کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟ / پوسیدگی دندان یک بیماری رایج است که در نتیجه بهداشت نامناسب دندان، صدمات تماسی یا سایش دندان‌ها روی یکدیگر اتفاق می‌افتد. اگر این بیماری به سرعت درمان نشود، علاوه‌بر پالپ (اعصاب و رگ‌های خونی داخل دندان)، می‌تواند ریشه دندان را نیز درگیر کند. در این شرایط، دندانپزشک مجبور است از روش‌هایی مانند پر کردن و روکش دندان، عصب‌کشی و کشیدن دندان استفاده کند.

معمولا پوسیدگی خفیف با پر کردن و روکش دندان، درمان می‌شود. اما اگر ریشه دندان درگیر شده باشد، گاهی به واسطه عصب‌کشی و درمان ریشه نیز نمی‌توان درد را بهبود بخشید و لازم است دندان کشیده شود. در ادامه به جزئیات بیشتری از این سه روش اشاره خواهیم کرد تا متوجه شوید کدامیک برای شرایط فعلی شما بهترین هستند.

مقایسه کشیدن دندان با روکش دندان

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

روکش یا تاج دندان، کلاهک یا پوششی است که معمولا بعد از پر کردن روی دندان قرار می‌گیرد تا شکل، اندازه، استحکام و ظاهر آن را بازیابی کند. گاهی اوقات بیماران مطمئن نیستند که کشیدن دندان در مقابل حفظ آن با روکش، برای سلامت دهان و دندان آن‌ها بهتر است یا خیر. به‌همین‌دلیل، در ادامه به مقایسه این دو روش خواهیم پرداخت.

کاربردهای روکش دندان چیست؟

روکش دندان می‌تواند:

 • از دندان‌های ضعیف‌شده محافظت کند.
 • دندان شکسته یا فرسوده را ترمیم کند.
 • از دندان‌هایی که به‌صورت عمیق با مواد پرکننده پر شده‌اند، حمایت کند.
 • دندان‌های بدشکل یا تغییر رنگ داده را بپوشاند.

چه کسانی به کشیدن دندان نیاز دارند؟

بیمارانی‌که درگیر یک یا چند مورد از مشکلات زیر هستند، ممکن است با کشیدن دندان بهبود پیدا کنند:

 • پوسیدگی شدید دندان
 • عفونت شدید پالپ و ریشه دندان
 • شلوغی دندان‌ها
 • رویش دندان‌های اضافی که مانع رویش دندان‌های دیگر می‌شوند.

چه زمانی بهتر است به‌جای کشیدن دندان، از روکش دندان استفاده شود؟

مواردی وجود دارند که دندانپزشک باید بین کشیدن دندان یا حفظ آن با روکش دندان تصمیم بگیرد. معمولا عوامل زیر می‌توانند در این زمینه به آن‌ها کمک کنند:

 • وضعیت دندان. اگر دندان به شدت پوسیده یا آسیب‌دیده باشد، ممکن است دندانپزشک به‌جای روکش دندان به‌سراغ کشیدن دندان برود. البته گاهی اوقات دندان‌های به شدت آسیب‌دیده را می‌توان با درمان ریشه و عصب‌کشی نیز نجات داد.
 • وضعیت دندان‌های مجاور. اگر دندان‌های اطراف دندان آسیب‌دیده، ضعیف‌شده باشند یا از سلامت خوبی برخوردار نباشند. روکش دندان نسبت به کشیدن دندان، گزینه بهتری برای جلوگیری از آسیب بیشتر است.

چه زمانی باید کشیدن دندان را به‌جای روکش دندان انتخاب کرد؟

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

اگرچه تصمیم دشواری است. اما گاهی به دلایل زیر باید به‌جای روکش دندان، کشیدن دندان را انتخاب کنید:

 • دندان در اثر پوسیدگی یا ضربه بسیار آسیب‌دیده است. زیرا در این شرایط، ساختار کافی از دندان برای حمایت از روکش وجود ندارد.
 • دندان در مکان مناسبی قرار ندارد. مانند دندان‌های پشتی که ممکن است به سختی بتوان روکش را روی آن‌ها قرار داد.
 • دندان، نهفته است. مانند دندان عقل نهفته که لازم است برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان‌های مجاور و استخوان فک، زودتر استخراج شود. معمولا دندان‌های نهفته به طور کامل رویش نمی‌کنند یا در موقعیت اشتباه بیرون می‌آیند.

آیا هزینه روکش دندان کمتر از کشیدن دندان است؟

معمولا هزینه کشیدن دندان، کمتر از روکش دندان است. البته اگر دندان حالت نهفته باشد، برای کشیدن آن نیاز به انجام جراحی است و هزینه کمی ندارد.

