تغذیه بعد از ایمپلنت | چه غذایی بعد از ایمپلنت بخوریم

آیا هر غذایی را با ایمپلنت می‌توانیم بخوریم؟

تغذیه ایمپلنت دندان یک اقدام تخصصی است که باید توسط دندانپزشک باتجربه و ماهر انجام دستورالعمل آن مطرح شود تا ماندگاری طولانی  برای ایمپلت کاشته شده داشته باشید و متقاضیان را درگیر عارضه نکند. اما نمی‌توانیم از نقش مراقبت بعد از ایمپلنت دندان در ماندگاری آن چشمپوشی کنیم. یکی از نکات مهمی که برای مراقبت از ایمپلنت باید بدانیم تغذیه بعد از ایمپلنت است. در این مطلب قصد داریم به طور مفصل به این موضوع بپردازیم که چه غذاهایی را بعد از از ایمپلنت باید از رژیم غذایی حذف کنیم و چه مواد غذایی را باید به رژیم غذایی اضافه کنیم. توصیه می‌کنیم خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

اصول بااهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت دندان 

یکی از مسائل مهمی که بیماران بعد از ایمپلنت دندان باید رعایت کنند، تغذیه است. بین تغذیه و ماندگاری ایمپلنت ارتباط مستقیمی وجود دارد و کسانی که نسبت به این مسئله بی‌توجهی کنند، علاوه بر درد و ناراحتی ممکن است درگیر مشکلات دیگری هم شوند یا ایمپلنت را از دست دهند.

رعایت رژیم غذایی بعد از ایمپلنت هم در روزهای اول بعد از کاشت و هم بعد از آن بر کاهش درد و ناراحتی و ماندگاری ایمپلنت موثر است. در روزهای اول بعد از کاشت ایمپلنت نوع تغذیه در ایجاد آسیب به بافت لثه تاثیرگذار است و ممکن است طول دوره بهبودی را افزایش دهد.  

اما بیمارانی که نسبت به این موضوع بی‌توجهی می‌کنند دوران نقاهت طولانی‌تری سپری می‌کنند و مجبورند درد و ناراحتی بیشتری را تحمل کنند. پس با توجه به اینکه تغذیه بعد از ایمپلنت موجب بهبود سریع‌تر زخم می‌شود و ماندگاری ایمپلنت را افزایش می‌دهد، دندانپزشک یک برنامه غذایی مناسب در اختیار بیماران قرار می‌دهد تا دوران نقاهت کوتاه و راحتی را سپری کنند.

تعیین وقت ویزیت و مشاوره

برای دریافت مشاوره و یا تعیین وقت ویزیت روی لینک زیر کلیک کنید
بعد از ایمپلنت1

بعد از ایمپلنت چه غذایی بخوریم؟

وقتی از اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت صحبت می‌کنیم سوال اغلب افراد این است که بعد از ایمپلنت چه غذایی بخوریم تا میزان درد و التهاب کاهش پیدا کند. قطعا بعضی از خوراکی‌ها میزان درد و ناراحتی بعد از ایمپلنت را کاهش می‌دهند و روند بهبودی را تسریع می‌کنند. موارد زیر بهترین مواد غذایی است که توصیه می‌کنیم بعد از ایمپلنت دهان مصرف کنید.

 • غذای خنک و ولرم را فراموش نکنید

اگر می‌خواهید بعد از کاشت ریشه میزان درد و التهاب کمتری را تجربه کنید، بهتر است دور غذاهای داغ را خط بکشید. زیرا لثه ملتهب است و فقط با خوردن غذاهای خنک و ولرم می‌توانید احساس بهتری را تجربه کنید.

 • مواد غذایی نرم بخورید

یک اصل مهم برای تغذیه بعد از ایمپلنت استفاده از خوراکی‌های نرم و آبکی است. زیرا بعد از کاشت ریشه جویدن یا فشار آوردن به لثه آزاردهنده است و شما باید غذاهای نرم و آبکی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. بهترین غذاها تا چند روز بعد از کاشت ریشه، سوپ مرغ، سوپ سبزیجات و خورشت‌ها هستند.

