12 علت درد دندان بعد از ایمپلنت را بشناسید

درد بعد از انجام ایمپلنت
علل احساس درد بعد از انجام ایمپلنت دندان درد دندان بعد از ایمپلنت در چند روز اول طبیعی است. اما اگر این درد پس از یک هفته تا ده روز، باز هم ادامه پیدا کند، باید دلیل اصلی آن را بیابید و به برطرف کردن آن بپردازید. البته توجه داشته باشید که مقدار، چگونگی و مدت‌زمان این درد در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. برخی افراد پس از درمان‌های دیگر دندان‌پزشکی، مانند درمان ریشه، درد زیادی احساس می‌کنند. اما برخی افراد هم پس از خوردن اولین مسکن دیگر دردی احساس نمی‌کنند. ایمپلنت نیز همانند درمان‌های دیگر دندان است و در هر فردی با دیگری متفاوت است. با ما در مرکز ایمپلنت دکتر مرتضی قادری همراه باشید تا به علت درد دندان بعد از ایمپلنت و راه‌های تسکین آن بپردازیم.

دلیل درد دندان بعد از ایمپلنت:

هر دندان ایمپلنتی با پایه‌ای که فیکسچر نامیده می‌شود، در استخوان فک شما کار گذاشته می‌شود. کار گذاشتن فیکسچر در فک نوعی عمل جراحی است و پیش از آن، باید استخوان فک شما با مته‌های دندان‌پزشکی شکافته شود. برای دسترسی به استخوان فک نیز لثه شما باید شکافته شود و پس از کاشتن پایه ایمپلنت با بخیه دوخته شود. این روند درمانی نوعی زخم و کوفتگی در لثه و استخوان فک شما پدید می‌آورد که برای بهبودی و مداوا نیاز به چند روزی زمان دارد. به همین دلیل، درد دندان بعد از ایمپلنت طبیعی است و نباید باعث نگرانی شما شود. البته توجه داشته باشید که درد ایمپلنت دندان شدید و غیرقابل تحمل نیست. درد شدید بعد از کاشت دندان می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. احساس درد بعد از انجام ایمپلنت در دو سه روز اول عادی است. این درد تا یک هفته یا ده روز هم به‌صورت خفیف ادامه پیدا می‌کند. اما اگر درد ایمپلنت پس از این ده روز هم ادامه داشته باشد، دلیل دیگری دارد که باید کشف و برطرف شود.

علت‌های درد دندان بعد از ایمپلنت:

همان‌طور که اشاره کردیم، علت درد ایمپلنت دندان شکافتن لثه و کار گذاشتن پایه دندان در فک شما است. این جراحی و بخیه‌های آن کمی درد دارد که همانند جراحی دندان‌عقل به‌زودی برطرف می‌شود. اگر احساس درد بعد از کاشت دندان همچنان ادامه پیدا کند، باتوجه‌به اینکه چقدر از زمان جراحی ایمپلنت گذشته باشد، باید به دنبال دلیل آن بگردیم:

* درد ایمپلنت دندان بعد از یک هفته:

ادامه داشتن درد دندان بعد از ایمپلنت تا یک هفته عادی است. البته همین درد هم فقط در دو سه روز نخست نیاز به مسکن دارد و در روزهای پس از آن کاهش پیدا می­کند.

* درد ایمپلنت دندان بعد از دو هفته:

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، ادامه‌دار بودن درد دندان بعد از کاشت دندان تا ده روز هم طبیعی است و نباید به‌خاطر آن نگران شوید. اما اگر درد شدید بعد از کاشت دندان پس از ده روز هم ادامه پیدا کند، باید به دنبال دلیل آن باشید. در چنین مواردی، علت درد دندان بعد از ایمپلنت می‌تواند ریشه در عفونت بخش جراحی‌شده داشته باشد. در این زمان، باید مورد را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید تا هرچه زودتر به یافتن دلیل آن و برطرف کردن آن اقدام کند.