مقایسه کشیدن دندان با عصب‌کشی

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

حفظ هر دندان دائمی از طریق عصب‌کشی و درمان ریشه، دارای مزایای زیادی مانند جویدن کارآمد، صحبت کردن به شکل مناسب، ظاهر زیبا لبخند و محافظت بیشتر از سایر دندان‌ها در برابر عفونت یا سایش است. به‌همین‌دلیل، کشیدن دندان باید آخرین راه‌حل باشد.

اگرچه از دست دادن هر دندان می‌تواند باعث بروز عوارض و مشکلات سلامت دهان و دندان مانند پوسیدگی و آسیب به دندان‌های مجاور و تحلیل لثه و استخوان فک شود. اما گاهی عدم کشیدن به‌موقع دندان با خطر بروز کیست، عفونت لثه و استخوان، تخریب دندان‌های مجاور و غیره همراه است.

 بنابراین، تصمیم‌گیری میان عصب کشی با کشیدن دندان کمی دشوار است. آگاهی بیشتر در مورد هر دو روش می‌تواند به شما در انتخاب بهترین راهکار کمک کند.

منظور از عصب‌کشی چیست؟

عصب‌کشی بهترین راه برای درمان دندان عفونی یا ملتهب است. هنگامی‌که داخل دندان یا پالپ عفونی می‌شود، بیمار معمولا دردهای شدیدی را تجربه می‌کند. در این شرایط، دندانپزشک برای پس از بی‌حسی موضعی، داخل دندان را بررسی می‌کند. سپس با استفاده از ابزارهای تخصصی پالپ عفونی را خارج کرده و فضای پالپ را ضدعفونی می‌کند.

پس از برداشتن قسمت آسیب‌دیده دندان، کانال‌های ریشه ضدعفونی می‌شوند و با یک ماده پرکننده به نام گوتا پرکا (gutta percha) پر می‌شوند که با یک سیمان آنتی‌باکتریال و زیست‌سازگار به نام سیلر پوشانده شده است. طبق مطالعات انجام‌شده، میزان موفقیت این روش بیش از 90 درصد است.

با این وجود، در مراحل پیشرفته‌تر پوسیدگی و زمانی‌که حفظ دندان طبیعی امکان‌پذیر نیست، ممکن است کشیدن دندان ضروری باشد. از نظر دندانپزشکان، درحالی‌که کشیدن دندان با خطرات بیشتری همراه است، اما هنوز یک روش رایج است.

برخلاف عصب‌کشی، کشیدن دندان خطر بروز زخم باز و ابتلا به عفونت‌های لثه را افزایش می‌دهد. همچنین پس از حذف دندان آسیب‌دیده، اگر بیمار موفق به دریافت ایمپلنت نشود، دندان‌های اطراف جابه‌جا شده و به سمت حفره خالی حرکت می‌کنند. این مسئله با نامنظم شدن نحوه چینش دندان‌ها همراه است.

در چه مواردی باید عصب‌کشی را به‌جای کشیدن دندان انتخاب کرد؟

عصب‌کشی روشی بهتر از کشیدن دندان و برای حفظ دندان‌های طبیعی شما ضروری است. پس از کشیدن دندان، فضای خالی در دهان باقی می‌ماند که می‌تواند محل رشد باکتری‌ها و باعث عفونت شود و به دندان‌های دیگر سرایت کند.

علاوه بر این، حذف هر دندان ممکن است باعث شود که دندان‌های مجاور حمایت فیزیکی خود را از دست بدهند، ضعیف شوند و مستعد عفونت شوند. درحالی‌که ظاهر و عملکرد هر دندان بعد از عصب‌کشی، مانند یک دندان معمولی است.

در مرکز ایمپلنت دکتر قادری، خدمات کشیدن و روکش کردن دندان با بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی‌ها و تجهیزات پزشکی ارائه می‌شود. این خدمات توسط یک تیم متخصص و با تجربه ارائه می‌شود که به روزترین روش‌های درمانی را به کار می‌برند. از جمله خدمات ارائه شده در کلینیک دکتر قادری، کشیدن دندان با استفاده از روش‌های پیشرفته و بدون درد انجام می‌شود. همچنین، روکش کردن دندان با استفاده از متدهای مدرن و با بهره‌گیری از مواد با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام می‌شود. تمامی این خدمات با رعایت اصول بهداشتی و با بهره‌گیری از بهترین تجهیزات و مواد انجام می‌شود تا بهترین نتیجه برای بیماران به دست آید. در کلینیک دکتر قادری، به اهمیت زیبایی و سلامت دندان‌ها توجه ویژه‌ای داده می‌شود و تمام تلاش برای ارائه خدمات با کیفیت و مناسب برای بیماران صورت می‌گیرد.

