تعداد ایمپلنت برای هر فک چند واحد است؟

تعداد ایمپلنت برای هر فک چند واحد است؟

حداکثر ایمپلنت برای هر فک چند واحد است؟

تعداد ایمپلنت برای هر فک  همیشه جای سوال بوده است که چه تعداد ایمپلنت در حداقل و حداکثر تعداد می توان برای انجام ایمپلنت کل فک استفاده کرد .
ایمپلنت دندانی یکی از جدیدترین متدهای درمان است که برای پر کردن جای دندان‌هایی که از دست داده‌اید استفاده می‌شود. در گذشته وقتی کسی دندانی را از دست می‌داد فقط به بریج یا دندان مصنوعی فکر می‌کرد؛ در حالی‌که ایمپلنت به عنوان یک روش جدید و ماندگار توانست جایگاه ویژه‌ای کسب کند. سوال مهمی که در این مطلب قصد داریم به آن پاسخ دهیم این است که حداکثر ایمپلنت برای هر فک چند واحد است. اگر قصد کاشت ایمپلنت دارید این مطلب را تا آخر بخوانید و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مرکز ایمپلنت دندان در تهران تماس بگیرید

 

تعداد ایمپلنت برای هر فک

ایمپلنت دندان چیست؟

 ایمپلنت یا کاشت ریشه به پروتزی گفته می‌شود که برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که دندان‌های خود را از دست داده باشند می‌توانند از ایمپلنت دندان برای پرکردن جای خالی دندان‌ها در فک استفاده کنند. البته کاشت ریشه باید با عمل جراحی انجام شود و بیمار مراحلی را طی کند. زیرا لازم است پایه‌های فلزی و پیچ مانند ایمپلنت به جای ریشه دندان قرار بگیرد، سپس پروتزها روی پایه‌های فلزی نصب شوند. 

چگونه تعداد ایمپلنت برای هر فک را محاسبه کنیم؟  

یکی از اصول مهمی که برای ایمپلنت دندان لازم است بدانید این است که نصب ایمپلنت برای همه دندان‌‌های از دست رفته لازم نیست. دندانپزشک می‌تواند برای درمان تعدادی ایمپلنت در هر فک بکارد تا پروتزها را در جای خود بگذارد. در واقع برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته لازم نیست، به تعداد دندان‌ها ایمپلنت بکارید.

به طور طبیعی 32 دندان در دهان وجود دارد که در صورت از دست رفتن باید آن‌ها را با ایمپلنت جایگزین کنید. البته دندان‌های عقل نیازی به جایگزینی ندارند، زیرا برای جویدن به آن‌ها نیاز نداریم. بنابراین 28 دندان باقیمانده در دهان که به  طور مساوی در فک بالا و پایین تقسیم شده‌اند با ایمپلنت قابل جایگزینی هستند.

اولین کاری که دندانپزشک انجام می‌‌دهد معاینه کامل فک‌ بالا و پایین است. عکسبرداری از فک و دندان باعث می‌شود دندانپزشک وضعیت دهان و لثه‌ها را به طور کامل ارزیابی کند تا بتواند اقدامات لازم برای کاشت ایمپلنت را انجام دهد. قطعا فرایند درمان و کاشت ایمپلنت طی یک جلسه امکان‌پذیر نیست و لازم است چند مرتبه به مطب مراجعه کند تا کاشت ریشه و نصب پروتز را انجام دهد و مراحل درمان ایمپلنت را تکمیل کند.

تعداد ایمپلنت برای هر فک

تعداد ایمپلنت برای فک بالا

  با توضیحاتی که پیش از این ارائه کردیم متوجه شدید، تعداد دندان‌ها در هر فک 14 واحد است و نیازی نیست برای 14 دندان ایمپلنت بکارید. زیرا کاشت 14 ایمپلنت در یک فک عملا امکان‌پذیر نیست و موجب کاهش مقاومت فک می‌شود.  برای اینکه بدانید تعداد ایمپلنت برای فک چند واحد است، توجه داشته باشید که ساختار استخوان در فک بالایی حالت اسفنجی دارد که باعث می‌شود بعد از کشیدن دندان، میزان تحلیل فک بالا بیشتر شود.

البته میزان تحلیل فک بالا در افراد مختلف یکسان نیست و در هر فردی به یک میزان است. ولی آنچه در همه افراد یکسان و مشخص است این است که فک بالا نسبت به فک پایین نرم‌تر است. در واقع به واسطه نرم بودن فک بالا لازم است تعداد ایمپلنت مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت بیشتر باشد.

در پاسخ به سوال کسانی که می‌پرسند تعداد ایمپلنت برای هر فک چقدر است باید بگوییم برای نصب پروتز در فک بالا حداقل 6 تا 8 ایمپلنت برای نصب پروتز لازم است.  

تعداد ایمپلنت برای فک پایین 

وضعیت فک بالا و پایین با هم متفاوت است. با توجه به اینکه فک پایین نسبت به فک بالا استخوان متراکم‌تری دارد،  لازم است تعداد ایمپلنت با وضعیت فک متناسب باشد.

از طرف دیگر باید به این نکته دقت داشته باشید که جاذبه موجب ناپایدار شدن دندان‌های فک پایین نمی‌شود و میزان تحلیل فک پایین نسبت به فک بالا کمتر است، بنابراین تعداد ایمپلنت مورد نیاز برای فک پایین کمتر است. این وضعیت برای همه افراد یکسان است.

 نکته دیگری که بر تعداد ایمپلنت‌های مورد نیاز در فک پایین تاثیر دارد، عدم مجاورت با حفره‌های سینوس است که نیاز به مداخله جراحی را کمتر می‌کند و فرایند کاشت ایمپلنت را کوتاه‌تر می‌کند. بر این اساس تعداد ایمپلنت برای فک پایین 5 تا 6 واحد است. یعنی با کاشت 5 تا 6 واحد ایمپلنت می‌توان 14 پروتز مورد نیاز برای فک پایین را به راحتی نصب نمود.  

مطالعه بیشتر  

چند دندان را می توان ایمپلنت کرد 

تعداد ایمپلنت برای هر فک

حداکثر تعداد ایمپلنت برای هر فک چند واحد است؟ 

پیش از این هم تاکید کردیم تعداد ایمپلنت مورد نیاز برای هر فک از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی‌توانیم یک عدد ثابت و مشخص برای تعداد ایمپلنت مورد نیاز اعلام کنیم. با این وجود نمی‌توانیم در فک بالا بیشتر از 8 واحد ایمپلنت قرار دهیم. زیرا ساختار فک بالا تحمل پایه‌هایی بیشتر از این را ندارد. حداکثر تعداد ایمپلنت مجاز برای فک پایین هم 6 واحد است و نصب ایمپلنت بیشتر از این تعداد موجب ضعیف شدن فک پایین و ناپایداری پایه‌ها می‌شود.

در واقع حداکثر تعداد ایمپلنت برای هر فک که دندانپزشک می‌تواند داخل دهان یک فرد قرار دهد، 14 واحد است که با توجه به شرایط بیماران مختلف ممکن است تغییر کند و تشخیص این مورد به عهده دندانپزشک است.

سوالات متداول

ایمپلنت پایه‌های دائمی دارد که استفاده از چسب یا قابلت حرکت آن موجب آزار بیماران نمی‌شود. البته لازم است بیماران از ایمپلنت مراقبت کنند تا بتوانند به‌راحتی صحبت کنند و با داشتن لبخند زیبا اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنند.

دندانپزشک با توجه به ساختار فک بیماران مختلف تعداد ایمپلنت مورد نیاز را تعیین می‌کند. اما به طور متوسط 6 تا 8 ایمپلنت در فک بالا و 5 تا 6 ایمپلنت در فک پایین جایگذاری می‌شود.

تراکم استخوان فک، وضعیت سلامت لثه‌ها، تعداد دندان‌های از دست رفته و وضعیت فک بیمار عوامل مهمی هستند که بر تعداد ایمپلنت هر فک موثر هستند.

جمع بندی

ایمپلنت شیوه‌ای جدید و ماندگار برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است که نسبت به دندان مصنوعی طرفداران بیشتری دارد. با توجه به تفاوت وضعیت ساختار فک بالا و پایین، تعداد ایمپلنت مورد نیاز در هر فک متفاوت است. در این مطلب سعی کردیم حداکثر تعداد ایمپلنت برای هر فک را تعیین کنیم تا با آگاهی و اطلاعات کامل نسبت به انجام این روش اقدام کنید

برای دیدن ویدئو نمونه کارها به اینستاگرام دکتر قادری سر بزنید .