* درد ایمپلنت دندان بعد از یک ماه:

اگر درد دندان بعد از ایمپلنت پس از گذشت یک ماه از کاشت دندان همچنان ادامه داشته باشد، باید دلیل آن را در عوامل گوناگونی جست‌وجو کنید. برخی از این عوامل را بشناسید:
  • گاهی ادامه‌دار شدن درد ایمپلنت دندان به‌دلیل سیستم ایمنی ضعیف بدن بیمار است.
  • گاهی ممکن است سلامت عمومی بدن بیمار دچار ضعف باشد.
  • خون‌رسانی ضعیف به بخش ایمپلنت‌شده هم می‌تواند باعث ادامه‌دار شدن درد دندان شود.
  • عفونت محل جراحی علت بسیاری از موارد درد ایمپلنت دندان پس از یک ماه است.
  • تکان خوردن پایه ایمپلنت هم می‌تواند جوش خوردن آن را با اشکال روبه‌رو سازد و دردهای دنباله‌دار دندان را به دنبال داشته باشد.
  • اگر لثه و دهان شما، به هر دلیلی، ایمپلنت را پس زده باشد هم درد آن آرام نخواهد شد.
  • فک و لثه برخی افراد نسبت به مواد موجود در پایه دندان دچار واکنش آلرژیک می‌شود. در این صورت هم درد ایمپلنت دندان ادامه خواهد یافت.
  • اگر بافت‌ها و رشته‌های عصبی شما در زمان جراحی دچار آسیب شده باشند هم باید منتظر دردهای ادامه‌دار پس از آن باشید.

* درد ایمپلنت دندان بعد از یک سال:

اگر پس از گذشت یک سال از کاشت ایمپلنت دچار احساس درد در بخش ایمپلنت باشید، دلیل آن را در عوامل گوناگونی جست‌وجو کنید. عواملی مانند سیگارکشیدن‌های پیاپی یا موارد دیگری که در ادامه مطلب به آنها پرداخته‌ایم.
درد بعد از ایمپلنت

علت درد دندان بعد از ایمپلنت چیست؟

دلایل درد ایمپلنت دندان را باید در موارد مختلفی جست‌وجو کنید:

1- رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان:

ایمپلنت به شما دندانی می‌دهد که ظاهری طبیعی دارد و همانند دندان‌های طبیعی ریشه در فک شما دارد. اما این دندان مانند دندان‌های طبیعی شما نیست و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. دندان‌های طبیعی شما با چند روز مسواک نزدن هم، غیر از نازیبا شدن، ممکن است دچار هیچ مشکلی نشوند. اما دندان ایمپلنتی شما نیاز به مراقبت زیادی دارد تا کارکردی شبیه به دندان‌های طبیعی داشته باشد. ممکن است علت درد دندان بعد از ایمپلنت ریشه در رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان‌های شما داشته باشد.

2- عفونت دندان ایمپلنتی:

عفونت مهم‌ترین علت درد دندان بعد از ایمپلنت است. توجه داشته باشید که عفونت یکی از عوارض معمول همه جراحی‌ها است. اما همین مشکل معمول نیز همه افراد را درگیر نمی‌کند. پزشکان باتجربه راه‌های پیشگیری و مقابله با این مشکل را می‌دانند و پیش از آغاز درمان به فکر آن هستند. اما اگر به هر دلیل دچار این مشکل در دندان ایمپلنتی خود شدید، باز هم نگران نشوید. اگر عفونت دندان شما زود تشخیص داده و درمان شود، روند کاشت دندان شما به‌صورت طبیعی پیش خواهد رفت. یکی از نشانه‌های عفونت دندان ایمپلنتی درد دندان بعد از ایمپلنت است. درصورتی‌که درد دندان شما تا ده روز پایان نیافت و ادامه پیدا کرد، ممکن است دندان شما دچار عفونت شده باشد. با مراجعه به پزشک و تشخیص و درمان عفونت روند ایمپلنت شما به طور طبیعی ادامه خواهد یافت. برای جلوگیری از روبه‌روشدن با این مشکل بهداشت دهان و دندان‌های خود را پس از ایمپلنت جدی بگیرید. دست‌ِکم روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

3- تراکم پایین استخوان یا پوکی استخوان:

تراکم خوب استخوان شما روند جوش خوردن پایه دندان به استخوان فکتان را سرعت می‌بخشد. اما اگر پس از ایمپلنت به دلایل مختلفی دچار از دست دادن تراکم استخوان یا پوکی استخوان شوید، ممکن است پایه دندان ایمپلنتی شما هم درگیر شود. درد ایمپلنت دندان در چنین مواردی به‌ دلیل کم شدن تراکم استخوان شما است.

4- سیگار کشیدن:

اگر کشیدن سیگار و دیگر دخانیات به‌صورت کنترل‌نشده ادامه پیدا کند، شما باید منتظر دردهای دندان پس از یک سال باشید. سیگارکشیدن زیاد کاشت دندان را با خطر روبه‌رو می‌کند و درد ایمپلنت دندان هم پیامد همین نکته است.

5- سائیدن دندان‌ها به هم یا دندان‌قروچه:

دندان‌قروچه عملی ارادی نیست و برخی از افراد با آن روبه‌رو هستند. این مشکل بیشتر جنبه روانی دارد و گفته می‌شود ریشه در استرس افراد دارد. اگرچه دندان‌قروچه در برخی از کودکان هم دیده می‌شود و دلیل آن مشخص نیست. اگر شما هم دچار این مشکل هستید، پیش از کاشت دندان، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

6- رادیوتراپی یا پرتودرمانی پیش یا پس از ایمپلنت دندان:

علت درد دندان بعد از ایمپلنت ممکن است ریشه در رادیوتراپی بدن شما داشته باشد. پرتودرمانی در فاصله چند هفته قبل یا بعد از ایمپلنت کاشت دندان را با خطر روبه‌رو می‌سازد. پس اگر پیش از کاشت دندان رادیوتراپی داشته‌اید، آن را با متخصص ایمپلنت خود در میان بگذارید. به‌این‌ترتیب، پزشک شما با اطمینان از فاصله مناسب میان رادیوتراپی و ایمپلنت، روند درمانی شما را آغاز می‌کند. توجه داشته باشید که از چند هفته پیش از شروع کاشت دندان تا چند هفته پس از پایان آن نباید هیچ‌یک از مناطق سروگردن، و حتی دیگر اعضای بدن شما در معرض پرتودرمانی قرار گیرد.

 7- جابه‌جایی ایمپلنت:

کار گذاشتن پایه ایمپلنت در استخوان فک همانند جراحی استخوان شکسته‌ای در بدن است. استخوانی که باید گچ گرفته و ثابت نگه داشته شود تا جوش بخورد. پایه ایمپلنت شما هم باید در چند ماه آینده در استخوان فک شما ثابت بماند تا به آن وصل شود. اگر به هر دلیلی، در 8 تا 12 هفته نخست، فشاری به پایه ایمپلنت وارد شود و پایداری آن به خطر بیفتد، باید منتظر دردهای پس از آن باشید. در واقع، علت درد دندان بعد از ایمپلنت در موارد زیادی ریشه در تکان خوردن پایه ایمپلنت دارد.

8- وارد شدن فشار بیش از حد به پایه دندان:

پایه دندان ایمپلنتی در فک شما کاشته شده و خوردن غذاها نمی‌تواند فشار زیادی به آن وارد کند. اما گاهی فشار کنترل‌نشده‌ای به این دندان وارد می‌شود که ممکن است باعث شکستن اتصال دندان به استخوان فک شما شود. علت درد دندان بعد از ایمپلنت ممکن است به‌خاطر شکستن استخوان فک شما در محل کاشت دندان باشد. در چنین مواردی، لثه‌های دوروبر ایمپلنت دچار التهاب می‌شوند. رشد باکتری در لثه‌های ملتهب‌شده باعث بیماری پریودنتال در لثه می‌شود و درد شدید بعد از کاشت دندان را به دنبال دارد.

