9 تفاوت ایمپلنت و بریج دندان را بشناسید

بریج دندان

دانستن تفاوت ایمپلنت و بریج دندان برای شما که دندانی را از دست داده‌اید، کمک می‌کند تا راه درمان بهتری انتخاب کنید. بریج یا پل دندان درمانی قدیمی است و استفاده آن از سال‌ها پیش در دندان‌پزشکی معمول بوده است. اما ایمپلنت یا کاشت دندان درمانی جدید است و چند سالی بیشتر از آغاز آن نگذشته است. با انجام بریج دندان، یک یا دو دندان سالم شما نیز آسیب می‌بیند. اما ایمپلنت دندانی مستقل به شما می‌دهد و سلامت دندان‌های دیگر شما را به خطر نمی‌اندازد.

با ما در مرکز ایمپلنت دکتر قادری همراه باشید تا به بررسی تفاوت‌های این دو روش درمانی بپردازیم.

آشنایی با کاشت دندان و تفاوت ایمپلنت و بریج دندان:

ایمپلنت دندانی مستقل است که جای خالی دندان شما را پر می‌کند. دندانی که از سه قسمت پایه یا فیکسچر، بخش میانی یا اباتمنت و بخش رویی یا تاج دندان تشکیل شده است. کار گذاشتن یا کاشتن پایه ایمپلنت در فک شما در یک جلسه صورت می‌گیرد. اما روند کاشت دندان روندی طولانی است و به چند ماه زمان نیاز دارد. پایه یا پیچی که در فک شما کار گذاشته می‌شود، باید به استخوان فک شما جوش بخورد و از آن جدا نشود.

برای این کار، گاهی نیاز است تا پزشک پودر استخوان هم در اطراف پایه دندان شما اضافه کند. گاهی هم این کار بدون پیوند استخوان ممکن نیست. تفاوت ایمپلنت و بریج در موارد زیادی، ازجمله نوع کار گذاشتن ایمپلنت دندان و بریج مشهود است. ایمپلنت آسیبی به هیچ‌یک از دندان‌های سالم شما نمی‌زند. اما بریج برای قرار گرفتن در فک شما نیاز به تکیه‌گاهی دارد که گاهی یک دندان کناری و گاهی نیز دو دندان دو طرف آن است.

آشنایی با بریج دندان و تفاوت ایمپلنت و بریج:

بریج یا پل دندان درمانی قدیمی است که در آن جای خالی دندان شما با یک دندان مصنوعی پر می‌شود. اما فرق ایمپلنت و بریج در این است که بریج دندانی مستقل نیست. این دندان برای قرار گرفتن در فک شما وابسته به یک یا دو دندان کناری است. در واقع، بریج دندان با تراشیدن و آسیب به یک یا دو دندان کنار آن جایگزین می‌شود. تفاوت ایمپلنت و بریج دندان در این مورد بسیار قابل‌توجه است.

برای بریج دندان، ابتدا پزشک روی یک یا دو دندان دو طرف جای خالی دندان شما را می‌تراشد. ممکن است این دندان‌ها کاملا سالم باشند. پس از آن، یک یا دو روکش برای دندان‌های تراشیده‌شده آماده می‌کند. دندان مصنوعی شما در میان این دو روکش قرار می‌گیرد. پس از آن، روکش‌ها با چسب مخصوص بر روی دندان‌های کناری چسبانده می‌شوند و پروتز دندان شما هم در میان آنها قرار گرفته است.

بریج ایمپلنت

تفاوت ایمپلنت و بریج در چیست؟

تفاوت ایمپلنت با بریج در موارد مختلف و بسیار است:

1- تفاوت ایمپلنت و بریج در روند درمان:

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، روند درمان ایمپلنت و بریج به‌طور کامل با هم متفاوت است. روند کاشت دندان طولانی و وقت‌گیر است. از زمان کار گذاشتن پایه یا پیچ ایمپلنت در استخوان فک باید چند ماه بگذرد تا این پیچ به استخوان فک شما جوش بخورد. تنها پس از آن است که ریشه دندان آماده پذیرش بخش میانی و تاج دندان می‌شود.

اما فرق ایمپلنت و بریج در زمان کوتاه مورد نیاز برای بریج است. در یک جلسه، پزشک دندان‌های شما را می‌تراشد و از آنها قالب‌گیری می‌کند. در جلسه بعدی هم قالب و دندان آماده‌شده را با چسب مخصوص روی دندان‌های شما می‌چسباند.

2- تفاوت ایمپلنت با بریج در آسیب به دندان‌های دیگر:

اگر ایمپلنت دندان به دست متخصصان باتجربه صورت گیرد، هیچ آسیبی به دندان‌های دیگر شما وارد نمی‌کند. اما اساس بریج دندان بر تکیه زدن به دندان‌های کناری پایه‌ریزی شده است. ایمپلنت دندان‌هایی مستقل در فک شما می‌کارد که تکیه‌گاه آنها پایه‌های فلزی‌شان است. اما بریج دندان برای پایدار ماندن نیاز به یک یا دو دندان کناری خود دارد.

تراشیدن دندان‌ها برای کار گذاشتن روکشی بر روی آنها، به دندان‌های شما آسیب می‌زند. در واقع، شما دیگر نمی‌توانید از این دندان‌ها بدون روکش استفاده کنید. حتی ممکن است مجبور به عصب‌کشی دندان‌ها شوید. اساسی‌ترین تفاوت ایمپلنت و بریج دندان در همین نکته، یعنی آسیب نرساندن به دندان‌های کناری است.

3- تفاوت ایمپلنت و بریج در آسان بودن روند درمان:

تردیدی نیست که بریج یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای پر کردن جای خالی دندان شما است. اما فرایند کاشت دندان روندی پیچیده و وقت‌گیر است. برای کامل شدن روند کاشت دندان و پایان یافتن ایمپلنت نیاز است تا صبر پیشه کنید و چند ماهی را بدون دندان سپری کنید.

4- فرق ایمپلنت و بریج در مدت درمان:

همه مدت‌زمان درمان با بریج یا پل دندان در دو جلسه خلاصه می‌شود. اما روند ایمپلنت نیاز به چهار تا شش ماه زمان دارد. کار گذاشتن پایه ایمپلنت در فک شما به یک جلسه درمان نیاز دارد. اما بهبود زخم‌ها و جوش خوردن و متصل شدن پایه به استخوان فک شما سه چهار ماه زمان نیاز دارد.

5- تفاوت ایمپلنت و بریج در زیبایی:

دندان‌های ایمپلنتی شبیه دندان‌های شما ساخته می‌شوند، به‌ویژه که با روکش‌های سرامیکی پوشش داده شوند. اگر ایمپلنت شما از بین برندهای برتر انتخاب شود، دندان کاشته‌شده تفاوتی با دندان طبیعی شما نخواهد داشت. اما امکان حرکت بریج‌های دندانی زیاد است. با چند میلی‌متر حرکت بریج یا پل دندان بر روی پایه آن، بخش کمی از دندان زیرین شما نشان داده می‌شود. این مسئله زیبایی دندان‌های شما را دچار اشکال می‌کند.

6- تفاوت ایمپلنت با بریج در ماندگاری:

پایه فلزی که در ساخت ایمپلنت به کار گرفته می‌شود، بسیار محکم است و هرگز پوسیده نمی‌شود. البته بریج دندان هم می‌تواند ماندگاری خوبی داشته باشد. اگر بریج دندان در فشار غذا خوردن نشکند و دوام بیاورد، ماندگاری آن به 10 سال هم می‌رسد. تفاوت ایمپلنت و بریج در این زمینه زمانی آشکار می‌شود که شما از برندهای برتر ایمپلنت بهره ببرید. دوام و ماندگاری برخی از برندهای برتر ایمپلنت همیشگی است.

7- تفاوت ایمپلنت با بریج در تحلیل استخوان:

فرق ایمپلنت و بریج در آسیب به استخوان‌های فک شما هم بسیار آشکار است. با کاشت دندان استخوان فک شما فعال می‌شود و به استخوان‌سازی ادامه می‌دهد. اما بریج هیچ فشاری روی استخوان‌های فک وارد نمی‌کند و باعث فرسایش آنها می‌شود.

8- فرق ایمپلنت و بریج در سلامت روش درمانی:

در نگاهی کلی به سلامت روش‌های ایمپلنت و بریج دندان، ایمپلنت گوی سبقت را از بریج دندان می‌رباید. بریج دندان ممکن است دندان‌های تراشیده‌شده را هم پس از چند سال نابود کند. اما ایمپلنت، حتی در صورت تمام شدن مدت انقضای آن هم دندانی مستقل است و سلامت دندان‌های دیگر شما را به خطر نمی‌اندازد.

9- تفاوت ایمپلنت و بریج در هزینه درمان:

در مقایسه ایمپلنت و بریج در هزینه درمان، بریج دندان برنده این مقایسه می‌شود. تردیدی نیست که هزینه بریج دندان بسیار پایین‌تر از هزینه ایمپلنت است. ارزان‌ترین ایمپلنت‌ها در کشور ما، که کیفیت قابل‌قبولی هم دارند، ساخت کشور کره جنوبی هستند. هزینه کاشت این دندان‌ها هم چند برابر هزینه بریج دندان است. هزینه خرید ایمپلنت‌های برتر ساخت کشورهای اروپایی و آمریکا بسیار بالاتر است و تامین هزینه آنها برای هرکسی مقدور نیست.

البته برخی از متخصصان ایمپلنت برای بهره‌مندی افراد بیشتری از کاشت دندان، ایمپلنت اقساطی در تهران را پایه‌گذاری کرده‌اند. پرداخت قسطی هزینه ایمپلنت مناسب افرادی است که نمی‌توانند همه هزینه درمانی کاشت دندان را یک‌باره یا در دو سه نوبت پرداخت کنند. شما در کلینیک دکتر مرتضی قادری می‌توانید از امکان ایمپلنت قسطی بهره‌مند شوید.

بریج دندان

پرسش‌های متداول:

1- مزایای بریج دندان چیست؟

از برتری‌های بریج دندان باید به چند مورد اشاره کنیم. بریج نیازی به تراکم استخوان فک و جراحی فک ندارد. بریج دندان روشی آسان و کم‌هزینه است و در مدت زمان کمی شما را دارای دندان می‌کند.

2- برتری‌های ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت، اگر به دست متخصص باتجربه انجام شود، تفاوتی با دندان طبیعی شما ندارد. دوام آن، اگر از برندهای خوب استفاده شود، طولانی است. استخوان فک شما را دچار فرسایش نمی‌کند و سال‌ها در دهان شما باقی می‌ماند.

3- آیا ممکن است بریج دندان باعث پوسیدگی دندان تراشیده‌شده شود؟

بله، اصلی‌ترین تفاوت ایمپلنت و بریج در این نکته است. اگر روکش دندان خوب به دندان زیرین نچسبد، امکان نفوذ مواد غذایی به زیر روکش وجود دارد. این نکته سلامت دندان شما را به خطر می‌اندازد و ممکن است باعث پوسیدگی آن شود.

4- چه زمانی بریج دندان به ایمپلنت ترجیح داده می‌شود؟

گاهی ممکن است دندان‌های کناری جای خالی دندان شما پوسیده باشند و نیاز به روکش داشته باشند. در چنین شرایطی، استفاده از بریج به نفع شما است. پس نیاز نیست تا هزینه زیادی برای کاشت دندان اختصاص دهید.

سخن پایانی:

موارد گوناگون را درباره تفاوت ایمپلنت و بریج گفتیم و خواندید. اما انتخاب نهایی هریک از این درمان‌ها بر عهده خود شما است. اگر سلامت دندان‌های دیگرتان برای شما مهم است و نمی‌خواهید به آنها آسیب برسد، باید کاشت دندان را انتخاب کنید. اما اگر هزینه ایمپلنت برای شما بسیار بالا است و نمی‌توانید از عهده آن برآیید، می‌توانید با استفاده از بریج صاحب دندان شوید. در صورت نیاز به مشورت با بهترین متخصص ایمپلنت تماس بگیرید.