تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت

تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت

از دست دادن دندان‌ها نه تنها بر ظاهر لبخند و توانایی شما برای گاز گرفتن و جویدن تأثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند شما را زودتر از موعد پیر کند. زیرا دندان‌ها نقش بسیار مهمی در حفظ ساختار صورت ایفا می‌کنند و زمانی‌که می‌افتند، صورت تکیه‌گاه خود را از دست می‌دهد و مسن‌تر به نظر می‌رسد.
اگرچه پروتز و بریج دندان راه‌حل‌های خوبی برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته هستند، اما روی بافت لثه قرار می‌گیرند و معمولا هر چند سال یکبار باید تعویض شوند. درحالی‌که ایمپلنت دندان دارای یک پایه تیتانیومی (فیکسچر) است که کار ریشه دندان مصنوعی را انجام می‌دهد و یک اباتمنت یا تکیه‌گاه برای قرار گرفتن روکش مصنوعی روی پایه دارد. به‌همین‌دلیل، برای حداقل 15 سال می‌تواند مانند دندان‌های طبیعی عمل کند و مانع از بروز علائم پیری و چین‌و‌چروک‌ها در اطراف دهان شود.
بنابراین، تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت را نمی‌توان نادیده گرفت. در ادامه به جزئیات بیشتری از این مساله اشاره خواهیم کرد.

دندان‌های ازدست‌رفته چگونه شکل صورت را تغییر می‌دهند؟

افزایش سن، بیماری لثه، پوسیدگی شدید دندان و عادات نامناسب بهداشت دهان و دندان به از دست دادن دندان‌های دائمی و زوال استخوان فک کمک می‌کنند. این مساله تأثیرات عمده‌ای روی ظاهر صورت دارد و حتی ممکن است شما را مسن‌تر از آنچه هستید نشان دهد.
مطالعات نشان داد‌اند که ساختار استخوان فک پس از حذف دندان‌ها شروع به ضعیف شدن می‌کند. در این شرایط، ممکن است با تغییرات زیر در ظاهر چهره خود مواجه شوید:
⦁ کاهش سایز صورت. صورت شما به‌دلیل تحلیل بیش‌از‌حد استخوان فک می‌تواند کوچکتر به نظر برسد.
⦁ بروز چین‌وچروک‌ها و خطوط. تحلیل ساختار استخوان فک به‌دلیل از دست دادن دندان‌ها منجر به ضعیف شدن عضلات صورت نیز می‌شود. در نتیجه می‌تواند باعث ایجاد چین‌وچروک و خطوط برجسته در اطراف ناحیه دهان شود.
⦁ کاهش ضخامت لب‌ها. مجموعه کامل دندان‌ها از لب‌های شما حمایت می‌کنند و آن‌ها را پرتر و حجیم‌تر نشان می‌دهند. هنگامی‌که دندان‌های خود را از دست می‌دهید، لب‌های شما حمایت مورد نیاز خود را از دست می‌دهند و ممکن است نازک‌تر از آنچه هستند به نظر برسند.
⦁ نوک تیز شدن ظاهر چانه. به‌دلیل تحلیل استخوان فک، عضلات صورت آویزان می‌شوند و ظاهری نوک تیز به چانه می‌دهند. این مساله باعث می‌شود که صورت بسیار پیرتر به نظر برسد.
⦁ افتادگی چشم. در اثر تحلیل استخوان فک و عضلات صورت ممکن است چشمان شما نیز افتاده به نظر برسد.
بنابراین به علت روند طبیعی پیری و از دست دادن بخش زیادی از دندان‌ها، افتادگی صورت در میان افراد مسن شایع‌تر است. تجربه ثابت کرده است که ایمپلنت بهترین گزینه برای رفع افتادگی صورت است، زیرا ساختار استخوان فک را بازسازی می‌کند و به عضلات صورت شما ثبات می‌بخشد.
از نظر دندانپزشکان، ایمپلنت دندان با جایگزین کردن هرکدام از دندان‌های دائمی نه تنها فواید بسیاری برای بهبود سلامت دهان و دندان دارد بلکه می‌تواند ظاهر لبخند شما را نیز متحول کند. تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت غیرقابل انکار است، به‌خصوص اگر از قبل بخش زیادی از دندان‌ها حذف شده باشند.
با ایمپلنت، دندان‌های کاملا جدیدی دریافت می‌کنید که تحلیل استخوان فک و افتادگی گونه‌های شما را رفع می‌کنند. در نتیجه صورت شما لیفت می‌شود و بافت آن سفت‌تر و جوان‌تر به نظر برسد.

