آیا دندان روکش شده را می‌توان لمینت کرد؟

آیا دندان روکش شده را می‌توان لمینت کرد؟

آیا دندان روکش شده را می‌توان لمینت کرد؟

دندان‌های جلویی هم درست مانند دندان‌های دیگر در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند. ایجاد حفره و پوسیدگی در بین دندان‌های جلویی از رایج‌ترین مشکلاتی هستند که افراد در سنین مختلف با آن رو به رو می‌شوند. با توجه به اینکه دندان‌های جلویی بر زیبایی چهره هم تاثیر دارند، معمولا از روکش برای حفظ ظاهر و زیبایی چنین دندان‌هایی استفاده می‌شود. اگر شما هم در گذشته برای دندان‌های جلویی از روکش استفاده کرده‌اید و اکنون می‌خواهید دندان‌هایتان را لمینت کنید، شاید با این سوال مواجه شوید که آیا لمینت دندان روکش شده امکان‌پذیر است؟

در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی کاربردهای روکش دندان و لمینت دندان بپردازیم و به این سوال متداول پاسخ دهیم که آیا واقعا می‌توان دندان روکش شده را لمینت کرد یا اقدامات دیگری برای لیمنت دندان باید انجام دهیم؟

روکش دندان و کاربردهای آن

روکش‌ها در واقعف لایه‌های نازکی هستند که روی دندان قرار گرفته و به آن چسبیده می‌شوند و به این ترتیب، می‌توانند ظاهر لبخند شما را بهبود ببخشند. روکش دندان هر گونه عیب و ایراد دندان شما را می‌پوشاند و یک لبخند زیبا و یکنواخت به شما هدیه می‌دهد. روکش‌های دندان می‌توانند در موارد مختلفی استفاده شوند که مهم‌ترین آن‌ها به صورت زیر هستند:

 • در مواردی که دندان‌ها دچار ساییدگی و آسیب‌دیدگی جزئی شده‌اند، با استفاده از روکش دندان می‌توان ظاهر آن‌ها را درمان کرد.
 • اگر بین دندان‌های شما فاصله زیادی است و در زمان لبخند زدن، حس خوبی ندارید، می‌توانید با روکش دندان، فاصله بین آن‌ها را تا حدودی پر کنید.
 • اگر دندان‌های کجی دارید و این ناهنجاری در شکل و ظاهر دندان‌ها نسبتا جزئی است، با کمک روکش دندان می‌توانید ناهنجاری‌های دندان‌هایتان را تا حدودی رفع کنید.
 • اگر دندان‌های شما دارای شکاف هستند و ظاهر نامناسبی پیدا کرده‌اند، با استفاده از روکش دندان می‌توانید این شکاف‌ها را پس از درمان پر کنید.
 • اگر دندان‌های جلویی شما پوسیده شده و رنگ طبیعی خود را از دست داده‌اند، روکش دندان می‌تواند رنگ دندان‌هایتان را تغییر دهد.

 

در مورد هزینه روکشها و عوامل موثر بر قیمت روکش دندان در مقاله دیگر این وبسایت بیشتر مطالعه داشته باشید 

لمینت دندان و کاربردهای آن

لمینت دندان هم یک روکش ساده و همرنگ دندان است که روی دندان قرار می‌گیرد و ظاهر آن را بهبود می‌دهد. رنگ، شکل، اندازه و طول دندان‌ها را با استفاده از لمینتمی توان تغییر داد و این یکی از مزایای لمینت دندان است. لمینت دندان به طور کلی به دو نوع لمینت سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای لمینت دندان به صورت زیر تعریف می‌شوند:

 • اگر بر اثر موارد مختلفی نظیر مصرف بیش از حد فلوراید، درمان با رزین‌های پرکننده و … دندان‌ها تغییر رنگ داده‌اند، می‌توان از لمینت دندان برای بهبود رنگ دندان استفاده کرد.
 • اگر دندان‌ها فاصله زیادی با هم دارند، برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها می‌توان از لمینت استفاده کرد.
 • لمینت دندان گزینه خوبی برای دندان‌های ناهموار و نامرتب است.
 • اگر دندان‌های شما ترک خورده یا شکسته‌اند برای درمان ظاهر آن‌ها می‌توانید از لمینت استفاده کنید.