 

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

مزایا و معایب عصب‌کشی چیست؟

این روش در اغلب موارد مفید است، زیرا نسبت به کشیدن دندان کم‌تهاجمی‌تر است و دوره بهبودی کوتاه‌تری دارد. البته روند انجام آن ساده نیست و نیاز به درمان تخصصی، پرهزینه و کمی طولانی دارد.

مزایا و معایب کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان اغلب در صورتی انجام می‌شود که هیچ گزینه‌ای برای ترمیم دندان باقی نمانده باشد. روند انجام آن ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر از عصب‌کشی است. با این وجود، تا چند روز بعد از عمل درد و ناراحتی وجود دارد. همچنین اگر چندین دندان برداشته شود، کیفیت جویدن غذا ممکن است به خطر بیافتد یا بر ظاهر گونه‌ها و لبخند تأثیر بگذارد.

عصب‌کشی در مقابل کشیدن دندان، کدام یک برای شما بهترین است؟

اصولا برای بیمارانی‌که هنوز دندان‌هایشان قابل نجات است، عصب‌کشی و درمان ریشه روش ایده‌آلی است. از سوی دیگر، کشیدن دندان در موارد پیشرفته پوسیدگی دندان که دیگر نمی‌توان دندان طبیعی را نجات داد، ضروری است.

بنابراین، بهترین گزینه درمانی از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. اما قاعده کلی این است که در صورت امکان، دندان طبیعی را حفظ کرد. عصب‌کشی و کشیدن دندان مزایا و معایب خود را دارند. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام روش را انتخاب کنید، به وضعیت دندان و ترجیح شخصی شما بستگی دارد.

چگونه عصب‌کشی و کشیدن دندان، درد دندان را تسکین می‌دهند؟

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

در حین کشیدن دندان، درد دندان آرام می‌شود. زیرا بافت عفونی و عصب ایجادکننده درد، همراه با دندان برداشته می‌شوند. درحالی‌که در طول عصب‌کشی، فقط بافت آسیب‌دیده و عصب داخل دندان توسط دندانپزشک خارج می‌شوند تا درد آرام شود.

کدام یک دردناک‌تر است، عصب کشی یا کشیدن دندان؟

استفاده از روش‌های مدرن و بی‌حس‌کننده‌ها، عصب‌کشی را تقریبا بدون درد می‌کند. به‌همین‌دلیل در مقایسه با کشیدن دندان، بیمارانی‌که عصب‌کشی را انتخاب می‌کنند، شش برابر بیشتر احتمال دارد که بگویند دردی را احساس نکرده‌اند.

آیا عصب‌کشی ایمن‌تر از کشیدن دندان است؟

بله، عصب‌کشی ایمن‌تر از کشیدن دندان است و کمترین خطرات طولانی‌مدت در ارتباط با آن وجود دارد. اصولا دو خطر رایج بعد از کشیدن دندان وجود دارد. اول اینکه استخوانی که دندان را نگهداشته است شروع به از دست دادن جرم و حجم خود می‌کند. دوم اینکه، دندان‌های مجاور می‌توانند جابه‌جا شده و باعث ناه‌مترازی شوند. به‌همین‌دلیل است که بعد از کشیدن دندان‌های دائمی، دندانپزشکان توصیه می‌کنند با ایمپلنت، بریج یا پروتز برای جایگزینی آن‎ها اقدام کنید.

با توجه به هزینه کمتر کشیدن دندان، آیا عصب‌کشی واقعا ضروری است؟

بله، زمانی‌که پالپ دندان عفونی یا ملتهب می‌شود که می‌تواند منجر به بروز آبسه شود، عصب‌کشی ضروری است. این روش با حفظ ساختار اصلی دندان، از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند و درد دندان را از بین می‌برد.

چه زمانی عصب‌کشی، یک گزینه مناسب نیست؟

اگر لایه‌های عمیق پالپ عفونی شوند، ممکن است برای نجات دندان خیلی دیر باشد. علاوه بر این، اگر بخش قابل توجهی از دندان از بین برود و به‌موقع روکش دندان روی چیزی‌که باقی‌مانده است قرار داده نشود، درمان ریشه دیگر راه‌حل مناسبی نیست. در این شرایط، کشیدن دندان ممکن است تنها گزینه باشد.

سخن آخر

بنابراین، کشیدن دندان، عصب‌کشی و روکش دندان هرکدام شرایط، مزایا و معایب خاص خود را دارند. به‌همین‌دلیل، پس از معاینه دندان آسیب‌دیده، دندانپزشک با توجه به تجربه خود مناسب‌ترین روش درمانی را توصیه می‌کند.

 

برای دیدن نمونه کارها و روزمرگی مرکز ایمپلنت دکتر قادری به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید