت دندان جلو باتوجه‌به دستمزد پزشک:

تخصص پزشک شما عامل دیگری در تعیین قیمت ایمپلنت است. بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان دستمزد بالاتری هم دارند. هرچند که اکنون همین پزشکان نیز به برخورداری شما از خدمات دندان‌پزشکی بیشتر از دستمزد خود اهمیت می‌دهند. پرداخت اقساطی قیمت ایمپلنت دندان جلو هم با همین هدف در کلینیک این گروه از ایمپلنتولوژیست‌ها پایه‌گذاری شده است.

6- هزینه ایمپلنت دندان جلو باتوجه‌به بیمه تکمیلی:

برخی شرکت‌های بیمه نوعی بیمه گروهی برای درمان‌های دندان‌پزشکی ارائه کرده‌اند. برخی از این بیمه‌های گروهی شامل ایمپلنت هم می‌شوند. اگر شما هم از یکی از این بیمه‌های تکمیلی بهره‌مند باشید، قیمت ایمپلنت دندان‌های جلو برای شما متعادل خواهد شد.

ایمپلنت دندان جلو

مهم‌ترین عامل اثرگذار بر موفقیت ایمپلنت دندان جلو:

اشاره کردیم که قیمت ایمپلنت دندان جلو به دلیل حساسیت‌های خاص آن بیشتر از هزینه ایمپلنت دندان‌های عقبی است. اما مهم‌ترین عامل موفقیت کاشت دندان جلو چیست؟ کاشت دندان جلو نیاز به استخوان آرواره قوی دارد. البته کاشت هر دندانی نیاز به استخوان قوی دارد و اهمیت این نکته به دلیل شرایط خاص دندان جلو بیشتر می‌شود. در صورتی ایمپلنت دندان‌های جلو با موفقیت روبه‌رو می‌شوند که استخوان‌های فک شما قدرت لازم برای نگهداری دندان‌های ایمپلنتی را داشته باشند. فک‌هایی که باید تکیه‌گاه دندان‌ها در زمان خوردن، جویدن و حرف زدن باشند. اگر فک شما دارای استخوان‌های محکم باشد و تکیه‌گاه خوبی برای دندان ایمپلنتی فراهم کند، روند کاشت دندان برای شما ساده‌تر خواهد بود. اما اگر استخوان‌های فک شما توانایی نگهداری دندان ایمپلنتی را نداشته باشند، شما نیاز به پودر استخوان یا پیوند استخوان دارید. همه این نکته‌ها باعث بالاتر رفتن هزینه ایمپلنت دندان جلو می‌شوند.

برتری‌های ایمپلنت دندان جلو:

در کنار بالا بودن قیمت ایمپلنت دندان جلو، بد نیست برخی از مزایای آن را هم بدانید:

همیشگی بودن:

یکی از بهترین ویژگی‌های ایمپلنت دندان جلو همیشگی بودن آن است. کاشت دندان جلو دندانی برای شما فراهم می‌کند که تا سال‌ها همانند دندان طبیعی برایتان کار می‌کند. البته طول عمر ایمپلنت به موارد گوناگونی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها نوع برند ایمپلنت است. موارد دیگری مانند تجربه و مهارت پزشک متخصص هم نقش چشمگیری در طولانی‌تر کردن ماندگاری ایمپلنت‌ها دارند. البته مراقبت شخصی شما از این دندان‌ها را نباید نادیده بگیریم که می‌تواند دوام دندان را حتی از گارانتی شرکت آن هم بالاتر ببرد. به‌این‌ترتیب، هزینه ایمپلنت دندان جلو نتیجه ماندگاری برای شما به همراه خواهد داشت.

زیبا و طبیعی بودن:

برتری دیگر کاشت دندان جلو زیبایی آن است. ایمپلنت دندانی طبیعی در جلوی فک شما قرار می‌دهد که تفاوتی با دندان‌های دیگر شما ندارد. البته پزشکان مجبورند رنگ دندان ایمپلنتی را باتوجه‌به رنگ دندان‌های دیگر شما انتخاب کنند. در صورت رسیدگی شما به دندان‌هایتان، دندان ایمپلنتی شما هم دندانی سفید، طبیعی و زیبا خواهد بود و نقش دندان طبیعی شما را بازی خواهد کرد. هزینه ایمپلنت دندان جلو ارزش برخورداری شما از چنین دندانی را دارد.