9- عمل نکردن به توصیه‌های پزشک متخصص:

پس از هر عمل جراحی، پزشک شما توصیه‌هایی به شما می‌کند. با رعایت این توصیه‌ها امکان درگیر شدن شما با عفونت یا عوارض ناخواسته دیگر کمتر می‌شود. امکان دچار شدن به درد دندان بعد از ایمپلنت نیز با رعایت این توصیه‌ها بسیار کمتر می‌شود.
ایمپلنت2

10- آسیب دیدن رشته‌های عصبی:

آسیب دیدن عصب‌های فک و دندان‌های دیگر شما هم می‌تواند علت درد دندان بعد از ایمپلنت باشد. این مشکل زمانی پیش می‌آید که ایمپلنتولوژیست شما محل رشته‌های عصبی فک و دندان‌های شما را به‌درستی تشخیص ندهد. در چنین مواردی، پس از کار گذاشتن پایه دندان، شما دچار دردهای ادامه‌دار خواهید شد. البته نشانه‌های دیگری مانند خارش، بی‌حسی در لب پایین، چانه و بخشی از زبان نیز نشانه‌هایی از آسیب به عصب‌ها است. درد ایمپلنت دندان در چنین مواردی با بهبود رشته عصبی آسیب‌دیده برطرف می‌شود. اما اگر آسیب به‌اندازه‌ای باشد که راهی برای بهبود آن نباشد، کاشت دندان با شکست روبه‌رو شده است. در چنین مواردی، پایه ایمپلنت باید با جراحی از دهان شما خارج شود. بهترین راه پیشگیری از چنین آسیب‌هایی مراجعه به متخصص باتجربه ایمپلنت است.

11- شل شدن هیلینگ کپ:

هیلینگ پیچی است که بر روی فیکسچر بسته می‌شود تا آن را از نفوذ باکتری‌ها ایمن نگه دارد. شل شدن این پیچ هم علت درد دندان بعد از ایمپلنت است. با تشخیص این مسئله و سفت کردن پیچ هیلینگ روند درمان شما به‌صورت طبیعی ادامه خواهد یافت.

12- آسیب دیدن حفره‌های سینوسی:

در صورت آسیب دیدن حفره‌های سینوسی در ایمپلنت دندان فک بالا هم ممکن است شما با درد ایمپلنت دندان روبه‌رو شوید.

راه‌های تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت:

درد ایمپلنت دندان را، البته با توجه ‌به اینکه با چقدر فاصله زمانی از کاشت دندان اتفاق می‌افتد، می‌توانید با روش‌های گوناگون آرام کنید:

داروی مسکن بخورید:

خوردن داروی مسکن راهی برای تسکین درد ایمپلنت دندان بعد از جراحی است. ایبوپروفن و استامینوفن مسکن‌های معمولی هستند که پزشکان خوردن آنها را به شما توصیه می‌کنند. البته در صورت نیاز، ممکن است پزشک شما مسکن قوی‌تری برایتان تجویز کند. اما اگر این درد ادامه‌دار شد، خوردن مسکن فقط علت واقعی آن را پنهان می‌کند. در چنین شرایطی، باید علت درد دندان بعد از ایمپلنت را پیدا کنید و به درمان آن بپردازید.

از کمپرس سرد استفاده کنید:

بهره بردن از کمپرس یخ و آب سرد هم راهی برای کاستن از درد ایمپلنت دندان در روزهای اول پس از کاشت دندان است. بدیهی است در صورت ادامه‌دار بودن دردهای دندانی باید به فکر درمان دیگری برای آن باشید.

بهداشت دهان و دندان‌های خود را جدی بگیرید:

گاهی عفونت جزئی علت درد دندان بعد از ایمپلنت است. در چنین مواقعی، رعایت بهداشت دهان و دندان‌های شما می‌تواند عفونت به‌وجودآمده را درمان کند و پایانی برای درد شما باشد. مسواک زدن مرتب و روزی دو بار یکی از راه‌های رعایت بهداشت دندان‌ها است. البته کشیدن نخ دندان را هم نباید نادیده بگیرید. نخ دندان خرده‌های غذا را از بین دندان‌های شما خارج می‌کند و از تجمع باکتری و عفونت دندانی پیشگیری می‌کند. در صورت وجود عفونت جزئی هم به درمان آن سرعت می‌بخشد.

دهان خود را با محلول آب‌نمک شست‌وشو دهید:

محلول آب‌نمک ماده‌ای در دسترس، و یکی از بهترین مواد درمانگر عفونت و پیشگیری از آن است. در صورت درد دندان بعد از ایمپلنت، دهان خود را به‌طور مرتب با محلول آب ولرم و نمک شست‌وشو دهید.

از دهان‌شویه‌هایی که پزشک شما توصیه کرده استفاده کنید:

شستن دهان و دندان‌هایتان با دهان‌شویه‌ای که پزشک شما توصیه کرده را هم جدی بگیرید. البته شستن دندان‌ها با دهان‌شویه قواعدی دارد که باید رعایت کنید. یکی از این قواعد مصرف محدود و با فاصله زمانی مشخصی است که پزشک شما برایتان توصیه کرده است. دهان‌شویه‌های دارای فلوراید بهترین نوع انتخاب برای شستن دهان و دندان‌های شما هستند.

سیگار نکشید:

علت درد دندان بعد از ایمپلنت در بسیاری از افراد سیگاری مربوط به کشیدن سیگار است. کشیدن سیگار در آغاز، میانه و حتی پس از پایان روند درمان می‌تواند کاشت دندان را با شکست روبه‌رو سازد.

به پزشک خود مراجعه کنید:

درصورتی‌که درد دندان شما ادامه‌دار شد، برای یافتن دلیل آن به متخصص ایمپلنت خود مراجعه کنید.

درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟*

ایمپلنت های دندانی با توجه به کیفیتی که ارائه می دهند یکی از رایج ترین گزینه های جایگزینی دندان هستند. ایمپلنت دندانی مستقیماً در فک قرار می گیرد تا مانند یک دندان طبیعی به نظر برسد و عمل کند. این استحکام بایت دندان سالم را فراهم می کند و می تواند تا پایان عمر باقی بماند. اگر به فکر کاشت دندان یا برنامه ریزی برای کاشت ایمپلنت دندان هستید، ممکن است انتظار داشته باشید که درد همراه با این روش جراحی  باشد. به هر حال این یک روش جراحی است. اما درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ در اینجا چیزی است که می توانید انتظار داشته باشید.

در چند روز اول درد داریم؟

در 2-3 روز اول پس از عمل، بیشترین میزان ناراحتی را تجربه خواهید کرد. برخی از بیماران آن را به عنوان درد توصیف می کنند، اما برخی دیگر فقط یک ناراحتی خفیف هستند. این زمانی است که تورم و التهاب پس از عمل در اوج خود هستند، بنابراین منطقی است که در چند روز اول احساس ناراحتی بیشتری داشته باشید. اکثر بیماران عموما درد و ناراحتی خود را می توانند به راحتی با داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول) کنترل کنند. در غیر این صورت، دندانپزشک شما ممکن است بتواند مسکن قوی تری برای شما تجویز کند. با خوردن غذاهای نرم و پرهیز از نوشیدنی های داغ، تحریک ناحیه را کاهش دهید. برای کاهش تورم و التهاب، می توانید یخ را در چرخه های 20 دقیقه ای استفاده کنید.

درد باید در روزهای 4-7 کاهش یابد

هنگامی که به روز چهارم پس از عمل خود برسید، باید بیشترین ناراحتی را پشت سر بگذارید و احساس بهتری داشته باشید. ممکن است بتوانید غذاهای بیشتری بخورید و داروهای مسکن خود را کاهش دهید یا متوقف کنید. تورم باید به میزان قابل توجهی کاهش می یافت و به کاهش التهاب و تحریک کمک می کرد. در این مرحله به احتمال زیاد به فعالیت‌های معمول روزانه‌تان مانند کار و ورزش باز می‌گردید.

یک هفته بعد از عمل

پس از حدود یک هفته تا شاید 10 روز پس از عمل ایمپلنت دندانی، باید به حالت عادی برگردید. بیشتر درد شما باید فروکش کرده باشد و بتوانید به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. برای برخی از بیماران ممکن است تا 2 هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد، به خصوص اگر شرایط پزشکی دارید که باعث می شود زمان بیشتری برای بهبودی جراحات یا جراحی صرف کنید.

اگر هنوز بیش از 2 هفته بعد احساس درد می کنید؟

احساس درد قابل توجهی بیش از 2 هفته پس از کاشت ایمپلنت دندان طبیعی نیست. این می تواند به این معنی باشد که شما یک عفونت بعد از عمل یا مشکل دیگری دارید که باعث می شود محل ایمپلنت شما آنطور که باید بهبود نیابد. ایمپلنت های دندانی از تیتانیوم ساخته شده اند که یک ماده زیست سازگار است، اما در موارد نادر بدن ایمپلنت دندان را به عنوان یک جسم خارجی پس می زند. درد را نادیده نگیرید زیرا ممکن است منجر به شکست ایمپلنت شود. یک عفونت شدید حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. با دندانپزشک خود تماس بگیرید و برای ارزیابی وقت بگیرید.

پرسش‌های متداول:

1- آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟
کاشت دندان همراه با شکاف دادن لثه و سوراخ کردن استخوان فک است. این جراحی مانند هر درمان دیگر دندان‌پزشکی کمی درد دارد که با مسکن‌های معمولی برطرف می‌شود. اما اگر درد شدید بعد از کاشت دندان ادامه پیدا کند، باید به دنبال دلیل دیگری برای آن بگردید.
2- درد ایمپلنت دندان چند روز است؟
درد بعد از ایمپلنت دندان تا دو سه روز ادامه دارد. پس از آن ممکن است تا یک هفته یا حتی تا ده روز هم با درد خفیفی روبه‌رو باشید. اما این درد قابل تحمل است و با مسکن‌های معمولی برطرف می‌شود.
3- مهم‌ترین علت درد دندان بعد از ایمپلنت چیست؟
عفونت مهم‌ترین دلیل درد ایمپلنت دندان، پس از گذشت ده روز یا بیشتر است.
4- راه‌های پیشگیری از عفونت دندان بعد از ایمپلنت چیست؟
پیشگیری از عفونت دندان ایمپلنتی دو راه دارد. نخستین راه آن سپردن درمان به دست پزشک متخصص و باتجربه است. دومین راهکارِ جلوگیری از عفونت دندان نیز رعایت بهداشت دندان‌ها و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. شستن دهان با آب‌نمک نیز کمک می‌کند تا میکروب‌ها و باکتری‌ها نابود شوند.

گفتار پایانی:

کاشت دندان همچون درمان‌های دیگری مانند تراشیدن و پر کردن دندان، جراحی دندان‌عقل یا درمان ریشه در زمان درمان دردی ندارد. فک و لثه شما در زمان ایمپلنت بی‌حس شده و شما هیچ دردی احساس نمی‌کنید. درد دندان بعد از ایمپلنت به‌دلیل از بین رفتن اثر داروهای بی‌حسی است. در دو سه روز ابتدای پس از کاشت دندان شما نیاز به خوردن مسکن دارید. اما درد ایمپلنت دندان ادامه‌دار نیست و در صورت ادامه‌دار شدن باید به دنبال درمان آن باشید. یک راه پیشگیرانه هم برای جلوگیری از درد شدید بعد از کاشت دندان پیش روی شما قرار دارد. درمان خود را به متخصصی بسپارید که تجربه بسیار در کاشت دندان، و هزاران نمونه ایمپلنت موفق دارد. با ما در کلینیک دکتر مرتضی قادری تماس بگیرید و نوبت معاینه خود را رزرو کنید.