تفاوت روکش و لمینت دندان!

آیا دندان روکش شده را می‌توان لمینت کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال که آیا امکان لمینت دندان روکش شده وجود دارد، باید به تعریف لمینت و روکش دندان می‌پرداختیم. البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که 90 دردص از بیمارانی که با لمینت و روکش دندان آشنایی دارند، این سوال را می‌پرسند: تفاوت لمینت و روکش در چیست و کدام یک از آن‌ها برای من مناسب‌تر است؟ در جواب، باید بگوییم با توجه به تشخیص پزشک ممکن است هر دوی آن‌ها یا تنها یکی از آن‌ها برای شما مناسب باشند. شاید بگویید، روکش و لمینت دندان، هر دو برای بهبود زیبایی و ظاهر دندان کاربرد دارند. بنابراین تفاوت آن‌ها در چیست؟

 • لمینت و روکش دندان، عملکرد مشابهی دارند و به همین دلیل گاهی اوقات این دو واژه به جای همدیگر هم استفاده می‌شوند. بهتر است بدانید که لمینت دندان در واقع شکل پیشرفته‌تری از روکش دندان است.
 • لمینت دندان نسبت به روکش دندان محبوب‌تر است و به عقیده بسیاری ار مردم، نسبت به روکش دندان شکل طبیعی‌تری دارد.
 • به طور کلی، قیمت نصب لمینت دندان و لمینت دندان روکش شده نسبت به روکش دندان بیشتر است.
 • لمینت و روکش دندان مشابه هم عمل می‌کنند اما از نظر جنس و مواد سازنده با هم متفاوت هستند. معمولا لمینت دندان روکش شده نسبت به روکش دندان درخشان‌تر است و ظاهر جذاب‌تری دارد.
 • در مورد دوام لمینت دندان روکش شده و روکش دندان باید این موضوع را بدانید که طول عمر هر دو به نحوه نگهداری از آن‌ها بستگی دارد. اما به طور کلی، دوام و ماندگاری روکش‌های چینی و لمینت‌ها حدود 5 الی 10 سال است، در حالی که روکش‌های کامپوزیتی بین 5 تا 10 سال طول عمر دارند.
 • انبساط حرارتی لمینت دندان روکش شده بسیار مشابه مینای دندان است و به همین دلیل در اغلب موارد، لمینت‌ها نسبت به روکش‌ها ماندگاری بیشتری دارند.
 • این احتمال وجود دارد که روکش‌های کامپوزیتی پس از مدتی تغییر رنگ دهند اما این احتمال در مورد لمینت دندان کمتر است.

آیا لمینت دندان روکش شده امری شدنی است؟

آیا دندان روکش شده را می‌توان لمینت کرد؟

اگر قبلا دندان‌هایتان را روکش کرده‌اید و اکنون با مزایای لمینت دندان روکش شده آشنا شده‌اید، احتمالا به این فکر بیوفتید که آیا می‌تواند دندان روکش شده را لمینت کرد؟ بهتر است بدانید که برای لمینت دندان اقداماتی لازم است و اولین مرحله، آماده‌سازی دندان است. برای چسباندن لمینت روی دندان باید مقداری از دندان تراشیده شود که با وجود کامپوزیت، چنین اقدامی امکان‌پذیر نخواهد بود. شاید با خودتان فکر کنید که بهتر است بعضی از دندان‌ها را لمینت و بعضی از آن‌ها را روکش کنید. البته انجام این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، زیرا جنس لمینت دندان روکش شده و مواد سازنده روکش دندان با هم متفاوت است که در زمان انعکاس نور باعث تفاوت رنگ دندان‌ها می‌شود و ظاهر نامناسبی به آن‌ها می‌دهد. به عبارت دیگر، چسباندن لمینت دندان از روی روکش دندان کاری غیرممکن و نشدنی است. به همین دلیل، دندانپزشک باید به صلاحدید خود از روش‌های دیگری برای بهبود ظاهر دندان استفاده کند.