قابل ترمیم بودن:

اگر تاج دندان ایمپلنتی شما آسیب ببیند، یا حتی اگر پیچ آن شل شود، امکان عوض کردن تاج یا سفت کردن پیچ ایمپلنت وجود دارد. در واقع، دندان ایمپلنتی امکان ترمیم دارد. البته در صورت شکستن پایه دندان راهی برای ترمیم آن نیست و شما باید هزینه ایمپلنت دندان را نادیده بگیرید.

نگهداری از فرم طبیعی لب‌ها، گونه‌ها و استخوان فک شما:

نداشتن دندان در هر بخشی از فک باعث فرورفتگی لب و گونه در آن بخش می‌شود. این مسئله شکل طبیعی لب‌ها و چهره شما را دچار اشکال می‌کند. کاشت دندان در فک شما از این تغییر شکل پیشگیری می‌کند. البته نکته مهم‌تری نیز وجود دارد. از دست دادن دندان در هرکجای فک باعث فرسایش استخوان آن بخش هم می‌شود. اگر کاشت دندان را هرچه زودتر انجام دهید، از این آسیب به استخوان فکتان جلوگیری می‌کنید. در واقع، باید بگوییم درست است که هزینه ایمپلنت دندان جلو مبلغ پایینی نیست، اما ارزش آن را دارد.

حفظ ترتیب قرارگیری دندان‌های کناری:

نکته عجیبی در دندان‌ها وجود دارد! اگر یکی از دندان‌های شما از دست برود، دندان روبه‌روی آن در فک مقابل رشد می‌کند و قد آن بلندتر از دندان‌های دیگرتان می‌شود. همچنین اگر جای یک دندان در فک شما خالی شود، دندان‌های کناری آن کم‌کم حرکت می‌کنند و ترتیب قرارگیری دندان‌ها را به هم می‌زنند. وجود فضای خالی به‌جای یکی از دندان‌های جلویی نیز چنین پیامدی به دنبال دارد. در واقع، باید بگوییم هزینه ایمپلنت دندان جلو بالا است، اما از به هم خوردن ترتیب دندان‌های شما جلوگیری می‌کند.

امکان تمیز کردن آسان دندان ایمپلنتی:

دندان ایمپلنت جلو را همانند دندان‌های طبیعی خود مسواک می‌زنید و بهداشت آن را رعایت می‌کنید. این نکته هم یکی از برتری‌های کاشت دندان جلو به شمار می‌رود.

امکان مصرف همه خوراکی‌ها:

با بهره‌مندی از دندان ایمپلنتی جلوی فک، شما امکان مصرف همه خوراکی‌ها را دارید. البته همان‌طور که از دندان‌های طبیعی خود مراقبت می‌کنید، از این دندان‌ها هم باید در برابر گاز زدن و جویدن مواد سخت محافظت کنید.
دندان جلو

تأثیر پیوند استخوان بر هزینه ایمپلنت دندان جلو:

پیش‌تر اشاره کردیم در مواردی که فک بالا یا پایین شما از استقامت کافی برای نگهداری دندان‌های پیش برخوردار نباشد، شما نیاز به پیوند استخوان دارید. دندان‌پزشکان به چند شکل متفاوت از پیوند استخوان برای قوی‌تر کردن استخوان فک شما استفاده می‌کنند:

* بهره‌گیری از پودر استخوان:

روش نخست افزودن پودر استخوان به محل ایمپلنت است. پودر استخوان همان‌‌طور که از نامش پیدا است، ماده‌ای پودری و از جنس استخوان است. افزودن این ماده به محل کاشت ایمپلنت باعث می‌شود تا ضعفی که در استخوان فک شما وجود دارد، برطرف شود. با وجود این ماده که هزینه ایمپلنت دندان جلو را هم افزایش می‌دهد، پیوند بین ایمپلنت و استخوان فک شما زودتر برقرار می‌شود. فک‌های دارای استخوان قدرتمند نیازی به پودر استخوان ندارند.

* بهره‌گیری از پیوند استخوان:

گاهی اوقات به دلایل مختلفی ساختار استخوان فک شما از دست ‌رفته است. دلایلی مانند عفونت‌های عمیق و ماندگار یا موارد دیگری که استخوان فک را دچار تحلیل ساخته است. در چنین مواردی، پودر استخوان هم کارگر نیست و پزشکان از پیوند قطعه‌ای از استخوان استفاده می‌کنند. پیوند استخوان نیز از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر قیمت ایمپلنت دندان جلو است.