ساختار ایمپلنت دندان و مراحل کاشت آن

ایمپلنت‌ دندان یک روش نوین برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته با دندان‌های مصنوعی است. ساختار آن از سه قسمت میله فلزی فیکسچر (به‌عنوان ریشه دندان مصنوعی)، اباتمنت (تکیه‌گاه) و تاج یا روکش مصنوعی (از جنس رزین یا سرامیک) تشکیل شده است.
اگرچه گزینه‌های دیگری مانند پروتز یا بریج برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته وجود دارد، اما آثار ضدپیری ایمپلنت‌های دندانی را ارائه نمی‌دهند.
برای ایمپلنت دندان معمولا دندانپزشک قبل از هرگونه اقدامی سعی می‌کند به کمک معاینه و بررسی تصاویر رادیوگرافی، وضعیت لثه‌ها و شکل و ضخامت استخوان فک را بررسی کند. در صورت وجود هرگونه پوسیدگی یا بیماری دهان و دندان، لازم است ابتدا این مشکلات برطرف شوند.
اگر بعد از خارج کردن دندان آسیب‌دیده دندانپزشک متوجه شود که استخوان فک استحکام کافی برای پذیرش فیکسچر یا ریشه دندان مصنوعی را ندارد، قبل از جراحی کاشت دندان مصنوعی برای پیوند استخوان اقدام می‌کند. معمولا پیوند استخوان با افزودن پودر استخوان طبیعی یا مصنوعی به فضاهای خالی در استخوان فک انجام می‌شود. چندین ماه نیز زمان می‌برد تا پیوند برقرار شود.
درصورتی‌که دندانپزشک بعد از پیوند استخوان از شکل و ضخامت مناسب استخوان فک اطمینان پیدا کرد، با ایجاد یک برش در بافت لثه و یک سوراخ در استخوان، تلاش می‌کند که میله فیکسچر را در عمیق‌ترین بخش استخوان فک جایگذاری کند. سپس بخیه می‌زند تا این ساختار تثبیت شود.
زمانی‌که استخوان فک برای ترمیم شروع به رشد می‌کند، به مرور با فیکسچر متحد می‌شود و بعد از گذشت 2 تا 3 ماه ریشه دندان مصنوعی ساختار اصلی خود را پیدا می‌کند. در این زمان، دندانپزشک می‌تواند برای انجام یک جراحی جزئی به منظور قرار دادن اباتمنت روی فیکسچر اقدام کند.
پس از آنکه بافت لثه بهبود پیدا کرد، دندانپزشک قالب‌گیری می‌کند تا طبق قالب بدست آمده روکش مصنوعی در لابراتوآر ساخته شود. به‌محض آماده شدن روکش، روی اباتمنت متصل می‌شود.
اگرچه کل فرآیند ایمپلنت دندان در بیماران مختلف 3 تا 6 ماه طول می‌کشد و پیچیدگی خاص خود را دارد، اما برای همیشه می‌تواند ظاهر صورت را جوان‌تر جلوه دهد. امروزه تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت بر همگان ثابت شده است. در ادامه به دلایل این مساله اشاره خواهیم کرد.

صورت

اثرات مفید ایمپلنت دندان بر ظاهر صورت

اگر هنوز نسبت به تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت مطمان نیستید، بهتر است به موارد زیر توجه کنید.