شما می‌توانید متناسب با ذائقه خود، میوه‌ها و سبزیجات مختلف را با هم ترکیب و میکس کنید تا بتوانید در دوران ریکاوری بدن را به خوبی تغذیه کنید و انرژی کافی داشته باشید. البته با اینکه غذاهای نرم می‌خورید باید با سمتی غذا یا لقمه را بجوید که ایمپلنت ندارد. زیرا این کار باعث می‌شود ایمپلنت زودتر جوش بخورد.

 • گوشت و منابع پروتئینی

 پروتئین در تسریع روند بهبود زخم تاثیر دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای رعایت بهترین تغذیه بعد از ایمپلنت، ماهی آب‌پز، مرغ آب‌پز یا گوشت‌های دیگر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 • میوه و سبزی

میوه و سبزی علاوه بر دارا بودن ویتامین‌‌ها و املاح مختلف نیازی به جویدن ندارند و نرم هستند. بهتر است بعد از ایمپلنت دندان از پوره یا کمپوت میوه‌های مختلف استفاده کنید.

 • لبنیات خنک

پروتئین موجود در لبنیات برای ترمیم بافت‌ لثه مفید است و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. همچنین لبنیات سرشار از کلسیم هستند و سرعت جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک را بالا می‌برند. پس برای رعایت اصول تغذیه بعد از ایمپلنت حتما از لبنیات متنوع استفاده کنید.

 • نوشیدن چای سبز

یکی دیگر از نوشیدنی‌های مفید بعد از ایمپلنت دندان چای سبز است که سرشار از آنتی‌اکسیدان است و التهاب و زخم را بهبود می‌دهد.

 • عسل

عسل یک خوراکی شفابخش است که سرشار از آنتی‌بیوتیک است و مانع موثری در برابر عفونت بعد از کاشت ریشه است. همچنین تورم بعد از ایمپلنت هم با مصرف عسل تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل به کسانی که درمان ایمپلنت انجام می‌دهند توصیه می‌کنیم حتما عسل را به رژیم غذایی روزانه اضافه کنند.

بعد از ایمپلنت2

بعد از ایمپلنت چه غذاهایی نباید بخوریم؟

تغذیه بعد از ایمپلنت فقط شامل خوراکی‌های مفید نیست؛ بلکه محدودیت‌هایی هم دارد. یعنی بعد از ایمپلنت دندان باید تا مدتی برخی از خوراکی‌ها را از رژیم غذایی روزانه حذف کنید. موارد زیر مهم‌ترین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی هستند که در تغذیه بعد از ایمپلنت دندان باید حذف کنید.

 • خوراکی‌‌های اسیدی

 در دوران نقاهت بعد از ایمپلنت دندان لازم است مواد غذایی یا میوه‌های اسیدی مانند کیوی، نارنگی و پرتقال را مصرف نکنید.

 • ذرت بو داده

ذرت بو داده یا پاپ کورن هم جزو مواد غذایی مضری است که باید از رژیم غذایی حذف کنید. زیرا بین دندان و ناحیه کاشت ایمپلنت گیر می‌کند و موجب بروز عفونت و ناراحتی می‌شود.

 • ادویه

ادویه‌ها هم جزو خوراکی‌هایی هستند که در دوران نقاهت بعد از کاشت ایمپلنت دندان نباید مصرف شوند. زیرا موجب تحریک ناحیه کاشت می‌شوند و احتمال بروز التهاب و عفونت را افزایش می‌دهند.  

 • خوراکی‌های چسبنده

برای رعایت تغذیه بعد از ایمپلنت باید قید استفاده از مواد غذایی ترد و چسبنده را هم بزنید. زیرا چسبیدن مواد خوراکی به محل کاشت ایمپلنت موجب ایجاد لخته خون می‌شود و احتمال بروز التهاب و خونریزی را افزایش می‌دهد. به طور مثال آدامس و میوه خشک از خوراکی‌هایی هستند که بعد از کاشت ایمپلنت نباید مصرف کنید.

 • خوراکی‌های سفت

یکی دیگر از محدودیت‌هایی که بعد از کاشت ایمپلنت ایجاد می‌شود، عدم استفاده از خوراکی‌های سفت مانند نان و استیک است. زیرا فشار به ایمپلنت باعث آسیب می‌شود.

 • نوشیدنی‌های گازدار

اگر می‌خواهید برای مراقبت از ایمپلنت با اصول تغذیه بعد از ایمپلنت آشنا شوید، لازم است بدانید مصرف نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه، دلستر و دوغ گازدار در دوران نقاهت بعد از کاشت ایمپلنت ممنوع است و موجب ایجاد عارضه می‌شود. حتی مصرف نوشیدنی‌های الکلی در تغذیه بعد از ایمپلنت ممنوع است.

در کنار تمام مواردی که بیان کردیم باید به این نکته هم توجه داشته باشید که شکستن بادام و پسته با دندان اقدامی نادرستی است. در واقع فرقی نمی‌کند کاشت ریشه را به تازگی انجام داده باشید یا اینکه مدت زمان طولانی از کاشت ریشه گذشته باشد، در هر حال خوراکی‌های سفت یا شکستن آجیل با دندان ماندگاری آن را کاهش می‌دهد و باعث ضرر و زیان می‌شود.

همچنین هنگام صرف نوشیدنی‌ها به هیچ وجه از نی استفاده نکنید. زیرا نی باعث می‌شود لخته‌های خونی شل شوند و خونریزی از اطراف ایمپلنت شروع شود. بهترین کار این است که به جای نی از قاشق یا فنجان چای‌خوری برای نوشیدن مایعات استفاده کنید.

بهترین شیوه غذا خوردن بعد از ایمپلنت چگونه است؟

تا اینجا با لیستی از خوراکی‌های مفید و مضر بعد از ایمپلنت دندان آشنا شدیم. اما اگر می‌خواهید به خوبی از ایمپلنت دندان مراقبت کنید، باید علاوه بر تغذیه بعد از ایمپلنت رعایت بهداشت دهان و دندان را هم جدی بگیرید.  به طور مثال حتما بعد از مصرف هر وعده غذایی، دهان خود را بشویید و دندان‌ها را مسواک بزنید. همچنین سعی کنید استفاده از خلال دندان نزدیکی ایمپلنت را محدود کنید. چون ممکن است خلال دندان به پایه ایمپلنت آسیب بزند. 

در نهایت ممکن است با وجود رعایت دستورات و توصیه‌های دندانپزشک درگیر عارضه‌هایی نظیر خونریزی، التهاب یا تورم لثه شوید. در این مواقع باید هر چه سریع‌تر برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل جدی نشود.

بعد از ایمپلنت3

جمع بندی

ارتباط بین تغذیه و ایمپلنت انکارناپذیر است؛ به‌طوری که تغذیه صحیح و رعایت رژیم غذایی مناسب باعث افزایش ماندگاری ایمپلنت می‌شود. به همین دلیل سعی کردیم در این مطلب راهنمای کاملی درباره تاثیر تغذیه بعد از ایمپلنت بر کاهش التهاب و تورم دندان در اختیار شما قرار دهیم و لیستی از مواد غذایی مضر و مفید بعد از ایمپلنت دندان را بیان کنیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما کافی باشد.

سوالات متداول

 • تا چند ساعت بعد از ایمپلنت نباید چیزی بخوریم؟

2 تا 3 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت نباید هیچ غذا یا نوشیدنی گرم یا سردی مصرف کنید. اما بعد از گذشت این مدت می‌توانید نوشیدنی خنک یا غذاهای نرم مثل سوپ مصرف کنید.

 • آیا بعد از کاشت ایمپلنت می‌توانیم غذا یا نوشیدنی گرم مصرف کنیم؟

  بهتر است تغذیه بعد از ایمپلنت تا چند روز شامل غذاهای خنک و ولرم باشد. زیرا گرمای خوراکی و نوشیدنی باعث می‌شود التهاب، تورم و خونریزی محل کاشت ریشه بیشتر شود. اما بعد از گذشت چند هفته که ایمپلنت به بافت لثه و استخوان فک جوش خورد، هیچ منعی برای مصرف غذا و نوشیدنی گرم وجود ندارد.

 • آیا خوردن غذاهای سرد بعد از کاشت ایمپلنت محدودیت دارد؟

 یکی از توصیه‌های مهم تغذیه بعد از ایمپلنت خوردن غذاهای سرد مثل بستنی است. بستنی باعث می‌شود دمای ناحیه جراحی کاهش پیدا کند و میزان تورم و خونریزی کنترل شود.

برای دیدن ویدئو نمونه کارها به اینستاگرام دکتر قادری سر بزنید .