برای انجام عمل پیوند استخوان، پزشکان متخصص بخشی از یکی از استخوان‌های شما را برمی‌دارند. این استخوان ممکن است از بخش‌های عقبی فک شما برداشته شود. سپس آن را در محل کاشت دندان قرار می‌دهند و با پیچ‌های تیتانیومی در جای خود ثابت می‌کنند تا به استخوان فک شما جوش بخورد. این کار نیاز به جراحی اضافه و تخصص بالاتر دارد. همچنین هزینه ایمپلنت دندان جلو را هم بالاتر می‌برد.

* پیوند استخوان برای بیشتر کردن پهنای فک:

مشکلی که در بسیاری مواقع، پزشکان در کاشت دندان جلو با آن روبه‌رو هستند، باریک بودن استخوان فک جلو و ناموفق بودن کاشت دندان است. نوعی از پیوند استخوان هم برای پهن‌تر کردن استخوان فک به کار گرفته می‌شود. البته این درمان نیز بر هزینه ایمپلنت دندان جلو تأثیرگذار است.

بهترین داوطلبان ایمپلنت دندان جلو:

افراد مختلفی می‌توانند از کاشت دندان جلو بهره‌مند شوند:

  • کسانی که ریشه دندان جلوی آنها آسیب‌ دیده یا از دست ‌رفته است.
  • افرادی که دندان جلوی آنها شکسته یا خرد شده باشد.
  • اشخاصی که دندان جلوی آنها پوسیده و از بین رفته است.
  • کسانی که دندان جلوی خود را در تصادف‌های رانندگی از دست داده‌اند.
  • افرادی که سیگاری نیستند یا زیاد سیگار نمی‌کشند.
  • اشخاصی که الکلی نیستند یا زیاد الکل مصرف نمی‌کنند.
  • کسانی که دچار بیماری‌هایی مانند دیابت کنترل‌نشده و سرطان نباشند.
  • اشخاصی که در حال پرتودرمانی نباشند، یا به‌تازگی در معرض پرتودرمانی قرار نگرفته باشند.
  • افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند.
  • افرادی که به سلامت دندان‌های خود و مسواک زدن مرتب آنها اهمیت می‌دهند.

روش‌های دیگر ترمیم و بازسازی دندان جلو:

ایمپلنت دندان جلو آخرین راهکار برای شما است که دندانی را از دست داده‌اید، یا امیدی به نگه داشتن دندان خود ندارید. حتی اگر شما مشکلی در پرداخت هزینه ایمپلنت دندان جلو نداشته باشید، در صورت امکانِ استفاده از روش‌های دیگر درمانی، نباید از ایمپلنت بهره ببرید. کامپوزیت و روکش دندان روش‌هایی برای ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده جلوی فک شما هستند.

قیمت ایمپلنت دندان جلو:

هزینه ایمپلنت دندان در جلوی فک شما در سال 1402 در کلینیک دکتر مرتضی قادری بین 20 تا 30 میلیون تومان است. البته این هزینه همان‌طور که پیش‌ازاین توضیح دادیم، به گزینه‌های گوناگونی بستگی دارد که دو نمونه از مهم‌ترین آنها برند ایمپلنت و نیاز شما به درمان‌های اضافه است.

اگر شما به هر دلیلی نیاز به کاشت دندان جلو دارید، از امکان پرداخت اقساطی هزینه آن هم می‌توانید بهره‌مند شوید. با قسط‌بندی هزینه ایمپلنت دندان جلو، پرداخت قیمت آن برایتان آسان‌تر می‌شود. برای آگاهی از شرایط پرداخت قسطی قیمت ایمپلنت دندان جلو با ما در کلینیک دکتر مرتضی قادری تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول:

1- آیا بازسازی و ترمیم استخوان فک دردناک است؟

طبیعی است جراحی برداشت یا کاشت استخوان فک با درد همراه است. البته شما در زمان جراحی دردی احساس نمی‌کنید. اما پس از رفع بی‌حسی درد را احساس خواهید کرد که با کمپرس آب سرد یا یخ و همچنین خوردن قرص‌های مسکن به کنترل آن می‌پردازید.