ایمپلنت دندان می‌تواند به صورت ظاهر بهتری بدهد


دندان‌های ازدست‌رفته باعث می‌شوند که چشم‌ها، گونه‌ها و چانه حالت افتاده پیدا کنند. این مساله می‌تواند شما را مسن‌تر نشان دهد.
اصولا ساختار استخوان فک با استفاده مداوم از آن و انجام فعالیت‌هایی مانند جویدن و گاز گرفتن حفظ می‌شود. هنگامی‌که دندان‌ها از بین می‌روند، فک مانند گذشته تحرک لازم را ندارد. در نتیجه به مرور زمان تحلیل می‌رود. استخوان فک کمک زیادی به حفظ ساختار صورت می‌کند و تحلیل آن باعث افتادگی و کاهش حجم صورت می‌شود.
بنابراین مهم است که دندان‌های ازدست‌رفته خود را در اسرع وقت جایگزین کنید. با ایمپلنت‌های دندانی، دندانپزشک شما می‌تواند یکپارچگی صورت شما را بازیابی کند. البته اگر دچار تحلیل شدید استخوان فک شده باشید، ممکن است در مرحله اول به پیوند استخوان نیاز داشته باشید.
مطمانا لیفت استخوان فک به کمک ایمپلنت دندان و برقراری تناسب در صورت، می‌تواند شما را جوان‌تر نشان دهد. البته ایمپلنت به بازیابی و بهبود قدرت جویدن نیز کمک می‌کند و دیگر لازم نیست از احساس درد هنگام جویدن بترسید. هنگامی‌که این مشکل بهبود می‌یابد، تحرک دوباره استخوان آن را سالم و پایدار نگه می‌دارد.

ایمپلنت دندان مانع از از دست دادن دندان‌های بیشتر می‌شود


شکاف‌های ایجاد شده در اثر حذف یا افتادن دندان‌ها، نه تنها شما را مسن تر نشان می‌دهند بلکه باعث انحراف دندان‌های اطراف به سمت فضای خالی نیز می‌شوند. این مساله باعث می‌شود که دندان‌های باقی‌مانده بیشتر از قبل مستعد پوسیدگی و افتادن زودرس شوند.
در واقع حفره‌هایی که قبلا دندان‌های ازدست‌رفته در آن‌ها قرار داشتند، می‌توانند به محل رشد بسیاری از باکتری‌ها تبدیل شوند. اگر این مشکل به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به از دست دادن دندان‌ها و تحلیل رفتن استخوان فک شود. ایمپلنت‌ دندان شکاف‌ها را پر می‌کند، دندان‌های اطراف را در جای خود نگه می‌دارد، از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری می‌کند و شما را جوان‌تر نشان می‌دهد.

ایمپلنت دندان کمک می‌کند تا ظاهر لبخند زیباتر شود

لبخند شما یکی از اولین چیزهایی است که هرکسی در مورد شما متوجه می‌شود. نتایج یک نظرسنجی توسط آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا نشان داد که 48% از مردم معتقدند که لبخند به‌یادماندنی‌ترین ویژگی یک فرد در ملاقات برای اولین بار است.
با افزایش سن، دندان‌ها به‌دلیل از بین رفتن مینای دندان شروع به تغییر رنگ کرده و درخشندگی خود را از دست می‌دهند یا دچار شکستگی و ترک‌خوردگی می‌شوند. گاهی اوقات بهترین گزینه در این شرایط کشیدن دندان‌های آسیب‌دیده و جایگزینی آن‌ها با ایمپلنت است.
ایمپلنت دندان از مواد مقاوم در برابر ایجاد لکه ساخته شده است و به‌همین‌دلیل لبخند زدن با وجود آن ظاهری جوان به شما می‌بخشد. این اطمینان را به شما می‌دهیم که ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند و عمل می‌کنند.
از نظر دندانپزشکان یکی از بزرگترین مزیت‌های کاشت ایمپلنت، تراز شدن دندان‌ها است. از دست دادن دندان‌ها منجر به بروز آندربایت و فاصله افتادن میان آن‌ها می‌شود. ایمپلنت نه تنها لبخندی درخشان به شما می‌دهد، بلکه باعث بهبود آندربایت نیز می‌شود.

زیبا

ایمپلنت دندان در مقایسه با پروتز دندان فرم بهتری به صورت می‌دهد

افرادی‌که برای چندین سال از پروتز دندان مصنوعی استفاده می‌کنند، اگر استخوان فک آن‌ها به اندازه کافی تحلیل رفته باشد، ممکن است دچار افتادگی صورت شوند. از طرفی، پروتزهای نامناسب ممکن است هنگام عطسه، سرفه یا صحبت کردن بلغزند و با جابه‌جایی خود ظاهر صورت را به هم بریزند.
انتخاب ایمپلنت دندان به‌جای پروتز از بروز همه این مشکلات جلوگیری می‌کند و در عین حال عملکرد دندان‌ها را بازیابی می‌کند.

به طور کلی، تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت چیست؟

همانطورکه ذکر شد، اگر دندان شما برداشته شود اما جایگزین نشود، استخوان فک در آن ناحیه شروع به کوچک شدن می‌کند. ممکن است در ابتدا مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما زمانی‌که استخوان شروع به تحلیل رفتن می‌کند، می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی برای دندان‌های مجاور شود.
اگرچه در این شرایط نصب پروتز جزئی تا حدودی مفید است، اما می‌تواند به دندان‌های دیگر فشار وارد کند و حتی باعث افتادن زودرس آن‌ها شود . بنابراین اگر می‌خواهید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید و فرم صورت خود را بهبود ببخشید، ایمپلنت‌ دندان راه‌حل دائمی برای شما است. به طور خلاصه، تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت شامل موارد زیر است:
⦁ ایمپلنت دندان باعث تقویت استخوان فک شده و از تحلیل بیشتر استخوان جلوگیری می‌کند.
⦁ ایمپلنت دندان از تحلیل رفتن لثه‌های شما جلوگیری می‌کند و با ترمیم توده استخوانی، تاثیر مثبتی بر ویژگی‌های صورت می‌گذارد.
⦁ ایمپلنت دندان به بازیابی فرم طبیعی صورت و ظاهر جوان شما کمک می‌کند.
⦁ ایمپلنت‌ دندان به طور موثری باعث بهبود ظاهر گونه‌های فرورفته، افتادگی چشم و سایر علائم پیری برای افرادی می‌شود که چندین دندان ازدست‌رفته دارند.
⦁ ایمپلنت‌ دندان به کمک قسمت فیکسچر خود کمک می‌کند تا استخوان فک دوباره شروع به حرکت کند. در نتیجه از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌کند و رشد استخوان جدید را تحریک می‌کند تا استخوان، فک و ساختار صورت را بی‌عیب نگهدارد.
⦁ ایمپلنت‌ دندان مانند یک دندان طبیعی عمل می‌کند و بعد از نصب آن شما می‌توانید هر چیزی را بدون محدود کردن رژیم غذایی خود مصرف کنید. هنگامی‌که شما تغذیه مناسبی داشته باشید، اثرات مفید آن در ظاهر صورت شما نیز نمایان می‌شود.
⦁ از دست دادن دندان‌ها می‌تواند بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما تأثیر منفی بگذارد. ایمپلنت دندان با جایگزین کردن دندان‌ها لبخند شما را به طور طبیعی زیبا جلوه می‌دهد و پشتیبانی لازم را برای بازگرداندن ویژگی‌های صورت فراهم می‌کند.

صورت 2

سخن آخر


به‌محض از دست دادن چند عدد از دندان‌ها، در معرض خطر از دست دادن دندان‌های بیشتر، تحلیل استخوان فک و افتادگی صورت قرار می‌گیرید. افتادگی صورت نه تنها شکل شما را تغییر می‌دهد بلکه شما را پیرتر نشان می‌دهد. ایمپلنت‌ دندان با جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته، سلامت دهان و دندان‌ها را بهبود می‌بخشد، افتادگی گونه‌ها و چانه را برطرف می‌کند و ظاهر زیباتری به چهره و لبخند شما می‌بخشد.
بنابراین، تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت قابل توجه است و کمک می‌کند با وجود افزایش سن احساس پیری نکنید. مطمانا مشورت با یک دندانپزشک متخصص و مشاهده نمونه‌کارهای قبلی وی به شما کمک می‌کند تا با اطمینان خاطر بیشتری برای انجام ایمپلنت اقدام کنید و تاثیر ایمپلنت دندان بر جوانی صورت را به عینه مشاهده کنید.
به یاد داشته باشید که روش درمانی ایمپلنت دندان فقط باید توسط دندانپزشکان متخصص ایمپلنت حرفه‌ای انجام شود. در غیر این صورت، ممکن است نیاز به تعمیرات یا تنظیمات مداوم در طول زمان داشته باشید.