برای لمینت دندان روکش شده چه کاری باید انجام داد؟

اغلب مردم برای دندان‌های جلویی از لمینت دندان استفاده می‌کنند. بهتر است بدانید که تنها دندان‌های جلویی را می‌توان لمینت کرد و روکش دندان برای همه دندان‌ها استفاده می‌شود. لمینت‌ها یا ونیرها حدود 3 الی 7 میلی‌متر دارند و روکش دندان هم 5/1 الی 2 میلی‌متر ضخامت دارد. زمانی را فرض کنید که لمینت روی روکش دندان قرار می‌گیرد، مطمئنا این کار باعث افزایش ضخامت دندان‌ها می‌شود. در این صورت، دندان‌های شما شکل و ظاهر طبیعی خودشان را از دست می‌دهند. بنابراین دندان‌ها شکل برجسته‌تری به خود می‌گیرند که چندان مناسب نیست. بنابراین معمولا توصیه می‌شود برای لمینت دندان روکش شده، روکش دندان را بردارید و سپس برای لمینت اقدام کنید.

دومین کاری که برای لمینت دندان روکش شده می‌توانید انجام دهید، مراجعه به یک دندانپزشک با مهارت است! تنها یک دندانپزشک حاذق و باتجربه می‌تواند بعضی از دندان‌های شما را لمینت و بعضی را روکش کند و این کار را طوری انجام دهد که همه دندان‌ها طبیعی به نظر برسند و در رنگ تفاوت آشکاری نداشته باشند. مرکز ایمپلنت دکتر قادری تمام خدمات مربوط به ایمپلنت دندان را در بالاترین سطح ممکن توسط پرشکان متخصص به شما عزیزان ارائه می‌دهد. برای لمینت دندان روکش شده می‌توانید به این مرکز مراجعه کنید. لازم به ذکر است که لمینت دندان در کنار روکش یا برداشتن روکش برای لمینت، به شرایط دندان‌ها و تشخیص دندانپزشک بستگی دارد و قبل از معاینه نمی‌توان تصمیمی گرفت.

برای ماندگاری لمینت دندان روکش شده چه کنیم؟

آیا دندان روکش شده را می‌توان لمینت کرد؟

بعد از لمینت دندان روکش شده، بهتر است اقداماتی انجام دهید که موجب افزایش ماندگاری و طول عمر لمینت می‌شود. از جمله این اقدامات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهتر است از خوردن و جویدن غذاهای سفت خودداری کنید. زیرا این کار ممکن است باعث شکستن لمینت دندان شود.
 • مصرف مواد مخدر و الکل را ترک کنید و به جای آن از مواد مقوی مانند شیر و لبنیات استفاده کنید.
 • برای محافظت از لمینت دندان و جلوگیری از ساییدگی آن‌ها می‌توانید در زمان خواب از محافظ پلاستیکی دندان استفاده کنید.
 • بهداشت دهان و دندان را همچنان رعایت کنید و فراموش نکنید که حتی با وجود لمینت هم امکان پوسیدگی دندان‌ها وجود دارد و لمینت تنها بخشی از دندان را می‌پوشاند.
 • مسواک زدن، نخ دندان و استفاده از دهانشویه را فراموش نکنید.
 
مطالعه بیشتر در مورد مراقبت از لمینت دندان 

جمع‌بندی

لمینت دندان روکش شده یکی از معضلاتی است که برای بیماران پیش می‌آید. 90 درصد مراجعانی که قبلا دندان‌هایشان را روکش کرده‌اند این سوال را می‌کنند که آیا می‌توان دندان روکش شده را لمینت کرد؟ در این مطلب سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم. با توجه به اینکه لمینت دندان به آماده‌سازی دندان و تراشیدن دندان نیاز دارد، این کار شدنی نیست. همچنین چسباندن لمینت روی روکش امکان‌پذیر نیست و موجب برجسته شدن دندان‌ها به صورت غیر طبیعی می‌شود.

در پایان اشاره میکنیم که حضور متخصص حوزه زیبایی دندان در مرکز ایمپلنت دکتر مرتضی قادری  حضور دارند و عزیزانی که قصد انجام لمینت و اجرای طرح لبخند خود را دارند  به متخصص پروتز ارجاع داده می شوند .