2- دوره بهبودی پس از پیوند استخوان فک چقدر است؟

سه روز زمان خوبی است تا بیمار به استراحت بپردازد و برای کار و فعالیت دوباره آماده شود. پیوند استخوان فک مبلغی به هزینه ایمپلنت دندان جلوی شما اضافه می‌کند. با مراقبت از خود به بهبودی و جوش خوردن این استخوان کمک کنید.

3- اگر دندان جلوی من آسیب دیده باشد، باید در هر صورت از ایمپلنت به‌جای آن استفاده کنم؟

خیر، اگر امکان ترمیم دندان شما با پر کردن و روکش کردن وجود داشته باشد، شما نباید از ایمپلنت استفاده کنید. حتی در صورت توانایی در تأمین قیمت ایمپلنت دندان جلو، ارزش نگهداری دندان طبیعی شما بسیار بالاتر از کاشت دندان است.

4- آیا ایمپلنت دندان جلو بهتر از بریج دندان جلو است؟

بله، ایمپلنت روش بهتری برای جایگزینی دندان‌های جلوی فک شما هستند. برای استفاده از بریج، باید دو دندان کناری دندان شما هم تراشیده شوند. در واقع، دو دندان دیگر شما هم دیگر به حالت طبیعی بازنمی‌گردند و شما دیگر نمی‌توانید از آنها بدون روکش استفاده کنید.

5 – چند روز بعد از کشیدن دندان جلو می توان ایمپلنت کرد؟ *

بعد از کشیدن دندان جلو، معمولاً باید حداقل 6 تا 8 هفته منتظر بمانید تا استخوان فک به طور کامل بهبود یابد. این مدت زمان لازم است تا ایمپلنت دندان جایگزین شود. پس از این مدت زمان، پزشک معالج شما بررسی خواهد کرد که آیا استخوان فک به اندازه کافی بهبود یافته است یا خیر. در صورتی که استخوان بهبود یافته باشد، می‌توانید برای ایمپلنت دندان مراجعه کنید. اما اگر استخوان به طور کامل بهبود نکرده باشد، ممکن است نیاز به درمان‌های دیگری مانند عظام سازی باشد تا بشود ایمپلنت دندان را انجام داد. در هر صورت، پیشنهاد می‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین زمان برای ایمپلنت دندان خود را مشخص کنید.

6 – راهی فوری برای جایگزین کردن دندان جلو وجود دارد؟ *

بله، در صورتی که دندان جلویی خود را از دست داده باشید، راه‌های مختلفی برای جایگزینی آن وجود دارد. یکی از روش‌های معمول برای جایگزینی دندان جلو، استفاده از پروتز دندان است. پروتز دندان‌ها به صورت دائمی یا موقت قابل استفاده هستند و می‌توانند به شکل و رنگ دندان‌های طبیعی شما تطابق داده شوند. همچنین، امروزه روش‌های پیشرفته‌تری مانند ایمپلنت دندان نیز برای جایگزینی دندان جلو استفاده می‌شود. ایمپلنت دندان یک روش دائمی برای جایگزینی دندان از دست رفته است که به وسیله یک جراحی کوچک در استخوان فک قرار می‌گیرد و پس از آن به آن پروتز دندان متصل می‌شود. در هر صورت، برای انتخاب بهترین روش برای جایگزینی دندان جلو، توصیه می‌شود که با یک پزشک دندانپزشک مشورت کنید تا بهترین راه حل برای شما را پیدا کنید.

 

گفتار پایانی:

هزینه ایمپلنت دندان جلو ارزان نیست، اما بهره‌مندی از کاشت دندان جلو برتری‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آنها افزایش اعتمادبه‌نفس شما است. از دست دادن دندان‌های آسیاب توانایی خوردن شما را دچار اختلال می‌کنند. اما نبودن دندان‌های جلو نه‌تنها در حرف زدن شما اثرگذارند، بلکه در زیبایی چهره شما و تأثیر آن در دید دیگران اهمیت ویژه‌ای دارند.

همین نکته باعث می‌شود ایمپلنت دندان جلو بهترین راهکار برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته جلوی فک شما باشند. اگر شما هم به هر دلیلی یکی از دندان‌های پیش خود را از دست داده‌اید، با ما در کلینیک دکتر مرتضی قادری تماس بگیرید و از مزایای پرداخت اقساطی هزینه درمان خود نیز بهره‌مند شوید.